Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marmaris είπε

 επισης την μεταφορα ποτε να την κανω?04/02 γραφει προγραμματισμενη μετρηση απο ΔΕΗ.....

4/2 είναι Σάββατο... μπορεί να έρθουν να μετρήσουν στις 6/2 ή τις 7/2. Εγώ θα έφευγα μια μέρα τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (να ήμουν 100% σίγουρος πως ήρθαν να μετρήσουν και μετά θα έβγαζα φωτογραφία το μετρητή).

Αν βγάλεις φώτο και κάνεις αίτηση λίγο πριν τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, μπορεί να γίνει μπάχαλο.

Αν βγάλεις φώτο αύριο και κάνεις αίτηση αύριο:

- Αν η μεταφορά γίνει γρήγορα είσαι ΟΚ

- Αν αργήσει η μεταφορά καμιά βδομάδα τότε μπορεί για το διάστημα ανάμεσα στην αλλαγή και τη προγραμματισμένη καταμέτρηση να χρεωθείς με υψηλή κλίμακα

Δεν δίνω παραπάνω διευκρινίσεις όποιος κατάλαβε - κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

4/2 είναι Σάββατο... μπορεί να έρθουν να μετρήσουν στις 6/2 ή τις 7/2. Εγώ θα έφευγα μια μέρα τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (να ήμουν 100% σίγουρος πως ήρθαν να μετρήσουν και μετά θα έβγαζα φωτογραφία το μετρητή).

Αν βγάλεις φώτο και κάνεις αίτηση λίγο πριν τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, μπορεί να γίνει μπάχαλο.

Αν βγάλεις φώτο αύριο και κάνεις αίτηση αύριο:

- Αν η μεταφορά γίνει γρήγορα είσαι ΟΚ

- Αν αργήσει η μεταφορά καμιά βδομάδα τότε μπορεί για το διάστημα ανάμεσα στην αλλαγή και τη προγραμματισμένη καταμέτρηση να χρεωθείς με υψηλή κλίμακα

Δεν δίνω παραπάνω διευκρινίσεις όποιος κατάλαβε - κατάλαβε

σε ευχαριστω........ετσι το εχω σκεφτει κι εγω να το κανω απο αυτα που εχω διαβασει και εχεις πει........1 μερα μετα την καταμετρηση τους..... 

ομως κανεις δεν μου δινει μια απαντηση (χωρις να την λαβω σοβαρα υποψιν μου)........Που να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, marmaris είπε

Που να παω?

Εlpedison Εconomy με 0.145 για το Φλεβάρη. Το Μάρτιο βλέπουμε...

Εννοείται πως αν παραμείνεις και τους επόμενους μήνες Elpedison λόγω χαμηλής τιμής... να έχεις στα υπόψιν να τη κοπανήσεις άμεσα αν καταργηθεί ο έκτακτος μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα (ενεργοποίηση ρήτρας αναπροσαρμογής). Ο μαθηματικός τύπος που έχουν είναι ακριβότερος από άλλες εταιρίες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Εlpedison Εconomy με 0.145 για το Φλεβάρη. Το Μάρτιο βλέπουμε...

Εννοείται πως αν παραμείνεις και τους επόμενους μήνες Elpedison λόγω χαμηλής τιμής... να έχεις στα υπόψιν να τη κοπανήσεις άμεσα αν καταργηθεί ο έκτακτος μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα (ενεργοποίηση ρήτρας αναπροσαρμογής). Ο μαθηματικός τύπος που έχουν είναι ακριβότερος από άλλες εταιρίες.

σε ευχαριστω αλλα θελω κι αλλη μια απαντηση απο εσενα.......καπου που θα μεινω ακομα και αν τελειωσει ο μηχανισμος στηριξης......δεν μου αρεσει να αλλαζω συνεχεια παροχους (4 χρονια Protergia) .........με εσας ξυπνησα και ψαχτηκα λιγο αλλιως ακομα εκει θα εμενα.......δεν ψαχνω απαραιτητα φτηνα......ψαχνω καπου σταθερα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ...

για γ21 σκεφτομαι να παω στην δεη οποως και για το σπιτι μου που εκει εχω και κοτ...

ζενιθ δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alpou1055 είπε

παιδια μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ...

για γ21 σκεφτομαι να παω στην δεη οποως και για το σπιτι μου που εκει εχω και κοτ...

