Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

άνοιξε και το spoiler βασικά .... δεν έγραψα τυχαία για την εταιρία "Προσοχή ασάφεια χρεώσεων" στο excel ...και 2 φορές έχω πετύχει οτι χρεώνουν παραπάνω .

ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια αν μπορείς , δλδ αν σου στείλουν ανάλυση μέσω ΡΑΕ

Με εχουν χρεωση παραπανω θεωρω στον προηγουμενο λογαριασμο.Τελειωνε η συμβαση με 0.10kwh και πηγα στα κυμαινομενα με επιδοτηση και τα καναν σαλατα με την χρεωση. Υπολογιζω κανενα 10ρικο να με εφαγαν. Τωρα καθε φορα θα δινω μετρησεις, για να μην ξαναγινει αλλιως παμε για αλλαγη.

Τον λογαριασμο τον ειδες τρικαλο, μιλας για αναλυση μεσω ΡΑΕ.  Πρεπει να λαβω κατι τετοιο η τι ακριβως να ζητησω?

 

 

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Εδώ φαίνονται όλα καλά στην προτεργια? 

Χάος ο λογ/σμος... Προσωπικά δεν θα καθόμουν ούτε δεύτερο μήνα σε εταιρία που δεν αναλύει σωστά την επιδότηση και πρέπει να κάνεις πράξεις για να τη βρεις. Πάντως στην περίπτωσή σου με απλή διαίρεση βγαίνει 0,27 η επιδότηση. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Εδώ φαίνονται όλα καλά στην προτεργια?

Όμορφος λογαριασμός, μόνο ο Θεός ξέρει αν είναι σωστός.

 

2 ώρες πριν, motoboots είπε

Σε πρόσφατη μετάβαση μου στην Καλλιθέα, από ΔΕΗ σε ΕΛΙΝ, δεν πέρασαν. Χρησιμοποίησαν τη μέτρηση που έδωσα στην ΕΛΙΝ. 

Χαλάνε τη πιάτσα εκεί στη Καλλιθέα. 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Χάος ο λογ/σμος... Προσωπικά δεν θα καθόμουν ούτε δεύτερο μήνα σε εταιρία που δεν αναλύει σωστά την επιδότηση και πρέπει να κάνεις πράξεις για να τη βρεις. Πάντως στην περίπτωσή σου με απλή διαίρεση βγαίνει 0,27 η επιδότηση. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. 

 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όμορφος λογαριασμός, μόνο ο Θεός ξέρει αν είναι σωστός.

 

 

 

ναι ειναι λιγο χαοτικη κατασταση γι αυτο εκανα και την αναρτηση.

Το 0,27 απο που βγαινει, μιλαμε για χρεωση Οκτωβριο 0,43600€/kWh για κατανάλωση από 0-500kWh  και Νοεμβριο 0,23800€/kWh για κατανάλωση από 0-500kWh .  Αρα δεν ειναι 0,436+0,238 / 2 = 33.7cent . Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Είμαι νέος πελάτης Ήρων από τις 24 Νοεμβρίου Σήμερα μου ήρθε μήνυμα το μέτρα μόνος σου να βάλω την δική μου μέτρηση.Λετε να γίνει κανένα θαύμα και να βγει λογαριασμός σύντομα ή να είναι τυχαίο-αυτοματοποιημένο μήνυμα οπότε θα περιμένω κάνα δίμηνο για τον πρώτο λογαριασμό που γράφουν όλοι?

Δήλωσε τη μέτρηση και μετά από 2 μήνες θα λάβεις τον 1ο λογαριασμό σύμφωνα με αυτή τη μέτρηση. 

 

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Επίσης έβαλα στην αίτηση πάγια εντολή για να μην έχω εγγύηση.Απο 29/11 όμως και μετά η πάγια εντολή ενεργοποιείτε μόνο μέσω του myHPWN.Αυτο για να γίνει πρέπει να εκδοθεί πρώτα ο 1ος λογαριασμός και μετά να σου δίνει την τεχνική δυνατότητα να το ενεργοποίησεις.Ελπιζω βέβαια στο 1ο λογαριασμό να μην μου βάλουν την εγγύηση να αναγκαστώ να την πληρώσω και να περιμένω το 2ο να την συμψηφίσω.

