Προς το περιεχόμενο

Επισκευη Σκοοτερ μετα απο Ατυχημα που ευθυνοταν ανασφαλιστος Οδηγος


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εναλλακτικο σεναριο και πολυ πιο ρεαλιστικο ειναι να ασφαλιστει εκ των υστερων και να γινει δηλωση με μεταγενεστερη ημερομηνια αλλα αυτο προφανως αποτελει καραμπινατη απατη

...σε συνεννόηση με έναν αγνωστο. Μεγάλη προσοχή, αυτοί που ασχολούνται με αυτά δεν είναι ερασιτέχνες, έχουν δει πολλά (δεν είναι κάποιος τυχαίος ασφαλιστής που κυνηγάει να κάνει συμβόλαιο να πάρει προμήθεια). Δεν θα το πρότεινα.

Ότι και αν σου δώσει να το πάρεις καθώς χωρίς καταγραφή δεν τον "κρατάς" από πουθενά

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρετε

Αν πηγές νοσοκομείο μετά από το ατύχημα μπορείς να το επικαλεστείς στην ασφαλιστική κ να κάνεις κ σήμερα ακόμη τη δήλωση,αν έχεις νομική το πας και δικαστικά χωρίς να δώσεις τιποτα.επισης αν στον τόπο του ατυχήματος υπάρχουν κάμερες από μαγαζιά κλπ τρέξε να πάρεις αντίγραφα πριν σβήσουν στις επανεγγραφες,αν έχεις μάρτυρα βάλε τον να κάνει μια δήλωση του ν105 ότι ήταν μπροστά στη φάση κ προτίθεται να πάει σε δικαστήριο για να το πει.αν πάλι δεν σου δώσει το χρήμα πας τροχαία κ λες ότι σε εγκατέλειψε κ τον βρήκες μετά ώστε να υποχρεωθούν να τον ελέγξουν κ να βεβαιώσουν ότι είναι ανασφαλιστος για να πληρωθείς από επικουρικό.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΩΡΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΡΑΒΆΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΡΙΝ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μετά τα υπόλοιπα είναι εύκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αυτοκίνητο οδηγούσε ο άλλος?

12 χρονων είναι το μηχανάκι σου, ψαξε στα μεταχειρισμενα για τα πλαστικά γιατί εαν τα έσπαγες εσύ εκεί θα έψαχνες. Η Honda χτυπάει αλύπητα από όσο ξέρω, και καλά κάνει.

Φιλος που του εχε πέσει φορτηγό από πίσω σε κοκκινο φανάρι για να του κάνει δήλωση ο ευγενέστατος κατα τα άλλα επαγγελματίας χρειάστηκε να τον επισκεφτεί στην αυλή του σπιτιού του ένας αξύριστος την ώρα που έπαιζε με την κόρη του. (αυτό μπορεί και να είναι της φαντασίας μου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ανοίγουν και τέτοια θέματα να τα διαβάζουμε όταν δεν έχουμε δουλειά. 

Γενικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ή θα πληρώσει αυτός, ή εσύ. Φαντάζομαι στοιχεία έχεις κρατήσει? Το ηλεφωνο δοκίμασες μπροστά του αν καλεί το δικό του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήρθε τροχαία και ασφαλιστική για καταγραφή και δεν είχε και μάρτυρες και η ζημιά είναι τόσο μεγάλη που λες κάνα 2 χιλιάρικα και βάλε σε μηχανή 70.000 , προφανος φράγκο δεν θα πάρεις αυτό είναι το μόνο σίγουρο, και να δώσεις αυτά τα λεφτά για μηχανάκι με τόσα χιλομετρα δεν αξίζει, όπως και μεταχ σε αυτά τα λεφτά πάλι δεν παίζει, σε βλέπω να καταλήγεις με κανα δάνειο και καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πάνε ζήτα του ενα 2χίλιαρο και πές του να υπογράψετε ενα Ι.Σ. πως αν βγούν λιγότερα θα του τα γυρίσεις. Αν δεν δώσει το 2χίλιαρο τότε αρχίζουν να χτυπάνε καμπανάκια και ψάξε το αλλοιώς. Όσο πιο γρήγορα ζητήσεις τα λεφτά τόσο καλύτερα. Επειδή πέραν του 500τόσο για ανασφάλιστο, υπάρχει το 10χίλιαρο για πρόστιμο σε ακίνησία, καλό ειναι σε τέτοιες περιπτώσεις αν θέλει κάποιος να είναι φιλεύσπλαχνος να στέλνει τον αλλο άμεσα να φέρει κασέρι με απειλή να φέρεις την αστυνομία. Μετά οτι περισσεύει το γυρνάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2022 στις 10:32 ΠΜ, therock είπε

Καλημερα παιδια, θα χρειαστω τη βοηθεια σας καθως το μηχανακι μου (SH300 ABS '11 70K χλμ) επαθε μεγαλη ζημια. Με τρακαρε ανασφαλιστος την περασμενη βδομαδα και για να μη μπλεξουμε με αστυνομιες δεχτηκα να τα βρουμε εκτος με το να μου καλυψει τη ζημια στο συνεργειο. Και ελπιζω οταν βγει το ποσο απο το μαστορα να ειναι ανθρωπος του λογου του και να μην πληρωσω για τη καλοσυνη μου.

 

Σταματησα στην αναγνωση στο τελος αυτης της παραγραφου.

