Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, primeragt είπε

Κολοτουμπα όλε. Υποχρέωση για όσα του πρόσφερε η χώρα μας  έλεγες πριν μερικά μηνύματα, ηθική υποχρέωση λόγο αρχών  και αξιων λες τώρα. Διάλεξε τι είναι από τα δύο τελικά.

Συγγνώμη αλλά μάλλον κατάλαβες κατι λάθος και έβγαλες το αυθαίρετο συμπέρασμα σου περί κωλοτούμπας.

Ηθική υποχρέωση είναι αυτή που σου επιβάλλουν οι αρχες και οι αξιες με τις οποιες εχεις μεγαλώσει. Το κράτος φρόντιζει να λάβεις ορισμένες από αυτές τις αρχες μέσω της ελληνικής παιδείας.
Όποτε είσαι ηθικά υποχρεωμένος να κανεις τα πάντα εκπροσωπώντας την πατρίδα σου. Είναι το ελάχιστο ευχαριστώ για όσα μας προσφέρει η πατρίδα. Δεν είναι ομως υποχρεωμένος όπως λογίζεται η στρατιωτική θητεία η τήρηση του συνταγματος και η πληρωμή των φόρων που σε περίπτωση μη συμμόρφωσης υπάρχουν κυρώσεις. 
 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, winawer είπε

Συγγνώμη αλλά μάλλον κατάλαβες κατι λάθος και έβγαλες το αυθαίρετο συμπέρασμα σου περί κωλοτούμπας.

Ηθική υποχρέωση είναι αυτή που σου επιβάλλουν οι αρχες και οι αξιες με τις οποιες εχεις μεγαλώσει. Το κράτος φρόντιζει να λάβεις ορισμένες από αυτές τις αρχες μέσω της ελληνικής παιδείας.
Όποτε είσαι ηθικά υποχρεωμένος να κανεις τα πάντα εκπροσωπώντας την πατρίδα σου. Είναι το ελάχιστο ευχαριστώ για όσα μας προσφέρει η πατρίδα. Δεν είναι ομως υποχρεωμένος όπως λογίζεται η στρατιωτική θητεία η τήρηση του συνταγματος και η πληρωμή των φόρων που σε περίπτωση μη συμμόρφωσης υπάρχουν κυρώσεις. 
 

Κανένα αυθαίρετο συμπέρασμα δεν έβγαλα. Εξαρχής είπες είναι υποχρεωμένος λόγο όσων του πρόσφερε η χώρα μας. Τώρα λες είναι ηθικά υποχρεωμένος. Αυτή η μια λέξη κάνει όλη τη διαφορά. Γι'αυτό σου λέω περί κολοτουμπας. Αλλά έστω εγώ δεν το κατάλαβα. Διάβασε αυτό που έγραψες και δεν υπάρχει πουθενά το ηθικά. Και δεν είμαι ο μόνος που το εξέλαβε έτσι.

Συγκεκριμένα έγραψες ότι οφείλει να παίξει για όσα του πρόσφερε η χώρα μας.

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, winawer είπε

Συγγνώμη αλλά μάλλον κατάλαβες κατι λάθος και έβγαλες το αυθαίρετο συμπέρασμα σου περί κωλοτούμπας.

Ηθική υποχρέωση είναι αυτή που σου επιβάλλουν οι αρχες και οι αξιες με τις οποιες εχεις μεγαλώσει. Το κράτος φρόντιζει να λάβεις ορισμένες από αυτές τις αρχες μέσω της ελληνικής παιδείας.
Όποτε είσαι ηθικά υποχρεωμένος να κανεις τα πάντα εκπροσωπώντας την πατρίδα σου. Είναι το ελάχιστο ευχαριστώ για όσα μας προσφέρει η πατρίδα. Δεν είναι ομως υποχρεωμένος όπως λογίζεται η στρατιωτική θητεία η τήρηση του συνταγματος και η πληρωμή των φόρων που σε περίπτωση μη συμμόρφωσης υπάρχουν κυρώσεις. 
 