Αφού στην αίτηση έβαλες πάγια εντολή τότε δε θα έχεις εγγύηση στον 1ο λογαριασμό. Αν δε βάλεις μετά πάγια, θα σε χρεώσουν εγγύηση στον 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δήλωσε τη μέτρηση και μετά από 2 μήνες θα λάβεις τον 1ο λογαριασμό σύμφωνα με αυτή τη μέτρηση. 

Ο 1ος λογαριασμος μιας και καθυστερεί  πόσες ημερολογιακες μέρες περίπου θα περιλαμβανει?Δλδ από την αρχή μέχρι την μέτρηση περίπου 20 δλδ η παραπάνω?

 

Αφού στην αίτηση έβαλες πάγια εντολή τότε δε θα έχεις εγγύηση στον 1ο λογαριασμό. Αν δε βάλεις μετά πάγια, θα σε χρεώσουν εγγύηση στον 2ο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Το 0,27 απο που βγαινει, μιλαμε για χρεωση Οκτωβριο 0,43600€/kWh για κατανάλωση από 0-500kWh  και Νοεμβριο 0,23800€/kWh για κατανάλωση από 0-500kWh .  Αρα δεν ειναι 0,436+0,238 / 2 = 33.7cent . Κανω λαθος?

Το έβγαλα με απλή διαίρεση τις ώρες που έκαψες με το συνολικό ποσό επιδότησης. Είπα, μπορεί να είναι λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Χαλάνε τη πιάτσα εκεί στη Καλλιθέα. 😅

 

Και το καλοκαίρι στον Ωρωπό με είχαν πάρει τηλέφωνο από ΔΕΔΔΗΕ να τους δώσω μέτρηση - γιατί δεν έβρισκαν το ρολόι. 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Τον λογαριασμο τον ειδες τρικαλο,

ειρωνικό ήτανε , έχουν ποστάρει και άλλα άτομα τα χάλια της Προτέργια

σε έχουν χρεώσει 0,4457 και 0,437 για μέρα και νύχτα αντίστοιχα σαν μέσο όρο τιμής για την περίοδο κατανάλωσης

απο το να κάθεσαι να υπολογίζεις πόσες μέρες αναλογούν σε kw για κάθε μήνα με αντίστοιχες χρεώσεις ζήτα ανάλυση

Στις ΤΕΜ το έχουν "απλοποιήσει" (ειρωνικά το λέω) ,  πετώντας ένα νούμερο απλά σε € ,  Άρα ζητάς και εκεί ανάλυση

Βασικά ότι σου έγραψα πριν , αρχικά μέσω email στην εταιρία και αν δεν , τότε μέσω myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, korakios είπε

ότι και να βάλεις στο τέλος δεν παίζει ρόλο , το αποτέλεσμα έχει σημασία

λογικά απο Δευτέρα , δώσε βασικά περιθώριο μέχρι 5 εργάσιμες συνολικά , ξέρω είναι παράλογο να περιμένεις πότε θα ασχοληθεί 5 λεπτά ο ΔΕΔΔΗΕ να περάσει την καρτέλα σου , αλλά στη μπανανία είμαστε και 2 εργάσιμες είναι σπάνιο φαινόμενο ....

Υποθέτω έδωσες καταχώρηση στην Ελίν και κάποια φωτό

Έδωσα. Άρα πρακτικά στις αλλαγές δεν σε νοιάζει πότε θα σε αλλάξουν γιατί δίνεις εσύ τις ενδείξεις;

Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή ΥΔΕ είμαι πλέον +1 άρα πρέπει να με άλλαξαν χωρίς καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Έδωσα. Άρα πρακτικά στις αλλαγές δεν σε νοιάζει πότε θα σε αλλάξουν γιατί δίνεις εσύ τις ενδείξεις;

πρακτικά σε νοιάζει σε περίπτωση  παράνομα σε καθυστερεί ο ΔΕΔΔΗΕ λόγω υποτιθέμενης επιτόπου καταμέτρησης και κολλήσει η αίτηση

edit : δες και το παρακάτω ποστ του ekrepali

16 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή ΥΔΕ είμαι πλέον +1 άρα πρέπει να με άλλαξαν χωρίς καταμέτρηση.

