Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Θα ήθελα προσωπικά διαφορά στα +20, κρίμα που πήγε +16. Από την άλλη, δεν υπάρχει περίπτωση ισοβαθμίας λογικά.

Σλούκας και Παπαγιάννης ξύπνησαν, πολύ θετικό.

Και εγώ ήθελα συν 20. Μάλλον πιστεύουν πως δεν θα ισοβαθμισουμε με κάποιον και δεν θα μας χρειαστούν οι πόντοι, ελπίζω να μην βγω λάθος. 

28 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ενοχλήσεις στο γόνατο ο Γιάννης. Ο Ιτουδης ανέφερε ότι θα παίξει στο επόμενο. Για μένα δε πρέπει. Αν μπει να παίξει πέντε δέκα λεπτά τοπ. Όχι περισσότερο. Τον χρειαζόμαστε στο Βερολίνο 

Παλι πρόβλημα με τον Γιάννη; 

Ας τον κρατήσουν εκτός και στους άλλους αγώνες εφόσον μπορούμε να τους πάρουμε χωρίς τον Γιάννη. Εσθονία και Ουκρανία θα είναι πιο καλές από Μ. Βρετανία, ειδικά η Ουκρανία που πολύ αμφιβάλλω αν θα κερδίσουμε χωρίς καθόλου Γιάννη.

Ο Γιαννης είναι απίστευτα απαραίτητος στην ομάδα για να προχωρήσουμε μετά, αν πάθει κάτι έχουμε τελειώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...btw, τελικό (και κούπα), δεν πάει κανείς σερί....Ποιο "ματσάκι" πιστεύετε ότι θα "πρέπει" να χάσουμε; (...και δεν εννοώ να το δώσουμε - δεν νομίζω καν να παίζει το "δόσιμο" σαν προοπτική, για την δική μας ομάδα έστω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, washcloud said:

...κατ' αρχάς παίζει και η περίπτωση να είναι μούφα το "ενοχλήσεις", έτσι; (για διάφορους λόγους - από μαλακοδικαιολογητικούς, έως και,,,,πονηρούς). Άσε που αν όντως υπήρχε "θέμα", σιγά που δεν θα είχαμε ακούσει από τους Μπακς διάφορα...

Επίσης ο Ιτούδης, όσο έπαιρνε πίσω το μικρόφωνο ο άλλος, πρόσθεσε τελευταία στιγμή κι ένα πνιχτό "νομίζω" που δεν καλοακούστηκε. Σίγουρα ο Ιτούδης ξέρει τί κάνει, ειδικά με τον Γιάννη...

δε στέκομαι στο πονηρούς γιατί θεωρώ οτι οι παίκτες που πλέον με τέτοιο καλεντάρι εξουθενώνονται δίχως πραγματικές παύσεις για ξεκούραση, έχουν στο μυαλό τους κυρίως τις ενοχλήσεις να μη γίνουν τραυματισμοί.

και ναι....πιστεύω οτι οι ενοχλήσεις υπάρχουν σε όλους. επίσης θεωρώ απαράδεκτα τα σύγχρονα αθλητικά καλεντάρια σε όλα τα αθλήματα, αλλά κυρίως στα ομαδικά.

Δεν υπάρχει λόγος να καταπονηθεί λοιπόν ο μέγας σταρ στα επόμενα παιχνίδια. Οκ ίσως να ρολάρει λίγα λεπτά για να κρατηθεί ετοιμοπόλεμος αλλά περισσότερο όταν θα ελέγχεται ο αγώνας και η διαφορά και όχι να χυμάει σα θηρίο παθιασμένος όπως παίζει πάντα. Καλό είναι λοιπόν να διαφυλάξουμε τον Γιάνναρο όσο γίνεται. Δε ξεχνάει το μπάσκετ αν δε παίξει σε 2-3 παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Γιαννης και στα μισα φιλικα που δεν επαιξε "ενοχλησεις στο γονατο" δηλωνοταν οτι ειχε. Οντως πιστευετε οτι μεσα σε 2-3 βδομαδες εχει παρουσιασει 3 φορες προβλημα στο γονατο και παραλληλα πιστευετε οτι οι Μπακς θα τον καμαρωναν στο αμεσως επομενο ματς να παιζει 30λεπτα, αν οντως συνεβαινε κατι τετοιο;

