Προς το περιεχόμενο

Το στούντιο του Hideo Kojima θα εξετάσει το ενδεχόμενο «νομικής δράσης» μετά την κυκλοφορία fake news


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Ακριβώς το ίδιο έγινε σε εμένα. Δεν είχε πολύ reach το tweet μου (8 retweets, 40 likes, 5-6 replies) και μου σκάει χθες το βράδυ ότι έγινε locked ο λογαριασμός μου. 11 χρόνια ούτε ένα warning δεν είχα, έκανα tag τον ΑΝΤ1 και πέσανε τα report. Μάλιστα... Δεν κάθησα να ασχοληθώ και δεν έκανα dispute γιατί θέλω να έχω access στο account.

Θα κάνω βίντεο στη σειρά "Για Ηλίθιους" με το περιστατικό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα screenshots?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Ακριβώς το ίδιο έγινε σε εμένα. Δεν είχε πολύ reach το tweet μου (8 retweets, 40 likes, 5-6 replies) και μου σκάει χθες το βράδυ ότι έγινε locked ο λογαριασμός μου. 11 χρόνια ούτε ένα warning δεν είχα, έκανα tag τον ΑΝΤ1 και πέσανε τα report. Μάλιστα... Δεν κάθησα να ασχοληθώ και δεν έκανα dispute γιατί θέλω να έχω access στο account.

Screenshot 2022-07-11 at 02.55.14.png

Screenshot 2022-07-11 at 15.24.32.png

Screenshot 2022-07-11 at 15.24.46.png

Screenshot 2022-07-11 at 15.25.00.png

Α ρε Έλονα που τον θέλουν! :D

Πάντως σοβαρά, τί περιμένατε από Έλληνες δημοσιογράφους;

Το ΑΠΕ δημοσίευσε την είδηση για το Chaos του Πανόπουλου και η ΕΡΤ με το Open του έκαναν και ρεπορτάζ.

Έχω φίλους δημοσιογράφους που μου λένε, πως ποτέ στα 30 χρόνια που δουλεύουν δεν είδαν τέτοιο χάλι...

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον οι φίλοι σου οι δημοσιογράφοι δεν θυμούνται τις εποχές που είχαμε μόνο την ΕΡΤ και την κυβέρνηση να ελέγχει τα πάντα. Για κάθε 5 δευτερόλεπτα αφιερωμένα στο τι έλεγε η αντιπολίτευση, 5 λεπτά απάντηση του κυβερνητικού εκπροσώπου.

Ούτε θα θυμούνται το λυσσαλέο αγώνα να μην υπάρξει καν ιδιωτική ραδιοφωνία (πόσω μάλλον τηλεόραση).

Ανάλογα, βέβαια, τι θεωρεί "χάλι" ο καθένας.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kojima παρε το ant1+ και διεγραψε για παντα το Κωνσταντινου και Ελενης

2 ώρες πριν, vste είπε

Πραγματικά δεν έχω λόγια. Φίλε μου είναι κατάπτυστοι. Έχω πάνω από δεκαετία το λογαριασμό μου και με αρκετούς followers και interactions αλλά όχι δεν θα κάτσε να σβήσω κάτι αληθές ενώ κατηγορούμαι από τον ψεύτη.

 

Ακόμα κλειδωμένος είμαι και περιμένω την απόφαση.

 

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Και εγώ ψιλομετάνιωσα που δεν το τράβηξα λίγο παραπάνω. Τώρα μόλις tweetαρα στο Twitter support τι έγινε μπας και (μπααααας και) γίνει κάτι αλλά πολύ αμφιβάλλω --> 

 

Με εμενα γιατι δεν ασχοληθηκαν. Ζηλευω :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PCsteps είπε

Θα κάνω βίντεο στη σειρά "Για Ηλίθιους" με το περιστατικό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα screenshots?

Ναι Άγγελε sure thing, χρησιμοποίησε τα :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Snoob είπε

Μάλλον οι φίλοι σου οι δημοσιογράφοι δεν θυμούνται τις εποχές που είχαμε μόνο την ΕΡΤ και την κυβέρνηση να ελέγχει τα πάντα. Για κάθε 5 δευτερόλεπτα αφιερωμένα στο τι έλεγε η αντιπολίτευση, 5 λεπτά απάντηση του κυβερνητικού εκπροσώπου.

Ούτε θα θυμούνται το λυσσαλέο αγώνα να μην υπάρξει καν ιδιωτική ραδιοφωνία (πόσω μάλλον τηλεόραση).

Ανάλογα, βέβαια, τι θεωρεί "χάλι" ο καθένας.

