Προς το περιεχόμενο

Ένας φακός .........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Θα το ξεκινήσω με στόχο και σκοπό να ξεμπερδέψουμε ένα σχετικό κουβάρι γύρω από το ζήτημα ........ 

    Τονίζω πως πρέπει να μιλήσουμε για την καθαρή εστιακή απόσταση όπως κι' αν αυτή μπορεί να προκύψει , είτε δλδ από έναν ξεκάθαρο 50αρη ας πούμε επάνω σε full frame σώμα , είτε πρόκειται για έναν 35αρη ο οποίος μεταφράστηκε σε κοντά 50αρη επάνω σε crop σώμα ........ αν λοιπόν εκφράσετε την άποψη σας αυτή θα είναι στο τελικό εστιακό αποτέλεσμα με όποιον τρόπο και αν αυτό προκύπτει ...... πχ έχω έναν 25αρη επάνω σε mft , άρα έχω έναν 50αρη και τέλος ...... 

   Ο λόγος για το παραπάνω , είναι να δούμε πέρα από το συνηθισμένο , θέλω φακούς και δεν ξέρω τι θέλω τελικά ...... αλλά να κατανοήσουμε την οπτική που προσφέρει μία τάδε εστιακή απόσταση , αν την δοκιμάσαμε και με όποιον τρόπο , αν μας κάλυψε φωτογραφικά , αν καταλήξαμε σε κάτι συγκεκριμένο ........ 

  Οι απόψεις όσων έχουν έχουν συγκεκριμένα ενδιαφέροντα και γνωρίζουν είναι σαφώς χρήσιμες , αρκεί να μας πουν λίγα λόγια περισσότερα για το ζήτημα ως γνώστες πλέον .

  Πολύς κόσμος , ακόμη και σήμερα , δεν αντιλαμβάνεται την ουσία της προσωπικής του οπτικής , την οποία δεν έχει εξελίξει αισθητικά αλλά και τεχνικά , με αποτέλεσμα να βολοδέρνει ανάμεσα σ' αυτό που χρειάζεται πραγματικά και σ' αυτό που του κάνει εντύπωση . 

  Νομίζω πως από την στιγμή που αρκετοί έχουν αντιληφθεί την σημασία των φακών σε σχέση με το σώμα , είναι η κατάλληλη ώρα να πάμε παρακάτω .

  Αν και θέλω να αποφύγω τέτοιου είδους σημειολογικά , δεν μπορώ να αφήσω απέξω ένα τελικό ερώτημα , αν δλδ έπρεπε να επιζήσετε με έναν και μοναδικό φακό , ποιός θα θέλατε να είναι .  

  Αφήνω για το τέλος , το τεχνικό μέρος , απαραίτητο και αναγκαίο με όλα όσα συνεπάγεται και πρέπει να γίνουν γνωστά , από ....... έως ...... αλλά και το αισθητικό ......... αν θα έπρεπε να προτιμήσουμε έναν prime κι' όχι έναν zoom ....... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας πάντα με mm σε full frame. Αν θέλεις κανείς μοναδικό prime, πάει στα 35mm . Μπορεί να το τραβήξει λίγο στα 40mm (ή 42mm που είχαν οι rangefinder δεκαετίας 1950) . Όχι όμως 50mm . Υπάρχουν ισοδύναμα σε όλα τα συστήματα. Οι x mount fuji πχ ξέρω έχουν και 23 που ισοδυναμεί με 35mm και 27 που ισοδυναμεί με 40mm .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορώ να συνεισφέρω κάτι με την ελάχιστη εμπειρία που διαθέτω, αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι στο εστιακό ευρος 18-70mm (APS-C) με τον εξοπλισμό της υπογραφής μου προσπαθώντας να καταλάβω ποια εστιακά μήκη ειναι πιο χρήσιμα για τις δικές μου φωτογραφικές ανησυχίες (υπό διερεύνηση).  Θα παιξω και με τον 35άρη αρκετά , μαλλον ομως θα βόλευε καλύτερα ενας 22άρης prime f1.8 ή f2  που η Nikon δεν εχει σε λογική τιμή

Πάντως για βασικός zoom φακός ο 18-70 με καλύπτει μια χαρά (σαν εύρος) στο APS-C σύστημα.   Στο μέλλον θα δούμε που και πως θα κινηθούμε

Το "τελέ" κομμάτι δεν το εχω ακουμπήσει ακόμα.. 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Θα το ξεκινήσω με στόχο και σκοπό να ξεμπερδέψουμε ένα σχετικό κουβάρι γύρω από το ζήτημα ........ 

