Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα Εκτύπωσης Laser


sotmihos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από smpt,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, για μια πληροφορία που έλαβα μιλώντας με Xerox, η οποία μου έκανε πολύ εντύπωση. Ο πωλητής μου ανέφερε πως η 'ταχύτητα εκτύπωσης' που αναφέρουν τα μηχανήματα επιτυγχάνεται μόνο εάν πρόκειται για εκτύπωση της ίδιας σελίδας (ίδιο περιεχόμενο). Αν πρόκειται για έγγραφο με διαφορετικές σελίδες, ο περιοριστικός παράγοντας είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή του μηχανήματος, και η αντίστοιχη προδιαγραφή είναι ο 'Χρόνος εμφάνισης πρώτης σελίδας". Δηλαδή, π.χ. αν o C405 τυπώσει μια έγχρωμη σελίδα 10 φορές, θα χρειαστεί 9.8s για την πρώτη εκτύπωση και μετά θα συνεχίσει με ταχύτητα 35σελ/λεπτό για τις υπόλοιπες 9. Αν όμως χρειαστεί να τυπώσει 10 διαφορετικές σελίδες θα χρειαστεί 9.8s για κάθε σελίδα (μείον τον χρόνο που κερδίζεται από το ότι ο εκτυπωτής επεξεργάζεται την επόμενη σελίδα καθώς τυπώνει την τρέχουσα).

Ισχύει κάτι τέτοιο από την εμπειρία σας; Δηλαδή, οι υψηλές 'ταχύτητες εκτύπωσης' που χαρακτηρίζουν τους laser είναι μόνο για πολλαπλή εκτύπωση της ίδιας σελίδας; Με άλλα λόγια, αν έπρεπε να τυπώσω ένα έγραφο 3 σελίδων 100 φορές, θα έπρεπε να τυπώσω κάθε σελίδα ξεχωριστά και μετά να τις βάλω στη σειρά χειροκίνητα αντί να εκτυπώσω τις 3 διαφορετικές σελίδες μαζί 100 φορές;

Επεξ/σία από sotmihos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

στην θεωρία είναι περίπου έτσι. ο χρόνος πρώτης σελίδας είναι μεγάλος γιατί πρέπει να ζεσταθεί ο φούρνος. Μετά είναι μόνο η επεξεργασία της σελίδας.
Από την εμπειρία μου, πέρα από την πρώτη σελίδα οι υπόλοιπες βγαίνουν πολύ γρήγορα.  Σε καμιά περίπτωση δεν θέλει 10 δεύτερα για κάθε νέα σελίδα.
Ρόλο στον χρόνο των επόμενων νέων σελίδων παίζει και πόση είναι η μνήμη του εκτυπωτή, ώστε να μην περιμένει να του έρθει από το computer η επόμενη σελίδα.

Στον δικό μου (kyocera) κάθε νέα σελίδα μετά την πρώτη κάνει όσο χρόνο χρειάζεται να πάρει το χαρτί και να το μεταφέρει από το tray στον φούρνο και έξω. Δηλαδή δεν βλέπω να περιμένει καθόλου.

Σε καμια περιπτωση δεν θα τυπωνα καθε σελιδα 3 φορες και μετα να τις εφτιαχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ @smpt για την ωραία απάντηση! Αυτό που λες, μου φαίνεται πολύ λογικό και είναι ανάλογο και της δικής μου 'εικόνας' που έχω για τους εκτυπωτές laser. Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση εάν κάθε επόμενη (διαφορετική) σελίδα έπαιρνε τον 'Χρόνο εμφάνιση πρώτης σελίδας' μείον τον πολύ μικρό χρόνο εκτύπωσης της τρέχουσας (καθώς βγαίνει πολύ γρήγορα). Έχεις παρατηρήσει κάποια σημαντική διαφορά στην ταχύτητα/συνολικό χρόνο, μεταξύ της εκτύπωσης 10 διαφορετικών σελίδων και 1 σελίδας 10 φορές;