Μπορεί να είχαμε εκείνες τις εποχές μόνο ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, αλλά αφενός δεν είχαμε social media και portals του κώλου, αφετέρου, υπήρχε ισχυρός τύπος. Και μπορεί μεν ο κάθε όμιλος να ανήκε ιδεολογικά στα αριστερά ή στα δεξιά αλλά τουλάχιστον ήξερες από που ψώνιζες και οι δημοσιογράφοι είχαν βγάλει και μια σχολή! Θέλεις να δεις τα κορυφαία sites σε επισκεψιμότητα στην Ελλάδα;

1ο ειδησιογραφικό, το protothema!

2ο, το... newbomb

3ο, iefimerida

4ο in.gr!

5ο newsit.gr

6o athensmagazine

7o news247

8o το... pronews (πρώην defencenet με ειδικότητα στην Ρωσική προπαγάνδα και τους αντιεμβολιαστές).

9η kathimerini

10ο ethnos.

11o makeleio (θα έβαζα μόνο 10, αλλά είπα να το αναφέρω)!

 

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν πήρα χαμπάρι αυτό το νέο; Καλά είναι για φάπες μερικοί. Η ουσία της είδησης είναι πως μερικά troll μπορούν να επηρεάσουν τα ΜΜΕ μέσω διαδικτύου και πως ορισμένοι δημοσιογράφοι δεν ελέγχουν τι ειδήσεις δημοσιεύουν με τέτοια αποτελέσματα. 

Εμετός για τον ΑΝΤ1 που έστειλε report και μπλόκαραν τους λογαριασμούς στο Twitter. Εύχομαι στους χρήστες που τους κλείδωσαν τα account να μπορέσουν να τα πάρουν πίσω. 

2 ώρες πριν, teodoreh είπε

Μπορεί να είχαμε εκείνες τις εποχές μόνο ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, αλλά αφενός δεν είχαμε social media και portals του κώλου, αφετέρου, υπήρχε ισχυρός τύπος. Και μπορεί μεν ο κάθε όμιλος να ανήκε ιδεολογικά στα αριστερά ή στα δεξιά αλλά τουλάχιστον ήξερες από που ψώνιζες και οι δημοσιογράφοι είχαν βγάλει και μια σχολή! Θέλεις να δεις τα κορυφαία sites σε επισκεψιμότητα στην Ελλάδα;

1ο ειδησιογραφικό, το protothema!

2ο, το... newbomb

3ο, iefimerida

4ο in.gr!

5ο newsit.gr

6o athensmagazine

7o news247

8o το... pronews (πρώην defencenet με ειδικότητα στην Ρωσική προπαγάνδα και τους αντιεμβολιαστές).

9η kathimerini

10ο ethnos.

11o makeleio (θα έβαζα μόνο 10, αλλά είπα να το αναφέρω)!

 

 

Τραγικό αυτό αν ισχύει. Εγώ Καθημερινή Εθνος και άλλες σελίδες εφημεριδων έχω στις πρώτες επιλογές. Οι αμιγώς ηλεκτρονικές σελίδες κόπηκαν κυρίως για τα τυπογραφικά και ορθογραφικά λάθη που κάνουν, τα άρθρα δεν περνάνε από έλεγχο και διόρθωση συνεπώς καταλαβαίνω ότι δεν σέβονται τον αναγνώστη. 

Μεγάλη ευθύνη για αυτή την επισκεψιμοτητα έχουν φυσικά τα tabloids και το κάθε link που εμφανίζεται μέσα με το άνοιγμα του browser και δείχνει πιασαρικους τίτλους άρθρων που έχουν σκοπό να παρασύρουν τον αναγνώστη στο κλικαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, teodoreh είπε

Μπορεί να είχαμε εκείνες τις εποχές μόνο ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, αλλά αφενός δεν είχαμε social media και portals του κώλου, αφετέρου, υπήρχε ισχυρός τύπος. Και μπορεί μεν ο κάθε όμιλος να ανήκε ιδεολογικά στα αριστερά ή στα δεξιά αλλά τουλάχιστον ήξερες από που ψώνιζες και οι δημοσιογράφοι είχαν βγάλει και μια σχολή! Θέλεις να δεις τα κορυφαία sites σε επισκεψιμότητα στην Ελλάδα;

[...]

Καλά, ναι, τεράστια σχολή ο Αυριανισμός, τι να σου πω, η πρώτη σε κυκλοφορία εφημερίδα ήταν επί χρόνια.

Μια χαρά έβρισκε ο Έλληνας τρόπο να ενημερώνεται από το βούρκο.

Και, για να μην παρεξηγηθώ: αυτά που επισημαίνω, δεν τα επισημαίνω για να δικαιολογήσω τώρα την απαράδεκτη προχειρότητα και την ελαφρότητα του ΑΝΤ1. Δεν έχει περάσει καιρός, άλλωστε, από όταν έγινε "είδηση" ανάρτηση από το Βατράχι (που, συγκριτικά με αυτό που είδαμε τώρα, "πταίσμα" είναι). Ούτε την αντίδραση του Twitter.