μια χαρά , έγινε ότι προβλέπεται ουσιαστικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Έδωσα. Άρα πρακτικά στις αλλαγές δεν σε νοιάζει πότε θα σε αλλάξουν γιατί δίνεις εσύ τις ενδείξεις;

Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή ΥΔΕ είμαι πλέον +1 άρα πρέπει να με άλλαξαν χωρίς καταμέτρηση.

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πρακτικά σε νοιάζει σε περίπτωση  παράνομα σε καθυστερεί ο ΔΕΔΔΗΕ λόγω υποτιθέμενης επιτόπου καταμέτρησης και κολλήσει η αίτηση

μια χαρά , έγινε ότι προβλέπεται ουσιαστικά

Είναι σημαντικό να γίνει γρήγορα η αλλαγή, γιατί οι κιλοβατώρες που καις αυτή τη στιγμή θα χρεωθούν στο νέο πάροχο σε μικρότερη περίοδο κατανάλωσης απ'την πραγματική. Πχ κάνεις αίτηση στις 1/12 και η αλλαγή αργήσει να ολοκληρωθεί πχ 10/12. Όταν πάρει εκκαθάριση ο ΔΕΔΔΗΕ στις 30/1, τότε θα πληρώσεις για 50 μέρες τις κιλοβατώρες 60 ημερών. Ουσιαστικά αυξάνεται ο ημερήσιος μέσος όρος κατανάλωσης, και μπορεί κάποιος να χάσει την επιπλέον έκπτωση για μείωση κατανάλωσης στο οικιακό... ή κάποιος επαγγελματίας μπορεί να ξεπεράσει τον ημερήσιο μέσο όρο και να περάσει στην ακριβότερη κλίμακα των 2000kw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

τρίκαλα , πένα είσαι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ζήτα ανάλυση των χρεώσεων προμήθειας και ανάλυση των επιδοτήσεων ΤΕΜ

Ανα μήνα Χkw  επί Ψ€/kw χρέωση και ΤΕΜ Χkw  επί Ψ€/kw πίστωση

Και άνοιξε αίτημα στο myrae μετά την πατάτα που θα σου απαντήσουν

 

Λες μετά την απάντηση να ανοίξει αίτημα λόγω βέβαιου λάθους, ή λόγω πλημμελούς παρουσίασης χρεώσεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Λες μετά την απάντηση να ανοίξει αίτημα λόγω βέβαιου λάθους, ή λόγω πλημμελούς παρουσίασης χρεώσεων; 

το 2ο ,εκτός αν κάθισε και τα υπολόγισε και βγήκαν λάθος, δεν είναι δύσκολο , αλλά δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να κάθεται να κάνει ανάλυση

Spoiler

Δεν κρατήθηκα και έκανα υπολογισμό 😛

Δε βγαίνανε οι TEM και τότε κατάλαβα οτι χρεώνει απο την επόμενη μέρα αρχής περιόδου δλδ 26/10

Οκτ:

134*0,59411*6/33=14,48

27*0,58557*6/33= 2,88

(134+27)*0.436*6/33=12,76 TEM

_______________________________

Νοε:

134*0,41281*27/33= 45,26

27*0,40427*27/33= 8,93

(134+27)*0.238*27/33=31.35 TEM

________________________________________

14,48+2,88+45,26+8,93= 71,55 + πάγιο 33*1/30=1,1 άρα 72,65 (κοντά στο 72,63 λόγω στρογγυλοποιήσεων)

12,76+31.35 = 44,11 ΤΕΜ

Τώρα αν είναι να κάθεται ο καθένας να κάνει ανάλυση , ή να περιμένει να του κάνει κάποιος κάθε φορά για επαλήθευση , οκ, ειδικά αν περάσει και κλίμακα ΤΕΜ μπλέκει παραπάνω....

αμφισβήτηση χρεώσεων και ανάλυση απο την εταιρία

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...