Αν και σκέφτομαι να κάνω ένα ξεχωριστό post για το θέμα της αγοράς νέου laser εκτυπωτή, επί τη ευκαιρία @smpt να σε ρωτήσω για την Kyocera. Αυτήν (μαζί με την Pantum και την G&G) την άκουσα πρώτη φορά τώρα που κοιτάω για laser. Ποιο μοντέλο έχεις και πως το ξεχώρισες απ' τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sotmihos είπε

Σε ευχαριστώ @smpt για την ωραία απάντηση! Αυτό που λες, μου φαίνεται πολύ λογικό και είναι ανάλογο και της δικής μου 'εικόνας' που έχω για τους εκτυπωτές laser. Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση εάν κάθε επόμενη (διαφορετική) σελίδα έπαιρνε τον 'Χρόνο εμφάνιση πρώτης σελίδας' μείον τον πολύ μικρό χρόνο εκτύπωσης της τρέχουσας (καθώς βγαίνει πολύ γρήγορα). Έχεις παρατηρήσει κάποια σημαντική διαφορά στην ταχύτητα/συνολικό χρόνο, μεταξύ της εκτύπωσης 10 διαφορετικών σελίδων και 1 σελίδας 10 φορές;

Αν και σκέφτομαι να κάνω ένα ξεχωριστό post για το θέμα της αγοράς νέου laser εκτυπωτή, επί τη ευκαιρία @smpt να σε ρωτήσω για την Kyocera. Αυτήν (μαζί με την Pantum και την G&G) την άκουσα πρώτη φορά τώρα που κοιτάω για laser. Ποιο μοντέλο έχεις και πως το ξεχώρισες απ' τα υπόλοιπα;

Καταρχήν συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Για να σε βοηθήσουμε όμως περισσότερο, πρέπει να μας πεις πόσες σελίδες θα τυπώνεις το χρόνο. Έχω πολύ καλές προτάσεις και για μικρό και για μεγάλο όγκο εκτυπώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Μπούρδες σου είπε ο πωλητής.

Χαχα! Ήταν από την αντιπροσωπία εδώ στη Θεσ/νίκη! Αφενός μου έκανε πολύ εντύπωση αλλά αφετέρου λες, δεν μπορεί, τουλάχιστον η αντιπροσωπία πρέπει να δίνει valid info! Μου είπε και άλλα που δεν ήξερα (όπως ότι το page count των toner αναφέρεται σε πλήρωση 5% της σελίδας, πως το  4800 dpi για το έγχρωμο του C315 είναι μιας μορφής enhancement 'περίπου σαν' το bit depth, ότι αφορά και τις δύο διαστάσεις και όχι 1200*4 colors στην οριζόντια αλλά παράλληλα και όχι ακριβώς x16 bit - εδώ νομίζω το χάσαμε λίγο...) τα οποία συνήθεις πωλητές συνήθως δεν σχολιάζουν. Εν τω μεταξύ, σε online websites όπως Public αλλά και online videos, επικρατεί ένα χάος (έχουν μπλέξει inkjets στην κατηγορία των laser, έχουν laser διαθέσιμους που δεν τους εμφανίζουν στην ίδια κατηγορία, έχουν εκτυπωτές inkjet που τους χαρακτηρίζουν ως laser στα specs ή υπάρχουν άλλα specs σε αυτούς και άλλα στη σελίδα του κατασκευαστή...). Ωραία πράγματα! :D

17 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καταρχήν συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Για να σε βοηθήσουμε όμως περισσότερο, πρέπει να μας πεις πόσες σελίδες θα τυπώνεις το χρόνο. Έχω πολύ καλές προτάσεις και για μικρό και για μεγάλο όγκο εκτυπώσεων.