Χωρια οτι στο ΝΒΑ, εδω και ποσες σεζον παιζει περισσοτερη ωρα για ολοκληρους μηνες σερι, χωρις να εχει το παραμικρο προβλημα ειτε σε γονατο, ειτε σε μεση, ειτε οπουδηποτε. Δεν τιθεται ζητημα φυσικης καταστασης, εξουθενωσης ή τραυματισμων. Και ο παιχτης εχει αποδειξει οτι το κορμι του ειναι γερο και κατι τετοια τα 'χει για πρωινο, αλλα αν ω μη γενοιτο κατι πηγαινε στραβα οι Μπακς θα ειχαν στειλει ιδιωτικο τζετ με καμια 10ρια ασβερκους να τον μαζεψουν και να τον πανε πισω, που λεει ο λογος.

Προφανως οι Μπακς εχουν ζητησει καποια πραγματα απο το τεχνικο τιμ και τον παιχτη προκειμενου να ικανοποιησουν την επιθυμια του να αγωνιστει με το εθνοσημο. Μιλαμε αν οχι για το μεγαλυτερο περιουσιακο στοιχειο του ΝΒΑ ολοκληρου -και αρα του μπασκετ ανα το παγκοσμιο-, τοτε εστω για αυτο των Μπακς. Δεν παιζεις με αυτα αν εισαι οι Μπακς. Καλο το πανηγυρακι του Ευρωμπασκετ, αλλα στο ΝΒΑ παιζονται τα εκατομυρια.

Ο Ιτουδης κατι επρεπε να πει για το γεγονος οτι δεν τον ειχε καν στη 12δα και κατεβασε 10δα. Η τραυματισμο/ενοχλησεις θα επικαλουταν ή "εσωτερικη" τιμωρια για καποια συμπεριφορα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πολύ δουλειά σήμερα, δεν τον είδα τον αγώνα. Και τώρα έχω φάει ξενέρα, δεν υπάρχει ο αγώνας στο Ertflix και δεν υπάρχουν πουθενά στιγμιότυπα. Δε ξέρω τι σόι συμφωνία έχουν κάνει με τη FIBA, πάντως είναι αδιανότητο να υπάρχει τέτοια καθυστέρηση... μου φαίνεται θα βάλω να το γράψω στις 1 το βράδυ για να το δω το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Είχα πολύ δουλειά σήμερα, δεν τον είδα τον αγώνα. Και τώρα έχω φάει ξενέρα, δεν υπάρχει ο αγώνας στο Ertflix και δεν υπάρχουν πουθενά στιγμιότυπα. Δε ξέρω τι σόι συμφωνία έχουν κάνει με τη FIBA, πάντως είναι αδιανότητο να υπάρχει τέτοια καθυστέρηση... μου φαίνεται θα βάλω να το γράψω στις 1 το βράδυ για να το δω το πρωί.

Δεν εχασες και πολλα :P Σουπα ηταν. Ωραιοι Σλουκας/Λουντζης/Παπαγιαννης, αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ekrepali said:

Είχα πολύ δουλειά σήμερα, δεν τον είδα τον αγώνα. Και τώρα έχω φάει ξενέρα, δεν υπάρχει ο αγώνας στο Ertflix και δεν υπάρχουν πουθενά στιγμιότυπα. Δε ξέρω τι σόι συμφωνία έχουν κάνει με τη FIBA, πάντως είναι αδιανότητο να υπάρχει τέτοια καθυστέρηση... μου φαίνεται θα βάλω να το γράψω στις 1 το βράδυ για να το δω το πρωί.

