Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σε συμβούλευα να σταματήσεις την παραπληροφόρηση για το συγκεκριμένο θέμα , ειδικά απο τη στιγμή που έμαθες τι ισχύει (είμαι καλοπροαίρετος και πιστεύω οτι παρόλο που είναι στο αντικείμενό σου , είχες άγνοια) και πάει ήδη ο νους κάποιων σε συμφέροντα για το ζήτημα της καταμέτρησης κατα την αλλαγή πάροχου

Κάποια στιγμή θα βρεθεί ένας στραβωμένος και θα το σκαλίσει το θέμα

Και εσυ θα πρεπει να μαθεις οτι ετσι γινεται...Δεν παραπληροφορω καθολου.. Αγνοια σε τι πραγμα....Δυστυχως... Τι εμαθα και ισχυει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα περασουν από  τον Δεδδηε να μετρήσουν... Εντός 2-3 ημερών.. Δεν δέχονται κόσμο στον Δεδδηε.. Πάρε τηλέφωνο.. 

Τα έχουμε πει ξανά. Ο ΔΕΔΔΗΕ, με στόχο την επιτάχυνση της αλλαγής, ΔΕΝ περνάει για καταμέτρηση. Εάν ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει καταμέτρηση για αλλαγή, με παράπονα στο myrae φαντάζομαι θα λυθεί άμεσα. Κάπου είχα διαβάσει ότι περνάει αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση από την ενδειξή που δίνεις σε σχέση με την κατανάλωση του προηγούμενου έτους. Λόγω πολλών αιτήσεων στον Ήρων, έδωσα ένδειξη 23/08 στον Ήρων, 90kwh επειδή ήταν 5 μέρες μετά την εκκαθάριση, και ο τελικός από ΔΕΗ ήρθε για 90kwh για 30 μέρες ενώ το ιστορικό δείχνει ότι θα έπρεπε να είχα 450-480kwh λόγω μεγάλης χρήσης AC το 2021. Δεν ήρθε ποτέ ο ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Τα έχουμε πει ξανά. Ο ΔΕΔΔΗΕ, με στόχο την επιτάχυνση της αλλαγής, ΔΕΝ περνάει για καταμέτρηση. Εάν ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει καταμέτρηση για αλλαγή, με παράπονα στο myrae φαντάζομαι θα λυθεί άμεσα. Κάπου είχα διαβάσει ότι περνάει αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση από την ενδειξή που δίνεις σε σχέση με την κατανάλωση του προηγούμενου έτους. Λόγω πολλών αιτήσεων στον Ήρων, έδωσα ένδειξη 23/08 στον Ήρων, 90kwh επειδή ήταν 5 μέρες μετά την εκκαθάριση, και ο τελικός από ΔΕΗ ήρθε για 90kwh για 30 μέρες ενώ το ιστορικό δείχνει ότι θα έπρεπε να είχα 450-480kwh λόγω μεγάλης χρήσης AC το 2021. Δεν ήρθε ποτέ ο ΔΕΔΔΗΕ.

Δυστυχως  περνουν στην Αττικη.. Ετσι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αγνοια σε τι πραγμα....Δυστυχως... Τι εμαθα και ισχυει;;

οκ, δεν το ήξερες , μπορείς τώρα να το μάθεις :

  

Στις 2/12/2022 στις 1:52 ΜΜ, ekrepali είπε

Υπενθυμίζω σε όλους όσους δε το γνωρίζουν... σύμφωνα με το Άρθρο 18 του ΚΠΗΕ, η αλλαγή παρόχου γίνεται με την ένδειξη του πελάτη.

444.jpg.fdbe29281ba263b423de8cfc50ba5215.jpg

 

Όποιος υπάλληλος / γραφείο του ΔΕΔΔΗΕ υποστηρίζει το αντίθετο (ότι απαιτείται υποχρεωτικά καταμέτρηση) και καθυστερεί την αλλαγή, να τους κάνετε αναφορά ονομαστικά στο MyRAE.

444.jpg.1e886e46fd9ee2048cb1326f67c6ab1c.jpg

 

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Δυστυχως  περνουν στην Αττικη.. Ετσι γινεται...

το αν γίνεται παράνομα , έχει τεράστια διαφορά απο το να λέει κάποιος χωρίς λεπτομέρειες

"Θα περασουν από  τον Δεδδηε να μετρήσουν... Εντός 2-3 ημερών.. "

Αν θες δλδ να βοηθήσεις κάποιον , αναφέρεις και το περιεχόμενο απο το Άρθρο 18 του ΚΠΗΕ ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We energy επαγγελματικό. Έλαβα λογ/σμο. Όλα σωστά με τις επιδοτήσεις. 

ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΗΜΕΡΑΣ 158 kWh x 0,43 €/kWh= 67,94 €

ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΗΜΕΡΑΣ 23 kWh x 0,34 €/kWh= 7,82 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 158 kWh x 0,05 €/kWh= -7,90 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 158 kWh x 0,15 €/kWh= -23,70 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 23 kWh x 0,034 €/kWh= -0,78 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 23 kWh x 0,149 €/kWh= -3,43 €

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

οκ, δεν το ήξερες , μπορείς τώρα να το μάθεις :

  

 

το αν γίνεται παράνομα , έχει τεράστια διαφορά απο το να λέει κάποιος χωρίς λεπτομέρειες

"Θα περασουν από  τον Δεδδηε να μετρήσουν... Εντός 2-3 ημερών.. "

Αν θες δλδ να βοηθήσεις κάποιον , αναφέρεις και το περιεχόμενο απο το Άρθρο 18 του ΚΠΗΕ ....

Αν είναι παρανομο να το αναφέρεις.. Έχει ξανά αναφερθεί.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν είναι παρανομο να το αναφέρεις.. Έχει ξανά αναφερθεί.. 

με έκαψες ,

προσωπικά το αναφέρω , το θέμα είναι εσύ μην το ξεχνάς όταν ποστάρεις , μιας και αφήνεις να εννοηθεί οτι πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ αλλιώς δε γίνεται η μετάβαση (πράγμα που δεν ισχύει)

ελπίζω τωρα να κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Protergia, τι ειναι παλι τουτο? Κατανάλωση πολυ χαμηλότερη απο αντίστοιχη περσινή (άλλος πάροχος ήταν πέρσι)

image.png.2de123a5fd2a2ecb3379888f041cecff.png

σιγουρέψου αρχικά οτι η κατανάλωση ήταν 15% λιγότερη (αφορά ημερήσια έτσι όπως το γράφουν τα άρθρα)

χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς το αν έκανες ερώτηση και ποια ήταν , υποθέτω περίμενες έξτρα επιδότηση , άρα επικοινώνησε μέσω email με την εταιρία

(Φαντάζομαι οτι γνωρίζεις για το οτι η έξτρα επιδότηση αφορά τις 2 μεγάλες κλίμακες >500 και >1000kw/μήνα )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Εδώ φαίνονται όλα καλά στην προτεργια? 

τρίκαλα , πένα είσαι

Spoiler

ζήτα ανάλυση των χρεώσεων προμήθειας και ανάλυση των επιδοτήσεων ΤΕΜ

Ανα μήνα Χkw  επί Ψ€/kw χρέωση και ΤΕΜ Χkw  επί Ψ€/kw πίστωση

Και άνοιξε αίτημα στο myrae μετά την πατάτα που θα σου απαντήσουν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

τρίκαλα , πένα είσαι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ζήτα ανάλυση των χρεώσεων προμήθειας και ανάλυση των επιδοτήσεων ΤΕΜ

Ανα μήνα Χkw  επί Ψ€/kw χρέωση και ΤΕΜ Χkw  επί Ψ€/kw πίστωση

Και άνοιξε αίτημα στο myrae μετά την πατάτα που θα σου απαντήσουν

 

Μάλιστα, έτσι το είδα και εγώ αλλά είπα να  ρίξει μάτι και ένας πιο έμπειρος. Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomniagfg είπε

Μάλιστα, έτσι το είδα και εγώ αλλά ασ ρίξει μάτι και ένα πιο έμπειρο μάτι. Ευχαριστώ. 

άνοιξε και το spoiler βασικά .... δεν έγραψα τυχαία για την εταιρία "Προσοχή ασάφεια χρεώσεων" στο excel ...και 2 φορές έχω πετύχει οτι χρεώνουν παραπάνω .

ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια αν μπορείς , δλδ αν σου στείλουν ανάλυση μέσω ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, takoulou είπε

Δυστυχως  περνουν στην Αττικη.. Ετσι γινεται...

Σε πρόσφατη μετάβαση μου στην Καλλιθέα, από ΔΕΗ σε ΕΛΙΝ, δεν πέρασαν. Χρησιμοποίησαν τη μέτρηση που έδωσα στην ΕΛΙΝ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος πελάτης Ήρων από τις 24 Νοεμβρίου Σήμερα μου ήρθε μήνυμα το μέτρα μόνος σου να βάλω την δική μου μέτρηση.Λετε να γίνει κανένα θαύμα και να βγει λογαριασμός σύντομα ή να είναι τυχαίο-αυτοματοποιημένο μήνυμα οπότε θα περιμένω κάνα δίμηνο για τον πρώτο λογαριασμό που γράφουν όλοι?

Επίσης έβαλα στην αίτηση πάγια εντολή για να μην έχω εγγύηση.Απο 29/11 όμως και μετά η πάγια εντολή ενεργοποιείτε μόνο μέσω του myHPWN.Αυτο για να γίνει πρέπει να εκδοθεί πρώτα ο 1ος λογαριασμός και μετά να σου δίνει την τεχνική δυνατότητα να το ενεργοποίησεις.Ελπιζω βέβαια στο 1ο λογαριασμό να μην μου βάλουν την εγγύηση να αναγκαστώ να την πληρώσω και να περιμένω το 2ο να την συμψηφίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...