Ναι βέβαια! Σε ευχαριστώ @georgeole. Βασικά, για να μη φύγουμε off-topic, σκέφτομαι να κάνω ένα ξεχωριστό post για την αγορά του νέου printer, μόλις μαζέψω όλα αυτά που βρήκα. Κατά βάση, με ενδιαφέρει περισσότερο η εξερεύνηση αυτή της τεχνολογίας, καθώς χάλασε ο προηγούμενος inkjet (ΜΧ925) και σκέφτομαι να τη δοκιμάσω, παρά να τυπώσω πολύ μεγάλο όγκο υλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sotmihos είπε

Ναι βέβαια! Σε ευχαριστώ @georgeole. Βασικά, για να μη φύγουμε off-topic, σκέφτομαι να κάνω ένα ξεχωριστό post για την αγορά του νέου printer, μόλις μαζέψω όλα αυτά που βρήκα. Κατά βάση, με ενδιαφέρει περισσότερο η εξερεύνηση αυτή της τεχνολογίας, καθώς χάλασε ο προηγούμενος inkjet (ΜΧ925) και σκέφτομαι να τη δοκιμάσω, παρά να τυπώσω πολύ μεγάλο όγκο υλικού.

Πολύ ωραία, μόνο που δεν κατάλαβα τη λέξη "εξερεύνηση". Το μόνο που έχεις να κάνεις στο νέο τόπικ είναι να σημειώσεις οπωσδήποτε τον όγκο εκτυπώσεων που θα χρειαστείς, ώστε να σου προτείνουμε ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeole είπε

Πολύ ωραία, μόνο που δεν κατάλαβα τη λέξη "εξερεύνηση". Το μόνο που έχεις να κάνεις στο νέο τόπικ είναι να σημειώσεις οπωσδήποτε τον όγκο εκτυπώσεων που θα χρειαστείς, ώστε να σου προτείνουμε ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει.

Ναι, θα εξηγήσω @georgeole!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη σελιδα θα βγει στον χρόνο που θέλει για να προθερμανθεί ο φούρνος. Απο εκει και πέρα έχει να κάνει με το τι RAM έχει το κάθε μηχάνημα.

Σε ένα μηχάνημα με 16ΜΒ ram (συνήθως κάτι εκτυπωτάκια του κώλου και τιμής βάσης) ίσως να ισχύει επειδή αν δώσεις 20 διαφορετικές σελίδες δεν προλαβαίνει να τις περάσει όλες στην μνήμη και περνάει 1-2, αδειάζει μετά την εκτύπωση, περνάει τις επόμενες κλπ. Οπότε αν δώσεις την ίδια σελίδα 20 φορές θα σου φανεί γρηγορότερο, επειδή πρακτικά οι πληροφορίες της σελίδας περνιούνται μια φορά και τέλος.

Αντίθετα όλα τα σοβαρα μηχανήματα έχουν 256ΜΒ ή 512ΜΒ ή και 1GB Ram. Εκεί δώσε όσες σελίδες θέλεις. Θα στις βγάλει την μια μετά την άλλη, χωρίς καθυστερήσεις και θα πιάσει τις σελίδες ανα λεπτό που λέει. 

ο επεξεργαστής παίζει και αυτός έναν ρόλο, αλλά όχι όσο η μνήμη. δεν στα εξήγησε καλά ο πωλητής, επειδή μάλλον και ό ίδιος μέσες άκρες τα έχει μάθει.

 

Όταν αγοράζετε μηχάνημα δώστε σημασία στα στοιχεία τους. Ούτε όλα είναι ίδια, ούτε όλα είναι ευκαιρίες. Βρείτε αυτό που ταιριάζει στις δικές σας ανάγκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sotmihos είπε