δεν έχασες τίποτα ιδιαίτερο. ένα σβηστά ελεγχόμενο παιχνίδι έγινε με 1-2 εκλάμψεις των Βρετανών και πολύ rotation και δοκιμές από εμάς. Προς το τελευταίο μέρος ανεβάσαμε λίγο ρυθμό και ξέφυγε η διαφορά και ήρθε λίγο θέαμα με Παπαγιάννη pick n rolls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δε στέκομαι στο πονηρούς γιατί θεωρώ οτι οι παίκτες που πλέον με τέτοιο καλεντάρι εξουθενώνονται δίχως πραγματικές παύσεις για ξεκούραση, έχουν στο μυαλό τους κυρίως τις ενοχλήσεις να μη γίνουν τραυματισμοί.

και ναι....πιστεύω οτι οι ενοχλήσεις υπάρχουν σε όλους. επίσης θεωρώ απαράδεκτα τα σύγχρονα αθλητικά καλεντάρια σε όλα τα αθλήματα, αλλά κυρίως στα ομαδικά.

...κακώς δεν στέκεσαι πάντως - όχι επειδή είναι το πιο πιθανό, αλλά παραμένει "σοβαρή πιθανότητα" για λόγους,,,,"επικοινωνιακούς". Και εντάξει, δεν είμαστε στο 1960, αλλά παίζουν πάντα τον ρόλο τους οι (τυχόν) "μούφες" πληροφορίες εκ των έσω...(να είσαι σίγουρος ότι στο πίσω μέρος του μυαλού όλων όσων με τους οποίους θα διασταυρωθούμε, ΘΑ παίζει το "Giannis has knee troubles" και αυτό θα παίξει πιθανώς ένα ρολάκι στην ψυχολογία τους πριν και,,,κατά τη διάρκεια ενός ματς....).

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι ο παίκτης δεν μπορεί να μην έχει "ενοχλήσεις" - όντως όπως λες η όλη χρονιά είναι ένα συνεχές roller-coaster για πολλούς. Πόσο μάλλον για έναν Γιάννη, που ΟΛΟΙ περιμένουν από αυτόν, από την μια άκρη της Γης, στην άλλη...Απλά προσωπικά θεωρώ το "ενοχλήσεις", στην καλύτερη/αθωέστερη περίπτωση, μια εύκολη εξήγηση για την απουσία "του MVP"....(μην ξεχνάμε ότι η όποια απουσία του, σχεδόν γίνεται πρωτοσέλιδο, αφού "όλοι περιμένουν να τον δουν"...ΕΙΝΑΙ λίγο λεπτή η θέση μιας ομάδας, και δεν είναι - επικοινωνιακά πάντα - ό,τι καλύτερο δηλώσεις τύπου "...δεν χρειαζόταν να καταπονηθεί σ' ένα εξ' αρχής δικό μας παιχνίδι, γι' αυτό και τον παρκάραμε σήμερα"...Καλοθελητές να γκρινιάξουν να θες,,,,,ου! Άρα, τί πιο απλό να καθαρίσουμε με ένα "ενοχλήσεις" - δήλωση που "οφείλουν να σεβαστούν όλοι και να το,,,βουλώσουν"...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, washcloud είπε

...btw, τελικό (και κούπα), δεν πάει κανείς σερί....Ποιο "ματσάκι" πιστεύετε ότι θα "πρέπει" να χάσουμε; (...και δεν εννοώ να το δώσουμε - δεν νομίζω καν να παίζει το "δόσιμο" σαν προοπτική, για την δική μας ομάδα έστω...)

Δοσιμο και μαγειρεμα σε ομιλους εχουμε κανει στο παρελθον μια χαρα και χωρις ντροπες :D Παιζει και παραπαιζει .

Φετος βεβαια δεν εχουμε καμια αναγκη για τακτικισμους αυτου του τυπου, αλλα γενικα σε αυτα ειμαστε σεσημασμενοι.

