Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, washcloud είπε

Επίσης, να περιμένεις τρελλά γαμησιάτικα (sorry for the language, αλλά είναι η αλήθεια) στον ΤΕΛΙΚΟ της Ελπέντισον....ίσως σου βάλουν να επιστρέψεις εκπτώσεις (συνέπειας) που σου είχαν αποδώσει, ΑΝ το προέβλεπε αυτό, το συμβόλαιο που κάαααποτε είχες υπογράψει....Γενικά να είσαι "στην τσίτα", μέχρι να καθαρίσεις από αυτά τα.......(ΟΚ, έχω κι εγώ όρια....). Και να έχεις λεφτά στην άκρη.....(...). Διότι βλέπεις, ΔΕΝ τους αρέσει στην ΕΛΠΕ, όταν τα που,,,,,ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ τους ήθελα να πω, πάνε να το σκάσουν από το μαντρί, κι έχουν γενικα΄φροντίσει να έχουν ποινές "αποτρεπτικές" κάτι τέτοιου......(κι αν τελικά το σκάσουν, ε τί είχανε-τί χάσανε, θα,,,τους μείνουν τα Ευρώ τους...........)

Δε το γλιτώνω δηλαδή.. 

25 λεπτά πριν, washcloud είπε

ΠΑΡ' ΟΛ' ΑΥΤΆ, καλό θα ήταν ΛΙΓΟ κουράγιο να το 'βρεις, και έστω και σε "βάθος χρόνου", να ΚΑΝΕΙΣ κάποιες κινήσεις. ΧΩΡΙΣ να τις κάνεις βασιζόμενη στην ελπίδα ότι θα ΕΧΕΙΣ ανταπόδοση. Απλά δοκίμασέ το σε φάση "..ριχ' το στο γυαλό". Κι ό,τι προκύψει. Τουλάχιστον ΔΕΝ θα προκύψει ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ...

Ναι, να το κάνω.. να βρω τα μέιλ και τα τηλέφωνα, αλλά πραγματικά, δε ξέρω από που να το πιάσω!
Έχω καταλάβει ότι, ειλικρινά, δε βγάζεις άκρη, κάτι που με εκνευρίζει απίστευτα, γιατί πρόκειται για κλέψιμο και δε μπορείς να βρεις το δίκιο σου. Θα ξεκινήσω όμως με το να αναφέρω το «πρόβλημα» στην elpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, itsathina είπε

Δε το γλιτώνω δηλαδή.. 

Ναι, να το κάνω.. να βρω τα μέιλ και τα τηλέφωνα, αλλά πραγματικά, δε ξέρω από που να το πιάσω!
Έχω καταλάβει ότι, ειλικρινά, δε βγάζεις άκρη, κάτι που με εκνευρίζει απίστευτα, γιατί πρόκειται για κλέψιμο και δε μπορείς να βρεις το δίκιο σου. Θα ξεκινήσω όμως με το να αναφέρω το «πρόβλημα» στην elpedison.

...βασικά είναι "συν Αθηνά" η φάση....😋

Ξαναλέω, δεν υπάρχει κάποιος "τυφλοσούρτης" : όσο "κινηθείς", τόσο ίσως κάτι καταφέρεις (παίζει να είσαι και η πρώτη που θα δοκιμάσει :-D). Ούτε εγώ τα κατέχω - με τη "λογική" θα το πας