Για εξήγησε αυτό το "όσα μας προσφέρει η πατρίδα" να δούμε πως το σκεφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Το ότι τον βοήθησε η χώρα, όπως σωστά λες εδώ, τον φιλοξένησε, τον ανακάλυψε ο προπονητής, κλπ, τα δέχομαι. Ευτυχώς αναφέρεις ότι μέσω της δικής του προσπάθειας έγινε ό,τι έγινε, γιατί σε αυτό η χώρα μας δεν έπαιξε κανέναν ρόλο. Τον ανέθρεψε, ναι, τον μεγάλωσε, ναι, τον ανακάλυψαν, ναι, όλα τα άλλα τα έκανε μόνος του. Δεν λέω ότι το δεύτερο είναι πιο σημαντικό από το πρώτο ή το αντίστροφο, γιατί δεν έχει νόημα. ΑΛΛΑ!

Το ότι σε βοηθάει κάποιος, δεν σημαίνει ότι του ανήκεις για πάντα. Το ότι ο Γιάννης μεγάλωσε εδώ κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι έρμαιο του κάθε τυχαίου να τον βρίζει αν δεν φέρνει τις επιτυχίες που ο ίδιος ονειρεύεται, χωρίς να έχει και τις απαραίτητες γνώσεις για να βγάλει ένα πιο σωστό συμπέρασμα. Μην μπερδεύεις την αχαριστία με το να γίνει χαλί να τον πατήσουμε. Είναι το ίδιο επιχείρημα με τους γονείς - παιδιά. Οι γονείς μας μάς βοηθούν, αλλά αν αρχίσει να με βαράει ο πατέρας μου, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα σηκωθώ να φύγω, ασχέτως τα όσα καλά έκανε. Πολύς κόσμος μπερδευεται, και από όσα λες, νιώθω ότι και εσύ αυτό θεωρείς, και το βαφτίζουμε αχαριστία.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ λοιπόν πως αν ξεκινήσει το κοινό να τον βρίζει και να τον γιουχάρει, θα έχει 100% δίκιο να σηκωθεί να φύγει και να μην ξαναπαίξει ΠΟΤΕ στην Εθνική. Η ευγνωμοσύνη σταματάει όταν ο αυτοσεβασμός πλήττεται.

Τέλος, η χάρη είναι λόγω της κατάστασης που επικρατεί με τους Bucks. 100Μ κοστίζει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν πρέπει να βρίσουμε τον Γιάννη και κανέναν. Συμφωνω απόλυτα. 
Στο συγκεκριμένο νήμα κάνουμε καθαρά μπασκετική κουβέντα (τουλάχιστον από πλευράς μου). 
Με έχουν βγάλει ότι είμαι εμπαθής επειδή ανέφερα ότι ο Γιάννης μπασκετικά πρέπει να βελτιώσει κάποιους τομείς στο παιχνίδι του και επουδενί δεν είναι ο υπέρπαίχτης που κάποιοι τον παρουσιάζουν. Και αυτό το κάνω γτ δεν έχω τις απαιτήσεις που έχουν ορισμένοι η που τους έχουν κάνει να έχουν κάποιοι δημοσιογράφοι ότι ειναι φανταστικος παιχτης άρα προσωπικά δεν θα απογοητευτώ σε περίπτωση αποτυχίας και δεν θα βρίσω κανέναν γτ είναι κατι που περιμένω και εύχομαι να εκπλήξουν ευχάριστα. 
Αυτοι που θα βρίσουν είναι αυτοί που τους έχει δημιουργηθεί η προσδοκία και στο τέλος θα απογοητευθούν. Και κάπως έτσι θα αποθαρρυνθούν και τα νέα παιδιά να ασχοληθούν με το άθλημα. 
 

ΥΓ. Πίστεψε με πάντως ότι και να βρίσουν τον Γιάννη ο ίδιος θα πεισμώσει και θα το προσπαθήσει την επόμενη φορά 

Επισης τα σχόλια του Αρινας, ο Γιάννης θα τα λάβει σοβαρά υπόψιν του και θα προσπαθήσει να βελτιωθεί εκεί που πάσχει. Το να τον θεοποιούμε δεν τον βοηθάει. 

