Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@korakios αν εχω καταλαβει καλα στο excel σου, η ΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ σημαινει ΩΦΕΛΟΣ σε σχεση με το αντιστοιχο τιμολογιο της ΔΕΗ (ανα ετος βεβαιως).
Σωστο?

 

11 ώρες πριν, korakios είπε

 

Προσπαθω να καταλαβω γιατι η "ταση" εδωμεσα ειναι ΕΛΙΝ ενω ο ΗΡΩΝΑΣ μοιαζει πιο συμφερουσα επιλογη (με βαση τις δεδομενες καταναλωσεις που εχεις αρχικα υπολογισει)...κατι δεν πιανω στο excel ισως? Δεν ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Μείωση πάνω από 50% στα ονομαστικά τιμολόγια ρεύματος του Φεβρουαρίου ανακοινώνουν την Παρασκευή οι προμηθευτές λόγω της πτώσης στις τιμές αερίου.

Οι ευνοϊκές συνθήκες στις ευρωπαϊκές αγορές του φυσικού αερίου με την αποκλιμάκωση του TTF στα επίπεδα των 63 και 65 ευρώ/MWh θα αποτυπωθούν στους τιμοκαταλόγους του επόμενου μήνα. 

Ανάλογη θα είναι και η μείωση στην επιδότηση οπότε μην περιμένουμε συνταρακτικές αλλαγές στις τελικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Ανάλογη θα είναι και η μείωση στην επιδότηση οπότε μην περιμένουμε συνταρακτικές αλλαγές στις τελικές τιμές.

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ.Η επιδοτηση θα είναι τόση ώστε η ΔΕΗ να κλείσει μαλλον στα 0.159 απλά ίσως οι 3 πιο χαμηλοί πάροχοι να έχουν και τον επόμενο μήνα αυτή την σημαντική διαφορά κάτω των 0.10 στην  τελική τιμή.Θα δούμε σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

@korakios αν εχω καταλαβει καλα στο excel σου, η ΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ σημαινει ΩΦΕΛΟΣ σε σχεση με το αντιστοιχο τιμολογιο της ΔΕΗ (ανα ετος βεβαιως).
Σωστο?

 

Προσπαθω να καταλαβω γιατι η "ταση" εδωμεσα ειναι ΕΛΙΝ ενω ο ΗΡΩΝΑΣ μοιαζει πιο συμφερουσα επιλογη (με βαση τις δεδομενες καταναλωσεις που εχεις αρχικα υπολογισει)...κατι δεν πιανω στο excel ισως? Δεν ξερω....

Και γω προσπαθω να αποφασισω, για 2000kwh το 4μηνο βγαζει σαφως πιο οικονομικη ΕΛΙΝ. Παρομοιες τιμες elin home/home comfort, μεταξυ home/home comfort της ΕΛΙΝ που βγαζει διαφορά μονο 5ε στις 2000kwh ποια να διαλεξω; Εχει καποιο οφελος καποιο προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liberis tsabras είπε

@korakios αν εχω καταλαβει καλα στο excel σου, η ΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ σημαινει ΩΦΕΛΟΣ σε σχεση με το αντιστοιχο τιμολογιο της ΔΕΗ (ανα ετος βεβαιως).
Σωστο?

Σωστο , βλέπεις άλλωστε την τελική τιμή

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Και γω προσπαθω να αποφασισω, για 2000kwh το 4μηνο βγαζει σαφως πιο οικονομικη ΕΛΙΝ. Παρομοιες τιμες elin home/home comfort, μεταξυ home/home comfort της ΕΛΙΝ που βγαζει διαφορά μονο 5ε στις 2000kwh ποια να διαλεξω; Εχει καποιο οφελος καποιο προγραμμα;

η τελικές τιμές και το όφελος ανα έτος είναι αναλογικά με βάση τις τωρινές τιμές , 21 του μηνός θα ξαναλλάξουν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από Ήρωνα, σε σχετικές γραμμές κανονικός. Μόνο παράπονο, ότι παρά τις μετρήσεις μου, μπαίνουν αναλογικά οι kwh ανά μήνα, δηλαδή τελικά ουσιαστικά πληρώνουμε...στην τύχη και όχι βάσει πόσο πραγματικά κάψαμε ανά μήνα. Οι χρεώσεις ανά μήνα πάντως είναι σωστές.

