Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνική νομοθεσία τιμωρεί τον διαδικτυακό εκφοβισμό και την παρενόχληση με φυλάκιση ενός έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
32 minutes ago, michael92 said:

Το θέμα είναι ότι ενοχλείται κάποιος επειδή ο άλλος είναι σπαστικό troll ή επειδή φοβάται ότι μήπως λέει αλήθεια για την εμφάνιση του (ή για οτιδήποτε άλλο) και του δημιουργεί ανασφάλεια; 

Το θέμα είναι πως αυτός ο κάποιος δεν έχει κάνει τίποτα περισσότερο από το να είναι ο εαυτός του και να ζει φυσιολογικά όπως όλοι μας.
 

Αυτός που πρέπει να αναλογιστεί πως δεν συμπεριφέρεται σωστά είναι το «τρολ» που ανέφερες… Και όσο δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, τόσο θα χρειαζόμαστε τους σχετικούς νόμους και κανόνες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το θέμα είναι πως αυτός ο κάποιος δεν έχει κάνει τίποτα περισσότερο από το να είναι ο εαυτός του και να ζει φυσιολογικά όπως όλοι μας.
 

Αυτός που πρέπει να αναλογιστεί πως δεν συμπεριφέρεται σωστά είναι το «τρολ» που ανέφερες… Και όσο δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, τόσο θα χρειαζόμαστε τους σχετικούς νόμους και κανόνες. 

Μα αν αυτά που λέει το troll δεν έχουν βάση (π.χ αν αποκαλεί κοντοπίθαρο κάποιον που είναι 1,85) τότε δε θα τον πάρει κανένας στα σοβαρά όπως και να έχει. Αν αυτά που λέει έχουν βάση όμως, τότε ζητάς από τη νομοθεσία να ποινικοποιήσει κάποιον να λέει την αλήθεια (έστω και με κυνικό τρόπο). Ειδικά στο internet που έχεις τη δυνατότητα να μπλοκάρεις, να αγνοήσεις ή να διαγράψεις σχόλια (εφόσον είναι σε προσωπικό προφίλ), είναι αστείο να το συζητάμε. Δε γίνεσαι θύμα αν δε θέλεις να γίνεις θύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Εδώ ξεκινάει όλο το πρόβλημα, θα επιχειρηματολογούσα με τα δικά σας επιχειρήματα, αν δεν υπήρχε ουσιαστικότερα πράγματα όπως πχ

και εσένα τι σε νοιάζει αν αυτός είναι προκλητικός?  ποιος σε έβαλε κριτή? γιατί θα πρέπει να διαβάσει ο οποιοσδήποτε την μαυρίλα του καθενός σας?

Μπορει να με προσβάλει η προκλητική του φώτο. Γιατι πρέπει εγώ να ανεχτω την προκλητικοτητα του καθενος? 😂

Εχει πλακα που δεν καταλαβαίνετε το παράλογο της θέσης σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το θέμα είναι ότι ενοχλείται κάποιος επειδή ο άλλος είναι σπαστικό troll ή επειδή φοβάται ότι μήπως λέει αλήθεια για την εμφάνιση του (ή για οτιδήποτε άλλο) και του δημιουργεί ανασφάλεια; 

Μια διαφορετική μάτια…

Το θέμα είναι ότι ενοχλείστε επειδή είστε σπαστικά trolls ή επειδή φοβάστε μήπως αναγκαστείτε να σταματήσετε να επιτίθεστε για την εμφάνιση του (ή για οτιδήποτε άλλο) στον οποιοδήποτε; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Αυτό που λέγαν οι παλιοί. Να περνάς τα λόγια από το μυαλό πριν ανοίξεις το στόμα σου.

Μια χαρά μπορείς να πεις κάτι με τρόπο που δε θα προσβάλει. 

