Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν εκδοθει λογαριασμοι ΗΡΩΝ απο 30/11 και ακομα να εμφανιστουν τα pdf. Στον ενα λογαριασμο δε, ένα υπερογκο ποσό ΞΑΝΑ που λογικα φταιει οτι δεν εβαλαν την εκπτωση συνεπειας 20%, γιατι στον πρωτο λογαριασμο ηρθε διορθωτικος λογαριασμος πριν πληρωθει ο πρωτος και ετσι φανηκε ληξιπροθεσμος. Θα μαθω μολις εκδοθει

Ξέρετε πόσο καιρο θα κανουν;. 

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Πρόσφατα άκουσα πως ο ΗΡΩΝ έχει χάσει λίγο την μπάλα και παράλληλα με αυτό άκουσα πως η ELPEDISON έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική και ότι αξίζει η μετάβαση. Έχει κάνεις κάποια γνώση σχετικά με αυτό? Αξίζει μια κάποια μετάβαση στην Elpedison ή σε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Funkynessruless είπε

Καλησπέρα. Πρόσφατα άκουσα πως ο ΗΡΩΝ έχει χάσει λίγο την μπάλα και παράλληλα με αυτό άκουσα πως η ELPEDISON έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική και ότι αξίζει η μετάβαση. Έχει κάνεις κάποια γνώση σχετικά με αυτό? Αξίζει μια κάποια μετάβαση στην Elpedison ή σε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59556869

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Εχουν εκδοθει λογαριασμοι ΗΡΩΝ απο 30/11 και ακομα να εμφανιστουν τα pdf. Στον ενα λογαριασμο δε, ένα υπερογκο ποσό ΞΑΝΑ που λογικα φταιει οτι δεν εβαλαν την εκπτωση συνεπειας 20%, γιατι στον πρωτο λογαριασμο ηρθε διορθωτικος λογαριασμος πριν πληρωθει ο πρωτος και ετσι φανηκε ληξιπροθεσμος. Θα μαθω μολις εκδοθει

Ξέρετε πόσο καιρο θα κανουν;. 

Στο site εμένα δεν ανοίξει κανένα pdf, στην εφαρμογή myheron ανοίγουν κανονικά. Αν δε σου ανοίγει το pdf ούτε στην εφαρμογή άνοιξε 2 αιτήματα στο myrae:

1) Επιλέγοντας "Την εξηπηρέτηση απ'την εταιρία --> γενικότερη ποιότητα εξυπηρέτησης" και και γράψε ότι δεν έχεις πρόσβαση στο PDF και

2) "Το λογαριασμό μου ---> Αμφισβήτηση " και γράψε 'δε ξέρω ακριβώς τι αμφισβητώ, γιατί δεν έχω ακόμβα πρόσβαση στο pdf και το ποσό φαίνεται φουσκωμένο'.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχω την εξης απορια γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη με το excel μαλλον ειμαι κουλος..Τωρα ειμαι στο home enter με τα 0.18 (με κοτ β) και απο ιανουαριο τελειωνει το συμβολαιο και απο οτι διαβασα σε εναν λογαριασμο μου θα με βαλουν σε κυμαινομενο οτι και να σημαινει αυτο.

Με συμφερει να κατσω στα αυγα μου η παιζει κατι καλυτερο και αν με συμφερει γενικοτερα με τις κιλοβατορες που καιω.Συνηθως ειμαι 1000 ημερας και 400 βραδινες το τετραμηνο.

Απο το λιγο που καταλαβα η καλυτερη επιλογη ειναι η προτεργια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Funkynessruless είπε

Καλησπέρα. Πρόσφατα άκουσα πως ο ΗΡΩΝ έχει χάσει λίγο την μπάλα και παράλληλα με αυτό άκουσα πως η ELPEDISON έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική και ότι αξίζει η μετάβαση. Έχει κάνεις κάποια γνώση σχετικά με αυτό? Αξίζει μια κάποια μετάβαση στην Elpedison ή σε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική?