Έχω μόνο μία ένσταση αλλά δεν ξέρω μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά: Στον πρώτο (και μοναδικό) έναντι μου είχε έρθει αρνητική η χρέωση για το ρεύμα (-3,79 € λόγω 50άρικου και ΤΕΜ). Στον εκκαθαριστικό τώρα το ποσό αυτό φαίνεται στο πεδίο Γ (Συμπληρωματικές χρεώσεις) και μου χρεώνουν 3,79 € αντί να αφαιρούν. Ο έναντι είχε πληρωθεί στην ώρα του και είναι με πάγια. Δεν έπρεπε το ποσό αυτό να αφαιρείται αντί να προστίθεται; Ειδικά μάλιστα αφού όλος ο έναντι είχε πληρωθεί κανονικά με την πάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakios Μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από Ήρωνα, σε σχετικές γραμμές κανονικός. Μόνο παράπονο, ότι παρά τις μετρήσεις μου, μπαίνουν αναλογικά οι kwh ανά μήνα, δηλαδή τελικά ουσιαστικά πληρώνουμε...στην τύχη και όχι βάσει πόσο πραγματικά κάψαμε ανά μήνα. Οι χρεώσεις ανά μήνα πάντως είναι σωστές.

άρα σπάει αναλογικά , τότε να δίνεις στο δίμηνο ενδείξεις στο ΔΕΔΔΗΕ

11 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχω μόνο μία ένσταση αλλά δεν ξέρω μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά: Στον πρώτο (και μοναδικό) έναντι μου είχε έρθει αρνητική η χρέωση για το ρεύμα (-3,79 € λόγω 50άρικου και ΤΕΜ). Στον εκκαθαριστικό τώρα το ποσό αυτό φαίνεται στο πεδίο Γ (Συμπληρωματικές χρεώσεις) και μου χρεώνουν 3,79 € αντί να αφαιρούν. Ο έναντι είχε πληρωθεί στην ώρα του και είναι με πάγια. Δεν έπρεπε το ποσό αυτό να αφαιρείται αντί να προστίθεται; Ειδικά μάλιστα αφού όλος ο έναντι είχε πληρωθεί κανονικά με την πάγια.

ανέβασε μέσα σε spoiler τους λογαριασμούς αν και πιστεύω νορμάλ θα είναι αν στον εκκαθαριστικό ξαναβάλανε το 50ρικο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε μέσα σε spoiler τους λογαριασμούς αν και πιστεύω νορμάλ θα είναι αν στον εκκαθαριστικό ξαναβάλανε το 50ρικο

Ιδού παρακάτω. Μιας και τους ζήτησες, αν εντοπίζεις κάτι περίεργο, ενημέρωσέ με.

Spoiler

406323800_.png.70c80a7f01ecd3051b95c39eaf7e8988.png

Spoiler

1836938400_.png.b7e81aa04ed29bedbf8ae84494deca8d.png

Για το 2μηνο του ΔΕΔΔΗΕ που λες, δυστυχώς και αυτός έρχεται από μένα σε ένα περίεργο διάστημα 11-13 κάθε μήνα, οπότε πάλι αναλογικά θα με πηγαίνουν. Θα στέλνω και σε αυτόν πάντως, για να βγαίνουν πιο συχνά εκκαθαριστικοί.

Επεξ/σία από tryfos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ιδού παρακάτω.

σου έφυγε μια εικόνα εκτός spoiler 😛

κομπλέ είναι αφού σου έβαλαν ξανά το δώρο , αν πχ σου έβαζαν κατευθείαν τη συνέπεια "-19,49" στον έναντι θα ήταν και αυτή σαν χρέωση  στον εκκαθαριστικό

σε εκκαθαριστικό ξεκινάς πρώτα να δεις αν μηδενίστηκαν οι έναντι ωστε να ξεκινήσει η χρέωση απο την αρχή , απλά συνήθως πληρώνει κάποιος στον έναντι και παίρνει τα λεφτά πίσω . Όταν είναι πιστωτικός ο έναντι ο πελάτης δίνει λεφτά πίσω , κάπως έτσι δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Όταν είναι πιστωτικός ο έναντι ο πελάτης δίνει λεφτά πίσω , κάπως έτσι δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα

Και μένα κάπως με μπερδεύει αυτό, για αυτό ρώτησα. Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι σωστό; Δεν μπορεί απλά να είναι λάθος; Μπορεί να έχουνε συστημικά, ότι αν έχει πληρωθεί ο έναντι να αντιστρέφεται το πρόσημο και να μηδενίζει στον εκκαθαριστικό. Εδώ μήπως αντιστράφηκε το πρόσημο από - σε + και φαίνεται ουσιαστικά το ρεύμα του έναντι απλήρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και μένα κάπως με μπερδεύει αυτό, για αυτό ρώτησα. Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι σωστό; Δεν μπορεί απλά να είναι λάθος;

όχι

πχ έστω σε κλειστό σπίτι , έναντι ρεύμα 300€ επιδότηση 50€ = 250€ σύνολο

βγαίνει εκκαθαριστικός 0€ ρεύμα 0€ επιδότηση , αλλά επιστρέφεται το έναντι (-250€) , σύνολο μηδέν

εσύ όμως είσαι άλλη περίπτωση

πχ έστω σε κλειστό σπίτι , έναντι ρεύμα 30€ επιδότηση 50€ = -20€ σύνολο

βγαίνει εκκαθαριστικός 0€ ρεύμα 0€ επιδότηση , αλλά επιστρέφεται το έναντι σαν χρέωση 20€ , σύνολο μηδέν

αν δεν ήταν χρέωση σου φαίνεται λογικό με 0€ ρεύμα μηδενική κατανάωση να έπαιρνε 20€ απο το πουθενά ?

