Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Tony316 είπε


Μίλησα μόλις με εξυπηρέτηση ΗΡΩΝ και μου απάντησαν:
"Επειδή έχετε κοινωνικό τιμολόγιο, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται σε κάθε μεθεπόμενο λογαριασμό και αφορά την κατανάλωση του προ-προηγούμενου λογαριασμού"

Ποτέ δε σταματάνε να μας εκπλήσουν. 🤪 Αν λάβουμε υπόψιν τη 2μηνη καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών και τη 40ήμερη προθεσμία εξόφλησης, μπορεί να περάσουν μέχρι και 6 μήνες για τη συνέπεια; Απορώ πώς βγάζεις άκρη.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα την έβαλε κανονικά την έκπτωση συνέπειας.

Spoiler

image.png.e98de108c60f20cbab000b215d65e584.png

image.png.01039a6b41a56c175a18b62c3c45b370.png

 

1 ώρα πριν, Tony316 είπε

Μίλησα μόλις με εξυπηρέτηση ΗΡΩΝ και μου απάντησαν:
"Επειδή έχετε κοινωνικό τιμολόγιο, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται σε κάθε μεθεπόμενο λογαριασμό και αφορά την κατανάλωση του προ-προηγούμενου λογαριασμού"

Κάνε αίτημα στο myrae και αν πουν το ίδιο, στείλε τους όρους που αναγράφουν πως η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό. Εγώ αυτό θα κάνω.

1 ώρα πριν, Tony316 είπε

Ας μην την κάνουν για τον 1ο λογαριασμό αλλά από τους επόμενους ας την κάνουν πάνω στο τρέχοντα και όχι να πιστώνεται στον επόμενο.

Αυτό έκανε το ΦΑΕ πριν την εφαρμογή του μηχανισμού. Έδινε έκπτωση συνέπειας για τον τρέχοντα και αν δεν πλήρωνες εμπρόθεσμα, την χρέωνε στον επόμενο.

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

40ήμερη προθεσμία εξόφλησης

Μπορεί για αυτό να την πιστώνουν στον μεθεπόμενο. Θα βγαίνει κανονικά λογαριασμός πριν λήξει ο επόμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Εμένα την έβαλε κανονικά την έκπτωση συνέπειας.

 

Θα περιμένω τον επόμενο να δω πόση έκπτωση θα μου βάλουν και αν τελικά αφαιρούν την έκπτωση ΚΟΤ στον υπολογισμό.

Χωρίς ΚΟΤ άρα ισχύει το [20% * προμήθεια] και όχι [20% * (προμήθεια - ΤΕΜ)].

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, v_vasilis είπε

Καλημέρα. Στο αρχείο excel χρειάζεται να συμπληρώσουμε την επιδότηση kwh 12μηνου (κελί Β32-D32)? Μέχρι σήμερα ποια είναι μια μέση τιμή? Ή συμπληρώνουμε μόνο τις καταναλώσεις? Χρειάζεται να εξετάσω πιθανή αλλαγή παρόχου σε κάποιες παροχές της οικογένειας, συνεπώς προσπαθώ να κατανοήσω τη λειτουργία του αρχείου.

Ευχαριστώ το συντάκτη για την αξιέπαινη προσπάθειά του.

δε χρειάζεται συμπλήρωμα επιδοτήσεων για σύγκριση πάροχων :)

πάντως για την πρώτη κλίμακα συνηθως είναι

τιμή ΔΕΗ Γ1-επιδότηση=0,159

5 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι εύκολο να φύγεις, σε περίπτωση που κάποιος πάροχο ακριβύνει αρκετά ένα μήνα; 

κοίτα , αν κάνεις αίτηση 7 μέρες νωρίτερα συνήθως προλαβαίνεις, το κυρίως πρόβλημα σε συνεχές αλλαγές είναι οτι δεν έχεις λογαριασμό να δώσεις στον νέο πάροχο μιας και απο τον προηγούμενο δεν έχει εκδοθεί και θα πρέπει να να δεχτούν βεβαίωση εκπροσώπησης ή να κάτσει στραβή με την αίτηση ή (παράνομα) να περιμένουν καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή

Επίσης πρόβλημα υπάρχει όταν συμπίπτει η αίτηση με την προγραμματισμένη καταμέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tony316 είπε
 

Θα περιμένω τον επόμενο να δω πόση έκπτωση θα μου βάλουν και αν τελικά αφαιρούν την έκπτωση ΚΟΤ στον υπολογισμό.

Χωρίς ΚΟΤ άρα ισχύει το [20% * προμήθεια] και όχι [20% * (προμήθεια - ΤΕΜ)].

Καλησπέρα, και στο δικό μου λογαριασμό (Ήρων) μου έδωσαν λάθος έκπτωση συνέπειας 20% . Πήρα τηλέφωνο , αμέσως αναγνώρισαν το λάθος και μου έστειλαν μήνυμα για την πίστωση του υπόλοιπου ποσού. Συμπέρασμα δικό μου πάντα κοιτάμε το λογαριασμό.Καλές γιορτές σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριφασικο Εκκαθαριστικος Ηρων Γ21 PROTECT BUSINESS S, 122 ημερες -> 2355 kWh ( 05/07/2022 - 03/11/2022) με παγια εντολη.

