Προς το περιεχόμενο

Το Grand Theft Auto VI σύμφωνα με αναφορές θα διαθέτει γυναίκα σε πρωταγωνιστικό ρόλο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
48 λεπτά πριν, Dx2 είπε

Επειδή έχω διαβάσει πολλά σχόλια σχετικά με αυτό, τι θέμα έχετε με το να έχει γυναίκα πρωταγωνίστρια; Έλεος που ζούμε. Grow up

Θα σου άρεσε πχ το νέο tomb raider να έχει άντρα πρωταγωνιστή , τον Larry croft? Εμένα με τίποτα 

Παιχνιδαρες όπως τα tomb raider , τα metroid , το parasite Eve, τα trails in the sky και τόσα άλλα που δε μου έρχονται τώρα  στο μυαλό είχαν γυναίκα πρωταγωνίστρια και κανείς δεν είχε θέμα με αυτό διότι απλά δεν ήταν κάτι βεβιασμένο .

Σε ένα παιχνίδι τύπου GTA δύσκολο να δεχτώ γυναίκα αρχιπαραβατικο στοιχείο , διότι απλά συνήθως αυτά είναι άντρες , τι να κάνουμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
30 λεπτά πριν, randomcat είπε

Εάν δεν είσαι έφηβος, τότε ίσως να γνωρίζεις ότι όχι μόνο κανείς ποτέ δεν είχε πρόβλημα με γυναίκες πρωταγωνίστριες, αλλά υπήρχε και μεγάλο κοινό από φανς, τουλάχιστον όσον αφορά τα βιντεοπαιχνίδια, καθώς υπήρξαν διάφορα δημοφιλή βιντεοπαιχνίδια με πρωταγωνίστριες (π.χ. όλα τα Tomb Raider) και συμπρωταγωνίστριες στα 90s και 2000s. Έπειτα υπήρχαν ανέκαθεν πολλά βιντεοπαιχνίδια με diversity από χαρακτήρες (π.χ. πολλά MMO) ώστε να είναι ευχαριστημένοι και παίκτες και παίκτριες... ασχέτως αν ο κάθε αρσενικός νέρντουλας έφτιαχνε dark elf με μεγάλα... σπαθιά.

Εάν κάποιος έχει πρόβλημα ή γκρινιάζει πλέον για γυναίκες σε πρωταγωνιστικούς ρόλους, είναι επειδή έχουν μαζευτεί πολλοί που γκρινιάζουν για τους άντρες πρωταγωνιστές (και ας αφήσουμε το χρώμα του δέρματος στην άκρη) οπότε είναι η αντίδραση σε τέτοια νταηλίκια/ξεφτιλίκια.

Το GTA λοιπόν είχε ανέκαθεν άντρα πρωταγωνιστή. Αν θα έβγαινε νέο GTA στα 2000s με γυναίκα πρωταγωνιστή μάλλον δεν θα απασχολούσε κανέναν αρνητικά. Πλέον αν γίνει αυτό χωρίς να δίνει την επιλογή για άντρα, θα έχει ως αποτέλεσμα να ξενερώσει αρκετό κόσμο που δεν γουστάρει τέτοιου είδους νταηλίκια, το να επηρεάζονται τα αγαπημένα τους παιχνίδια από πολιτική ορθότητα και ατζέντες, και το να γίνεται κάτι με το στανιό.

Το ίδιο ισχύει και για το ανάποδο - εάν σε βιντεοπαιχνίδι που έχει καθιερωθεί γυναικείος ρόλος ξαφνικά αυτός δοθεί σε αντρικό χαρακτήρα, αρκετοί μπορεί να σπαστούν επειδή αλλάζει η αγαπημένη τους συνταγή. Δύσκολα όμως θα σπαστεί κάποιος σε αυτήν την περίπτωση για τους υπόλοιπους λόγους περί πολιτικής ορθότητας, στανιού κ.λπ. επειδή κανένας δεν ασκεί πίεση ενάντια σε γυναικείους πρωταγωνιστικούς ρόλους - σίγουρα όχι όταν είναι κάτι ορίτζιναλ! Εσύ μπορεί να ρωτάς τι θέμα έχουν "με το να έχει γυναίκα πρωταγωνίστρια;", ενώ εκείνοι "τι θέμα έχουν με τον άντρα πρωταγωνιστή;".