Το ότι σου χρεώσανε ποσά ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ, και το πότε εκδόθηκε ο λογαριασμός (πέραν δηλαδή του "ορίου" που έθεσαν οι,,,ελεημονούντες, δηλαδή την 31η Μάη), είναι τα δύο σημεία που πρέπει να "πατήσεις". Λογικά θ' ακούσεις ένα μεγαλοπρεπές "ΖΑΡΤ" από την ΕΛΠΕ, δηλωτικό ότι,,,,χεστήκανε, αλλά θα τους το αναφέρεις, για να έχεις κάνει το πρώτο βήμα ούτως ώστε ν' απευθυνθείς πχ στο υπουργείο ενέργειας (που πρότεινε ο ekrepali), ζητώντας τους να επιληφθούν για την "αδικία" : αν σου βάλανε αναδρομικές χρεώσεις, έχεις κι εσύ δικαίωμα σε αναδρομική επιστροφή μέσω Ρower Pass...Και γενικά απευθύνσου ό,που νομίζεις ότι έχει "νόημα" ν' απευθυνθείς : στον συνήγορο του πολίτη, στον συνήγορο του καταναλωτή, στο ΕΚΠΟΙΖΩ, στην γενική γραμματεία καταναλωτή, στην ΡΑΕ, και σε ό,τι υπηρεσία ξέρεις/σκεφτείς/φανταστείς/βρεις στην πορεία. Προφανώς ένας δικηγόρος ίσως να τα έχει ολ' αυτά πιο οργανωμένα - κι αν έχεις κανέναν "γνωστό", τουλάχιστον ρώτα (ή έστω,,,γνωστό που να ξέρει κα'ναν δικηγόρο που μπορείς να τον ρωτήσεις χωρίς να σου χρεώσει και την καλημέρα....) "πόσο κάνει και πού ν' απευθυνθούμε"....Αλλιώς, τσούκου-τσούκου μόνη, στέλνοντας έστω και ένα μέιλ την,,,βδομάδα, σε κάποια υπηρεσία. Απ' ό,που φυσικά θα κάνουν,,,αιώνες ν' απαντήσουν. Αλλά να μη το σκέφτεσαι - ούτως ή άλλως ΔΕΝ θα είναι "για να τα γλυτώσεις ΤΩΡΑ", αλλά ΜΠΑΣ και πάρεις κάτι κάποια στιγμή....

Καταννοώ πόσο φλου ακούγονται ολ' αυτά όταν εσύ έχεις εδώ και τώρα λογαριασμούς να πληρώσεις και σίγουρα η ζωή έχει άλλες υποχρεώσεις γύρω σου καθημερινά (και ίσως δεν έχεις καν χρόνο για να,,,ζήσεις - πόσο μάλλον να τον διαθέτεις για "όλη αυτή την ανωμαλία") και θα,,,προτιμούσες μια χείρα βοηθείας πιο ουσιαστική, αλλά δυστυχώς εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάτι περισσότερο να δώσω για να βοηθήσω...

Ασ' το λίγο στην άκρη να καθαρίσει το κεφάλι σου, και κάποια στιγμή στείλε το πρώτο μέιλ ό,που νομίζεις. Ίσως μετά το ένα φέρει τ' άλλο. Και αν ρωτάς εδώ μέσα πχ στην πορεία, μπορεί κάποιος να έχει να σου πει κάτι πιο ουσιαστικό. παρ' το και λίγο "σαν παιχνίδι" (...), ή πες πως το κάνεις για άλλον (...για να σου βγει λιγότερο αγχωτικά....).

Σε κάθε περίπτωση, να θυμάσαι ότι αν είχες ασχοληθεί με το θέμα "ρεύμα" ΠΙΟ πριν, πχ μέχρι αρχή Δεκέμβρη, και είχες μπει εδώ, θα είχες καταλάβει ότι η "σωτηρία" θα ήταν να είχες πάει από τότε σε σταθερό ΔΕΗ, και έκτοτε και μέχρι το τέλος του '23 θα ήσουν με συμβόλαιο "0,10/kWh" και χωρίς αναπροσαρμογές κι αναδρομικά και Power Pass...Δεν στο λέω "για να γυρίσω το μαχαίρι", αλλά για να "χωνέψεις" ότι ΠΛΕΟΝ θα πρέπει να "κρατάς μία επαφή με το θέμα", γιατί έρχονται ακόμη πιο ζόρικες μέρες. Επίσης, κάνε την κιλοβατώρα σου παξιμάδι. Και θα με θυμηθείς....

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, itsathina είπε

Στην elpedison είχα πάγια εντολή, είμαι 6 χρόνια και ειλικρινά δεν είχα θέμα γιατί ήταν πραγματικά μικρά τα ποσά.