688778280_Screenshot2022-12-22172232.png.17cb1a84dc6ee743e73a39984d3252c1.png

Ειναι λογικα αυτα τα νουμερα???

Γιατι μου φαινονται πολλα?

Το " Παγια χρεωση Προμ. Ημερας" και "Σταθερη Χρεωση Προμ. Ημερας" τι ειναι???

Το 0,3615 που βγαζει στο τελος για τις 2355kWh ειναι λογικο???

Εχω πληρωσει απο 05/07 τα εξης : 332,58 (εναντι) + 243,27(εναντι) + 283,67 (εναντι) + 400,20 (εκκαθαριστικος το screenshot παραπανω) = 1259,72 για 2355kWh=0,54/kWh μα ολες τις χρεωσεις μεσα.

Πως σας φαινεται???

Επισης μια ερωτηση, αφου οι χρεωσεις αλλαζουν καθε μηνα, που ξερουν τι καταναλωσα το δεδομενο μηνα αφου βγαζουν εναντι καθε μηνα και ο εκκαθαριστικος που κανουν μετρηση βγαινει ανα 4μηνο?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Τριφασικο Εκκαθαριστικος Ηρων Γ21 PROTECT BUSINESS S, 122 ημερες -> 2355 kWh ( 05/07/2022 - 03/11/2022) με παγια εντολη.

688778280_Screenshot2022-12-22172232.png.17cb1a84dc6ee743e73a39984d3252c1.png

Ειναι λογικα αυτα τα νουμερα???

Γιατι μου φαινονται πολλα?

Το " Παγια χρεωση Προμ. Ημερας" και "Σταθερη Χρεωση Προμ. Ημερας" τι ειναι???

Το 0,3615 που βγαζει στο τελος για τις 2355kWh ειναι λογικο???

Εχω πληρωσει απο 05/07 τα εξης : 332,58 (εναντι) + 243,27(εναντι) + 283,67 (εναντι) + 400,20 (εκκαθαριστικος το screenshot παραπανω) = 1259,72 για 2355kWh=0,54/kWh μα ολες τις χρεωσεις μεσα.

Πως σας φαινεται???

Επισης μια ερωτηση, αφου οι χρεωσεις αλλαζουν καθε μηνα, που ξερουν τι καταναλωσα το δεδομενο μηνα αφου βγαζουν εναντι καθε μηνα και ο εκκαθαριστικος που κανουν μετρηση βγαινει ανα 4μηνο?

Δυστυχώς την πάτησες εις διπλούν. Εκτός από την μειωμένη ΤΕΜ, είσαι στο protect με τιμές φαρμάκι χωρίς έκπτωση συνέπειας. Άλλαξε αμέσως εταιρεία και ίσως σε λίγους μήνες να πάρεις πίσω τις έξτρα ΤΕΜ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δυστυχώς την πάτησες εις διπλούν. Εκτός από την μειωμένη ΤΕΜ, είσαι στο protect με τιμές φαρμάκι χωρίς έκπτωση συνέπειας. Άλλαξε αμέσως εταιρεία και ίσως σε λίγους μήνες να πάρεις πίσω τις έξτρα ΤΕΜ. 

Ευχαριστω, που θα προτεινες να παω για Γ21?

Γιατι λες εις διπλουν? γιατι μειωμενες ΤΕΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Γιατι λες εις διπλουν? γιατι μειωμενες ΤΕΜ?

Την πάτησες δύο φορές. Είσαι σε πανάκριβο πρόγραμμα ενώ ο Ηρων έχει και άλλο πρόγραμμα με σχεδόν ίδια τιμή αλλά με 20% έκπτωση συνέπειας. Μειωμένες ΤΕΜ επειδή περιμένει την ΚΥΑ για να τις δώσει. Αν αλλάξεις πάροχο και ψηφιστεί η ΚΥΑ θα σου βάλουν τα λεφτά στην τράπεζα. 

 

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ευχαριστω, που θα προτεινες να παω για Γ21?

Με μια πρόχειρη ματιά στο excel, elin Power On comfort. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα συμβόλαιο στην elpedison από 1/11 και ακόμη να μπουν τα 50 ευρώ της επιστροφής eurobank.υστερα από πάρα πολλά τηλέφωνα και ψέματα των υπαλλήλων της elpedison ακόμη να μπουν τα χρήματα.και η eurobank επίσης λέει ότι μέχρι 31/1 είναι η ημερομηνία πληρωμής.γνωριζει κάποιος κάτι? Έχει λάβει κανείς το 50αρικο επιστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Την πάτησες δύο φορές. Είσαι σε πανάκριβο πρόγραμμα ενώ ο Ηρων έχει και άλλο πρόγραμμα με σχεδόν ίδια τιμή αλλά με 20% έκπτωση συνέπειας. Μειωμένες ΤΕΜ επειδή περιμένει την ΚΥΑ για να τις δώσει. Αν αλλάξεις πάροχο και ψηφιστεί η ΚΥΑ θα σου βάλουν τα λεφτά στην τράπεζα.