Χαίρεται παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, για μια πληροφορία που έλαβα μιλώντας με Xerox, η οποία μου έκανε πολύ εντύπωση. Ο πωλητής μου ανέφερε πως η 'ταχύτητα εκτύπωσης' που αναφέρουν τα μηχανήματα επιτυγχάνεται μόνο εάν πρόκειται για εκτύπωση της ίδιας σελίδας (ίδιο περιεχόμενο). Αν πρόκειται για έγγραφο με διαφορετικές σελίδες, ο περιοριστικός παράγοντας είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή του μηχανήματος, και η αντίστοιχη προδιαγραφή είναι ο 'Χρόνος εμφάνισης πρώτης σελίδας". Δηλαδή, π.χ. αν o C405 τυπώσει μια έγχρωμη σελίδα 10 φορές, θα χρειαστεί 9.8s για την πρώτη εκτύπωση και μετά θα συνεχίσει με ταχύτητα 35σελ/λεπτό για τις υπόλοιπες 9. Αν όμως χρειαστεί να τυπώσει 10 διαφορετικές σελίδες θα χρειαστεί 9.8s για κάθε σελίδα (μείον τον χρόνο που κερδίζεται από το ότι ο εκτυπωτής επεξεργάζεται την επόμενη σελίδα καθώς τυπώνει την τρέχουσα).

Ισχύει κάτι τέτοιο από την εμπειρία σας; Δηλαδή, οι υψηλές 'ταχύτητες εκτύπωσης' που χαρακτηρίζουν τους laser είναι μόνο για πολλαπλή εκτύπωση της ίδιας σελίδας; Με άλλα λόγια, αν έπρεπε να τυπώσω ένα έγραφο 3 σελίδων 100 φορές, θα έπρεπε να τυπώσω κάθε σελίδα ξεχωριστά και μετά να τις βάλω στη σειρά χειροκίνητα αντί να εκτυπώσω τις 3 διαφορετικές σελίδες μαζί 100 φορές;

Και ναι και όχι.

Η 1η σελίδα όντως μπορεί να θέλει κάποια αρκετά δευτερόλεπτα(πχ 10) για να πρέπει να προθερμανθεί ο φούρνος του εκτυπωτή.

Το πόσα δευτερόλεπτα θα κρατήσει αυτό και με πόση ταχύτητα θα εκτυπώσει το μηχάνημα έχει να κάνει καθαρά με τις δυνατότητες RAM που διαθέτει καθώς παίζει μεγάλο ρόλο στην μνήμη του εκτυπωτή.

Αλλά δεν ισχύει αυτό που σου είπε ότι για διαφορετική σελίδα θέλει ξανά τα 10 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 3:59 ΜΜ, highpriest είπε

Η πρώτη σελιδα θα βγει στον χρόνο που θέλει για να προθερμανθεί ο φούρνος. Απο εκει και πέρα έχει να κάνει με το τι RAM έχει το κάθε μηχάνημα.

Σε ένα μηχάνημα με 16ΜΒ ram (συνήθως κάτι εκτυπωτάκια του κώλου και τιμής βάσης) ίσως να ισχύει επειδή αν δώσεις 20 διαφορετικές σελίδες δεν προλαβαίνει να τις περάσει όλες στην μνήμη και περνάει 1-2, αδειάζει μετά την εκτύπωση, περνάει τις επόμενες κλπ. Οπότε αν δώσεις την ίδια σελίδα 20 φορές θα σου φανεί γρηγορότερο, επειδή πρακτικά οι πληροφορίες της σελίδας περνιούνται μια φορά και τέλος.

Αντίθετα όλα τα σοβαρα μηχανήματα έχουν 256ΜΒ ή 512ΜΒ ή και 1GB Ram. Εκεί δώσε όσες σελίδες θέλεις. Θα στις βγάλει την μια μετά την άλλη, χωρίς καθυστερήσεις και θα πιάσει τις σελίδες ανα λεπτό που λέει. 

ο επεξεργαστής παίζει και αυτός έναν ρόλο, αλλά όχι όσο η μνήμη. δεν στα εξήγησε καλά ο πωλητής, επειδή μάλλον και ό ίδιος μέσες άκρες τα έχει μάθει.

