Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους


xraxra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μπήκα ενώ λέει εχω κλειρωθεί μου στηλαν μαιλ από gov με ένα σύνδεσμο πάταω . Και μου γράφει Η επιβιώσω απέτυχε.  ΔΕΝ θα έπρεπε να είστε εδώ Δοκιμάστε αργότερα..Μήπως κάνω κάτι λάθος ή πρέπει να μπω κάπου αλλού? Στο sms δεν έχει έρθει κάτι. Μόνο στο mail αυτός ο σύνδεσμος και μου βγάζει αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/5/2024 στις 8:59 ΜΜ, renetto είπε

Εκανα αποπειρα να κλεισω ξενοδοχειο μεσω booking agent και παραδοξως δεχθηκε την καρτα και μου εστειλε και mail επιβεβαιωσης.Μια ωρα μετα δεν εχουν τραβηξει τα χρηματα και σε επικονωνια με την επιχειρηση μου ειπαν οτι δεν βλεπουν ακομα την κρατηση. Εχει κανεις ιδεα τι γινετε;

Τελικά έγινε η κράτηση μέσω booking; Γιατί ενδιαφέρομαι να κάνω κράτηση με αυτόν τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, loutrikan είπε

Τελικά έγινε η κράτηση μέσω booking; Γιατί ενδιαφέρομαι να κάνω κράτηση με αυτόν τον τρόπο

Χωρίς να ξέρω τι παίχτηκε με τον φίλο έχω την εντύπωση ότι επίσημα δεν υποστηρίζεται το κλείσιμο ξενοδοχείου ή δωματίου μέσω Booking, Airbnb και λοιπών πλατφορμών. Μόνο με απευθείας χρέωση στο POS του ξενοδοχείου. Μια άλλη λύση θα ήταν να δεις για το ξενοδοχείο που σε ενδιαφέρει αν έχει δικιά του ιστοσελίδα που να υποστηρίζει κλείσιμο δωματίου και να έχει και την δυνατότητα για online πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο σε 2-3 ξενοδοχεία που είχα βρει μέσω booking και μου είπαν ότι δεν έχουν POS, μόνο μετρητά. Γι αυτό απογοητεύτηκα και σκέφτηκα μήπως γίνεται μέσω booking. Εντωμεταξύ δεν είναι υποχρεωτικό το POS σε αυτή την κατηγορία επαγγελματιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2024 στις 2:35 ΜΜ, loutrikan είπε

Πήρα τηλέφωνο σε 2-3 ξενοδοχεία που είχα βρει μέσω booking και μου είπαν ότι δεν έχουν POS, μόνο μετρητά. Γι αυτό απογοητεύτηκα και σκέφτηκα μήπως γίνεται μέσω booking. Εντωμεταξύ δεν είναι υποχρεωτικό το POS σε αυτή την κατηγορία επαγγελματιών;

Φυσικα και ειναι υποχρεωτικο. Προσωπικα δεν θα τους ρωτουσα αν εχουν POS.

ΦΕΚ 1445/Α/20-4-2017

Άρθρο 1
Καθορισμός υπόχρεων δικαιούχων πληρωμής
και προθεσμία συμμόρφωσης
1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ’ του άρθρου 62
του ν. 4446/2016 (Α’ 240), οι οποίοι διαθέτουν τους πα-
ρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας
(εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα
πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων
πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α’
του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α’ 240.)

...

55.10 Ξενοδοχεία και παρόμοια καταλύματα

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-11/apof_45231_fek1445_b_27.04.2017.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Το ατομικό εισόδημα που αναγράφεται σε όλες αυτές τις κληρώσεις 19000 για αγαμους είναι μετά φόρων ή προ φόρων καθαρό εισόδημα? Δηλαδή είναι το εισόδημα που έχει προκύψει με τη αφαιρεση ασφαλιστικών εισφορών (φορολογητεο ποσό) ή το τελικό καθαρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Actuary είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Το ατομικό εισόδημα που αναγράφεται σε όλες αυτές τις κληρώσεις 19000 για αγαμους είναι μετά φόρων ή προ φόρων καθαρό εισόδημα? Δηλαδή είναι το εισόδημα που έχει προκύψει με τη αφαιρεση ασφαλιστικών εισφορών (φορολογητεο ποσό) ή το τελικό καθαρό? 

Αυτό που δηλώνετε στην φορολογική δήλωση... Τι άλλο πιο ξεκάθαρο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Actuary είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Το ατομικό εισόδημα που αναγράφεται σε όλες αυτές τις κληρώσεις 19000 για αγαμους είναι μετά φόρων ή προ φόρων καθαρό εισόδημα? Δηλαδή είναι το εισόδημα που έχει προκύψει με τη αφαιρεση ασφαλιστικών εισφορών (φορολογητεο ποσό) ή το τελικό καθαρό? 

