Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής (θα κάνω edit αν εμφανιστούν κι άλλοι)

Volton: 0.94 με συνέπεια, 5ευρώ πάγιο (το διέγραψαν, μπορεί να αλλάξουν)

Ελίν: 0.70

WE: 0.54 οικιακό, 0.51 επαγγελματικό

ΗΡΩΝ: 0,60 με συνέπεια, 3 ευρώ πάγιο

OTE Εstate: 0.72, 3.5ευρώ πάγιο

ΔΕΗ: 0.79, 3.5ευρώ πάγιο

Protergia: 0,78 , 5ευρώ πάγιο

Watt&Volt: 0.78

Ζενίθ: 0.69, 4,5ευρώ πάγιο

Elpedison: Περίπου 1.03 μείον άγνωστο loyalty pass

Nrg 0.75, 5ευρώ πάγιο

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέχρι στιγμής (θα κάνω edit αν εμφανιστούν κι άλλοι)

Volton: 0.94, 5ευρώ πάγιο

Ελίν: 0.70

WE: 0.54 οικιακό, 0.51 επαγγελματικό

 

Α ρε Elpedison...πρωτοπορος, ανοιξες νεους οριζοντες στην αυθαδεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω σε διάφορα ΜΜΕ ότι για να πέσουν οι τιμές στο 0.20 - 0.25, θα χρειαστεί ένα Χ ποσό απ'το προϋπολογισμό.

Αρθρογραφούν σαν να έχουν εσωτερική πληροφόρηση ότι οι τελικές τιμές θα κυμανθούν σε αυτά τα επίπεδα;

Αν ο μέσος όρος ΔΕΗ και μεγάλων παρόχων είναι η αρχική τιμή αναφοράς... πχ 0.70-0.80...

...δημιουργείται το παράδοξο ότι το τιμολόγιο της WE θα είναι τζάμπα; 🤪

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Διαβάζω σε διάφορα ΜΜΕ ότι για να πέσουν οι τιμές στο 0.20 - 0.25, θα χρειαστεί ένα Χ ποσό απ'το προϋπολογισμό.

Αρθρογραφούν σαν να έχουν εσωτερική πληροφόρηση ότι οι τελικές τιμές θα κυμανθούν σε αυτά τα επίπεδα;

Αν ο μέσος όρος ΔΕΗ και μεγάλων παρόχων είναι η αρχική τιμή αναφοράς... πχ 0.70-0.80...

...δημιουργείται το παράδοξο ότι το τιμολόγιο της WE θα είναι τζάμπα; 🤪

 

Το τιμολόγιο της we είναι τσάμπα. Κόστος ρεύματος για Σεπτέμβριο εκτιμάται στα 0,67-0,68…πραγματικά δεν ξέρω τι μαθηματικά τους μαθαίνουν εκεί! Volton ασχολίαστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το τιμολόγιο της we είναι τσάμπα. Κόστος ρεύματος για Σεπτέμβριο εκτιμάται στα 0,67-0,68…πραγματικά δεν ξέρω τι μαθηματικά τους μαθαίνουν εκεί! Volton ασχολίαστη 

Ίσως τα κέρδη τους απ'τις ΑΠΕ είναι πολλαπλάσια απ'τη ζημία στη λιανική λόγω μικρού πελατολογίου;

Διότι με τέτοιες τιμές αερίου και ΤΕΑ, ακόμα και το WeYellow με 0.45 σταθερή τιμή είναι κάτω του κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως τα κέρδη τους απ'τις ΑΠΕ είναι πολλαπλάσια απ'τη ζημία στη λιανική λόγω μικρού πελατολογίου;

Διότι με τέτοιες τιμές αερίου και ΤΕΑ, ακόμα και το WeYellow με 0.45 σταθερή τιμή είναι κάτω του κόστους.

Εννοείται πως είναι κάτω του κόστους. Το ΑΠΕ τους είναι είτε σε ταρίφα είτε πλαφοναρισμενα.::λεφτά δεν βγαίνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Volton φαίνεται "προς το παρόν" να το απέσυρε.

Για την We Energy μην σας δημιουργηθεί η απορία ότι "καλύπτω το πελατολόγιο μου" και δεν εκπροσωπώ νέους πελάτες πάνω από έναν συγκεκριμένο αριθμό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dropsreef είπε

1) Η Volton φαίνεται "προς το παρόν" να το απέσυρε.

2) Για την We Energy μην σας δημιουργηθεί η απορία ότι "καλύπτω το πελατολόγιο μου" και δεν εκπροσωπώ νέους πελάτες πάνω από έναν συγκεκριμένο αριθμό.

 

 

1) Θα τους έπαιρναν με τις πέτρες. Για να μην έχει ανακοινώσει σχεδόν κανείς, ίσως έπαιξε κάποια παράταση; Ούτως ή άλλως η κυβέρνηση θα ανακοίνωνε το ύψος της επιδότησης ως 24/8. Έτσι όπως ξεφύγει η κατάσταση δε θα εκπλαγώ αν αποσύρουν εντελώς το νέο μηχανισμό με τη πρόβλεψη τιμών και να πάμε σε ενιαίο πλαφόν λιανικής.

2) Δε γίνεται αυτό που λές, υπάρχει όρος στον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας όπου απαγορεύει να υπάρχουν διαφορετικές χρεώσεις για πελάτες ίδιας κατηγορίας (εξαιρούνται εννοείται τα σταθερά τιμολόγια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

2) Δε γίνεται αυτό που λές, υπάρχει όρος στον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας όπου απαγορεύει να υπάρχουν διαφορετικές χρεώσεις για πελάτες ίδιας κατηγορίας (εξαιρούνται εννοείται τα σταθερά τιμολόγια).

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

Εννοώ ότι έχω 500 πελάτες, μπορώ να "σηκώσω" μέχρι 1000 σε αυτές τις τιμές γιατί έχω κάνει κάποιο hedging. Στον 1001 του λέω "δυστυχώς δεν μπορώ να σε εκπροσωπησω". 

Με τις τιμές που ανακοίνωσε κανονικά μαζεύει 6.500.000 μετρητές Χαμηλής Τάσης μέσα σε πέντε μέρες. ( Οι υπόλοιποι θα είναι 200+ €/MWh για τον Σεπτέμβριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

Εννοώ ότι έχω 500 πελάτες, μπορώ να "σηκώσω" μέχρι 1000 σε αυτές τις τιμές γιατί έχω κάνει κάποιο hedging. Στον 1001 του λέω "δυστυχώς δεν μπορώ να σε εκπροσωπησω". 

Με τις τιμές που ανακοίνωσε κανονικά μαζεύει 6.500.000 μετρητές Χαμηλής Τάσης μέσα σε πέντε μέρες. ( Οι υπόλοιποι θα είναι 200+ €/MWh για τον Σεπτέμβριο)

Αν δε μπορούν να σηκώσουν επιπλέον πελάτες σε χαμηλή τιμή, τότε θα βάλουν ακριβότερη τιμή σε όλους βάσει πραγματικού κόστους.

Spoiler

43.jpg.929d485d7ed7d168e4a2212f3b868754.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά σε όλη αυτή την παράνοια, ποιο είναι το νόημα πλέον ; 
Να κοιτάς τιμές για να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...