Ήταν μικρά ποσά μέχρι πέρυσι τον Ιούνιο, γενικώς παντού. Όχι μόνο στην Elpedison. Γιατί η χονδρική ήταν στο 50. Μετά πήγε 100, 150, 200... τώρα είναι στο 600!

Πέρυσι το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο που πήρες εκκαθαριστικό, θα έπρεπε ο λογαριασμός σου να είναι 4πλάσιος. Εκεί έγινε η κομπίνα, στείλανε φυσιολογικούς λογαριασμούς και άφησαν τη τιμολόγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής για τους επόμενους μήνες. Σαν να σου έδωσαν δάνειο χωρίς να το ζητήσεις. Και κάθε μήνα η χονδρική ανέβαινε, πλήρωνες τη κανονική χρέωση ρεύματος και τη παλιά ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά μετά χρωστούσες την τρέχουσα ρήτρα αναπροσαρμογής πού ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Κι ακόμα δεν έχεις ξεμπλέξει, γιατί χρωστάς και ρήτρα αναπροσαρμογής για τη περίοδο 2/6 ώς 31/7!

7 ώρες πριν, itsathina είπε

Είναι κάποιος που το έχει κάνει και γνωρίζει να μου πει πως; 

Με τη προϋπόθεση ότι είχες κάνει αίτηση για το power pass.

Ξεκινάς με αίτημα στο MyRAE κατά της Εlpedison. Φρόντισε πριν μπεις στη πλατφόρμα να έχεις κλείσει το adblock.

Γράφεις όλα τα στοιχεία σου (τον αρ. παροχής χωρίς παύλες στο κουτάκι). Υποβάλλεις παράπονο σχετικά: Με το λογαριασμό --> Αμφισβήτηση λογαριασμού.

Σχόλια: Προς έκπληξη μου διαπίστωσα στον πρόσφατο λογαριασμό που εκδόθηκε στις xx/xx/2022 ότι υπάρχει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά τη περίοδο 1/2 ως 1/6. Δε με ενημερώσατε ποτέ ότι τιμολογούσατε τη ρήτρα αναπροσαρμογής εταιροχρονισμένα με 6 μήνες καθυστέρηση, και τόσο καιρό μου είχατε δώσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι η τελική χρέωση κιλοβατώρας στην εταιρία σας, ήταν φτηνότερη σε σχέση με άλλες εταιρίες. Η πρακτική σας αυτή είναι καταχρηστική και επιπλέον με αυτή σας τη καθυστερημένη τιμολόγηση, μού στερήσατε το δικαίωμα να λάβω το πραγματικό ποσό επιστροφής που δικαιούμουν απ'το power pass. Aμφισβητώ την εν λόγω χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής, εκτός αν υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο υπουργείο για να διορθωθούν αναδρομικά τα ποσά του power pass ώστε να λάβω μεγαλύτερη έκπτωση στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Μέχρι την πλήρη επίλυση του ζητήματος ζητώ να μη καταστεί η οφειλή ληξιπρόθεσμη.

Ανεβάζεις σε PDF τον λογαριασμό και την ταυτότητα σου, να είναι σύνολο κάτω από 3MB. Aναλόγως την απάντηση που θα πάρεις, θα σου πούμε τι θα κάνεις στη συνέχεια... πολύ βασικό, μη πατήσεις το πράσινο κουμπί αποδοχής γιατί θα ολοκληρωθεί το αίτημα.

