Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

νόμιμο , αν και μόνο η elpdison το έκανε

υπολογίστε τη ρήτρα σε €/kw να δειτε αν είναι σωστή , σίγουρα πάντως θα είναι ακριβή μιας και η elpedison ήταν η ακριβότερη εταιρία με διαφορά

Για 1222 kw έχει χρεώσει 349,10€  πιστωση Ταμείου 149€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NIKELPE είπε

Για 1222 kw έχει χρεώσει 349,10€  πιστωση Ταμείου 149€

εννοείς σύνολο και για τους 2 λογαριασμούς για την περίοδο 19/1-1/8 ?

αν όχι γράψε τα ποσά ρήτρα ξεχωριστά

περίοδος κατανάλωσης , kw , ρήτρα ή αν τα γράφει κατευθείαν τη ρήτρα σε €/kw

περίοδος κατανάλωσης , ρήτρα €/kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, korakios said:

εννοείς σύνολο και για τους 2 λογαριασμούς για την περίοδο 19/1-1/8 ?

αν όχι γράψε τα ποσά ρήτρα ξεχωριστά

περίοδος κατανάλωσης , kw , ρήτρα ή αν τα γράφει κατευθείαν τη ρήτρα σε €/kw

περίοδος κατανάλωσης , ρήτρα €/kw

 

 

20 minutes ago, NIKELPE said:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να τα έγραφες όπως ανέφερα , δε γινόταν ? τεσπα.....

για περίοδο 20/1-19/5=119 μέρες έχεις 242,45€ για 992kw ή 0,244€/kw προσαύξηση

όμως έπρεπε να είναι 0,32 περίπου βάσει excel , δηλαδή ~72€ παραπάνω

για περίοδο 1/3-1/8=153 μέρες έχεις 349,1€ για 1223kw,  ή 0,285€/kw

επειδή όμως έχεις πληρώσει μέχρι 19/5 έχεις διπλοπληρώσει άρα θεωρητικά έπρεπε να είναι απο 20/5 για τα κιλοβάτ που έκαψες , 625kw

η ρήτρα βάσει excel για την περίοδο 20/5-1/8 είναι 0,44€/kw ή 275€ ή 349,1-275= 74€ λιγότερο

 

άρα στα ίδια είσαι

Στις 31/8/2022 στις 7:19 ΜΜ, NIKELPE είπε

Για 1222 kw έχει χρεώσει 349,10€  πιστωση Ταμείου 149€

επίσης στον τελικό για 564 κιλοβατώρες έπρεπε να είχες 158€ ΤΕΜ (νομίζω)

ζητάς αναλυτικά την πίστωση και φυσικά αφού σε φέσωσαν και παραπάνω αναδρομική ρήτρα να μπει και έξτρα ΤΕΜ (edit κοτσάνα πέταξα αφού οι ΤΕΜ πάνε με την κατανάλωση, όχι με τη ρήτρα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αίτηση για το generous του Ήρων πριν λίγο, στο τελευταίο βήμα που θα γινόταν η ολοκλήρωση της διαδικασίας έβγαλε σφάλμα για τα αρχεία που ανέβασα. Δοκίμασα να τα ανεβάσω πάλι χωρίς να βγω από την αίτηση και πλέον μου βγάζει ότι αίτηση έχει υποβληθεί για τη συγκεκριμένη παροχή, το ίδιο και αν την κάνω από την αρχή, αλλά εμαιλ δεν έχει έρθει ακόμα ότι έκανα αίτηση. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Έρχεται εμαιλ κατά την αποστολή των δικαιολογητικών στη πρώτη φάση; Δεν ξέρω τώρα αν έχει πάει το αίτημα αλλαγή παρόχου ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι τρεντάρει ο Ήρων πάλι, απλά να ενημερώσω όσους δεν έχουν καεί ποτέ μαζί του, ότι ο Ήρων δεν έχει λογιστήριο, οπότε κανονικό λογαριασμό σύμφωνα με αυτά που περιμένετε να τον ξεχάσετε από τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Επειδή βλέπω ότι τρεντάρει ο Ήρων πάλι, απλά να ενημερώσω όσους δεν έχουν καεί ποτέ μαζί του, ότι ο Ήρων δεν έχει λογιστήριο, οπότε κανονικό λογαριασμό σύμφωνα με αυτά που περιμένετε να τον ξεχάσετε από τώρα... 

Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KoGi είπε

Ειμαι protergia απο οταν τελειωσε το fixed πριν δυο βδομαδες και ειπα να παω προς Ελιν.

Εστειλα τα χαρτια και σημερα με πηρε η Protergia για να μεινω και μου δινει €90 δωρο στον επομενο λογαριασμο!!

Νεες τακτικες ειναι αυτες? Το σκεφτομαι τωρα.

....σκέψου επίσης πόσα υπολογίζει να σου πάρει πίσω, για να σου δώσει 90

22 λεπτά πριν, hellojim είπε

Τι σημαίνει αυτό;

....ότι το λογιστήριό του είναι για τον %$@%!$0 και τους λογαριασμούς του τους κάνει ενίοτε %00!@^@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

kVa ειναι η συμφωνημενη ισχυς. Αυτο που λεμε μονοφασικο, ενισχυμενο μονοφασικο, τριφασικο.

Κατα τ'αλλα, οσα γραφεις, δε βγαζουν κανενα νοημα ... δεν ηξερε ο δεδδηε τι ειναι η kVa?