15 λεπτά πριν, primeragt είπε

Κανένα αυθαίρετο συμπέρασμα δεν έβγαλα. Εξαρχής είπες είναι υποχρεωμένος λόγο όσων του πρόσφερε η χώρα μας. Τώρα λες είναι ηθικά υποχρεωμένος. Αυτή η μια λέξη κάνει όλη τη διαφορά. Γι'αυτό σου λέω περί κολοτουμπας. Αλλά έστω εγώ δεν το κατάλαβα. Διάβασε αυτό που έγραψες και δεν υπάρχει πουθενά το ηθικά. Και δεν είμαι ο μόνος που το εξέλαβε έτσι.

Συγκεκριμένα έγραψες ότι οφείλει να παίξει για όσα του πρόσφερε η χώρα μας.

Έγραψα ότι είναι υποχρεωμένος για ότι του προσέφερε η Ελλάδα, ο προπονητής που τον ανακάλυψε κτλ. Θα μπορούσε να υπάρχει κάποιου άλλου είδους υποχρέωση πέρα από την ηθική απέναντι στον άνθρωπο που τον ανακάλυψε;;;;
Τωρα αν εσυ καταλάβεις κατι άλλο εκτός της ηθικής υποχρέωσης και με σταυρώνεις επειδη δεν εβαλα τον επιθετικό προσδιορισμό για στο κάνω πιο λιανό πάω πάσο.

Τωρα που στο εξήγησα, συμφωνείς;
 

Επεξ/σία από winawer
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, primeragt είπε

Μα ούτε καν αυτό δεν έγραψες, στο είπα και πριν. Συγκεκριμένα έγραψες ότι οφείλει να παίξει.

Δεν έγραψα αυτό. Πάλι γράφεις αυθαίρετα πράγματα. 

Εγραψα ότι ο Γιάννης οφείλει στην χώρα, οφείλει στον προπονητή που ανακάλυψε και επομένως δεν μας κάνει κάποια χάρη για να παίξει στην εθνική. 
 

edit. Εν τω μεταξύ διάβασα πάλι αυτά που έχει γράψει ο ένας στον άλλον. Δεν είχα κάνει κάποια αναφορά στη λέξη υποχρέωση. Εσυ το ανέφερες πρώτος και στην απάντηση μου σου έγραψα ότι έχει ηθική υποχρέωση. Να θυμάσαι καλύτερα  αυτά που γράφεις και ασε τα σχόλια περί κωλοτουμπας

Επεξ/σία από winawer
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tounion είπε

Α. ο Φεμερλινγκ ήταν 2,15 και έπαιζε άμυνα και σκούπιζε τα ριμπάουντ... ουτε εναν τετοιον δεν εχουμε...

Και το βασικότερο φόραγε κάλτσα 2 μέτρα.🤣

1 ώρα πριν, winawer είπε

Δεν είναι ομως υποχρεωμένος όπως λογίζεται η στρατιωτική θητεία η τήρηση του συνταγματος και η πληρωμή των φόρων που σε περίπτωση μη συμμόρφωσης υπάρχουν κυρώσεις. 

 

Κουφός και Τσακάλοφ say Hi.😉

1 ώρα πριν, winawer είπε

Επισης τα σχόλια του Αρινας, ο Γιάννης θα τα λάβει σοβαρά υπόψιν του και θα προσπαθήσει να βελτιωθεί εκεί που πάσχει. Το να τον θεοποιούμε δεν τον βοηθάει. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winawer είπε

Δεν έγραψα αυτό. Πάλι γράφεις αυθαίρετα πράγματα. 