Ίσως το επόμενο σου βήμα θα πρέπει να είναι καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή ή να βρεις δικηγόρο. Διότι στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου θα πετάξουν πάλι το μπαλάκι στη ΡΑΕ και δε θα βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 1:46 ΠΜ, korakios είπε

Πίασε το αυγό και κούρευτο, με τόσες διακυμάνσεις σε τιμολογήσεις, απαντήσεις και συμπεριφορές.
Είναι γεγονός πως αν, σε παλαιότερο χρόνο, είχες προλάβει να "κλειδώσεις" σταθερή τιμή ρεύματος, ίσως τώρα να είσαι κερδισμένος. Ωστόσο, τώρα απλά είτε δαγκώνεις το "τυράκι" και ρίχνεις κέρμα τι θα κάτσει, είτε δαπανάς σημαντικό προσωπικό χρόνο στο να εξετάζεις ότι παίζει κρατικά και ότι σου τιμολογούν(και αντε βγαλε ακρη) είτε κάνεις μια τρύπα στο χώμα και βάζεις το κεφάλι μέσα με την ΔΕΗ να προσέχει στην επιφάνεια αν θα έρθουν αν στη φορέσουν!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ήταν μικρά ποσά μέχρι πέρυσι τον Ιούνιο, γενικώς παντού. Όχι μόνο στην Elpedison. Γιατί η χονδρική ήταν στο 50. Μετά πήγε 100, 150, 200... τώρα είναι στο 600!

Πέρυσι το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο που πήρες εκκαθαριστικό, θα έπρεπε ο λογαριασμός σου να είναι 4πλάσιος. Εκεί έγινε η κομπίνα, στείλανε φυσιολογικούς λογαριασμούς και άφησαν τη τιμολόγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής για τους επόμενους μήνες. Σαν να σου έδωσαν δάνειο χωρίς να το ζητήσεις. Και κάθε μήνα η χονδρική ανέβαινε, πλήρωνες τη κανονική χρέωση ρεύματος και τη παλιά ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά μετά χρωστούσες την τρέχουσα ρήτρα αναπροσαρμογής πού ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Κι ακόμα δεν έχεις ξεμπλέξει, γιατί χρωστάς και ρήτρα αναπροσαρμογής για τη περίοδο 2/6 ώς 31/7!

Με τη προϋπόθεση ότι είχες κάνει αίτηση για το power pass.

Ξεκινάς με αίτημα στο MyRAE κατά της Εlpedison. Φρόντισε πριν μπεις στη πλατφόρμα να έχεις κλείσει το adblock.

Γράφεις όλα τα στοιχεία σου (τον αρ. παροχής χωρίς παύλες στο κουτάκι). Υποβάλλεις παράπονο σχετικά: Με το λογαριασμό --> Αμφισβήτηση λογαριασμού.

Σχόλια: Προς έκπληξη μου διαπίστωσα στον πρόσφατο λογαριασμό που εκδόθηκε στις xx/xx/2022 ότι υπάρχει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά τη περίοδο 1/2 ως 1/6. Δε με ενημερώσατε ποτέ ότι τιμολογούσατε τη ρήτρα αναπροσαρμογής εταιροχρονισμένα με 6 μήνες καθυστέρηση, και τόσο καιρό μου είχατε δώσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι η τελική χρέωση κιλοβατώρας στην εταιρία σας, ήταν φτηνότερη σε σχέση με άλλες εταιρίες. Η πρακτική σας αυτή είναι καταχρηστική και επιπλέον με αυτή σας τη καθυστερημένη τιμολόγηση, μού στερήσατε το δικαίωμα να λάβω το πραγματικό ποσό επιστροφής που δικαιούμουν απ'το power pass. Aμφισβητώ την εν λόγω χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής, εκτός αν υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο υπουργείο για να διορθωθούν αναδρομικά τα ποσά του power pass ώστε να λάβω μεγαλύτερη έκπτωση στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Μέχρι την πλήρη επίλυση του ζητήματος ζητώ να μη καταστεί η οφειλή ληξιπρόθεσμη.

Ανεβάζεις σε PDF τον λογαριασμό και την ταυτότητα σου, να είναι σύνολο κάτω από 3MB. Aναλόγως την απάντηση που θα πάρεις, θα σου πούμε τι θα κάνεις στη συνέχεια... πολύ βασικό, μη πατήσεις το πράσινο κουμπί αποδοχής γιατί θα ολοκληρωθεί το αίτημα.

