Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνική νομοθεσία τιμωρεί τον διαδικτυακό εκφοβισμό και την παρενόχληση με φυλάκιση ενός έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Dantε said:

Με την ιδια λογικη ,γιατι να μπει να σχολιασει καποιος "εισαι πολυ ομορφος".

Απο κατω "write a comment" δε σε προτρεπει; Οχι "write a positive comment".

Προφανως παιζω λιγο το τρελο αλλα οχι για τρολλαρισμα. Θελω να δειξω πως εχουμε μπει σε μια λογικη του να τα δαιμονοποιουμε αντι απλα να μαθει ο κοσμος να τα γραφει στα παλαια του υποδηματα εαν δε τον ενδιαφερουν και να προχωραει στη ζωη του. Επαναλαμβανω το ,εφοσον δεν ειναι προσβλητικα του στυλ "πεθανε","εισαι σα τερας" κτλ.

Γενικα πασχει η συγχρονη κοινωνια στη διαχειριση συναισθηματων και στους μεν που προσβαλλονται και στους δε που μπαινουν και σχολιαζουν επιθετικα.

Γνωρίζουμε όλοι τι συμβαίνει στην πράξη. Και όλα αυτά είναι που μας έφεραν στο σημείο να περιμένουμε από το νόμο να επιβάλει τα αυτονόητα! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα και παλι όμως, αν εγώ αποφασίσω να βάλω μια φωτό μου online, γιατί θα πρέπει να αναμένεται να μπει κάποιος άγνωστος και να σχολιάσει από κάτω “πως είσαι έτσι ρεεεεε”? 

Για πιο λόγο βγάζεις δημόσια μια φωτογραφία σου που να μπορεί ακόμη και ένας άγνωστος να τη δει και να την σχολιάσει και δεν την κρατάς λιγάκι πιο private; Όταν σχολιάζεις σε έναν δημόσιο διάλογο είναι αναμενόμενο το σχόλιο σου να δεχθεί κριτική πότε θετική πότε αρνητική, το ίδιο συμβαίνει όταν ανεβάζεις μια φωτογραφία δημόσια, διαφορετικά ποιος ο λόγος ύπαρξης; Κράτησε τες για τον εαυτό σου. Για να σου πούνε όλοι το πόσο γαμάτος και όμορφος είσαι; Εξάλλου τα πάντα είναι σχετικά στο θέμα εμφάνισης και ομορφιάς.

Μη μπερδεύεις την ευγένεια και την ηθική με το τι είναι παράνομο. Άλλο το να σχολιάσει κάποιος πως είσαι χοντρός και άλλο το bulling με καρκίνους, ψόφους, μάνες κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Γιατι δεν σου δίνει κανείς το δικαίωμα να σχολιάσεις κάποιον και μάλιστα δημόσια. Και κυρίως δεν γνωρίζεις αν η άλλη πλευρά θα το πάρει τόσο χαλαρά. Αν ειμαι χοντρός, άσχημος, κοντός, κλπ είναι κάτι που αφορά μόνο εμένα και δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να ασχοληθεί κάποιος μαζί μου. 
 

Φαντασου να είσαι βόλτα με την κοπέλα σου και στο ασχετο να ακούσεις κάποιον να σχολιάζει “κοιτά ρε φίλε ποιον γύρισε να κοιτάξει αυτη η γκομεναρα”… 

Αυτές οι πρακτικές μπορούν να στιγματίσουν ανθρώπους για όλη τους τη ζωή. 

Το πως θα το παρει η άλλη πλευρα δεν θα επρεπε να απασχολει κανεναν. Δεν υπαρχει τροπος να πεις οτιδηποτε χωρίς να προσβληθει καποιος. Η μονη λυση να μην προσβληθεί ποτέ κανεις είναι να μη μιλαμε. Ποτε και για οτιδηποτε. Θυμαμαι πριν λιγα χρονια την χα που εκλεισε ενα θεατρο γιατι η παρασταση που έπαιζε τους προσβαλε. Ε και μενα με προβάλει να βαζεις ανανα στη πιτσα, δεν θεωρω ομως οτι θα πρέπει να απαγορευτει. Θα το καταπιω.. 

Απλο παραδειγμα, οι πρακτικες που υποστηρίζεις θα σε οδηγησουν στη φυλακη, γιατι το παραδειγμα που μολις εφερες θα θεωρηθει ακραια σεξιστικο απο μεγάλη γνωστη μεριδα του safe space community. 

46 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα και παλι όμως, αν εγώ αποφασίσω να βάλω μια φωτό μου online, γιατί θα πρέπει να αναμένεται να μπει κάποιος άγνωστος και να σχολιάσει από κάτω “πως είσαι έτσι ρεεεεε”? 

