Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνική νομοθεσία τιμωρεί τον διαδικτυακό εκφοβισμό και την παρενόχληση με φυλάκιση ενός έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ydravlikos77 είπε

Έτσι να σφίγγουν οι κώλοι γιατί όλοι νταήδες είναι πίσω από την οθόνη  !!!

Χρόνια τώρα είμαι σε πολλά ξένα forum , σχέση με μηχανές και τεχνολογικά, μάγκες και τσαμπουκάδες και γα..μ.κουλες σας τους Ελληνάρες δεν έχω δει πουθενά, ούτε καω στα Ρωσικά forum.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, lost2 said:

Χρόνια τώρα είμαι σε πολλά ξένα forum , σχέση με μηχανές και τεχνολογικά, μάγκες και τσαμπουκάδες και γα..μ.κουλες σας τους Ελληνάρες δεν έχω δει πουθενά, ούτε καω στα Ρωσικά forum.

 

Οι συμπεριφορές των online χρηστών είναι λίγο/πολύ ίδιες παντού! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, The_Judas said:

Ποινικοποίηση του bullying ή ποινικοποίηση των αρνητικών σχολίων;  Γιατί προς το 2ο βλέπω ότι οδηγούμαστε.

Ο νόμος δεν ενδιαφέρεται για τα αρνητικά σχόλια. Το πρόβλημα ξεκινάει απο τους χρήστες που αδυνατούν να καταλάβουν τα όρια μεταξύ ενός αρνητικού σχολίου και μιας προσβολής, συκοφαντίας κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα:

Ανεβάζω φωτό μου στην παραλία και κάποιος μου απαντάει "που πα ρε με τη μπυροκοιλιά σαν ιπποπόταμος;"

Σχολια.....

- Δε με έβρισε

- Πιθανό να έχει δίκιο

- Εγώ πρώτος με εξέθεσα, σε κάποιους θα αρέσουμε, σε κάποιους όχι.

Αυτός που το είπε αυτό είναι παράνομος;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ο νόμος δεν ενδιαφέρεται για τα αρνητικά σχόλια. Το πρόβλημα ξεκινάει με τους χρήστες που αδυνατούν να καταλάβουν τα όρια μεταξύ ενός αρνητικού σχολίου και μιας προσβολής! 

Αληθεια, το "εισαι χοντρος" γιατι το θεωρουν προσβολη;

Γεγονος περιγραφει, το οτι τους χαλαει η πραγματικοτητα δεν αφορα τον υπολοιπο κοσμο.Δεν ειναι κατι υποκειμενικο, ειναι αντικειμενικοτατο με βαση και την ιατρικη.

Εχουν κανει δυσδιακριτα τα ορια μεταξυ του σχολιου και της προσβολης επειδη καποιοι δε θελουν να δουν τη πραγματικοτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Dantε said:

Αληθεια, το "εισαι χοντρος" γιατι το θεωρουν προσβολη;

Γεγονος περιγραφει, το οτι τους χαλαει η πραγματικοτητα δεν αφορα τον υπολοιπο κοσμο.Δεν ειναι κατι υποκειμενικο, ειναι αντικειμενικοτατο με βαση και την ιατρικη.

Εχουν κανει δυσδιακριτα τα ορια μεταξυ του σχολιου και της προσβολης επειδη καποιοι δε θελουν να δουν τη πραγματικοτητα.

Γιατι δεν σου δίνει κανείς το δικαίωμα να σχολιάσεις κάποιον και μάλιστα δημόσια. Και κυρίως δεν γνωρίζεις αν η άλλη πλευρά θα το πάρει τόσο χαλαρά. Αν ειμαι χοντρός, άσχημος, κοντός, κλπ είναι κάτι που αφορά μόνο εμένα και δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να ασχοληθεί κάποιος μαζί μου. 
 