Ίσως το επόμενο σου βήμα θα πρέπει να είναι καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή ή να βρεις δικηγόρο. Διότι στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου θα πετάξουν πάλι το μπαλάκι στη ΡΑΕ και δε θα βγάλεις άκρη.

...δυστυχώς είμαι από αυτούς που δεν αιτήθηκα power-pass.. τη μέρα που ανακοινώθηκε ήταν η σύζυγος στη λογίστριά μας και μας είπε οτι 'δεν μας πιάνει' λόγω εισοδήματος κι εγώ ο χαζός την εμπιστεύτηκα και δεν ασχολήθηκα. Εκ των υστέρων μουτζώνομαι.. αλλά πραγματικά έπρεπε η μέρα να έχει ένα έξτρα δεκάωρο για να ασχολείσαι με την ΚΑΘΕ χαζομάρα που προκύπτει καθημερινά.

Προς το παρόν προσπαθώ να μαζέψω κουράγια για να κάνω τους υπολογισμούς για τη ρήτρα αναπροσαρμογής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τηλέφωνο από την Volterra να μου δώσουν προσφορά για να επιστρέψω το Γ22 σ' αυτούς. Και τι νομίζετε ότι μου πρότειναν; Ένα "κοστοστρεφές" πρόγραμμα που θα βασίζεται στις τιμές της χονδρεμπορικής, δηλαδή σε τιμές που δεν τις ξέρουμε εκ των προτέρων, αλλά θα προκύπτουν απολογιστικά κάθε μήνα. Στην ένστασή μου ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής καταργήθηκε, ο ευγενής τηλεπωλητής επέμενε ότι δεν πρόκειται για ρήτρα αναπροσαρμογής!

Τέλος πάντων, η πρότασή του ακόμη και με τις υποθετικές τιμές της 1ης Σεπτεμβρίου που ανέφερε, ήταν ασύμφορη συγκριτικά με τις τιμές Σεπτεμβρίου της We. Αλλά δεν είναι παράνομα αυτά τα προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Το έχεις ψάξει γτ και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημσ

Το έκαναν και σε 2ο λογαριασμό μου. Ίσως σχετιζεται με την αποχώρηση μου για ΔΕΗ. Μήπως  έφυγες και εσύ? Αρχικά έκανα καταγγελία στο myrae. Σκέφτομαι να το αφήσω απλήρωτο, καθώς είμαι ήδη στην ΔΕΗ. Αν γουστάρουν ας κάνουν μανούρα για 200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sigipp1972 είπε

Το έκαναν και σε 2ο λογαριασμό μου. Ίσως σχετιζεται με την αποχώρηση μου για ΔΕΗ. Μήπως  έφυγες και εσύ? Αρχικά έκανα καταγγελία στο myrae. Σκέφτομαι να το αφήσω απλήρωτο, καθώς είμαι ήδη στην ΔΕΗ. Αν γουστάρουν ας κάνουν μανούρα για 200 ευρώ. 

Εννοείται ότι  μπορεί και   θα σου κάνουν... Τηλέφωνα και μπορεί και από άλλου.. Πρόσεξε το... Μην δεις και καμιά διακοπή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sigipp1972 είπε

Το έκαναν και σε 2ο λογαριασμό μου. Ίσως σχετιζεται με την αποχώρηση μου για ΔΕΗ. Μήπως  έφυγες και εσύ? Αρχικά έκανα καταγγελία στο myrae. Σκέφτομαι να το αφήσω απλήρωτο, καθώς είμαι ήδη στην ΔΕΗ. Αν γουστάρουν ας κάνουν μανούρα για 200 ευρώ. 

