Προς το περιεχόμενο

To 2024 η κυκλοφορία των Windows 12, με τη Microsoft να αλλάζει ξανά το χρονοδιάγραμμα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα δούμε σε λίγα χρόνια πόσοι θα αγοράζουν pc και για ποιον λόγο και μετά συζητάμε για τα windows

Το μεγάλο ξέσπασμα πωλήσεων pc επι πανδημίας 2020-2021 μπορεί να ήταν το τίναγμα της ψόφιας γάτας και τα pc να επιστρέψουν στην χρόνια πτωτική πορεία που είχαν επι μια 10ετία.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαιτήσεις για Win 12

1 TB memory

το PC να μπορεί να διαβάσει δαχτυλικό αποτύπωμα

ελάχιστη ταχύτητα δίσκου 20000 MB/s

40' monitor

Ο χρήστης να εχει Xbox και να μην έχει πάρει ποτέ του PS.

Επεξ/σία από vorlon68
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Τα 10 είναι σαν XP.

Τα 11 είναι σαν τα Vista με τη διαφορά ότι τώρα έχουμε καλύτερο hardware ώστε να τα σηκώσει.
Ας ευχηθούμε τα 12 να είναι σαν τα 7 ή/και τα 10.

Να υποθέσω είσαι σε linux ; ;)

Τα 11 είναι σαν Vista χωρίς Aero. :P 

41 λεπτά πριν, mordred είπε

Να βάλω σφουγγαρίστρα μη ξεχάσω... PC σημαίνει παραγωγικότητα... Κάτι που σίγουρα δεν ισχύει με τα 11

Δε νομίζω πλέον να ισχύει το "μία καλή έκδοση μά κακή". Ο κατήφορος ξεκίνησε με τα κουραδένια 11

Ο κατήφορος ξεκίνησε με τα Windows 8, κάπως έσωσαν τα Windows 10 με τις LTSB/LTSC εκδόσεις, αλλά αυτό δεν τα κάνει "καλή" έκδοση, αλλά σουλουπωμένη. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kinitos είπε

Να παρω λαπτοπ με κάμερα η δεν θα είναι απαραίτητο;

 

Κατά πάσα πιθανότητα όλα αυτά θα γίνονται bypassed, δηλαδή θα είναι δυνατό να παρακαμφθούν με κάποιο hack στην registry.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ο κατήφορος ξεκίνησε με τα Windows 8, κάπως έσωσαν τα Windows 10 με τις LTSB/LTSC εκδόσεις, αλλά αυτό δεν τα κάνει "καλή" έκδοση, αλλά σουλουπωμένη. 

Θεωρώ ότι τα 10 είναι μια χαρά από άποψη σταθερότητας και παραγωγικότητας

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοψίζω λίγο τα σχόλια μέχρι στιγμης, για να μην κουραστεί κανείς να διαβάζει:

Άπατα τα Windows 11, χάλια τα Windows 12, και περιμένουμε τα Windows 13 γιατί το 13 είναι του βάζελου και είναι τυχερό σαν τα XP.

Α, και τα Windows 10 είναι τα τελευταία Windows γιατί στη Microsoft μετά τα 7 μετράνε τις εκδόσεις ανάποδα, ξεκινώντας από το 13.

edit:  Παράλειψη:  Ξέχασα και τα υποβοσκούντα  σχόλια των τυπικών desktop Linux-άδων (που ακόμα ψάχνουν drivers για τον εκτυπωτή τους): "Τί είναι windows?"

 

Επεξ/σία από hyperspaced
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ... για γενική χρήση, σερφάρισμα, e-mail, Youtube, κάνενα αρχείο κειμένου, Linuxάκι. Ασφαλές, δωρεάν και δε θέλει PC με υδροψύξεις, φωτάκια, κουδουνάκια. Το παλιό μηχάνημά σου μια χαρά θα κάνει τη δουλειά. Το νέο σου super-duper μηχάνημα τι θα το κάνεις; 😀 Θα το έχεις για format, install, driver testing, gaming και... Windows reviews.