Μπορεις να διαλεξεις ποιος επιτρεπεται να σχολιάσει. Αν δεν μπορεις αλλαξε πλατφορμα σε μια που στο επιτρεπει. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Το πως θα το παρει η άλλη πλευρα δεν θα επρεπε να απασχολει κανεναν. Δεν υπαρχει τροπος να πεις οτιδηποτε χωρίς να προσβληθει καποιος.

Αυτό που λέγαν οι παλιοί. Να περνάς τα λόγια από το μυαλό πριν ανοίξεις το στόμα σου.

Μια χαρά μπορείς να πεις κάτι με τρόπο που δε θα προσβάλει. 

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτό το κριτήριο σκέψης να φερθεί με τακτ ή με ευγένεια. Τον ενδιαφέρει πρωτίστος να πει ωμά αυτό που σκέφτεται.

Το οτι η ανθρώπινη ύπαρξη είναι από γέννησης του ανθρώπινου είδους μια ύπαρξη ακραία ανταγωνιστική και επιβίωσης του ισχυρότερου είναι επίσης γεγονός.

Αναζητά λοιπόν ο καθένας εκεί έξω το στοιχείο που θα τον κάνει να νιώσει ισχυρότερο και θα τονώσει τον εγωισμό του.

Τον είπα χοντρό άρα νιώθω καλά εγώ που έχω νορμάλ κιλά.

Τον είπα άσχημο γιατί έτυχε τα δικά μου γονίδια να κληρονομήσουν καλύτερα χαρακτηριστικά.

Κοίτα μια τον ουρανό και τα τρισεκατομμύρια αστέρια και ξανακοίτα πόσο ασήμαντος είσαι.

Μυρμηγκάκια που επηρεάζουν το περιβάλλον γύρω τους σε ακτίνα -μέτρων-χιλιομέτρων και νομίζουν οτι άλλαξαν τις παγκόσμιες διαπλανητικές ισορροπίες με 1 τους σχόλιο σε μια φωτογραφία στο ινσταγκραμ.

Μυρμηγκάκια....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Basilhs1982 said:

Για πιο λόγο βγάζεις δημόσια μια φωτογραφία σου που να μπορεί ακόμη και ένας άγνωστος να τη δει και να την σχολιάσει και δεν την κρατάς λιγάκι πιο private; 

Εχμ… γιατί έτσι θέλω; 
 

Αυτα που λες μου ακούγονται σαν το «ε μα τα ήθελε και αυτή έτσι που ήταν ντυμένη…»…

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Dantε said:

Βεβαια αυτη η λογικη μου θυμιζει αυτο :

spacer.png

 

 

Συγγνώμη αλλά βάζεις στην ίδια ζυγαριά έναν που ανεβάζει μια φωτογραφία του και έναν που θα μπει να τη σχολιάσει αρνητικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, farcry33 είπε

Δεν αντιλέγω φίλε μου αλλά σε όσα είναι μπροστά κυρίως τεχνολογία και επιστήμες σε αλλά τόσα είναι πίσω σε επίπεδο Ουγκάντας όταν έμενα Οσακα και είχαμε διαφορετικά βαγόνια για άντρες και γυναίκες τότε τι να το κάνω που είναι μπροστά ; Και αλλά παραδείγματα, χορός δυνατό γέλιο κλπ. Ακόμα έτσι λογικά είναι. Φυσικά δεν είναι έτσι σε όλες τις πόλης, γενικά έχουν πολλά καλά σαν λαός και αλλά τόσα όμως τραγικά αρνητικά. Ο καιρός μοιάζει πολύ με της Ελλάδος by the way. Επίσης ποτέ δεν θα δείξουν αρνητική εικόνα είναι σαν τους κινέζους - Κορεάτες πρέπει να πας να δεις για να κρίνεις. Αλλά γενικά σαν την Ελλαδιτσα πουθενά. 

Οτι πέτυχαν οι Ιάπωνες το πέτυχαν με απίστευτα σκληρή δουλειά. Αυτό έχει και τις συνέπειες του στον άνθρωπο και την ψυχολογία του. Τα ξεχωριστά βαγόνια έγιναν γιατί υπήρχαν περιστατικά παρενόχλησης από άνδρες σε γυναίκες. 

Η Ιαπωνία θα ήταν η ιδανική χώρα για να πάει να ζήσει κάποιος ως μετανάστης. Τρία είναι τα εμπόδια, η γλώσσα την οποία πρέπει να ξέρεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο παντού, αγγλικά και τέτοια τα ξεχνάς εκεί. Η νοοτροπία ότι για να σε πάρουν θα πρέπει να έχεις προσόντα η δεξιότητες που δεν τις βρίσκουν σε κάποιον Ιάπωνα αλλιώς θα προτιμήσουν τον Ιάπωνα. Ένα σύνολο εκατοντάδων άγραφων κανόνων και προτύπων συμπεριφοράς σε όλες τις πτυχές της ζωής και της καθημερινότητας τις οποίες ελάχιστοι θα σου πουν και άμα δεν τις ξέρεις θα έχεις προβλήματα. Μόνο αν βρεις φίλο σου Ιάπωνα και στα εξηγήσει όλα πριν πας εκεί όχι τόσο για διακοπές αλλά για δουλειά. 