Και εγώ έφυγα για ΔΕΗ και αμέσως μετά μου στείλαν τον τελικό με ρήτρα αναπροσαρμογής 420€.Το σπουδαίο είναι ότι εξαιτίας της αναδρομικής χρέωσης της ρήτρας χάσαμε το power pass με δική τους αποκλειστική ευθυνη. Εδώ νομίζω ότι τίθεται θέμα και μπορουμε να ζητήσουμε την ανάλογη έκπτωση-πιστωση εκ μέρους τους. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουφ μολις ειδα και εγω τον τελικο λογαριασμο απο elpedison και εχει Αναπροσαρμογη χρεωση προμηθειας και εμενα και βγαινει τελικος 380 ευρω. Δεν ξερω πως εχουν βγαλει τις ωρες (kwh) ομως , πηρα τηλεφωνο και λεει θα μου στειλουν αναλυση στο ε-μαιλ μου απο Δευτερα . Για να δουμε τι θα δουμε

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ήταν μικρά ποσά μέχρι πέρυσι τον Ιούνιο, γενικώς παντού. Όχι μόνο στην Elpedison. Γιατί η χονδρική ήταν στο 50. Μετά πήγε 100, 150, 200... τώρα είναι στο 600!

Πέρυσι το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο που πήρες εκκαθαριστικό, θα έπρεπε ο λογαριασμός σου να είναι 4πλάσιος. Εκεί έγινε η κομπίνα, στείλανε φυσιολογικούς λογαριασμούς και άφησαν τη τιμολόγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής για τους επόμενους μήνες. Σαν να σου έδωσαν δάνειο χωρίς να το ζητήσεις. Και κάθε μήνα η χονδρική ανέβαινε, πλήρωνες τη κανονική χρέωση ρεύματος και τη παλιά ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά μετά χρωστούσες την τρέχουσα ρήτρα αναπροσαρμογής πού ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Κι ακόμα δεν έχεις ξεμπλέξει, γιατί χρωστάς και ρήτρα αναπροσαρμογής για τη περίοδο 2/6 ώς 31/7!

Με τη προϋπόθεση ότι είχες κάνει αίτηση για το power pass.

Ξεκινάς με αίτημα στο MyRAE κατά της Εlpedison. Φρόντισε πριν μπεις στη πλατφόρμα να έχεις κλείσει το adblock.

Γράφεις όλα τα στοιχεία σου (τον αρ. παροχής χωρίς παύλες στο κουτάκι). Υποβάλλεις παράπονο σχετικά: Με το λογαριασμό --> Αμφισβήτηση λογαριασμού.

Σχόλια: Προς έκπληξη μου διαπίστωσα στον πρόσφατο λογαριασμό που εκδόθηκε στις xx/xx/2022 ότι υπάρχει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά τη περίοδο 1/2 ως 1/6. Δε με ενημερώσατε ποτέ ότι τιμολογούσατε τη ρήτρα αναπροσαρμογής εταιροχρονισμένα με 6 μήνες καθυστέρηση, και τόσο καιρό μου είχατε δώσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι η τελική χρέωση κιλοβατώρας στην εταιρία σας, ήταν φτηνότερη σε σχέση με άλλες εταιρίες. Η πρακτική σας αυτή είναι καταχρηστική και επιπλέον με αυτή σας τη καθυστερημένη τιμολόγηση, μού στερήσατε το δικαίωμα να λάβω το πραγματικό ποσό επιστροφής που δικαιούμουν απ'το power pass. Aμφισβητώ την εν λόγω χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής, εκτός αν υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο υπουργείο για να διορθωθούν αναδρομικά τα ποσά του power pass ώστε να λάβω μεγαλύτερη έκπτωση στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Μέχρι την πλήρη επίλυση του ζητήματος ζητώ να μη καταστεί η οφειλή ληξιπρόθεσμη.

Ανεβάζεις σε PDF τον λογαριασμό και την ταυτότητα σου, να είναι σύνολο κάτω από 3MB. Aναλόγως την απάντηση που θα πάρεις, θα σου πούμε τι θα κάνεις στη συνέχεια... πολύ βασικό, μη πατήσεις το πράσινο κουμπί αποδοχής γιατί θα ολοκληρωθεί το αίτημα.

Ίσως το επόμενο σου βήμα θα πρέπει να είναι καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή ή να βρεις δικηγόρο. Διότι στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου θα πετάξουν πάλι το μπαλάκι στη ΡΑΕ και δε θα βγάλεις άκρη.