Εγραψα ότι ο Γιάννης οφείλει στην χώρα, οφείλει στον προπονητή που ανακάλυψε και επομένως δεν μας κάνει κάποια χάρη για να παίξει στην εθνική. 
 

edit. Εν τω μεταξύ διάβασα πάλι αυτά που έχει γράψει ο ένας στον άλλον. Δεν είχα κάνει κάποια αναφορά στη λέξη υποχρέωση. Εσυ το ανέφερες πρώτος και στην απάντηση μου σου έγραψα ότι έχει ηθική υποχρέωση. Να θυμάσαι καλύτερα  αυτά που γράφεις και ασε τα σχόλια περί κωλοτουμπας

Ευτυχώς η γλώσσα μας είναι σαφής. Το ρήμα οφείλω προσδίδει υποχρέωση. Και όχι κανείς δεν οφείλει κάτι στη χώρα του a priori. Είναι μια ζωντανή αλληλεπίδραση. Ανάλογα πως θα αλληλεπιδράσεις τόσο με την υπόλοιπη κοινωνία όσο και με τις κρατικές αρχές θα σχηματιστεί ένας συγκεκριμένος δεσμός για τον καθένα μας. Και δυστυχώς οι κρατικές αρχές εδώ ήταν απλά απούσες 1000%.  (Ακόμα και μεγάλη μερίδα της κοινωνίας, ακόμα και τώρα). Οπότε κανένας παίχτης/αθλητής ούτε οφείλει ούτε υποχρεούται να κάνει τίποτα για καμιά εθνική. Τι ΘΕΛΟΥΝ και το κάνουν. Τι να πούμε δηλαδη για τους αθλητές του κλασικού αθλητισμού που βάζουν και από τη τσέπη τους για να μπορέσουν να πάνε σε αρκετές διεθνείς διοργανώσεις ( και έχουμε και μπόλικους που επίσης πήραν χαρτιά μόνο και μόνο για να βάλουν το εθνόσημο αλλιώς @@ και αυτοί).

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, primeragt είπε

Ευτυχώς η γλώσσα μας είναι σαφής. Το ρήμα οφείλω προσδίδει υποχρέωση. Και όχι κανείς δεν οφείλει κάτι στη χώρα του a priori. Είναι μια ζωντανή αλληλεπίδραση. Ανάλογα πως θα αλληλεπιδράσεις τόσο με την υπόλοιπη κοινωνία όσο και με τις κρατικές αρχές θα σχηματιστεί ένας συγκεκριμένος δεσμός για τον καθένα μας. Και δυστυχώς οι κρατικές αρχές εδώ ήταν απλά απούσες 1000%.  (Ακόμα και μεγάλη μερίδα της κοινωνίας, ακόμα και τώρα). Οπότε κανένας παίχτης/αθλητής ούτε οφείλει ούτε υποχρεούται να κάνει τίποτα για καμιά εθνική. Τι ΘΕΛΟΥΝ και το κάνουν. Τι να πούμε δηλαδη για τους αθλητές του κλασικού αθλητισμού που βάζουν και από τη τσέπη τους για να μπορέσουν να πάνε σε αρκετές διεθνείς διοργανώσεις ( και έχουμε και μπόλικους που επίσης πήραν χαρτιά μόνο και μόνο για να βάλουν το εθνόσημο αλλιώς @@ και αυτοί).

Οπως πολύ σωστά ανέφερες ευτυχώς που η γλώσσα μας είναι σαφής και θα πρέπει να αποφεύγονται τα αυθαίρετα συμπεράσματα. 
Σου παραθέτω από λεξικό τι σημασία της λέξης οφείλω. 
https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=οφείλω&dq=
«β. έχω υποχρέωση, ιδίως νομική ή ηθική, να κάνω κτ»

Η έννοια της πατρίδας διαφέρει πάντως από την κρατική αρχή με τον τρόπο που το περιγράφεις. Εσυ περιγράφεις μια πελατειακή σχέση, τι θα μου δώσεις για να παίξω εθνική. Ευτυχώς που ο Γιανης δεν το βλέπει έτσι όπως το βλέπουν άλλοι Ελληναράδες.