Δηλαδή κάποιος σου έκραξε συγκεκριμένα τον ΗΡΩΝ και σου παίνεψε συγκεκριμένα την Elpedison? Η Elpedison είναι η εταιρεία που ανακάλυψε την ρήτρα αναπροσαρμογής! Την χρεώνει από το 2015 (όταν μάλιστα αγόραζε ΝΟΜΕ - δημοπρασίες λιγνιτικής) και το ρεύμα της κόστιζε 0,035 και το πουλούσε 0,10!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όσοι έχετε πάγια εντολή στον ήρων μέσω τράπεζας, πόσες μέρες πριν τη λήξη πληρώνεται ο λογαριασμός;

Την ημέρα λήξης.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εχουν εκδοθει λογαριασμοι ΗΡΩΝ απο 30/11 και ακομα να εμφανιστουν τα pdf.

Ναι πάντα αργούν να τους εμφανίσουν (και στο φυσικό αέριο).

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στο site εμένα δεν ανοίξει κανένα pdf, στην εφαρμογή myheron ανοίγουν κανονικά.

Από την πρώτη ημέρα σου ανοίγει το pdf; Εμένα ούτε στο site ούτε στην εφαρμογή ανοίγει μέχρι να έρθει ειδοποίηση στο email (και κινητό) για την έκδοση του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι στον Ηρωνα επαγγελματικο Γ21 (GENEROUS BUSINESS S ) απο τον Σεπτεμβριο,

Σας παραθετω τους 2 λογαριασμους που εχω λαβει μεχρι στιγμης.

Στον πρωτο μου χρεωσαν 0,418 την kWh και στο δευτερο 0,3709 την kWh

02/09/2022 - 28/09/2022

image.png.cbd4c3a87f1c4ac5025fba44eb105775.png

29/09/2022 - 19/10/2022

image.png.e2e7cbb361bf9bac42ba4776207b2d19.png

 

Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ανεφεραν οτι μόλις εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ και εφόσον πληρω τις σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, η ΗΡΩΝ θα μου πιστώσει άμεσα την εξτρα επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιουμαι.

Τι λετε να κανω, να σηκωθω να φυγω και να παω σε αλλη εταιρια που πιστωνει τις εξτρα ΤΕΜ?

Ποια εταιρια προτεινετε για Γ21?

Να κανω καταγγελια στη ΡΑΕ? 

Οποιος ειναι σχετικος με επαγγελματικους λογαριασμους θα ηθελα να μου δωσει μια συμβουλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akis.athens είπε

Τι λετε να κανω, να σηκωθω να φυγω και να παω σε αλλη εταιρια που πιστωνει τις εξτρα ΤΕΜ?

όλοι αυτό κάνανε , άργησες βασικά , είναι γνωστό το θέμα

24 λεπτά πριν, akis.athens είπε

Ποια εταιρια προτεινετε για Γ21?

για Δεκ η Ελίν είχε καλές τιμές , αλλά δες ιστορικό τιμών προγραμμάτων, 1o ποστ 1η σελίδα

24 λεπτά πριν, akis.athens είπε

Να κανω καταγγελια στη ΡΑΕ? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59503087

όταν και αν φτάσεις στο βήμα 6 ενημέρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο τα διαβασα αλλα...Αρα η προτεργια ειναι προβληματικη με λιγα λογια.

Επειδη ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με το εξελ με 1000kwh ημερας και 400kwh βραδινες και κοτ β 0.045 (1700kwh οριο)τι με συμφερει να μεινω στην δεη με το κυμαινομενο και τις επιδοτησεις?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν και αν φτάσεις στο βήμα 6 ενημέρωσε

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου, ανοιξα αιτημα στο myrae και αναμενω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, icenex είπε

Επειδη ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με το εξελ με 1000 ημερας και 400 βραδινες και κοτ β 0.045 τι με συμφερει να μεινω στην δεη με στο κυμαινομενο και τις επιδοτησεις?