 

Όταν αγοράζετε μηχάνημα δώστε σημασία στα στοιχεία τους. Ούτε όλα είναι ίδια, ούτε όλα είναι ευκαιρίες. Βρείτε αυτό που ταιριάζει στις δικές σας ανάγκες.

Μια και το έφερε η κουβέντα, έχεις καμιά ιδέα πόσο στοιχίζει η αναβάθμιση σε 256ΜΒ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

Μια και το έφερε η κουβέντα, έχεις καμιά ιδέα πόσο στοιχίζει η αναβάθμιση σε 256ΜΒ;

Θα απαντήσω γενικά μιας και ισχύει για όλα τα μηχανήματα σχεδόν αυτό που θα γράψω.

Στα σοβαρά μηχανήματα στο πλάι ή πίσω έχει μια θύρα που ανοίγει. Εκεί θα βρείτε τις υποδοχές για μνήμη ram. Βλέπετε τον τύπο της μνήμης που παίρνει και τον χρονισμό της και κοιτάζετε στο manual μέχρι τι μνήμη μπορεί να δεχτεί το μηχάνημα σας, και προχωράτε σε αγορά.

Οι τιμές είναι κοινές με τις αντίστοιχες ram για υπολογιστές.

Προτείνω μεταχειρισμένες επειδή και φτηνότερα θα τις βρείτε και θέματα δεν θα έχετε αρκεί να είναι λειτουργικές, μιας και το φόρτο που θα φάνε όσο πολύ και να δουλεύει ο εκτυπωτής, είναι 100 φορές μικρότερο απο όσο τρώνε σε υπολογιστή.

 

Κυρίως όμως αν θέλετε γρήγορες εκτυπώσεις, φροντίστε να εκτυπώνετε με τα σωστά πρότυπα. Αν εκτυπώνετε pdf να έχετε τον ανάλογο driver και να μην εκτυπώνετε πχ με έναν generic PCL. Επίσης κάτι PDF ή Powerpoint που θέλουν flattening μπορεί να πάρουν και 20 φορές περισσότερο χρόνο να εκτυπωθούν. Σωστοί drivers λοιπόν για τον σωστό τύπο αρχείου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, highpriest είπε

Θα απαντήσω γενικά μιας και ισχύει για όλα τα μηχανήματα σχεδόν αυτό που θα γράψω.

Στα σοβαρά μηχανήματα στο πλάι ή πίσω έχει μια θύρα που ανοίγει. Εκεί θα βρείτε τις υποδοχές για μνήμη ram. Βλέπετε τον τύπο της μνήμης που παίρνει και τον χρονισμό της και κοιτάζετε στο manual μέχρι τι μνήμη μπορεί να δεχτεί το μηχάνημα σας, και προχωράτε σε αγορά.

Οι τιμές είναι κοινές με τις αντίστοιχες ram για υπολογιστές.

Προτείνω μεταχειρισμένες επειδή και φτηνότερα θα τις βρείτε και θέματα δεν θα έχετε αρκεί να είναι λειτουργικές, μιας και το φόρτο που θα φάνε όσο πολύ και να δουλεύει ο εκτυπωτής, είναι 100 φορές μικρότερο απο όσο τρώνε σε υπολογιστή.

 

Κυρίως όμως αν θέλετε γρήγορες εκτυπώσεις, φροντίστε να εκτυπώνετε με τα σωστά πρότυπα. Αν εκτυπώνετε pdf να έχετε τον ανάλογο driver και να μην εκτυπώνετε πχ με έναν generic PCL. Επίσης κάτι PDF ή Powerpoint που θέλουν flattening μπορεί να πάρουν και 20 φορές περισσότερο χρόνο να εκτυπωθούν. Σωστοί drivers λοιπόν για τον σωστό τύπο αρχείου.