Επισης το παράδειγμα που ανέφερες για τους αθλητές του κλασικού αθλητισμού αντικρούει τον προηγούμενο ισχυρισμό σου.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν αντικρούει. Ούτε πελατειακή σχέση δήλωσα ούτε τίποτα. Όπως ούτε η χώρα οφείλει κάτι στους πολίτες της ούτε οι πολίτες της αφςιλουν κάτι σαυτη απλά γιατί είναι πολίτες της. Είναι ζωντανή σχέση του καθενός μας τόσο με την υπόλοιπη κοινωνία όσο και με το κράτος. Το πώς την ερμηνεθλυει ο καθένας αλλάζει με βάσει τις αλληλεπιδράσεις του. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις και δεν θες είναι ότι κανένας από τους τόσους αθλητές μας ούτε υποχρεούται ούτε οφείλει τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά να μας αντιπροσωπεύει το ΘΕΛΟΥΝ και το κάνουν. Ούτε χρωστάνε στη χώρα ούτε τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν οφείλει τίποτα πόσο μάλλον ο Γιάννης. Εδώ κάποια παίκτες παρατουσαν την Εθνική γιατί ήταν κουρασμένοι ενώ αντίστοιχα οι Ισπανοί έπαιζαν μέχρι τα 40...

Επίσης μπορεί ο Γιάννης να θέλει αλλά άμα δεν θέλουν οι bucks όσο και να θέλει.....τα λεφτά είναι πολλά!!!! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, winawer είπε

Μου φαίνεται ότι εχεις μπερδευτεί.
 

Οποιος διαφωνεί με την άποψη κάποιου έχει εμπάθεια;

Η άποψη μου σύμφωνα με τα μπασκετικά μου κριτήρια και γνώσεις είναι ότι η εθνική είναι μια μέτρια ομάδα, ο Παπαγιαννης είναι κακος αμυντικος και ο Γιαννης δεν είναι ο παίχτης ηγετης που μπορει να πάρει πάνω του την ομάδα και να την οδηγήσει σε επιτυχιες. Υπεραθλητής αλλά όχι ο μπασκετικός ηγετης που θα ήθελα εγω. Άποψη μου.

Θες να σου πω κι για τους υπόλοιπους; Αυτοί αναφέρθηκαν για αυτούς εξέφρασα την άποψη μου.

Θα πορευτούμε και με αυτούς και όπου πάει  

Το ότι έχω αυτή την άποψη που δεν είναι καλή η αισιόδοξη δε σημαίνει ότι έχω εμπάθεια. Μπασκετικά μιλάμε. Μπορεις να με κρινεις ότι έχω λανθασμένη μπασκετική αντίληψη. Επουδενί δεν έχω εμπάθεια με κανέναν. Αφήστε στην ακρη τους χαρακτηρισμούς 

Μα κάθε άποψη κρίνεται απο τα επιχειρήματα που την στηρίζουν και εκεί αποκαλύπτεται η εμπάθεια …

Η άποψη δεν αρκεί. Ειδικά οταν παει «ύποπτα» κόντρα στο ρεύμα, απαιτεί κάποιες βάσεις, πέρα απο το προσωπικό γούστο και nitpicking για κατι στο οποίο πχ ο Γιαννης δεν ειναι καλος.

Κ εγω μπορει να πω ότι η Βασιλειαδου ήταν πιο όμορφη απο την Αραβανή. Αν δεν το βασίσω σε επιχειρήματα φαίνομαι ή εμπαθής, η …βιτσιόζος.

 

14 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Εισαι χαρουμενος οταν στην εθνικη για την οποια λες οτι επιθυμεις επιτυχια οσο κανεις αλλος, καλουνται παιχτες που εσυ ο ιδιος τους εχεις αποκαλεσει ανεπαρκεις κι ανυπαρκτους; Και ρωτας αν εγινες κατανοητος; 

Το προβλημα δεν ειναι οτι δε βγαζει νοημα τιποτα απο οσα γραφεις. Το προβλημα ειναι πως το κανεις σκοπιμα κι επανειλημμενως. Εγω απλως το καταδεικνυω, χωρις να εχω προθεση να μπω σε περαιτερω διαλογο μαζι σου. Ε, οσοι τσιμπανε κακως.