Ρε παιδιά τι πετάτε παντού μια πολιτική ορθότητα και άσχετα, δεν το φτιάχνουν τώρα το παιχνίδι από το 2014 έχει ξεκινήσει και ήδη από τότε τα leaks μιλάνε για γυναίκα. Το γεγονός να έχουν πλάσει μια ιστορία που να μπορεί να την υποστηρίξει μόνο γυναικείος χαρακτήρας δεν σας περνάει από το μυαλό; Το παρουσιάζετε λες και προσπαθούν να χαλάσουν το παιχνίδι. Όσο για το tomb raider που έχετε φαγωθεί να λέτε είναι βασισμένο σε ταινία που παίζει η Τζολί, προφανώς και δεν μπορεί να αλλάξει ο χαρακτήρας. Η σειρά gta δεν βασίζεται κάπου, κάθε γενιά έχει μια καινούργια ιστορία και δεν νομίζω ότι έχουν κάνει ποτέ κάποια άκυρη κίνηση που «χαλάει» την σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Dx2 said:

Όσο για το tomb raider που έχετε φαγωθεί να λέτε είναι βασισμένο σε ταινία που παίζει η Τζολί

Oh come on...

To Tomb Raider βγήκε το 1996 κι η ταινία της Jolie το 2001.

Παίζει να είχαν βγει 5 games πριν την ταινία.

  • Like 6
  • Thanks 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Oh come on...

To Tomb Raider βγήκε το 1996 κι η 1η ταινία της Jolie το 2001.

Παίζει να είχαν βγει 5 games πριν την ταινία.

Ρε σύ σοβαρευτείτε μην παίζουμε με τις λέξεις, από τη στιγμή που βγήκε η ταινία με την Τζολί είναι ξεκάθαρο ότι τα παιχνίδια μετά χρησιμοποιούν αυτήν σαν χαρακτήρα. Και μιλάμε για ενδεχόμενη αλλαγή του χαρακτήρα τώρα, όχι τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι στην Jolie οφείλεται ότι έμεινε ίδιος ο χαρακτήρας στο game, όχι ότι είχαν βγει άλλα 5 πιο πριν.

Fuck logic.

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ναι στην Jolie οφείλεται ότι έμεινε ίδιος ο χαρακτήρας στο game, όχι ότι είχαν βγει άλλα 5 πιο πριν.

Fuck logic.

Οκ έχεις δίκιο, επιμένεις να παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, όποτε δεν πρόκειται να γίνει κανονική κουβέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Dx2 said:

Ρε σύ σοβαρευτείτε μην παίζουμε με τις λέξεις, από τη στιγμή που βγήκε η ταινία με την Τζολί είναι ξεκάθαρο ότι τα παιχνίδια μετά χρησιμοποιούν αυτήν σαν χαρακτήρα. Και μιλάμε για ενδεχόμενη αλλαγή του χαρακτήρα τώρα, όχι τότε 

Confused Help Me GIF by StickerGiant

 

δε παίζουμε με τις λέξεις. μιλάμε για την αρχική ιδέα-σύλληψη από το 1996 και οτι για χάριν του politically correct δε θέλουμε να αλλάξει.

η κοινωνία αλλάζει ναι. αλλά κάποια πράγματα όταν δημιουργούνται δε χρειάζεται να θυσιάζονται για να ικανοποιήσουν τη νέα "κοινή αποδεκτή αλήθεια της επόμενης μέρας"

παράδειγμα.

φτιάξανε cyberpunk2077 με δυνατότητα να κάνεις ότι γουστάρεις στο "ευαίσθητο" περιεχόμενο. Λογικό και τα επόμενα να συνεχίσουν το ίδιο.

το Tomb Raider ξεκίνησε με Lara Croft μια κοτσιδάτη βυζαρού γκόμενα και έτσι θέλουμε να το έχουμε πάντοτε. Original με κοτσιδάτη βυζαρού. Αν δεν ανταποκρίνεται στα νεωτερίστικα πρότυπα και σας ενοχλεί που έχει βυζάρες αντί βυζάκια ή θέλετε άντρα, δεν έχετε δικαίωμα να ξεσηκώνεστε για να αλλάξει. Ο δημιουργός αυτό σκέφτηκε και αυτό του άρεσε.

Ξέρεις ποια είναι η μεγαλύτερη ασθένεια/αρρώστια της "νέας πραγματικότητας προτύπων"

οτι κράζει τόσο φανατικά τα παλιά στερεότυπα αντί να σέβεται όποιον θέλει να τα κρατήσει.