Τελος παντων, αν βγαλουμε το σεναριο δοσιματος απο τη μεση, κι αν θεωρησουμε οτι φτανουμε τελικο, 2 ματς εχουν περιθωριο ηττας , Εσθονια και Ουκρανια. Δεν βλεπω πώς μπορουμε να χασουμε καποιο απο τα δυο, εαν δε θελουμε να τα δωσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εν πάσει περιπτώσει, εγώ απλά σέβομαι τις αποφάσεις των προπονητών και επειδή δεν είμαι μέσα στα αποδυτήρια δε θα μπω σε διαδικασία ανάλυσης.

Ο Γιάννης και ο Ιτούδης ξέρουν οτι αν τον χρειαστούμε θα είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σημερινό παιχνιδάκι ήταν λουκούμι για να βρουν ρυθμό οι παίχτες που προέρχονταν απο τραυματισμούς και όσοι είχαν πραγματοποιήσει άσχημες εμφανίσεις.

Προσωπικά κρατάω (και μου είχαν λείψει) τις συνεργασίες pick and roll Σλούκα/Καλάθη με big Papa. Θέλω να δω πεντάδα με big Papa στο 5 Γιάννη στο 4, μιλάμε για μακελειό.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Δοσιμο και μαγειρεμα σε ομιλους εχουμε κανει στο παρελθον μια χαρα και χωρις ντροπες :D Παιζει και παραπαιζει .

Φετος βεβαια δεν εχουμε καμια αναγκη για τακτικισμους αυτου του τυπου, αλλα γενικα σε αυτα ειμαστε σεσημασμενοι.

...εννοούσα την "ΝΕΑ Εθνική" (χωρίς Βασιλακόπουλους κτλ από πίσω, χωρίς προπονητές-"ανδρείκελα" κτλ...). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι και οι "νέοι" είναι σώνει και καλά υπεράνω υποψίας, και σίγουρα "τακτικισμούς" όλοι χρησιμοποιούν λίγο-πολύ, αλλά έχω μια αίσθηση η πολλή δολοπλοκία έχει μπει μέσα στη σαρκοφάγο μαζί με τον Φαρώ...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Θέλω να δω πεντάδα με big Papa στο 5 Γιάννη στο 4, μιλάμε για μακελειό.

Ταιριάζουν και οι 2 στο παρκέ; Για να έχει χώρο ο Γιάννης κοντά στη ρακέτα πρέπει ο Παπαγιάννης να βγαίνει έξω όπου είναι εντελώς ακίνδυνος. Ή αν ο Παπαγιάννης είναι στη ρακέτα και ο Γιάννης έξω, θα μας παίζουν ζώνη και θα δίνουν στο Γιάννη ελεύθερο τρίποντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...εννοούσα την "ΝΕΑ Εθνική" (χωρίς Βασιλακόπουλους κτλ από πίσω, χωρίς προπονητές-"ανδρείκελα" κτλ...). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι και οι "νέοι" είναι σώνει και καλά υπεράνω υποψίας, και σίγουρα "τακτικισμούς" όλοι χρησιμοποιούν λίγο-πολύ, αλλά έχω μια αίσθηση η πολλή δολοπλοκία έχει μπει μέσα στη σαρκοφάγο μαζί με τον Φαρώ...

Η ουσια ειναι οτι φετος δεν πρεπει να φοβομαστε κανεναν εαν η 12δα μας ειναι υγιης. Δεν λεω οτι δε χανουμε απο κανεναν, ομως εχουμε τετοιο ροστερ που δεν εχουμε αναγκη να ψαχνουμε τακτικισμους και μαγειρεματα.

Με Ισπανιες και Σερβιες αλλων εποχων, καλως κοιταζαμε πως να τη σκαπουλαρουμε. Τωρα καλως να ορισει οποιος θελει , να παιξουμε στα ισα κι ας κερδισει ο καλυτερος.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...