Σαν την Ελλαδιτσα δεν υπάρχει πουθενά. Τα αρνητικά της είναι αυτά που θα σε κάνουν να κοιτάξεις σοβαρά για να μεταναστευσεις αλλού κάποια στιγμή. Σήμερα ξύπνησα από έναν γερό διαπληκτισμο οδηγών μπροστά από το σπίτι μου, κλασσικά. Ποτέ θα βάλουμε μυαλό στην Ελλάδα, μάλλον ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Συγγνώμη αλλά βάζεις στην ίδια ζυγαριά έναν που ανεβάζει μια φωτογραφία του και έναν που θα μπει να τη σχολιάσει αρνητικά? 

Για ποιο λογο να μη μπει;

Οταν ανεβαζεις μια προκλητικη φωτο ,δε γνωριζεις οτι θα προκαλεσει και τα αναλογα σχολια και αντιδρασεις εκ των προτερων;

Το ιδιο δε γινεται με ενα αρνητικο σχολιο;

Αντι να προσεχουμε τι ανεβαζουμε και να μην εκθετουμε τους εαυτους μας, κοιταμε να τα ριξουμε αλλου.

Οταν καποιος μου λεει οτι ειχε εμπλοκη σε ενα περιστατικο ,η πρωτη μου ερωτηση ειναι ποια ηταν η δικια του συμπεριφορα για να κρινω εαν εδωσε πατημα η αφορμη.Δε παω να κατακρινω απευθειας τον αλλο,ασχετα εαν εχει δικιο η αδικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Dantε said:

Για ποιο λογο να μη μπει;

Οταν ανεβαζεις μια προκλητικη φωτο ,δε γνωριζεις οτι θα προκαλεσει και τα αναλογα σχολια και αντιδρασεις εκ των προτερων;

Το ιδιο δε γινεται με ενα αρνητικο σχολιο;

Αντι να προσεχουμε τι ανεβαζουμε και να μην εκθετουμε τους εαυτους μας, κοιταμε να τα ριξουμε αλλου.

Οταν καποιος μου λεει οτι ειχε εμπλοκη σε ενα περιστατικο ,η πρωτη μου ερωτηση ειναι ποια ηταν η δικια του συμπεριφορα για να κρινω εαν εδωσε πατημα η αφορμη.Δε παω να κατακρινω απευθειας τον αλλο,ασχετα εαν εχει δικιο η αδικο.

Αλήθεια τώρα? Πρέπει να προσέχω ας πούμε αν έχω κάποιο θέμα με την εμφάνισή μου ή τέλος πάντων διαφέρω σε κάτι από τους πολλούς, μην τυχόν και ανεβάσω στο profile μου φωτογραφία μου επειδή θα κάνει trigger σε κάποιον που τη "βρίσκει" να ασχολείται με τους άλλους? 😱

Τα έχει πει η Χαρούλα χρόνια τώρα αλλά δεν την ακούγαμε... "Πάντα γι' άλλους μιλάμε έτσι δεν πονάμε έτσι ξεχνάμε..."

:) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αλήθεια τώρα? Πρέπει να προσέχω ας πούμε αν έχω κάποιο θέμα με την εμφάνισή μου ή τέλος πάντων διαφέρω σε κάτι από τους πολλούς, μην τυχόν και ανεβάσω στο profile μου φωτογραφία μου επειδή θα κάνει trigger σε κάποιον που τη "βρίσκει" να ασχολείται με τους άλλους? 😱

Το θέμα είναι ότι ενοχλείται κάποιος επειδή ο άλλος είναι σπαστικό troll ή επειδή φοβάται ότι μήπως λέει αλήθεια για την εμφάνιση του (ή για οτιδήποτε άλλο) και του δημιουργεί ανασφάλεια; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Για ποιο λογο να μη μπει;

Οταν ανεβαζεις μια προκλητικη φωτο ,

Εδώ ξεκινάει όλο το πρόβλημα, θα επιχειρηματολογούσα με τα δικά σας επιχειρήματα, αν δεν υπήρχε ουσιαστικότερα πράγματα όπως πχ