βάλε στο excel 1000 & 400 για κάθε τετράμηνο (στο φύλλο με τα κυμαινόμενα) και βάλε στο Β39 το όριο ΚΟΤ που έχεις για να δεις αναλογικά με τιμές Δεκεμβρίου τι παίζει ,

αν δε μπορείς να λειτουργήσεις το excel τότε απλά δες το φύλλο με το ιστορικό τιμών των προγραμμάτων (χωρίς επιδοτήσεις) , να πάρεις μια ιδέα τι παίζει απο τιμές (οι τιμές είναι με εκπτώσεις συνέπειας και επίσης δεν αναγράφονται οι τιμές νυχτερινού που στα περισσότερα προγράμματα είναι ίδιες με τιμές ημερήσιου) ,φυσικά ανα μήνα αλλάζουν

αν πάλι δε βγάζεις άκρη κάνε αίτηση για Γ1 , εννοείται οποιαδήποτε συνέχεια περι προγραμμάτων της ΔΕΗ ,στο άλλο νήμα , όχι εδώ

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akis.athens είπε

Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ανεφεραν οτι μόλις εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ και εφόσον πληρω τις σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, η ΗΡΩΝ θα μου πιστώσει άμεσα την εξτρα επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιουμαι.

Τι λετε να κανω, να σηκωθω να φυγω και να παω σε αλλη εταιρια που πιστωνει τις εξτρα ΤΕΜ?

Ποια εταιρια προτεινετε για Γ21?

Να κανω καταγγελια στη ΡΑΕ? 

Οποιος ειναι σχετικος με επαγγελματικους λογαριασμους θα ηθελα να μου δωσει μια συμβουλη.

 

  

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σχετικά με τις πρόσθετες επιδοτήσεις ως 35kva, μου είπαν τα παρακάτω απ'το ΥΠΕΝ

Έχει σταλεί η ΚΥΑ προς υπογραφή στους αρμόδιους υπουργούς οικονομικών και ΥΠΕΝ, άγνωστο πότε θα την υπογράψουν (θεωρητικά αυτό το μήνα).

Η ΚΥΑ αυτή θα αφορά τις πρόσθετες επιδοτήσεις Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου. Για το Γενάρη του 2021 δε θα υπάρξει εξτρα επιδότηση γιατί η έγκριση της ενίσχυσης απ'τη Κομισιόν συνδέεται με τον πόλεμο στην Ουκρανία. Υπάρχει πιθανότητα όμως να είναι αυξημένη η πρόσθετη επιδότηση Φεβρουαρίου-Μαρτίου ώστε να καλύψει και την εξαγγελία του Ιανουαρίου.

Όποιος έκατσε ΗΡΩΝ επαγγελματικό τον Δεκέμβρη, μάλλον θα πάρει την επιδότηση στην επόμενη ΚΥΑ κατά τα Χριστούγεννα του 2023. 😄

Eλίν άργησες να πας για Δεκέμβρη και σε 8 μέρες ανακοινώνονται τα τιμολόγια του Γενάρη. Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι τις 20 του μήνα (χαράματα 21) να βγούν τα νέα τιμολόγια και την επόμενη μέρα πας σε κάποιο πάροχο που να έχει καλή τιμή και το Δεκέμβρη και το Γενάρη.

Οι επιλογές πάντως δεν είναι πολλές... όχι Protergia, Εlpedison για πολλούς και διάφορους απατεωνίστικους λόγους, όχιΦυσικό Αέριο που θα σε δεσμεύσει αν ξαφνικά καταργηθεί ο μηχανισμός και πάμε στο παλιό σύστημα (εκτός κι αν θες να το ρισκάρεις νομίζοντας πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα γίνουν εγκαίρως οι ανακοινώσεις απ'τη κυβέρνηση και θα προλάβεις να φύγεις), εκτός W&V, Volton, Volterra, ΔΕΗ, Solar που μέχρι στιγμής δεν είχαν ποτέ το φτηνότερο τιμολόγιο... και μένουν μόνο Ελίν, WeEnergy, ΝRG που να έχουν φτηνές τιμές το Δεκέμβρη και να δίνουν τις επιδοτήσεις ολόκληρες στα επαγγελματικά, οπότε πας σε όποια ανακοινώσει φτηνότερο τιμολόγιο το Γενάρη. Η Ζενίθ είναι ερωτηματικό όσον αφορά τις εξτρα επιδοτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...