Απλά, μου έκανε εντύπωση η αποστροφή των φίλων σου πως "δεν έχουν δει χειρότερα". Επειδή τα έχω ζήσει και τα θυμάμαι, έχουμε δει απείρως χειρότερα.

Τώρα (αν έχεις πέντε δράμια μυαλό), τουλάχιστον ξέρεις πού πατάς. Αν δεν γουστάρεις, κλείνεις την τηλεόραση, πας στο διαδίκτυο, έχεις επιλογές.

Εκείνα τα χρόνια, δεν υπήρχε τίποτε και κάθε προσπάθεια να ανοίξει το κυβερνητικά ελεγχόμενο τοπίο πολεμιόταν με λύσσα.

Οπότε, λυπάμαι, αλλά δεν θα συμφωνήσω πως τώρα είναι χειρότερα.

Η διαφορά τώρα, κι αυτό που πολύ λογικά σοκάρει, είναι πως είναι απείρως ευκολότερο να δεις το πόσο πάτος είναι το επίπεδο του κόσμου. Αλλά, πάτος ήταν και τότε. Απλά, τότε είχες τη φωνή της Μιας και Μόνης Αλήθειας στην τηλεόραση κι αν δεν γούσταρες, δεν είχες ούτε διαδίκτυο, ούτε ραδιόφωνο, τίποτε, πέρα από την εφημερίδα.

Ναι, υπήρχε -σε γενικές γραμμές- σοβαρότερη δημοσιογραφία. Ή, ίσως, ήταν πολύ δυσκολότερο να ελεγχθούν και να διασταυρωθούν αυτά που ισχυρίζονταν οι δημοσιογράφοι. Και, προφανώς, η ταχύτητα και η προσβασιμότητα στην ενημέρωση δεν συγκρίνονται καν, τότε με τώρα.

Έχει πέσει ξύλο για να έχουμε επιλογές. Καλές, κακές, της πλάκας, αλλά επιλογές. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να ξύνω πληγές, αλλά δεν μπορώ και να ξεχάσω αυτά που έχουμε ζήσει. Ούτε μου είναι δυνατό να νοιώσω την όποια νοσταλγία για εκείνες τις εποχές.

Τις εποχές, για να μην ξεχνάμε, που έβγαινε ο θεός στο μπαλκόνι και από κάτω οι χαχόλοι (όχι ένας και δύο, εκατοντάδες χιλιάδες, ή και περισσότεροι) κούναγαν πλαστικά σημαιάκια. Αυτές ήταν οι εποχές της μίας τηλεόρασης, του ενός ραδιοφώνου.

Δεν θυμούνται χειρότερα; Πόσων χρονών είναι; 35; Αν είναι παραπάνω, υπάρχει σοβαρό θέμα μνήμης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς να τους πάνε ποινικά, διότι τα αεροπλανικά βλήμματα εκεί νοιάζονται μόνο για λεφτά. Αν τα χάσουν θα βάλουν μυαλό θέλοντας και μη.

Άντε γιατί ένα κλικ μακριά είναι ο Kojima να βγάλει ένα Raiden Android και να τον στείλει να τους κάνει sushi εκεί μέσα!

3dR3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Snoob είπε

Καλά, ναι, τεράστια σχολή ο Αυριανισμός, τι να σου πω, η πρώτη σε κυκλοφορία εφημερίδα ήταν επί χρόνια.
[...]

Εκείνες τις "εποχές" που αναφέρεις, υπήρχαν στα χωριά τα καφενεία των πράσινων και τα καφενεία των μπλε. Η διαφορά ήταν πως υπήρχε πολυφωνία ακόμη και στην πόλωση και - τολμώ να πω - ιδεαλισμός, όπως (και αναφέρεις) αρκετή σοβαρότητα.  Υπήρχαν γνήσιοι φιλελεύθεροι δημοσιογράφοι και γνήσιοι συντηρητικοί σε όλων των αποχρώσεων τα μέσα (γαλάζια, μπλε, λαχανί, πράσινα, κυπαρισσί κτλ). Σήμερα υπάρχουν σχεδόν αποκλειστικά επιχειρηματικά συμφέροντα και pay-rolls. Συνδυαζόμενο με την κρίση στην Ελλάδα, μαζί με την γενική κρίση των ΜΜΕ λόγω μετασχηματισμού προς το internet, το αποτέλεσμα είναι να ψάχνεις με το κιάλι να βρεις δημοσιογράφο που να μην επιλέγει ειδήσεις και να τις παρουσιάζει ως έχουν. Είναι πλέον βιοποριστικό θέμα σε ένα αισχρό γενικό πλαίσιο.