και εσένα τι σε νοιάζει αν αυτός είναι προκλητικός?  ποιος σε έβαλε κριτή? γιατί θα πρέπει να διαβάσει ο οποιοσδήποτε την μαυρίλα του καθενός σας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για αυτά που λέτε με τα σχόλια και το πότε είναι ευγένεια ποτε όχι. Ο καθένας εκλαμβανει με διαφορετικό τρόπο τι είναι το κάθε τι, οπότε όσο και να προσέχεις πως μιλάς, δεν γλιτώνεις να μην στεναχωρησεις τον άλλον η να μην στην πει για κάτι. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια πήγα με τον κολλητο μου για καφέ και μας έπιασε την κουβέντα μια κοπέλα που πήγε μονή της και βρισκόταν σε διπλανό τραπέζι κοντά σε εμάς. Η κοπέλα ήταν τίγκα στα ψυχολογικά προβλήματα και απλά έψαχνε να βρει άτομα να μιλήσει και να εκτονωθεί. Της λέω προς το τέλος γιατί δεν ψαχνει να βρει κάποια χομλυ να ασχολείται με κάτι, αυτή νευρίασε και μου απαντάει ότι όλοι αυτό το πράγμα της λένε, ε δεν ήξερα τι να της πω και εγώ, της εξήγησα και εγώ έχω σοβαρά θέματα υγείας και με δυσκολία θα εργαστώ στην ζωή μου αλλά τα χομπυ και διάφορα πράγματα με γλίτωσαν από την πολύ κακη ψυχολογία και δεν έγινε χειρότερη, αυτή δεν είπε κάτι. Αλλά τι να κάτσω να της πω και εγώ όταν κάθεται και μας ξεφουρνιζει τα ψυχολογικά της, γελούσε το μισό μαγαζί που την άκουγε, αν δεν ήθελε να ακούσει προτάσεις και απαντήσεις ας μην μιλούσε. Αντίθετα και σε μένα με εκνευρίζουν πολλά πράγματα που μου τα έλεγαν από μικρό οι δικοί μου η ο ευρύτερος κύκλος, αυτα που μου λένε είναι γενικώς σωστά αλλά δεν με βοηθάνε για διάφορους λόγους, τι κι αν εξηγω σε ορισμένους αυτοί τα δικά τους, το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν μπορεί να ξέρει ο καθένας τι πρόβλημα έχεις και πως το νιώθεις, τι ψυχοσύνθεση έχεις και πόσο ευαίσθητος είσαι, αλλά γενικά όπως και να έχει, δεν γλιτώνεις να ακούσεις διαφορα από κάποιους και να μην σε στεναχωρησει, είναι πολύ δύσκολο να το αποφύγεις. 

Όσο για την φωτογραφία στο fb αν δεν θες να τύχεις σε σχόλια που μπορεί να ενοχλήσουν. Είτε δεν την σηκώνεις καθόλου. Είτε προσέχεις περισσότερο τι σηκώνεις. Είτε προσέχεις τι άτομα κάνεις add ως φίλους.

Όσοι σε ξέρουν και έχετε καλές σχέσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης δεν αποκλείεται να ακούσεις σχόλια όχι κακοπροαιρετα αλλά να τα εκλάβεις εσύ έτσι η να νομιζουν οι άλλοι ότι τέτοια σχόλια αναζητάς. Χαρακτηριστικό δείγμα είναι όταν βλέπεις γυναίκες με χιλιάδες άτομα και followers να σηκώνουν φωτογραφίες με μαγιό κόλους και μπικίνια στις παραλίες, με περίεργες πόζες λες και θες να λάβεις μέρος στο GNTM, ε δεν παίζει να μην ακούσεις και τα γνωστά σχόλια από άνδρες που μπορεί να μην θέλουν απαραίτητα να προσβάλλουν την γυναικα, αλλά όταν σηκώνεις τέτοιες φωτογραφίες αυτό δείχνεις ότι θες να ακούσεις ως γυναίκα, πόσο μ..... ρα είσαι πόσο κ..... α είσαι κτλ. Ας σήκωνες λιγότερο προκλητικές φώτο η και καθόλου. Έτσι πάνε αυτά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λυση" ορισμενων:
"ε ας μη προκαλουσε, ε ας μην ανεβαζε καθολου φωτο, ε ας μην μιλαγε δημοσια, ας μη, μη μη μη μη"

ε λεω κ γω το εξης τοτε. Ας μεινουμε και σπιτια μας να μη προκαλουμε εξω με την εμφανιση μας, να φοραμε ολοι κουρτινες στις παραλιες να μη προκαλουμε κ με το μαγιο βρε, να μην ανεβαζουμε ποτε φωτογραφιες γιατι θα υπαρχουν καποιοι που θα γραφουν τη μλκια τους γιατι νιωθουν οτι "τους προκαλεσαν".
Καποιος/καποια του επιτεθηκαν λεκτικα/σωματικα?? Ε θα προκαλεσε, ε κατι ειπε, ε κατι φορεσε που προκαλεσε και δεν κρατηθηκε ο αλλος κτλπ κτλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...