Φαντασου να είσαι βόλτα με την κοπέλα σου και στο ασχετο να ακούσεις κάποιον να σχολιάζει “κοιτά ρε φίλε ποιον γύρισε να κοιτάξει αυτη η γκομεναρα”… 

Αυτές οι πρακτικές μπορούν να στιγματίσουν ανθρώπους για όλη τους τη ζωή. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γιατι δεν σου δίνει κανείς το δικαίωμα να σχολιάσεις κάποιον και μάλιστα δημόσια. Και κυρίως δεν γνωρίζεις αν η άλλη πλευρά θα το πάρει τόσο χαλαρά. Αν ειμαι χοντρός, άσχημος, κοντός, κλπ είναι κάτι που αφορά μόνο εμένα και δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να ασχοληθεί κάποιος μαζί μου. 
 

Φαντασου να είσαι βόλτα με την κοπέλα σου και στο ασχετο να ακούσεις κάποιον να σχολιάζει “κοιτά ρε φίλε ποιον γύρισε να κοιτάξει αυτη η γκομεναρα”… 

Αυτές οι πρακτικές μπορούν να στιγματίσουν ανθρώπους για όλη τους τη ζωή. 

Οταν ομως ο καθενας ανεβαζει φωτο του στα σοσιαλ, επιζητα σχολια. Οποτε καταλαβαινεις το conflict...

Προφανως δε λεω να πεφτουν χαρακτηρισμοι χοντροι και ξεκαθαρα προσβλητικοι. Αυτοι φαινονται.

 

ΥΓ. Στο σχόλιο για τη γκομενάρα εγώ θα του φώναζα οτι έχω άλλα κρυφά χαρίσματα :P

 

Γενικως παντως εχει μπει η κοινωνια σε μια λογικη να την ενοχλουν τα παντα.

Τουλαχιστον προσωπικα δεν εχω πετυχει κατι στη καθημερινοτητα μου η στο κυκλο μου, οποτε ισως να ειναι και λιγο διογκωμενα και απο τις δυο πλευρες οι εντυπωσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, Dantε said:

Οταν ομως ο καθενας ανεβαζει φωτο του στα σοσιαλ, επιζητα σχολια. Οποτε καταλαβαινεις το conflict...

Προφανως δε λεω να πεφτουν χαρακτηρισμοι χοντροι και ξεκαθαρα προσβλητικοι. Αυτοι φαινονται.

 

ΥΓ. Στο σχόλιο για τη γκομενάρα εγώ θα του φώναζα οτι έχω άλλα κρυφά χαρίσματα :P

 

Γενικως παντως εχει μπει η κοινωνια σε μια λογικη να την ενοχλουν τα παντα.

Τουλαχιστον προσωπικα δεν εχω πετυχει κατι στη καθημερινοτητα μου η στο κυκλο μου, οποτε ισως να ειναι και λιγο διογκωμενα και απο τις δυο πλευρες οι εντυπωσεις.

Μα και παλι όμως, αν εγώ αποφασίσω να βάλω μια φωτό μου online, γιατί θα πρέπει να αναμένεται να μπει κάποιος άγνωστος και να σχολιάσει από κάτω “πως είσαι έτσι ρεεεεε”? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα και παλι όμως, αν εγώ αποφασίσω να βάλω μια φωτό μου online, γιατί θα πρέπει να αναμένεται να μπει κάποιος άγνωστος και να σχολιάσει από κάτω “πως είσαι έτσι ρεεεεε”? 

Με την ιδια λογικη ,γιατι να μπει να σχολιασει καποιος "εισαι πολυ ομορφος".

Απο κατω "write a comment" δε σε προτρεπει; Οχι "write a positive comment".

Προφανως παιζω λιγο το τρελο αλλα οχι για τρολλαρισμα. Θελω να δειξω πως εχουμε μπει σε μια λογικη του να τα δαιμονοποιουμε αντι απλα να μαθει ο κοσμος να τα γραφει στα παλαια του υποδηματα εαν δε τον ενδιαφερουν και να προχωραει στη ζωη του. Επαναλαμβανω το ,εφοσον δεν ειναι προσβλητικα του στυλ "πεθανε","εισαι σα τερας" κτλ.

Γενικα πασχει η συγχρονη κοινωνια στη διαχειριση συναισθηματων και στους μεν που προσβαλλονται και στους δε που μπαινουν και σχολιαζουν επιθετικα.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορετικότητα υπάρχει γύρω μας είτε στην εξωτερική εμφάνιση είτε στον εσωτερικό μας κόσμο.