Ο Αυριανισμός του Κουρή που αναφέρεις πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει, με νέες μορφές και νέους επίγονους όπως το Μακελειό, τον Τράγκα ή τον Καγκαουνάκη. Αν η δημοσιογραφία ως λειτούργημα είναι ένα σπίτι, το πρόβλημα δεν είναι αν το σπίτι έχει μια τουαλέτα που περιέχει περιττώματα. Το πρόβλημα είναι αν τα περιττώματα βρίσκονται απλωμένα σε όλο το σπίτι.

Εσύ έδωσες ξύλο για ποιο πράγμα; Για να διαβάζεις "πως τον Χ, τον έκρινε το twitter;"  Για να έχεις μέσα στο top11 των ειδησιογραφικών sites, 5 μέσα που γράφουν μπαρούφες; Νομίζεις πως όλοι έχουν την δική σου εμπειρία να φιλτράρουν τί διαβάζουν γιατί ήσουν τυχερός να ζήσεις όλο το μετασχηματισμό του κόσμου από την ΕΡΤ της χούντας έως τα ιδιωτικά κανάλια και από το usenet ως το www;

Η ποιότητα των πληροφοριών που διαβάζουμε σήμερα είναι σκατά. Και το χειρότερο όλων είναι πως για τα 5-10 μεγάλα portals που αναπαράγουν σκατά, υπάρχουν 1000 μικρά που αναπαράγουν σκατά, και αυτά τα σκατά ταξιδεύουν μέσω των social media και γίνονται posts με καρδούλες, γίνονται δηλαδή, "αλήθεια" με πολλαπλές πηγές να τα επιβεβαιώνουν. Και μετά απορούμε γιατί υπάρχουν αντιεμβολιαστές, flat-earthers, ή τύπους που πιστεύουν τον Σώρρας, τον Πανόπουλο ή τον Βελόπουλο.

Θα μου πεις, αυτά γινονται σε όλο το κόσμο. Ναι. Αλλά στην Ελλάδα ως είθισται, το τερματίσαμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έδωσα ξύλο.

Είπα πως έπεσε ξύλο για να μην ανοίξει ούτε το ραδιόφωνο, ούτε η τηλεόραση. Το γκρέμισμα των κεραιών το θυμούνται οι φίλοι σου οι δημοσιογράφοι που δεν έχουν δει χειρότερα χάλια;

Τώρα, τι "πολυφωνία" υπήρχε σε μια εποχή παντελώς αρχηγική, με δυο κόμματα να συγκεντρώνουν κατά καιρούς ακόμη και το 95%, ας μην το συζητήσουμε, γιατί πάμε εντελώς σε κομματικά σχόλια και δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Είναι φυσικό οι άνθρωποι να εξωραΐζουν το παρελθόν, για τον απλούστατο λόγο πως είναι παρελθόν, άρα δεν μπορεί πλέον να μας ακουμπήσει, πέρασε, το αφήσαμε πίσω μας. Είναι ο ίδιος λόγος που κάθε γενιά ισχυρίζεται πως στα νιάτα της τα πράγματα δεν ήταν έτσι χάλια και οι νέοι ήξεραν να σέβονται. Τα ίδια έλεγαν οι παππούδες μας για τους γονείς μας, εμείς για τα παιδιά μας και μακάρι να αξιωθούμε να ακούσουμε τα παιδιά μας να λένε τα ίδια ακριβώς στα δικά τους παιδιά. Ο εξωραϊσμός του παρελθόντος είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης.

Αλλά, όχι, δεν συμφωνώ πως σήμερα είναι χειρότερα από τότε, ούτε σε θέμα ενημέρωσης, ούτε σε θέμα πρόσβασης στην πληροφορία.

Ούτε θεωρώ πως είμαστε χειρότερα από ό,τι έξω, απλά είναι συνήθεια να θεωρούμε πως είτε μας ζηλεύει ο κόσμος όλος, είτε είμαστε τα ρεζίλια του σύμπαντος.

Τα ίδια ακούγονται στον εσωτερικό διάλογο κάθε χώρας που έχω υπόψη μου: τα ίδια έχω ακούσει στη Βρετανία, τα ίδια στη Γαλλία, τα ίδια στην Ιταλία, τα ίδια μου μεταφέρουν από τις ΗΠΑ.

Η ποιότητα των πληροφοριών δεν είναι σκατά. Υπάρχουν σκατά πηγές, όπως υπήρχαν πάντοτε. Και παρότι δεν θα διαφωνίσω για τα προβλήματα που προκύπτουν από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και την επίδραση που ασκούν, προτιμώ χίλιες φορές αυτό που ζούμε τώρα από το να ακούω τον Χατζάρα να μου αφηγείται επί δέκα λεπτά τι απάντησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος στις αιτιάσεις της αντιπολίτευσης και να μην έχω εναλλακτική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...