Το ευχαριστώ είναι λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχ εξαιρετικές απαντήσεις @highpriest! Διασαφήνισαν πλήρως την απορία μου και συμπληρώνουν εξαιρετικά την απάντηση του @smpt. Και εγώ κάτι αντίστοιχο περίμενα να συμβαίνει αλλά δεν περίμενα το μέγεθος της RAM να ήταν τόσο κρίσιμο (είχα την εντύπωση πως με το κόστος που πλέον έχουν οι μνήμες, αυτό δεν θα ήταν θέμα και θα έβαζαν παραπάνω απ' όσο χρειάζεται το worst case scenario). Και ο πωλητής @kyr123 μου μίλησα ανέφερε σε κάποια φάση πως επιρρεάζει και η RAM την ταχύτητα, με το main point του όμως να είναι πως το spec που έχει σημασία για διαφορετικές σελίδες είναι ο 'Χρόνος εκτύπωσης πρώτης σελίδας' (διότι αυτός είναι ενδεικτικός της υπολογιστικής ισχύος του εκτυπωτή η οποία είναι και αυτό που τον περιορίζει όταν οι διαδοχικές σελίδες είναι διαφορετικές) και πως η 'Ταχύτητα εκτύπωσης' δεν έπαιζε κάποιο ρόλο (καθώς επιτυγχάνονταν μόνο στην πολλαπλή εκτύπωση που το 'bottleneck' του επεξεργαστή κατά κάποιο τρόπο έφευγε από τη μέση).

Θέλω να πιστεύω παιδιά πως ο λόγος που δεν έχουμε ανθρώπους στα sales department σαν και εσάς είναι πως, υπάρχουν και στη χώρα μας θέσεις πολύ καλύτερα αμοιβόμενες για τις γνώσεις και skills που έχετε και πως ήδη απασχολείστε σε αυτές! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sotmihos είπε



Θέλω να πιστεύω παιδιά πως ο λόγος που δεν έχουμε ανθρώπους στα sales department σαν και εσάς είναι πως, υπάρχουν και στη χώρα μας θέσεις πολύ καλύτερα αμοιβόμενες για τις γνώσεις και skills που έχετε και πως ήδη απασχολείστε σε αυτές! :D :D :D

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; 😆😆😆

Νομίζω είμαστε η τελευταία γενιά εξειδίκευσης που κρατάμε μαγαζιά στα αντικείμενα μας. Είμαστε ένα είδος που πεθαίνει.

Απο την μια οι πελάτες ανοίγουν το σκρουτζ και βγάζουν το πρώτο αποτέλεσμα στο κινητό τους απο κάποια τεράστια αλυσίδα και σου το δείχνουν και σου λένε "στο σκρουτζ έχει τόσο. Εσύ πόσο μου το δίνεις;" 

Απο την άλλη ακόμη και αυτοί που σου τρώνε τον χρόνο όταν μπαίνουν στο μαγαζί για να σε ρωτήσουν και να τους εξηγήσεις τα πάντα για τα πάντα, λένε "θα το σκεφτω" και μετά ανοίγουν το σκρουτζ και αγοράζουν αυτό που τους πρότεινες απο τον φτηνότερο ή ακόμη και απο το εξωτερικό.

Τέλος ακόμη και αν θέλαμε να πάμε σαν υπάλληλοι στα sales departments μεγάλων εταιριών, οι γνώσεις μας δεν πληρώνονται με τον μισθό των 400 ευρώ για τετράωρη εργασία που θέλουν να δώσουν, αλλά ακόμη και αν το κάναμε και δεν μας ένοιαζε ο χαμηλός μισθός, θα τρώγαμε Χ στην πόρτα λόγο ηλικίας. Δεν προσλαμβάνουν έμπειρους σαραντάρηδες και πενηντάρηδες. Θέλουν φρεσκαδούρα και απειρία στην ζωή για να τους κάνουν ότι θέλουν και να επιδοτούνται απο το κράτος για προσλήψεις έως 29 ετών.

 

Αστα...

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...