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτό το κριτήριο σκέψης να φερθεί με τακτ ή με ευγένεια. Τον ενδιαφέρει πρωτίστος να πει ωμά αυτό που σκέφτεται.

Το οτι η ανθρώπινη ύπαρξη είναι από γέννησης του ανθρώπινου είδους μια ύπαρξη ακραία ανταγωνιστική και επιβίωσης του ισχυρότερου είναι επίσης γεγονός.

Αναζητά λοιπόν ο καθένας εκεί έξω το στοιχείο που θα τον κάνει να νιώσει ισχυρότερο και θα τονώσει τον εγωισμό του.

Τον είπα χοντρό άρα νιώθω καλά εγώ που έχω νορμάλ κιλά.

Τον είπα άσχημο γιατί έτυχε τα δικά μου γονίδια να κληρονομήσουν καλύτερα χαρακτηριστικά.

Κοίτα μια τον ουρανό και τα τρισεκατομμύρια αστέρια και ξανακοίτα πόσο ασήμαντος είσαι.

Μυρμηγκάκια που επηρεάζουν το περιβάλλον γύρω τους σε ακτίνα -μέτρων-χιλιομέτρων και νομίζουν οτι άλλαξαν τις παγκόσμιες διαπλανητικές ισορροπίες με 1 τους σχόλιο σε μια φωτογραφία στο ινσταγκραμ.

Μυρμηγκάκια....

Αληθεια? Και που ξερεις οτι αυτο που έγραψες δεν με προσβαλλε? Εμενα η καποιον από τα 6 δις του πλανητη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορει να με προσβάλει η προκλητική του φώτο. Γιατι πρέπει εγώ να ανεχτω την προκλητικοτητα του καθενος? 😂

Εχει πλακα που δεν καταλαβαίνετε το παράλογο της θέσης σας. 

Τότε να κάνεις αυτό που συμβουλεύεις τους “άλλους”… τι, δυο μέτρα και δυο σταθμά?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Τότε να κάνεις αυτό που συμβουλεύεις τους “άλλους”… τι, δυο μέτρα και δυο σταθμά?

Μα ΑΥΤΌ ακριβως κανω!! Χαιρω πολυ, that's my point. Αν με ενοχλει κατι ειναι ΔΙΚΟ μου πρόβλημα και θα το λύσω με τον εαυτο μου. Αν δεν θέλω να σχολιαζουν αρνητικα τις φωτογραφίες μου θα τις ανεβαζω σε μια πλατφορμα που δεν επίτρεπει τα σχολια σε τριτους ας πούμε.. 

Δεν μπορεί ολος ο πλανήτης να προσεχει τι θα πει γιατι εσυ μπορεί να προσβληθεις απο κατι, γιατι πολυ απλα ΟΤΙ και να πεις ενας απο τα 6 δις ανθρωπους θα προσβληθεί. Αρα η μονη λυση ειναι μη λες τιποτα. Τελεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με ενοχλούν οι γελαστές φατσούλες, τα likes, τα dislikes, τα sad faces και οι απορημένες φατσούλες. Θα τα καταργήσετε επιτέλους η θα σας κλείσω όλους μέσα; :lol: 

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα ΑΥΤΌ ακριβως κανω!! Χαιρω πολυ, that's my point. Αν με ενοχλει κατι ειναι ΔΙΚΟ μου πρόβλημα και θα το λύσω με τον εαυτο μου. Αν δεν θέλω να σχολιαζουν αρνητικα τις φωτογραφίες μου θα τις ανεβαζω σε μια πλατφορμα που δεν επίτρεπει τα σχολια σε τριτους ας πούμε.. 

Δεν μπορεί ολος ο πλανήτης να προσεχει τι θα πει γιατι εσυ μπορεί να προσβληθεις απο κατι, γιατι πολυ απλα ΟΤΙ και να πεις ενας απο τα 6 δις ανθρωπους θα προσβληθεί. Αρα η μονη λυση ειναι μη λες τιποτα. Τελεια! 