το πρόβλημα βρίσκεται στο τρόπο σκέψης και έκφρασης απέναντι στους γύρω μας και έχει να κάνει ξεκάθαρα με επίπεδο πολιτισμού-ήθους και ενσυναίσθησης.

 

μια περιγραφή οτι κάποιος έχει για παράδειγμα πολλά κιλά μπορεί να γίνει με πολλές προθέσεις αλλά και με πολλές εκφράσεις και τρόπους προσέγγισης (ρηχούς ή ουσιαστικούς)

η συνηθέστερη πρόθεση είναι να φανούμε "αθώα" αστείοι σε όσους θα ακούσουν τη περιγραφή μας γιατί γενικά η κοινωνία είναι πλέον αρκετά τοξική, διχαστική, και με τάση να κολλάει ταμπέλες διαφοροποίησης οτι εγώ είμαι καλύτερος του τάδε που είναι "έτσι χοντρός".

παγκόσμια υπάρχει μια τάση ζωής που ευνοεί τη παχυσαρκία ή και συνθήκες καθημερινότητας-διατροφής/κληρονομικότητα που ενισχύει στο μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων να έχει παραπάνω κιλά από το υγιές.

όλοι έχουμε είτε συγγενή είτε φίλο που μπορεί να έχει από λίγα κιλά έως πάρα πολλά. στα ίσα όμως δε θα του πούμε ποτέ κοίτα ρε μλκ την κοιλάρα σου ή τι σου βρήκε η τάδε υπεργκόμενα και την τύλιξες.

θα πηγαίνατε ποτέ έτσι χύμα να του το πείτε; όχι φυσικά γιατί ξέρετε τι θα επακολουθούσε για τη "σχέση/φιλία" σας.

 

το να πας πριβέ να πεις σε ένα φίλο, ρε συ Νίκο μεγαλώνεις και ακόμα κρατάς πολλά κιλά. σκέψου το θέμα υγείας και όσο μπορείς προσπάθησε να βελτιωθείς είναι κάτι τελείως διαφορετικό και για μένα ηθικά σωστό. τον νοιάζεσαι και πρέπει και εκείνος να το εκλάβει έτσι και όχι οτι θες να τον προσβάλεις.

 

κάπου δηλαδή πιάνω και τις 2 πλευρές. έχει χαθεί το μέτρο σύγκρισης, έκφρασης και ποιότητας επικοινωνίας.

καταλήγουμε έτσι η πλευρά που δέχεται το οποιοδήποτε σχόλιο να έχει υπερευαισθητοποιηθεί και από την άλλη πλευρά να έχουμε τον σχολιασμό της διαφορετικότητας τόσο εύκολο και ρηχό που να εκφραζόμαστε προσβλητικά και ανήθικα μη κατανοώντας πόσο άσχημο είναι για εκείνον που θα δεχθεί ακούσει/διαβάσει αυτό που ειπώθηκε.

 

στη τελική όμως ναι, πιστεύω οτι η μια πλευρά υπερευαισθητοποιήθηκε γιατί απλά πλέον εκτροχιαστήκαμε σα κοινωνία παγκοσμίως στο θέμα αυτό. της εύκολης δηλαδή κριτικής για λόγους προσωπικού εγωισμού και γενικεύτηκε το φαινόμενο ειδικά με την άνθηση των social media που μπορούν να τροφοδοτήσουν ένα οποιοιδήποτε σχόλιο να φτάσει οπουδήποτε και να διαβαστεί/ακουστεί από τόσους πολλούς αφιλτράριστο σε χρόνο δευτερολέπτων.

γρήγορη ζωή γρήγοροι ρυθμοί χαμηλή ποιότητα.

 

σα το τρίπτυχο σε μια εργασία.

ΦΘΗΝΑ

ΓΡΗΓΟΡΑ

ΠΟΙΟΤΙΚΑ

μία από τις 3 συνθήκες δε θα εφαρμόζεται. στη κοινωνία το φθηνό και γρήγορο δε μπορεί να είναι ποιοτικό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...