Επεξ/σία από CyanBlue
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η Microsoft έβγαλε τα Windows 10 είχε πει δεν θα βγάλει άλλη έκδοση παρά μόνο update των 10 και τώρα πάλι ξεκίνησε να βγάζει κάθε δύο χρόνια λειτουργικό?

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/07/2022 at 15:52, Psycho_Warhead said:

Μια χαρά βγαίνουν οι drivers από τις insiders εκδόσεις κιόλας είναι έτοιμα τα Windows, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν κάνουν ριζικές αλλαγές. Τα 11αρια είναι 10αρια με μικροαλλαγές στο UI. Προβλήματα με drivers θα έχουμε μόνο αν γίνει ριζική αλλαγή, π.χ Windows XP - Windows Vista. 

μια χαρα βγαινουν drivers για πιο νεες συσκευες. το να περναω drivers για 10 αρια ή να κανω πατεντες για να παιξει  σε λιγο πιο παλιες συσκευες δεν ειναι λυση.

πχ το εχω παθει απειρες φορες με Usb to serial. μου βγαζει Not compatible σε windows 10 αλλα αμα περασω καρφωτα drivers παιζει μια χαρα. σκοπος ειναι

α.ειτε να υποστηριζονται native απο τα windows με τους drivers

β.ειτε να εχει βγαλει ο κατασκευαστης drivers που ολοι ξερουμε οτι δεν γινεται για πιο παλιες συσκευες συνηθως ειδικα απο μικρους κατασκευαστες.

 

 

On 15/07/2022 at 15:23, svartevarg said:

Οι αλήθειες καλό είναι πάντα να παρατίθενται.

δες πιο πανω παραδειγμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου υπολογιστής έχει κολλήσει στα 7άρια και αρνείται να φορμαριστεί, βρε του λέω θα δουλεύεις με άλλο "αέρα" ΟΟΟΟΟΧΧΙ μου λέει εγώ θέλω αυτά. Σκύλιασε το ρημάδι. Παίρνω και εγώ τα νέα windows και του λέω θα σε φορμάρω με το ζόρι   ΑΑΑΑ  έτσι είσαι μου λέει και σηκώνει το πληκτρολόγιο μου δίνει μια στο κεφάλι και είδα το φως το αληθινό, Εντάξει ρε παλιόφιλε του λέω ότι θες εσύ αν θες σου φέρνω και τα XP πως κάνεις έτσι?. Όπα μου λέει τώρα μιλάς σωστά, και έτσι λοιπόν τα βρήκαμε........ και μου λέει στο αυτί "ΧΑΙΒΑΝΙ ότι βγήκε από το 2010 και μετά είναι σαβούρα κάτσε στα ωά σου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

μια χαρα βγαινουν drivers για πιο νεες συσκευες. το να περναω drivers για 10 αρια ή να κανω πατεντες για να παιξει  σε λιγο πιο παλιες συσκευες δεν ειναι λυση.

πχ το εχω παθει απειρες φορες με Usb to serial. μου βγαζει Not compatible σε windows 10 αλλα αμα περασω καρφωτα drivers παιζει μια χαρα. σκοπος ειναι

α.ειτε να υποστηριζονται native απο τα windows με τους drivers

β.ειτε να εχει βγαλει ο κατασκευαστης drivers που ολοι ξερουμε οτι δεν γινεται για πιο παλιες συσκευες συνηθως ειδικα απο μικρους κατασκευαστες.

Συνήθως όταν λέει not compatible για drivers από Vista και μετά στα 10/11 είναι check που κάνει ο συνήθως ό,τι να ναι installer, αν δεν κάνει τσεκ και τον περνάει κατευθείαν θα πρέπει να δουλεύει ό,τι είναι για Vista και μετά σε όλα από τα Vista και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MixalisX είπε

Γιατί πότε βγήκαν τα 11 και μιλάμε για 12???  Απο τότε που έφυγα απο την εταιρία δεν με ενημερώνει κανείς....

Να τα ονομάσετε Windows 12 o'clock in the Morning After Midnight Till Noon After 12Hours Sunrise και τα Windows 11 (1Hour to 12) και τα Windows 13 (1Hour Past 12).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...