Σε ευχαριστώ πάααρα πολύ❣️Θα τα στείλω όλα τώρα!
Τι να πω, ελπίζω αυτά που θέλω να γλιτώσω, να μη τα φάω σε δικηγόρους.. 

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Σε κάθε περίπτωση, να θυμάσαι ότι αν είχες ασχοληθεί με το θέμα "ρεύμα" ΠΙΟ πριν, πχ μέχρι αρχή Δεκέμβρη, και είχες μπει εδώ, θα είχες καταλάβει ότι η "σωτηρία" θα ήταν να είχες πάει από τότε σε σταθερό ΔΕΗ, και έκτοτε και μέχρι το τέλος του '23 θα ήσουν με συμβόλαιο "0,10/kWh" και χωρίς αναπροσαρμογές κι αναδρομικά και Power Pass...Δεν στο λέω "για να γυρίσω το μαχαίρι", αλλά για να "χωνέψεις" ότι ΠΛΕΟΝ θα πρέπει να "κρατάς μία επαφή με το θέμα", γιατί έρχονται ακόμη πιο ζόρικες μέρες. Επίσης, κάνε την κιλοβατώρα σου παξιμάδι. Και θα με θυμηθείς....

Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, scooterlord είπε

...δυστυχώς είμαι από αυτούς που δεν αιτήθηκα power-pass.. τη μέρα που ανακοινώθηκε ήταν η σύζυγος στη λογίστριά μας και μας είπε οτι 'δεν μας πιάνει' λόγω εισοδήματος κι εγώ ο χαζός την εμπιστεύτηκα και δεν ασχολήθηκα. Εκ των υστέρων μουτζώνομαι.. αλλά πραγματικά έπρεπε η μέρα να έχει ένα έξτρα δεκάωρο για να ασχολείσαι με την ΚΑΘΕ χαζομάρα που προκύπτει καθημερινά.

Προς το παρόν προσπαθώ να μαζέψω κουράγια για να κάνω τους υπολογισμούς για τη ρήτρα αναπροσαρμογής...

 

3 ώρες πριν, sigipp1972 είπε

Το έκαναν και σε 2ο λογαριασμό μου. Ίσως σχετιζεται με την αποχώρηση μου για ΔΕΗ. Μήπως  έφυγες και εσύ? Αρχικά έκανα καταγγελία στο myrae. Σκέφτομαι να το αφήσω απλήρωτο, καθώς είμαι ήδη στην ΔΕΗ. Αν γουστάρουν ας κάνουν μανούρα για 200 ευρώ. 

 

2 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Και εγώ έφυγα για ΔΕΗ και αμέσως μετά μου στείλαν τον τελικό με ρήτρα αναπροσαρμογής 420€.Το σπουδαίο είναι ότι εξαιτίας της αναδρομικής χρέωσης της ρήτρας χάσαμε το power pass με δική τους αποκλειστική ευθυνη. Εδώ νομίζω ότι τίθεται θέμα και μπορουμε να ζητήσουμε την ανάλογη έκπτωση-πιστωση εκ μέρους τους. 

 

56 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

ουφ μολις ειδα και εγω τον τελικο λογαριασμο απο elpedison και εχει Αναπροσαρμογη χρεωση προμηθειας και εμενα και βγαινει τελικος 380 ευρω. Δεν ξερω πως εχουν βγαλει τις ωρες (kwh) ομως , πηρα τηλεφωνο και λεει θα μου στειλουν αναλυση στο ε-μαιλ μου απο Δευτερα . Για να δουμε τι θα δουμε