Μόνο που το point μου δεν ήταν αυτό…

αν δεν βλέπεις/καταλαβαίνεις/αναγνωρίζεις ποιος έχει/δημιουργεί το πρόβλημα άδικα κουβεντιάζουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μόνο που το point μου δεν ήταν αυτό…

αν δεν βλέπεις/καταλαβαίνεις/αναγνωρίζεις ποιος έχει/δημιουργεί το πρόβλημα άδικα κουβεντιάζουμε…

Το πρόβλημα το δημιουργεί αυτος που θελει να μην ακούγεται οποιαδήποτε αποψη δεν του αρεσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waiss είπε

Εμένα με ενοχλούν οι γελαστές φατσούλες, τα likes, τα dislikes, τα sad faces και οι απορημένες φατσούλες. Θα τα καταργήσετε επιτέλους η θα σας κλείσω όλους μέσα; :lol: 

😶😋😊🙂😁Γιατι 😄 σε ενοχλουν😊 οι φατσουλες?🤣 τοσο χαριτωμενες 😙φατσουλες😙 ρε αγορινα?🥰 παρε 🤪φατσουλες 😊😁😁😊μπολικες 😅😂να χαμογελασει η πσυχη σου!!🙂🥰😁😋😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

Το πρόβλημα το δημιουργεί αυτος που θελει να μην ακούγεται οποιαδήποτε αποψη δεν του αρεσει. 

το προβλημα το δημιουργεί αυτός που δε ξέρει να φέρεται. όλα τα άλλα είναι για να δικαιολογούν την διαιώνιση της ανθρώπινης παρακμής.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, corr8 είπε

😶😋😊🙂😁Γιατι 😄 σε ενοχλουν😊 οι φατσουλες?🤣 τοσο χαριτωμενες 😙φατσουλες😙 ρε αγορινα?🥰 παρε 🤪φατσουλες 😊😁😁😊μπολικες 😅😂να χαμογελασει η πσυχη σου!!🙂🥰😁😋😜

Όχι αυτές 😛

Οι άλλες από κάτω, που τις αφήνουν όλοι σαν κουρ@δες σκύλου, αλλά ποτέ δεν εξηγούν με επιχειρήματα τι εννοούν με αυτές :lol:

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το προβλημα το δημιουργεί αυτός που δε ξέρει να φέρεται. όλα τα άλλα είναι για να δικαιολογούν την διαιώνιση της ανθρώπινης παρακμής.

Το πρόβλημα είστε όλοι εσείς από τότε που πιάσατε πληκτρολόγια και κινητά στα χέρια σας. Άσχετα αν η γνώμη σας προσβαλλει η όχι κάποιον/ους άλλον/ους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το πρόβλημα το δημιουργεί αυτος που θελει να μην ακούγεται οποιαδήποτε αποψη δεν του αρεσει. 

Το πρόβλημα το δημιουργεί αυτός που θέλει να διαφημίζει την σκ@τοψυχία του…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το προβλημα το δημιουργεί αυτός που δε ξέρει να φέρεται. όλα τα άλλα είναι για να δικαιολογούν την διαιώνιση της ανθρώπινης παρακμής.

Για εσένα. Για εμενα το πρόβλημα το δημιουργει αυτος που προσπαθει να σώπασει οποίον δεν του αρεσει η αποψη του. 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το πρόβλημα το δημιουργεί αυτός που θέλει να διαφημίζει την σκ@τοψυχία του…

Ο καθενας είναι ελευθερος να διαφημιζει οτι θελει. Αν δεν σου αρεσει δεν ακους κοιτας διαβαζεις τον σκατοψυχο. 

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ορισμός της προσβολης βασικα, οτι και να λέμε αδιαφορο ειναι. Εγω αυτο που έχω να πω ειναι οτι το δικαιωμα σου να προσβληθεις τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερία του λογου μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...