Το φορολογητεο εισοδημα, δηλ το μεικτο σου μειον τις ασφαλιστικες εισφορες. Οχι το ποσο που παιρνεις στα χερια. Κοινως αυτο που γραφει στο κουτακι η φορολογικη σου δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2024 στις 9:42 ΠΜ, christostg είπε

Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω και εγώ ευχαριστώ. Υπάρχει εδώ και μια εβδομάδα τουλάχιστον 

 

Στις 13/5/2024 στις 7:34 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Σήμερα?

 

Στις 13/5/2024 στις 8:18 ΜΜ, christostg είπε

Σήμερα δεν δοκίμασα, το mail έχει καμία βδομάδα που έχει έρθει. Συνέχεια μου βγάζει αυτή την γκρίζα οθόνη και δεν με αφήνει να πληκτρολογησω 

Βλέπω σήμερα ότι ειναι ανοιχτο το πεδιο στην viva και μπορεις να πληκτρολογήσεις τον κωδικο. Προφανως ελυσαν το bug.

Ετσι αποκτας προσβαση στα στοιχεία της κάρτας μεσω browser αλλα πλεον δεν αρκει αυτο για να την περασεις στο gpay. Δεν περναει απο την viva αν προσθεσεις χειροκινητα την καρτα στο gpay. Τρωει πορτα.

Αρα πρεπει να βαλεις την εφαρμογη της viva στο κινητο, να κανεις συνδεση με τα στοιχεια που εχεις φτιάξει στο προηγούμενο βήμα και να την προσθεσεις στο gpay ξεκινώντας την διαδικασία απο το viva app. Θα το έκαναν ως έξτρα μετρο ασφάλειας μην τυχον και παρει καποιος τα στοιχεια της καρτας και τα βαλει στο δικο του gpay.

Το προβλημα-ερωτημα που μπορει να δημιουργηθει είναι τι γινεται αν εχεις 2 λογαριασμους viva στην ιδια συσκευή. Πιθανον να λειτουργησει με κλωνο εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

δοκιμάζω να κάνω αιτήσεις για τους γονείς μου.

Με τα στοιχεία πατέρα μου, εμφανίζει "η αίτησή σας δε κληρώθηκε".

Αν κάνουν κοινή δήλωση οι γονείς, η μητέρα δε μπορεί ν κάνει δική της αίτηση;

υγ. Δεν έχει επιβεβαιωμένο τηλέφωνο η μητέρα, ενώ το ένα κινητό που χρησιμοποιούν, είναι επιβεβαιωμένο στο όνομα πατέρα. Τί μπορώ ν κάνω για να περάσω τηλέφωνο στο όνομα μητέρας? έχουμε μόνο καρτοκινητά στην οικογένεια, εκτός του 1 αριθμού συμβολαίου που είναι στο όνομα πατέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

δοκιμάζω να κάνω αιτήσεις για τους γονείς μου.

Με τα στοιχεία πατέρα μου, εμφανίζει "η αίτησή σας δε κληρώθηκε".

Αν κάνουν κοινή δήλωση οι γονείς, η μητέρα δε μπορεί ν κάνει δική της αίτηση;

υγ. Δεν έχει επιβεβαιωμένο τηλέφωνο η μητέρα, ενώ το ένα κινητό που χρησιμοποιούν, είναι επιβεβαιωμένο στο όνομα πατέρα. Τί μπορώ ν κάνω για να περάσω τηλέφωνο στο όνομα μητέρας? έχουμε μόνο καρτοκινητά στην οικογένεια, εκτός του 1 αριθμού συμβολαίου που είναι στο όνομα πατέρα. 

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

δοκιμάζω να κάνω αιτήσεις για τους γονείς μου.

Με τα στοιχεία πατέρα μου, εμφανίζει "η αίτησή σας δε κληρώθηκε".

Αν κάνουν κοινή δήλωση οι γονείς, η μητέρα δε μπορεί ν κάνει δική της αίτηση;

υγ. Δεν έχει επιβεβαιωμένο τηλέφωνο η μητέρα, ενώ το ένα κινητό που χρησιμοποιούν, είναι επιβεβαιωμένο στο όνομα πατέρα. Τί μπορώ ν κάνω για να περάσω τηλέφωνο στο όνομα μητέρας? έχουμε μόνο καρτοκινητά στην οικογένεια, εκτός του 1 αριθμού συμβολαίου που είναι στο όνομα πατέρα. 

Για το τουρισμός για όλους έχουν κλείσει οι αιτήσεις. Τώρα τρέχουν αιτήσεις για κοινωνικό τουρισμό, υπάρχει άλλο σχετικό thread 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raki-meze είπε

Για το τουρισμός για όλους έχουν κλείσει οι αιτήσεις. Τώρα τρέχουν αιτήσεις για κοινωνικό τουρισμό, υπάρχει άλλο σχετικό thread 

ευχαριστώ πολύ, είχα μπερδευτεί. 

 έκανα την αίτηση στο κοινωνικός τουρισμός, οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...