ζενιθ δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος

βάλε καταναλώσεις , δες το excel τι σου βγάζει ή δες το φύλλο με ιστορικό τιμών και ρώτα μετά για κάτι συγκεκριμένο

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

7 λεπτά πριν, marmaris είπε

σε ευχαριστω αλλα θελω κι αλλη μια απαντηση απο εσενα.......καπου που θα μεινω ακομα και αν τελειωσει ο μηχανισμος στηριξης

ενσωμάτωση της ρήτρας αναπροσαρμογής στη βασική τιμή κιλοβατώρας είναι , όχι στήριξη

δες weenergy το weblue  έχει σταθερές σχεδόν τιμές ανα μήνα σε σχέση με τον ανταγωνισμό .

Αν βέβαια τον επόμενο μήνα η Χ εταιρία με το Ψ πρόγραμμα βαρέσει στο ψαχνό και χώσει κρυφές χρεώσεις αργότερα ;ή λάθη/μη έκδοση λογαριασμών  δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας , γιαυτό και αποφεύγω να απαντώ σε τέτοιες γενικές και αόριστες ερωτήσεις , δεν υπάρχει σταθερότητα στο ρεύμα πλέον , όλα ρευστά με νέες χρεώσεις , νέα προγράμματα , μεταβολές κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marmaris είπε

σε ευχαριστω αλλα θελω κι αλλη μια απαντηση απο εσενα.......καπου που θα μεινω ακομα και αν τελειωσει ο μηχανισμος στηριξης......δεν μου αρεσει να αλλαζω συνεχεια παροχους (4 χρονια Protergia) .........με εσας ξυπνησα και ψαχτηκα λιγο αλλιως ακομα εκει θα εμενα.......δεν ψαχνω απαραιτητα φτηνα......ψαχνω καπου σταθερα......

δεη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, korakios είπε

..............δες weenergy το weblue  έχει σταθερές σχεδόν τιμές ανα μήνα σε σχέση με τον ανταγωνισμό .........

 

την τσεκαρα και σαμπως να μου αρεσει....0,065 με συνεπεια? ενδιαφερον.......

και το wegreen δειχνει ενδιαφερον......υπαρχει δεσμευση σε κατι? εχει ξεκαθαρες χρεωσεις η εταιρεια?

Επεξ/σία από marmaris
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, marmaris είπε

την τσεκαρα και σαμπως να μου αρεσει....0,065 με συνεπεια? ενδιαφερον.......

και το wegreen δειχνει ενδιαφερον......υπαρχει δεσμευση σε κατι? εχει ξεκαθαρες χρεωσεις η εταιρεια?

Πού το βρήκες το 0.065; Αυτό θα ισχύει μετά το μηχανισμό συν ρήτρα αναπροσαρμογής

  

3 ώρες πριν, korakios είπε

αλλά κατέβασε το excel , απλά δες τα φύλλα με τα οικιακά κυμαινόμενα και με ιστορικό τιμών

Κατέβασε το excel, δες ποιος πάροχος είναι φτηνότερος το Φλεβάρη (Εlpedison Εconomy), υπέγραψε. Τον άλλο μήνα ξανακοίτα. Όταν καταργηθεί ο μηχανισμός ξανακοίτα να δεις τι συμφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marmaris είπε

την τσεκαρα και σαμπως να μου αρεσει....0,065 με συνεπεια? ενδιαφερον.......

πάτα το παρακάτω να ανοίξει η φωτό . Μετά στο site πάτα το να φανούν οι τιμές

Spoiler

image.png.19352e258aa9b821469b39d926abede4.png

κάθε 21 του μηνός βράδυ , θα το πατάς να δεις τιμές επόμενου μήνα (μέχρι να λήξει ο μηχανισμός)

19 λεπτά πριν, marmaris είπε

εχει ξεκαθαρες χρεωσεις η εταιρεια?

ναι

πάρε φωτό με ιστορικό τιμών χωρίς επιδοτήσεις (κοινές για όλους , δεν παίζουν ρόλο στη σύγκριση ), μιας και δεν το κόβω να τσεκάρεις το excel

(πάτα το παρακάτω να ανοίξει να σου εμφανίσει τη φωτό)

Spoiler

image.png.57742ca62992fec04b0381b6fdcafcdd.png 

και επειδή δεν το κόβω ούτε να διαβάζεις προηγούμενες σελίδες με την όπισθεν , καλή επιτυχία  και καλή συνέχεια απο μένα :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειλικρινα διαβαζω καιρο τωρα.......καποια πραγματα δεν εχω ασχοληθει να τα μαθω γιατι δεν την παλευω με τοοοοσες γνωσεις που διαθετω....αυτο με το excel το βλεπω ως βουνο........αντιλαμβανομαι οτι ειναι υπεροχο ,καταλαβαινω οτι ειναι χρησιμο ,αλλα το πως δουλευει δεν καταφερα να το εξακριβωσω.......με αναλυση λογαριασμου ηλεκτρικης ενεργειας δεν εχω ματασχοληθει......παντως σας ευχαριστω για την προσπαθεια και τον χρονο σας .......