    Τονίζω πως πρέπει να μιλήσουμε για την καθαρή εστιακή απόσταση όπως κι' αν αυτή μπορεί να προκύψει , είτε δλδ από έναν ξεκάθαρο 50αρη ας πούμε επάνω σε full frame σώμα , είτε πρόκειται για έναν 35αρη ο οποίος μεταφράστηκε σε κοντά 50αρη επάνω σε crop σώμα ........ αν λοιπόν εκφράσετε την άποψη σας αυτή θα είναι στο τελικό εστιακό αποτέλεσμα με όποιον τρόπο και αν αυτό προκύπτει ...... πχ έχω έναν 25αρη επάνω σε mft , άρα έχω έναν 50αρη και τέλος ...... 

   Ο λόγος για το παραπάνω , είναι να δούμε πέρα από το συνηθισμένο , θέλω φακούς και δεν ξέρω τι θέλω τελικά ...... αλλά να κατανοήσουμε την οπτική που προσφέρει μία τάδε εστιακή απόσταση , αν την δοκιμάσαμε και με όποιον τρόπο , αν μας κάλυψε φωτογραφικά , αν καταλήξαμε σε κάτι συγκεκριμένο ........ 

  Οι απόψεις όσων έχουν έχουν συγκεκριμένα ενδιαφέροντα και γνωρίζουν είναι σαφώς χρήσιμες , αρκεί να μας πουν λίγα λόγια περισσότερα για το ζήτημα ως γνώστες πλέον .

  Πολύς κόσμος , ακόμη και σήμερα , δεν αντιλαμβάνεται την ουσία της προσωπικής του οπτικής , την οποία δεν έχει εξελίξει αισθητικά αλλά και τεχνικά , με αποτέλεσμα να βολοδέρνει ανάμεσα σ' αυτό που χρειάζεται πραγματικά και σ' αυτό που του κάνει εντύπωση . 

  Νομίζω πως από την στιγμή που αρκετοί έχουν αντιληφθεί την σημασία των φακών σε σχέση με το σώμα , είναι η κατάλληλη ώρα να πάμε παρακάτω .

  Αν και θέλω να αποφύγω τέτοιου είδους σημειολογικά , δεν μπορώ να αφήσω απέξω ένα τελικό ερώτημα , αν δλδ έπρεπε να επιζήσετε με έναν και μοναδικό φακό , ποιός θα θέλατε να είναι .  

  Αφήνω για το τέλος , το τεχνικό μέρος , απαραίτητο και αναγκαίο με όλα όσα συνεπάγεται και πρέπει να γίνουν γνωστά , από ....... έως ...... αλλά και το αισθητικό ......... αν θα έπρεπε να προτιμήσουμε έναν prime κι' όχι έναν zoom ....... 

 

Θεωρώ ότι με τα χρόνια οι προτιμήσεις μπορεί να αλλάξουν γιατί τα ερεθίσματα που δεχόμαστε πληθαίνουν. Ωστόσο για την τωρινή περίοδο ( δεν εννοώ αυτή τη βδομάδα προφανώς :P ) αν έπρεπε έναν και μοναδικό ζουμ τον 10-24mm και αν έπρεπε σταθερό έναν 56mm ( δηλαδή 15-36mm και 85mm αντίστοιχα σε ff ). Αν ντε και καλά έναν από τους δύο τότε μάλλον τον 10-24mm. 

Edit : να βάλω και ένα συμπλήρωμα που ισχύει για μένα αλλά μπορεί και για άλλους. Είναι σημαντικό να γίνεται ευχάριστα και αβίαστα η χρήση ενός φακού.  Π.χ. ενώ μπορεί να χαζεύω με τις ώρες φωτογραφίες από την άγρια φύση είτε είναι με τηλεφακο τύπου σαφάρι είτε από έντομα άρα κατά πάσα πιθανότητα με macro δε θα αγόραζα τέτοιους φακούς για αυτή τη χρήση γιατί μου φαίνεται βαρετή η διαδικασία πριν την φωτογραφία. Με γεμίζει δηλαδή μόνο το τελικό αποτέλεσμα και όχι η διαδικασία της λήψης. Για άλλους αυτό μπορεί να μην είναι σημαντικό βέβαια αλλά προτιμώ να ευχαριστιεμαι και την προεργασία και το τελικό προϊόν. Είναι δηλαδή ένα έμμεσο κριτήριο επιλογής φακού. 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ όλα τα εστιακά μήκη που έχω διαθέσιμα, επειδή πολλές φορές θέλω να πετύχω συγκεκριμένο βάθος πεδίου, οπότε παίζω με τα εστιακά μήκη και μετακινούμαι ο ίδιος. Αυτό προϋποθέτει όμως αρκετό διάβασμα εξ αρχής για να καταλάβεις πως λειτουργούν οι φακοί και με ποιον τρόπο μπορείς να πετύχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, με τον φακό που έχεις. Δεν θα εμβαθύνω παραπάνω σε αυτό, μιας και υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία και όποιος θέλει θα βρει να διαβάσει.