Η υπάλληλος που το σήκωσε, πέρα απο το οτι δεν ήθελε να κάνει την δουλειά της δεν ήξερε να μου απαντήσει... απλά έκανε ενα αίτημα στον δεδδηε που με εχει αναλάβει για να με καλεσουν(αν με καλεσουν)

6 ώρες πριν, Weiss είπε

Mίλα με τον ηλεκτρολόγο / μηχανολόγο σου για να δεις αν σε παίρνει να μειώσεις την ισχύ.

Είναι μια αποθήκη που την αγόρασα και εχει 5αρι παροχή (αν τ λέω σωστά)...εμενα δεν μου χρειάζεται και ούτε πρόκειται...δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το ρίξω και τι κόστος θα εχει και αν θα εχει κάποια επίπτωση...θα πάρω ηλεκτρολόγο να τον ρωτησω αν ξέρει!! Σ ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arxontas2323 είπε

Η υπάλληλος που το σήκωσε, πέρα απο το οτι δεν ήθελε να κάνει την δουλειά της δεν ήξερε να μου απαντήσει... απλά έκανε ενα αίτημα στον δεδδηε που με εχει αναλάβει για να με καλεσουν(αν με καλεσουν)

Είναι μια αποθήκη που την αγόρασα και εχει 5αρι παροχή (αν τ λέω σωστά)...εμενα δεν μου χρειάζεται και ούτε πρόκειται...δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το ρίξω και τι κόστος θα εχει και αν θα εχει κάποια επίπτωση...θα πάρω ηλεκτρολόγο να τον ρωτησω αν ξέρει!! Σ ευχαριστώ πολύ!!

άνοιξε νέο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Έκανα την αίτηση για το generous του Ήρων πριν λίγο, στο τελευταίο βήμα που θα γινόταν η ολοκλήρωση της διαδικασίας έβγαλε σφάλμα για τα αρχεία που ανέβασα. Δοκίμασα να τα ανεβάσω πάλι χωρίς να βγω από την αίτηση και πλέον μου βγάζει ότι αίτηση έχει υποβληθεί για τη συγκεκριμένη παροχή, το ίδιο και αν την κάνω από την αρχή, αλλά εμαιλ δεν έχει έρθει ακόμα ότι έκανα αίτηση. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Έρχεται εμαιλ κατά την αποστολή των δικαιολογητικών στη πρώτη φάση; Δεν ξέρω τώρα αν έχει πάει το αίτημα αλλαγή παρόχου ή όχι;

Αν έχεις κωδικούς myheron -απο παλιότερα ίσως-  μπες και πάνω πάνω θα σου βγάζει ότι το αίτημα με κωδικό τάδε είναι σε επεξεργασία αν έχεις υποβληθεί σωστά το αίτημα.

Mail δε θα σου έρθει μετά την υποβολή. Εμένα προχθές ήρθε στο mail μου σύμβαση μετά απο κανένα 2ώρο κατυθείαν για υπογραφή.

Αν αποτύχουν τα παραπάνω chat ή τηλέφωνο.

8 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Επειδή βλέπω ότι τρεντάρει ο Ήρων πάλι, απλά να ενημερώσω όσους δεν έχουν καεί ποτέ μαζί του, ότι ο Ήρων δεν έχει λογιστήριο, οπότε κανονικό λογαριασμό σύμφωνα με αυτά που περιμένετε να τον ξεχάσετε από τώρα... 

Μια χαρά "κανονικός" είναι ο λογαριασμός -αλήθεια τι εννοείς κανονικός- και ανάλυση έχει για ΤΕΜ και ρήτρες και διαθέσιμοι για διορθώσεις -και πιστώσεις στην περιπτωσή μου σε 3 παροχές που είχα εκεί-  είναι όταν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Το σοβαρό τους θέμα είναι ότι η έκδοση του γίνεται στα τέλη του επόμενου μήνα από την περίοδο τιμολόγησης και αυτό μπορεί να δημιουργήσει θέμα αν θές να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δικη μου αιτηση για εκπροσωπηση στον ηρων απο ελπεντισον και αφου ολοκληρωθηκε επιτυχως η διαδικασια των δικιολογητικων, 6 εργασιμες (!!) μετα την μετρηση του δεδδηε ακομα να γυρισει η παροχη σε αυτους. οποτε μαλλον δεν ξεκινησαμε και πολυ καλα. προβλεπω καθυστερησεις γενικα και στους λογαριασμος. τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω έναν χρήσιμο ενημερωτικό πίνακα από τη ΡΑΕ για τις τιμές των παρόχων, για όποιον θέλει να παρακολουθεί τις τιμές (συμπληρωματικό με το excel του κοράκιου).

https://www.rae.gr/anakoinoseis/44543/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2022 στις 9:18 ΠΜ, geodimis είπε

ΗΡΩΝ Generous Business S υπογραφή Παρασκευή 26/8 και σήμερα έλαβα sms από ΗΡΩΝΑ ότι έχει υποβληθεί στον ΔΕΔΔΗΕ (Ναυπλίου). Για να δούμε..

σύμφωνα με τον ΔΕΔΔΗΕ Ναυπλίου η αλλαγή έχει ολοκληρωθεί αλλά το myheron ακόμα δείχνει "η αίτηση έχει υποβληθεί στον ΔΕΔΔΗΕ"...Ταχύτατες ενέργειες απο το Διαχειριστή να δούμε και τον Προμηθευτή τώρα πότε θα κουνηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...