(πάντα μιλάμε για την αξία του ρεύματος και όχι τις υπόλοιπες χρεώσεις)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι

πχ έστω σε κλειστό σπίτι , έναντι ρεύμα 300€ επιδότηση 50€ = 250€ σύνολο

βγαίνει εκκαθαριστικός 0€ ρεύμα 0€ επιδότηση , αλλά επιστρέφεται το έναντι (-250€) , σύνολο μηδέν

εσύ όμως είσαι άλλη περίπτωση

πχ έστω σε κλειστό σπίτι , έναντι ρεύμα 30€ επιδότηση 50€ = -20€ σύνολο

βγαίνει εκκαθαριστικός 0€ ρεύμα 0€ επιδότηση , αλλά επιστρέφεται το έναντι σαν χρέωση 20€ , σύνολο μηδέν

αν δεν ήταν χρέωση σου φαίνεται λογικό με 0€ ρεύμα να έπαιρνε 20€ απο το πουθενά ?

(πάντα μιλάμε για την αξία του ρεύματος και όχι τις υπόλοιπες χρεώσεις)

Οκ, κάπως βγαίνει ένα νόημα. Δεν κατάλαβα ποτέ αυτό το χάλι με τους "έναντι", πρέπει να είναι παγκόσμια πατέντα αυτή. Δώσε option να μετράει ο άλλος κάθε μήνα, βγάλε μηνιαίο εκκαθαριστικό κανονικά και στον εκκαθαριστικό του ΔΕΔΔΗΕ κάνε τους συμψηφισμούς σου. Έτσι θα αποφεύγαμε και τα αναλογικά και όλο αυτό το μπέρδεμα. Ή βάλε επιτελούς τους smart μετρητές να βλέπουμε ανά πάσα στιγμή. Γιατί στις πχ. 456 kwh που έχω κάψει έρχεσαι και μου λες ΔΗΘΕΝ αναλογικά ότι έκαψες τόσες τον 1 μήνα και τόσες τον άλλον. Δηλαδή άμα ο ένας μήνας είναι Αύγουστος και έχω κάψει τα άντερά μου σε κλιματισμό και ο Σεπτέμβρης τυχαίνει και δεν ανάβω ούτε μια μέρα, με ποιο λογική διαιρούνται οι 456 kwh έτσι αυθαίρετα ουσιαστικά διά 2 βάσει ημερών και μόνο; Και προσωπικά δεν μπορώ καν να μετρήσω στις 31 κάθε μήνα, γιατί και ο Ήρων και η ΔΕΔΔΗΕ μου ανοίγουν παράθυρο 11-14 κάθε μήνα, δηλαδή το αναλογικό δεν το γλυτώνω ό,τι και να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

άρα σπάει αναλογικά , τότε να δίνεις στο δίμηνο ενδείξεις στο ΔΕΔΔΗΕ

Μια ερώτηση.

Υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες όπως πχ στους παροχους που γίνεται αυτό?

Η απλα παμε καθε δυο μήνες και δηλώνουμε εκει. Δηλαδή δηλώνουμε στους 2 απο τους 3 μήνες ανάμεσα στους εκκαθαριστικούς.

Και αν γίνει ετσι, θεωρούνται εκκαθαριστικοί αυτοι οι λογαριασμοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mens είπε

Μια ερώτηση.

Υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες όπως πχ στους παροχους που γίνεται αυτό?

ναι , κοιτάς στο λογαριασμό σου πότε γράφει "επόμενη καταμέτρηση" και αφαιρείς 2 μήνες , τότε θα είναι η πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ ανοιχτή για το μετρητή σου να δώσεις ένδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρων. Πρώτος μήνας μετά από πληρωμή εκκαθαριστικού. 75ε έναντι. Για 15τμ Καλλιθέα στα οποία δεν είμαι μέσα 80% των ημερών και δεν έχουν κανένα φως η συσκευή ανοικτή.

Elpedison. 250τμ σπίτι στα Μελίσσια που μένει κόσμος και Όλα ανοικτά κάθε μέρα 80ε έναντι.

 

Τι στον μπουτσο συμβαίνει εδώ πέρα; Είναι λογικο το ποσό για Καλλιθέα;

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...