Ευχαριστω, αλλα εχω μπερδευτει, δεν τα πολυπαρακολουθω κιολας.

Δηλαδη ο Ηρων περιμενει την ΚΥΑ για να δωσει ΤΕΜ? Παραπανω ΤΕΜ απο οτι ειναι τωρα στο λογαριασμο?Δηλαδη αν ψηφιστει η ΚΥΑ δεν θα τα δωσει αναδρομικα ο ΗΡΩΝ? Πως αν αλλαξω παροχο θα μου βαλουν αναδρομιακ ΤΕΜ?

Σορυ αν γινομαι κουραστικος αλλα εχω μπερδευτει.

Επισης σε ολους του λογαριασμους βλεπω ΥΚΩ μηδενικη χρεωση, πως γινεται αυτο?

Επισης στον παρακατω εναντι βλεπω μια εκπτωση συνεπειας 25% που δεν καταλαβαινω απο που προερχεται.

2043920033_Screenshot2022-12-22184548.png.bb046610c42317d8e2339bfc747fc767.png

Σε ολους μονο ΕΤΜΕΑΡ βλεπω χρεωση, ΥΚΩ ειναι μηδεν παντα.

Οντως το Generous business του ηρων ειναι πολυ πιο χαμηλο:

Protect:

123402177_Screenshot2022-12-22185335.png.2012d3316ee4ad9a03c4c54227528b10.png

generous:

880125027_Screenshot2022-12-22185650.png.50d71efb27acbe943ab10cf9fb920009.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Επισης στον παρακατω εναντι βλεπω μια εκπτωση συνεπειας 25% που δεν καταλαβαινω απο που προερχεται.

Είναι από το κυμαινόμενο που είχες πριν την εφαρμογή του μηχανισμού. 

 

13 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Δηλαδη αν ψηφιστει η ΚΥΑ δεν θα τα δωσει αναδρομικα ο ΗΡΩΝ? Πως αν αλλαξω παροχο θα μου βαλουν αναδρομιακ ΤΕΜ?

Θα τα δώσει αναδρομικά για όλο το 2022. Αν αλλάξεις πάροχο σου στέλνουν διορθωτικό και στα βάζουν με iban. 

13 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Δηλαδη ο Ηρων περιμενει την ΚΥΑ για να δωσει ΤΕΜ? Παραπανω ΤΕΜ απο οτι ειναι τωρα στο λογαριασμο?

Περιμένει ΚΥΑ για την εξτρα ΤΕΜ για αγροτικά, Γ22 έως 35kva και Γ21 και φούρνους. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Θα τα δώσει αναδρομικά για όλο το 2022. Αν αλλάξεις πάροχο σου στέλνουν διορθωτικό και στα βάζουν με iban. 

Οποτε αν φυγω απο το protect και παω στο generous εκτος απο τις χαμηλοτερες χρεωσεις θα παρω και αναδρομικα σε μελλοντικο λογαριασμο τα του ΤΕΜ που συζηταμε?

edit:

ΥΚΩ γιατι ειναι παντα 0???

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Η Ελίν τους 2 τελευταίους μήνες φθηνησε. Πριν ήταν πιο ακριβη από την ΔΕΗ η όχι ?

να μπεις στο site τους να δεις που να ξερω :)
το ελιν το 0,375 0,395 παντως του γενναρη ξεκινησε 1/10/22 πριν ειχε αλλο πακετο προφανως ακριβοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Οποτε αν φυγω απο το protect και παω στο generous εκτος απο τις χαμηλοτερες χρεωσεις θα παρω και αναδρομικα σε μελλοντικο λογαριασμο τα του ΤΕΜ που συζηταμε?

 

οι έξτρα ΤΕΜ αφορούν επαγγελματικά και δεν έχουν σχέση με πρόγραμμα/πάροχο , δηλαδή και να πας σε άλλο πάροχο που δίνει την έξτρα ΤΕΜ χωρίς να περιμένει να βγει ΦΕΚ , ο Ηρών οφείλει να στις δώσει

29 λεπτά πριν, greekman30g είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα συμβόλαιο στην elpedison από 1/11 και ακόμη να μπουν τα 50 ευρώ της επιστροφής eurobank.υστερα από πάρα πολλά τηλέφωνα και ψέματα των υπαλλήλων της elpedison ακόμη να μπουν τα χρήματα.και η eurobank επίσης λέει ότι μέχρι 31/1 είναι η ημερομηνία πληρωμής.γνωριζει κάποιος κάτι? Έχει λάβει κανείς το 50αρικο επιστροφή?

όλοι φύγανε απο τη συγκεκριμένη εταιρία για τους γνωστούς λόγους είναι σε μαύρη λίστα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...