Σου κανει σπαραλια το σκουτερ ενας με ανασφαλιστο οχημα, και αντι να φωναξεις αμεσως τροχαια να καταγραφει το συμβαν ωστε να εχεις αποδειξεις οτι οντως σε τρακαρε, εσυ επιστευτηκες τον λογο ενας αγνωστου οτι θα σου πληρωσει την ζημια? Ειναι δυνατον? Να ηταν μια μικρη ζημια 50-100 ευρω να πεις οκ, αλλα απο οτι λες το μηχανακι σχεδον καταστραφηκε,  κοστος ζημιας κανα 2χιλιαρο και τωρα εσυ πιστευεις οτι αυτος θα σου δωσει 2χηνες για την ζημια?

Αυτος θα σου πει μια αλοιφουλα περασε το και ειναι ετοιμο,πιθανοτερο ειναι να σου φερει δωρο ο Αγιος Βασιλης τα Χριστουγεννα απο τα να πληρωσει αυτος τετοια ζημια.

Τουλαχιστον το παθημα να σου γινει μαθημα για παρομοιες μελλοντικες περιπτωσεις.

Εχει δεν εχει ασφαλεια ο αλλος, συμφωνει δεν συμφωνει σε φιλικη δηλωση, ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ το πρωτο που κανουμε  φωναζουμε τροχαια για καταγραφη του συμβαντος, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ισχυριστει ο αλλος την επομενη μερα,

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά αντί να τιμωρούνται οι εις βάρος όλων μας συμπεριφορές, τελικά επιβραβεύονται. 

Και ανασφαλιστος και μάγκας ο δικός σου τώρα... Δηλαδή ρε ΟΡ, εάν σε είχε στείλει νοσοκομείο ο τύπος τι θα έκανες? Γιατί να μην τον δώσεις στο ατύχημα να γλυτώσει τουλαχιστον ο επόμενος? Τώρα ο τύπος θα συνεχίσει να είναι ανασφαλιστος αφού την έβγαλε ζάχαρη 

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Εχει δεν εχει ασφαλεια ο αλλος, συμφωνει δεν συμφωνει σε φιλικη δηλωση, ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ το πρωτο που κανουμε  φωναζουμε τροχαια για καταγραφη του συμβαντος, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ισχυριστει ο αλλος την επομενη μερα,

Που δεν θα έρθει ούτε σε 3 ώρες αν δεν υπάρχει τραυματισμός, αλλά λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Που δεν θα έρθει ούτε σε 3 ώρες αν δεν υπάρχει τραυματισμός, αλλά λέμε τώρα...

Και 40 ωρες να κανει εκει θα είμαι και θα τον εχω εγκλωβισμένο για να μην την κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Που δεν θα έρθει ούτε σε 3 ώρες αν δεν υπάρχει τραυματισμός, αλλά λέμε τώρα...

Δυο φορες που μπλέχτηκα σε ατυχημα, μια σε επαρχιακή  πόλη και μια  στην Αθήνα, και τις 2 φορες μέσα σε 15-20 περίπου λεπτά ηρθε περιπολικό στο σημειο και κατέγραψε το συμβάν. Αλλά ακόμη και να δεχτώ ότι θα αργήσει να έρθει η αστυνομία , θα προτιμήσω να μείνω στο σημειο όσο χρειαστεί ώστε να καταγράφει το συμβάν από την αστυνομία και να είμαι ήσυχος, απο το να φεσωθω κάνα νέα 2χιλιαρο όπως πιθανότατα θα πάθει  ο ts.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Που δεν θα έρθει ούτε σε 3 ώρες αν δεν υπάρχει τραυματισμός, αλλά λέμε τώρα...

Δεν νιώθεις τραυματισμό γιατι είσαι γεμάτος ανδρεναλίνη.Μετά απο λίγο θα πονας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα post γράφτηκαν πριν, το έχουν εξαντλήσει το θέμα, δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε. 

Τα λεφτά πολύ δύσκολα θα τα πάρεις για πολλούς και διάφορους λόγους που αναφέρθηκαν. 

1. Μπορεί εξ' αρχής να είχε σκοπό να μην σε πληρώσει, είτε γιατί δεν θέλει, είτε δεν έχει, είτε άλλες παρατυπίες που αν δηλωθουν στο 100 θα τρέχει και δεν θα φτάνει. 

2. Μπορεί να θέλει να πληρώσει αλλά όταν μάθει το κόστος θα ψάξει να βρει δικαιολογία να το αποφύγει, κλάψα, δεν μπορώ, δεν έχω, περίμενε λίγο κτλ. 

3. Μπορεί να σου πει ξεκάθαρα ότι τα λεφτά είναι πολλά δεν περίμενε τόσο πολλά και έχει μόνο ένα μικρό μέρος να σου δώσει. 

4. Μπορεί να είσαι και τυχερός και να κρατήσει τον λόγο του, 1% και λιγότερο των περιπτωσεων.

Όταν κάποιος δεν θέλει να πληρώσει για κάτι δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα ακούσετε από δικαιολογίες για να καλμαρετε και να το αφήσετε έτσι μέχρι να το ξεχάσετε. Ατομο που δεν ήθελε να με πληρώσει κάτι πράγματα που του πούλησα και με έπιασε κότσο, μου έλεγε στο τηλέφωνο ότι δεν είναι απατεωνας και ορκίζεται στην ψυχή της μάνας του και έχω την τιμή του λόγου του ότι θα με πάρει τηλ. να συναντηθούμε να μου δώσει τα χρήματα. Ούτε τηλέφωνο ούτε ίχνος φυσικά, κάθεται και μου βάζει ο άλλος οσια και ιερά απλά για να βρει δοσολογία να μην δώσει 20 ευρώ, να χαίρεται την μάνα του να πούμε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...