π.χ. στο καναλι ( I ) καποιες εχουν αρνητικο προσημο.....γιατι αφου εχουν φτηνοτερη μοναδα χρεωσης απο καποιες αλλες? weblue (-74)με protergia mvp reward(+25)

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το excel, οπως και καθε πολυπλοκο excel με πολλα δεδομενα η συμβουλη μου ειναι μια, οταν το ανοιξετε μην τον κλεισετε αμεσως γιατι το βλεπετε ως κινεζικα, δωστε λιγο χρονο καντε ενα καφε ενα ροφημα και ηρεμοι καθιστε σιγα σιγα να το μελετατε, τα βασικα που σας δινει ειναι πολυ ευκολα. Σκεφτειτε κυριως θα το κανετε για να γλιτωσετε χρηματα, απλα δωστε χρονο.

@korakiosthanks για αλλη μια φορα και φυσικα και ολους στο thread για την βοηθεια σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2023 στις 7:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Εlpedison Εconomy με 0.145 για το Φλεβάρη. Το Μάρτιο βλέπουμε...

Διερωτώμαι αν αυτές οι αυξομειώσεις γίνονται για να γλυτώνουν συνέπειες,50ικα κλπ. 
"Λογικό" το βρίσκω (και λογικό που δεν κόντραραν τη ΔΕΗ, που δεν έχει να επιστρέφει συνέπειες κλπ) όταν έχεις να επιστρέψεις το 20% του 50 €/Kwh, να πρέπει παράλληλα να χρεώσεις με κάτω από τα μισά για Φεβρουάριο. Οπότε συμφέρει τους πάροχους να μετακομίζεις (ακόμα κι εντός του ίδιου).
Γιατί φερ' ειπείν, δεν μειώνει τόσο, σε υπάρχον πρόγραμμα ?
Εντάξει, υπολογίζει ότι κάποιοι ''θα ξεμείνουν''-ξεχαστούν και θα πληρώσουν το μάρμαρο (ρήτρα), αλλά γενικά βλέπω να την θέλουν αυτή τη μετακίνηση. 
Θα μου πεις, μπορείς να τη διεκδικήσεις (τη συνέπεια) μέσω ΡΑΕ (like you), άλλα πόσοι θα το κάνουν (ούτε και γω θα μπω στην διαδικασία) και πλέον το ''φιξάρανε'' κι αυτό.
υγ. μαζί σου είμαι στην επιλογή που προτείνεις, απλά εγώ περιμένω το 50ικο στον πρώτο λογ. , που μου καλύπτει τη διαφορά (λόγω χαμηλής κατανάλωσης) και κλείνοντας (κάλιο αργά...) σε ευχαριστώ για την συμμετοχή-υποστήριξη._
  

Spoiler

Βάζω και μια γενική εικόνα εδώ ΕΛΠΕ vs ΔΕΗ στο ίδιο σπίτι με ΚΟΤΒ με ηλιακό τριπλής λειτ. + καυστήρα πετρελαίου.
(είναι βέβαια ετεροχρονισμένα και μικτά, με ρυθμιζόμενες και δήμο, αλλά δείχνει σαφώς ότι ωφελήθηκα από elpedison, που είχα υψηλότερη κατανάλωση λόγω καραντίνας τότε).
Ο λόγος που την έκανα ήταν επειδή με πέταξε απ' το σταθερό βιαίως κι ανενημέρωτα.  Αν με είχαν ενημερώσει έγκαιρα, πιθανόν να ήμουν ακόμη εκεί...λέμε τώρα...
Τον Αύγουστο μετέβην στο Γ1/open, αφού πλήρωσα κάποια ''εξτραδάκια'' στο σταθερό (3x μόνο ρεύμα με ΚΟΤΒ) με 0,17. 
Ατυχώς για τους ''σταθερούς'', μας τιμώρησε με αγνόηση επιδότησης (παρότι θα σύμφερε το σύνολο, λόγω του χαμηλότερου τιμολογίου). Σου κλεινε δλδ το μάτι, να πας σε κυμαινόμενο, να κονομήσουν οι πάροχοι και να μπει μέσα το ΤΕΜ (που ανέβασε τις ρυθμ. χρεώσεις, που πληρώνουμε όλοι οι κοινοί θνητοί).   Περασμένα κι όχι ξεχασμένα...
*την περίοδο 3/2019 - 3/2022 ήμουν στην ελπε με  μ.ο. τις 1600/4μηνο (1800+ στη καραντίνα) και 100 εγγύηση, που επεστράφει στον τελικό.
(Από ελπε στην εκκαθάριση, μου επέστρεψαν 20€ σε λογαριασμό + είχα όφελος 54,72€ στην πιστωτική. Να της κάνουμε λίγη διαφήμιση τώρα που μας έταξε 500lt πετρέλαιο (!), βέβαια από τηγανίτα   τίποτα, ακόμα τουλάχιστον... Αν τα λάβω, εννοείται θα τους ευχαριστήσω δημόσια ). https://m.helpe.gr/media-center/press-releases/news-helleniq-energy-dwrean-dia8esh-petrelaioy-8ermanshs-eko-se-polymeleis-oikogeneies-me-xamhla-eisodhmata