Στην ανάλυση που θα σας στείλουν θα αναγράφονται τα ποσά της ρήτρας αναπροσαρμογής ανά περίοδο ή ανά μήνα. Αν τα αντιπαραβάλετε με τους λογαριασμούς, θα δείτε ότι σας χρέωναν τη ρήτρα με 6 μήνες καθυστέρηση. Πρόταση μου (πέρα απ'τη συμμετοχή σας σ'αυτό το θέμα), μαζευτείτε όλοι της Elpedison σε γκρουπάκι προσωπικών μηνυμάτων... βρείτε ένα δικηγόρο και κάντε το ομαδική αγωγή. Λόγω αδράνειας της ΡΑΕ και λοιπών αρμόδιων υπηρεσιών θα είστε στο έλεος του θεού αν αφήσετε ληξιπρόθεσμη οφειλή και υπάρχει ο κίνδυνος εντολής διακοπής για τέτοια μεγάλα ποσά. Ή αν κάνετε διακανονισμό, αυτό ισοδυναμεί με αποδοχής της οφειλής και χάνετε το δικαίωμα αμφισβήτησης και προσφυγής δικαστικώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, itsathina είπε

Τι να πω, ελπίζω αυτά που θέλω να γλιτώσω, να μη τα φάω σε δικηγόρους.. 

Επειδή προσωπικά αμφιβάλλω εάν οι δικηγόροι μπορούν να κάνουν κάτι στην υπόθεση του Power Pass (είπαμε είναι ένα πρόσφατο κυβερνητικό εύρημα και αμφιβάλλω αν υπάρχει θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο πάνω στο οποίο μπορούν να πατήσουν και στην ουσία είναι φάση "είπαμε να σας δώσουμε κάτι φραγκάκια,,,τα λιγουρεύεστε;" και δεν μπορεί να βγει άκρη, εκτός κι αν υπάρχει καμμιά ομάδα πολιτών που έχουν κάνει μαζικά προσφυγές με χαμηλό κόστος λόγω μαζικότητας και να δημιουργηθεί δεδικασμένο, που ακόμη κι αυτό θα πάρει χρόνο, αλλά γκούγκλαρε μπας και βρεις κάτι να συμμετάξεις), να ασχοληθείς δικηγορικά μόνο εάν έχεις κάποιον γνωστό σου δικηγόρο (ή έστω γνωστό από,,,γνωστό), να πας μια ωραία μέρα και να το συζητήσεις μαζί του ΕΑΝ θεωρεί ότι "έχει ψωμί" κάτι τέτοιο. Δλδ σε καμμία περίπτωση μην πας "στον πρώτο τυχόντα" που πιθανώς α) θα σε χρεώσει για νομικές συμβουλές ή και για,,,συζήτηση ακόμα β) ίσως κοιτάξει "απλά να σου δώσει ελπίδες" για να μασήσει κάποια αμοιβούλα με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνέχεια στο powerpass νήμα μιας και αφορά σε ενστάσεις που πρέπει να γίνουν για αναδρομικές χρεώσεις παρόχων καθώς και αφαίρεση των ΤΕΜ απο τους έναντι (που επιστράφηκαν όμως σε εκκαθαριστικό)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

αλλά γκούγκλαρε μπας και βρεις κάτι να συμμετάξεις

Με μια πρόχειρη αναζήτηση, δε βρήκα τίποτα! Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα πάντως, επειδή δε το έχουν όλοι με τα φόρουμ, είναι γιατί μια τέτοια «ομάδα» δεν έχει μεταφερθεί στο Facebook. Υπάρχουν τόσο χρήσιμα αρχεία εδώ και καμία ανάλογη ομάδα σε μια τόσο μεγάλη πλατφόρμα! Θα ήταν πολύ βοηθητικό να την μεταφέρετε @korakios, έστω και ανώνυμα, για να μη σας πρήζουν. Ίσως βρεθούμε πολλά άτομα με κοινά και βοηθηθούμε πολύ περισσότερο. Για παράδειγμα εκεί, ίσως υπήρχε κάποιος δικηγόρος που να γνώριζε να μας κατευθύνει. Θα ήταν ίσως και πολύ πιο εύκολη η αναζήτηση, αφού κάθε «πρόβλημα» θα ήταν ξεχωριστό post. Δε ξέρω αν έχει ξανά πέσει η ιδέα, αλλά το προτείνω θερμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...