 

Απο εκει και πέρα αν έπρεπε να μείνω με έναν φακό και μόνο; Χμμμ

θα απαντήσω σε M4/3 γιατί τέτοια έχω τώρα και θα γράψω τα αντίστοιχα μήκη σε FF

Αν έπρεπε να έχω μόνο έναν σταθερού ζουμ, θα επέλεγα τον 12-40mm f/2,8 pro της Olympus. Είναι αντίστοιχος 24-80mm σε FF και έχει ακριβώς την ίδια πρόσληψη φωτός με έναν f/2,8 σε FF αλλά σε βάθος πεδίου δίνει το αντίστοιχο ενός f/5,6  σε FF. Τρομερός φακός απο αποτελέσματα που έχω δει και λόγω αρκετά ανοικτού διαφράγματος είναι πολυεργαλείο.

Αν πάλι έπρεπε να έχω μόνο έναν prime θα επέλεγα τον τον 25mm f/1,2 pro της Olympus, για προφανείς λόγους. Είναι ο nifty fifty σε FF δηλαδή 50mm και με το f/1,2 μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις απο φωτογραφήσεις σε εσωτερικούς χώρους, πορτραίτα, αστροφωτογραφία, φωτογραφία τοπίου και τόσες άλλες χρήσεις με εξαιρετικά αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35mm σε ff για μένα (μιλώντας αν κατάλαβα καλά μόνο για prime φακούς).

Κανει για τοπίο, τουριστική φωτογραφία, πορτραιτα, γκρουπ ανθρώπων, άστρο φωτογραφία για όποιον τον ενδιαφέρει, εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου αλλά με 35 σε crop που είχα (δηλαδή γίνονταν ο φακός 52.5) ήταν πολύ στενός για αυτό το είδος, θα υπάρξουν και λήψεις που ίσως κάτι καταφερεις να κάνεις αλλά γενικά είναι αρκετά στενός. Τέλος κανείς και close up λήψεις αν βρεις κανέναν με μικρό minimum distance focus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, ο ένας και μοναδικός φακός θα πρέπει

  • να έχει εστιακή απόσταση ικανή για φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο, άρα πρέπει να είναι <55mm σε full frame, αλλά
  • και σε εξωτερικό χώρο με ένα στοιχειώδη διαχωρισμό υποβάθρου, άρα όχι <35mm και
  • να έχει ένα διάφραγμα 1.4 σε APS-C ή 1.2 σε MFT, ώστε να βγάλουμε και καμία βραδινή της προκοπής σε κινούμενο θέμα με shutter 1/125, άρα
  • να είναι prime, διαφορετικά για να συντρέχουν τα 3 παραπάνω ο φακός θα έχει βάρος >800gr και μήκος >12 εκ. και έτσι θα σκονίζεται σπίτι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αν έπρεπε να κρατήσω ένα φακό θα ήταν ο 18-300mm που σε ff είναι 27-450mm
Μπορεί να μην έχει την ποιότητα ενός prime αλλά καλύπτει κάθε ανάγκη και με ανάλογη τεχνική μπορεί να καλύψει κάθε συνθήκη. Ακόμα και low light με long exposure και τριποδάκι.
Ενώ με όποιον prime θα πάρεις πολύ καλύτερη απόδοση, θα σε δεσμεύει το εστιακό μήκος.
Σίγουρα έχουμε και ποδαράκια για να το αυξομειώσουμε αλλά αν πχ βγεις με 16άρη και δεις ένα πουλί εντυπωσιακό σε μια Χ απόσταση, δεν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό το εύρος.
Σε αυτό βοηθάνε τα πολλά mpixel στις πιο ακριβές μηχανές πχ 60mp  - Με ένα μόνο φακό βγάζεις τα πάντα.
Αλλά θα θέλει και καλό μηχάνημα για επεξεργασία μετά, 60mp θα δίνουν μεγάλο raw αρχείο, βάλε και τα + - που θα κάνεις...
Αν πάντως έπρεπε να μείνω με έναν prime θα επέλεγα τον 35άρη με f2.8 μου που σε ff αντιστοιχεί σε 52,5mm γιατί δίνει το ζουμ του ματιού και καλύπτει λίγο απ' όλα με την ανάλογη μετακίνηση και προσωπικά με βολεύει πολύ.
Το ότι αυτός που έχω είναι μια σταλιά με μόλις 85 γραμμάρια και δίνει ένα πανεύκολο στη μεταφορά και τη χρήση setup είναι ένας ακόμη λόγος να τον προτιμήσω.