Και στα λέω εγώ που είμαι αντιρατσιστής, αντισεξιστής και δεν έχω θέμα να έχω gay φιλαράκι, ή να καθήσω να πιω καφέ με μια trans και να μην θέλω να κριτικάρω αρνητικά επειδή αποφάσισε οτι η φύση του δεν του αρέσει και θέλει να αλλάξει φύλο. Ελεύθερος είναι να κάνει ότι γουστάρει. Εμένα δε μου πέφτει λόγος αν δε μπαίνει στο δικό μου λώκο δηλαδή.

Και τα parade μια από τα ίδια είναι. Φανατίλα κορεκτίλας αντί ο καθένας να σέβεται τη διαφορετικότητα και να την αποδέχεται δίχως φανφάρες και του να πρέπει με το ζόρι να λέμε αν δεν είσαι μαζί μας είσαι εναντίον μας. Αντί να διεκδικήσουν όλοι τη διαφορετικότητα ισάξια, και απλά γιατί πρόκειται περι ελευθερίας, κράζουν ασύστολα και τσιρίζουν υστερικά και τυφλωμένα.

ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ :P

  • Like 18
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dx2 said:

Οκ έχεις δίκιο, επιμένεις να παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, όποτε δεν πρόκειται να γίνει κανονική κουβέντα. 

Δεν είμαι ο μόνος από ότι φαίνεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανένα πρόβλημα, άλλωστε το gta δεν είχε ποτέ κάποια ιδιαίτερη χρονική συνέχεια ή προσκόλληση σε χαρακτήρα.

Το πρόβλημα υπάρχει όταν οι χαρακτήρες ξαναγράφονται με άλλο φύλο ή όταν οι χαρακτήρες είναι τελείως ψεύτικοι και δήθεν προσπαθώντας να περάσουν κάποιο μήνυμα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Confused Help Me GIF by StickerGiant

 

δε παίζουμε με τις λέξεις. μιλάμε για την αρχική ιδέα-σύλληψη από το 1996 και οτι για χάριν του politically correct δε θέλουμε να αλλάξει.

η κοινωνία αλλάζει ναι. αλλά κάποια πράγματα όταν δημιουργούνται δε χρειάζεται να θυσιάζονται για να ικανοποιήσουν τη νέα "κοινή αποδεκτή αλήθεια της επόμενης μέρας"

παράδειγμα.

φτιάξανε cyberpunk2077 με δυνατότητα να κάνεις ότι γουστάρεις στο "ευαίσθητο" περιεχόμενο. Λογικό και τα επόμενα να συνεχίσουν το ίδιο.

το Tomb Raider ξεκίνησε με Lara Croft μια κοτσιδάτη βυζαρού γκόμενα και έτσι θέλουμε να το έχουμε πάντοτε. Original με κοτσιδάτη βυζαρού. Αν δεν ανταποκρίνεται στα νεωτερίστικα πρότυπα και σας ενοχλεί που έχει βυζάρες αντί βυζάκια ή θέλετε άντρα, δεν έχετε δικαίωμα να ξεσηκώνεστε για να αλλάξει. Ο δημιουργός αυτό σκέφτηκε και αυτό του άρεσε.

Ξέρεις ποια είναι η μεγαλύτερη ασθένεια/αρρώστια της "νέας πραγματικότητας προτύπων"

οτι κράζει τόσο φανατικά τα παλιά στερεότυπα αντί να σέβεται όποιον θέλει να τα κρατήσει.

Και στα λέω εγώ που είμαι αντιρατσιστής, αντισεξιστής και δεν έχω θέμα να έχω gay φιλαράκι, ή να καθήσω να πιω καφέ με μια trans και να μην θέλω να κριτικάρω αρνητικά επειδή αποφάσισε οτι η φύση του δεν του αρέσει και θέλει να αλλάξει φύλο. Ελεύθερος είναι να κάνει ότι γουστάρει. Εμένα δε μου πέφτει λόγος αν δε μπαίνει στο δικό μου λώκο δηλαδή.

Και τα parade μια από τα ίδια είναι. Φανατίλα κορεκτίλας αντί ο καθένας να σέβεται τη διαφορετικότητα και να την αποδέχεται δίχως φανφάρες και του να πρέπει με το ζόρι να λέμε αν δεν είσαι μαζί μας είσαι εναντίον μας. Αντί να διεκδικήσουν όλοι τη διαφορετικότητα ισάξια, και απλά γιατί πρόκειται περι ελευθερίας, κράζουν ασύστολα και τσιρίζουν υστερικά και τυφλωμένα.

ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ :P

Οκ νομίζω το παίρνετε πολύ στραβά χωρίς λόγο και πάει άλλου η συζήτηση, εγώ αυτό εξέφρασα από την αρχή ότι μου φαίνεται περίεργο ότι δεν σας αρέσει μια τέτοια αλλαγη. Εμένα προσωπικά θα μου φαινόταν πολύ ωραια μια μεγάλη αλλαγη στη σειρά από τη στιγμή που θα πλαισιώνεται από ένα ωραίο story. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε την κουβέντα εκτός παιχνιδιών και την πηγαίνουμε σε πολιτικά η κοινωνικά επίπεδα. Μιλάμε για φαντασία 

Επεξ/σία από Dx2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το πιθανότερο είναι να είναι σαν το GTA 5 όπου κάποια κομμάτια του παιχνιδιού τα έπαιζες με συγκεκριμένο χαρακτήρα και σε κάποια διάλεγες εσύ. 

Πάντως μπορεί το παιχνίδι να είναι νάρκη για την rockstar, αν διάλεξε το woke δρόμο. Αν μέσα στην P.C. τρέλα έρθει και προστεθεί και αυτό όπου μια κοπελίτσα με ύψος 1,60 και IQ 160 θα ρίχνει τουλούμια ξύλο σε χαζούς δίμετρους άντρες, θα πάει άκλαφτο. Το κοινό του παιχνιδιού δεν είναι απο αυτά που ακολουθούν political correct ανοησίες. Στην πραγματική ζωή υπάρχει λόγος που το 94% των φυλακισμένων είναι άντρες και ιστορίες που δεν ακολουθούν την πραγματικότητα, συνήθως είναι αδύναμες χωρίς να μπορεί να υπάρξει ταύτιση με τους χαρακτήρες.

Αν τώρα βρουν έναν έξυπνο τρόπο να την βάλουν, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη. Θα δούμε. Έχω αγοράσει όλα τα GTA, τα περισσότερα τουλάχιστον σε 2 πλατφόρμες και σίγουρα θα πάρω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dx2 said:

Οκ νομίζω το παίρνετε πολύ στραβά χωρίς λόγο και πάει άλλου η συζήτηση, εγώ αυτό εξέφρασα από την αρχή ότι μου φαίνεται περίεργο ότι δεν σας αρέσει μια τέτοια αλλαγη. Εμένα προσωπικά θα μου φαινόταν πολύ ωραια μια μεγάλη αλλαγη στη σειρά από τη στιγμή που θα πλαισιώνεται από ένα ωραίο story. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε την κουβέντα εκτός παιχνιδιών και την πηγαίνουμε σε πολιτικά η κοινωνικά επίπεδα. Μιλάμε για φαντασία 

εσύ το πήγες μακριά ή δεν ήσουν όσο ακριβής και στοχευμένα ήθελες να γράψεις.

Εμείς απλά λέμε οτι 2022 δεν υπάρχει πλέον πουθενά το Originality, Authenticity στις ιδέες και στην δημιουργία χαρακτήρων και θυσιάζονται όλα στο βωμό της νέας πραγματικότητας. Ακόμα και στα games.

Γιατί δηλαδή οι κ@λοεταιρίες για να πουλήσουν και να γλιτώσουν το κράξιμο να αλλάζουν την αρχική ιδέα/σύλληψη και να δυσαρεστούν το πρώτο κοινό για να πουλήσουν στη μάζα.

Όπως εγώ δεν έχω θέμα που φτιάχτηκε το Cyberpunk2077 πάνω σε νέες ιδέες και πρότυπα κοινωνίας έτσι θέλω ανόθευτο και την ιδέα του 1996.

έτσι θέλω δηλαδή και το GTA να συνεχίσει. Με έναν περιθωριακό συμμορίτη της γειτονιάς που κάνει κουμάντο με τη βία σε όλη την υπόλοιπη πόλη.

Το να γίνει ο συμμορίτης γυναίκα δε με ενοχλεί. Θα με ενοχλήσει αν ΔΕ μου δώσει επιλογή να επιλέξω και άντρα και να του βάλω ένα λιλι να φτάνει στο έδαφος σαν 3ο πόδι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...