DEI.jpg.e47669d2724b9782a4b4cb3f47af16d4.jpgelpe.jpg.39280f21660dcdce999132953501d389.jpg

 

Spoiler

Το "Λογικό" είναι στη λογική, όπως όταν βγει κάποιος φουκαράς στη σύνταξη του λένε ότι δεν βγαίνει το ταμείο, λόγω ανεργίας, μείωσης κρατήσεων κλπ, κοιτάζει δλδ το τώρα, αγνοώντας το κόπο και τις κρατήσεις ετών, που υπερκαλύπτουν την συνταξούλα που τελικά θα πάρει.
Ο ισολογισμός γίνεται με τις τωρινές συνθήκες, ότι φάγαμε, φάγαμε, τώρα τι κάνουμε.


 

 

 

 

 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2023 στις 4:20 ΜΜ, korakios είπε

 ποστάρουμε τιμή όταν ανακοινωθεί :)

Αυτό που δεν έχει καταλάβει "ο πολύς" ο κόσμος (και την περιμένει για παρηγοριά, αν είναι σε ακριβότερο πάροχο), είναι ότι όσο μεγαλύτερη βγει η επιδότηση τόσο θα αμβλυνθούν οι διαφορές, τουτέστιν ο φθηνός θα γίνει φθηνότερος κι ο ακριβός ακριβότερος. 
Είναι αλλιώς 0,20€/Khw vs 0,21€/Khw (5%), αλλιώς 0,16€/Khw vs 0,17€/Khw (6.3%) κι αλλιώς 0,10€/Khw vs 0,11 (10%).
Νοείται ότι όλοι θέλουμε την μεγαλύτερη δυνατή επιδότηση, σαν σύγκριση προγραμμάτων γράφω,
κατ επέκταση κι επιλογής προγράμματος

Spoiler

Εκεί που διαφοροποιείται η αναλογία είναι με τις ''συνέπειες'' που σαφώς βοηθάει η όποια επιδότηση (μεγαλύτερη επιδ.=πλεονέκτημα για τους ''συνεπείς'') μιας κι έκπτωση υπολογίζεται προ ΤΕΜ, οπότε τώρα με τη πολύ λιγότερη (ή καθόλου?) επιδ. επωφελούνται οι ''νέτοι'' λογαριασμοί σε σύγκριση πάντα με τους προηγούμενους μήνες.

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, foul είπε

Αυτό που δεν έχει καταλάβει "ο πολύς" ο κόσμος (και την περιμένει για παρηγοριά, αν είναι σε ακριβότερο πάροχο), είναι ότι όσο μεγαλύτερη βγει η επιδότηση τόσο θα αμβλυνθούν οι διαφορές, τουτέστιν ο φθηνός θα γίνει φθηνότερος κι ο ακριβός ακριβότερος. 
Είναι αλλιώς 0,20€/Khw vs 0,21€/Khw (5%), αλλιώς 0,16€/Khw vs 0,17€/Khw (6.3%) κι αλλιώς 0,10€/Khw vs 0,11 (10%).
Νοείται ότι θέλουμε την μεγαλύτερη δυνατή επιδότηση, σαν σύγκριση προγραμμάτων γράφω.

Μακάρι να πάει στα 0.10€ που ήταν προ ενεργειακής κρίσης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...