Εσύ babisskg δεν μας είπες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ub40 είπε

Αν έπρεπε να κρατήσω ένα φακό θα ήταν ο 18-300mm που σε ff είναι 27-450mm
Μπορεί να μην έχει την ποιότητα ενός prime αλλά καλύπτει κάθε ανάγκη και με ανάλογη τεχνική μπορεί να καλύψει κάθε συνθήκη. Ακόμα και low light με long exposure και τριποδάκι.
Ενώ με όποιον prime θα πάρεις πολύ καλύτερη απόδοση, θα σε δεσμεύει το εστιακό μήκος.
Σίγουρα έχουμε και ποδαράκια για να το αυξομειώσουμε αλλά αν πχ βγεις με 16άρη και δεις ένα πουλί εντυπωσιακό σε μια Χ απόσταση, δεν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό το εύρος.
Σε αυτό βοηθάνε τα πολλά mpixel στις πιο ακριβές μηχανές πχ 60mp  - Με ένα μόνο φακό βγάζεις τα πάντα.
Αλλά θα θέλει και καλό μηχάνημα για επεξεργασία μετά, 60mp θα δίνουν μεγάλο raw αρχείο, βάλε και τα + - που θα κάνεις...
Αν πάντως έπρεπε να μείνω με έναν prime θα επέλεγα τον 35άρη με f2.8 μου που σε ff αντιστοιχεί σε 52,5mm γιατί δίνει το ζουμ του ματιού και καλύπτει λίγο απ' όλα με την ανάλογη μετακίνηση και προσωπικά με βολεύει πολύ.
Το ότι αυτός που έχω είναι μια σταλιά με μόλις 85 γραμμάρια και δίνει ένα πανεύκολο στη μεταφορά και τη χρήση setup είναι ένας ακόμη λόγος να τον προτιμήσω.

Εσύ babisskg δεν μας είπες.
 

    Χαίρομαι που βρήκες το εστιακό μήκος που σε καλύπτει φωτογραφικά ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Χαίρομαι που βρήκες το εστιακό μήκος που σε καλύπτει φωτογραφικά ....... 

Εσύ με τι φακό θα έμενες αν έπρεπε να διαλέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάθει πλάκα , χαζεύοντας τις φωτογραφίες που βγάζουν με το nikon 28-300 σε full frame. Κάνει τα πάντα το εργαλείο (εκτός από κάποια εξεζητημένα).

Αν δεν είχα φύγει από το σύστημα, θα τον είχα αποκτήσει , με δεδομένο ότι και η τιμή ήταν πολύ καλή (όσο υπήρχε καινούριος).  

Με έναν τέτοιο φακό με μεγάλο εύρος ζουμ , χάνεις ελάχιστες φωτογραφίες. Με σταθερό 35ρη , χάνεις φωτογραφίες, 

αλλά αν είναι f/1.4 βγάζεις το άχτι σου στο φως του φεγγαριού !

Στα μελλοντικά μου σχέδια , για το rf mount που είμαι τώρα, είναι ο 28-240 και ο σταθερός 35 1.8.

Αν κερδίσω κανά τζακ ποτ, ο σταθερός 35 , μπορεί να είναι ο 35ρης f/1.2 που έχει αναγγείλει η canon , αλλά θα κάνει φαντάζομαι 2500€ στο e-infinity !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Όχι έναν , αλλά τρείς ....... 50mm , 19mm και 300mm .

Εεε σπας τους κανόνες που ο ίδιος έβαλες 😄
Διάλεξε έναν! Πες ήρθαν για κατάσχεση και στους παίρνουν τους άλλους 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ub40 είπε

Εεε σπας τους κανόνες που ο ίδιος έβαλες 😄
Διάλεξε έναν! Πες ήρθαν για κατάσχεση και στους παίρνουν τους άλλους 😋

    50mm ....... 

43 λεπτά πριν, ub40 είπε

Εεε σπας τους κανόνες που ο ίδιος έβαλες 😄
Διάλεξε έναν! Πες ήρθαν για κατάσχεση και στους παίρνουν τους άλλους 😋

    Αυτόν έπρεπε να πάρεις ....... 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις crop dslr , είχε σχεδόν υποκατάστατα , εργοστασιακά .  Με καλύτερη ποιότητα. 

Για nikon το Nikon 18-300mm VR και για canon με μικρότερο εύρος ζουμ το Canon EF-S 18-200m f/3.5-5.6 IS EF-s .

Σε full frame dslr , η nikon είχε το Nikon 28-300mm f/3.5-5.6 VR και η canon τον πανάκριβο L  ,  Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM .

Σε mirrorless για full frame η canon έχει τον Canon RF 24-240mm f/4~6.3 IS USM  και η nikon το Nikon Z 24-200mm f/4-6.3 VR

 

Και η Pentax , έχει για crop dslr , το Pentax SMC DA 18-250mm f/3.5-6.3 .

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...