Εχεις δίκιο, οι υπόλοιποι φταίμε που καθόμαστε κ συζητάμε την καθε προσωπική άποψη που δεν στηρίζεται απο τα επιχειρήματα της. 

Ένα “confused” περιμένοντας τις απαραίτητες εξηγήσεις (που θα έρθουν σε εναν καλοπροαίρετο διάλογο) θα ηταν αρκετό … Ας μην κάνουμε διάλογο με  οποιος δεν έχει επιχειρήματα ή που δεν ειναι κατανοητά. Ας μετράει τις αντιδράσεις, η καλύτερη απάντηση και ας εξηγεί περισσότερα οταν βλέπει ότι μπερδευει.

 

Ps. Α, βάλαμε και την εθνικη Euro 2004 στο παιχνιδι τώρα 😂

 

11 ώρες πριν, winawer είπε

edit. Εν τω μεταξύ διάβασα πάλι αυτά που έχει γράψει ο ένας στον άλλον. 

Με αφορμή αυτό που λες σε καθε σου ποστ: «Δεν κατάλαβες καλα κλπ κλπ…» «Δεν εννοούσα αυτό…»

Εσυ τα κατάλαβες αυτά που γράφεις τώρα που τα διάβασες ως αναγνώστης; 

Η γλώσσα ειναι το εργαλείο που αποτυπώνει τις σκέψεις κάποιου στο χαρτι... Για να ειναι σαφές λοιπόν το αποτέλεσμα, πρέπει και οι σκέψεις να εχουν σαφήνεια. Αλλιώς, «confused» που σημαίνει «please elaborate further»…

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μα κάθε άποψη κρίνεται απο τα επιχειρήματα που την στηρίζουν και εκεί αποκαλύπτεται η εμπάθεια …

Η άποψη δεν αρκεί. Ειδικά οταν παει «ύποπτα» κόντρα στο ρεύμα, απαιτεί κάποιες βάσεις, πέρα απο το προσωπικό γούστο και nitpicking για κατι στο οποίο πχ ο Γιαννης δεν ειναι καλος.

Κ εγω μπορει να πω ότι η Βασιλειαδου ήταν πιο όμορφη απο την Αραβανή. Αν δεν το βασίσω σε επιχειρήματα φαίνομαι ή εμπαθής, η …βιτσιόζος.

 

Εχεις δίκιο, οι υπόλοιποι φταίμε που καθόμαστε κ συζητάμε την καθε προσωπική άποψη που δεν στηρίζεται απο τα επιχειρήματα της. 

Ένα “confused” περιμένοντας τις απαραίτητες εξηγήσεις (που θα έρθουν σε εναν καλοπροαίρετο διάλογο) θα ηταν αρκετό … Ας μην κάνουμε διάλογο με  οποιος δεν έχει επιχειρήματα ή που δεν ειναι κατανοητά. Ας μετράει τις αντιδράσεις, η καλύτερη απάντηση και ας εξηγεί περισσότερα οταν βλέπει ότι μπερδευει.

 

Ps. Α, βάλαμε και την εθνικη Euro 2004 στο παιχνιδι τώρα 😂

 

Με αφορμή αυτό που λες σε καθε σου ποστ: «Δεν κατάλαβες καλα κλπ κλπ…» «Δεν εννοούσα αυτό…»

Εσυ τα κατάλαβες αυτά που γράφεις τώρα που τα διάβασες ως αναγνώστης; 

Η γλώσσα ειναι το εργαλείο που αποτυπώνει τις σκέψεις κάποιου στο χαρτι... Για να ειναι σαφές λοιπόν το αποτέλεσμα, πρέπει και οι σκέψεις να εχουν σαφήνεια. Αλλιώς, «confused» που σημαίνει «please elaborate further»…

Και ποια είναι τα κριτήρια σου για να κρίνεις την άποψη μου;;; Τα δικά σου δλδ είναι αντικειμενικά;; Πάλι υπάρχει υποκειμενικότητα και στη δίκη σου κρίση. 

Προφανως και ότι πάει σύμφωνα με το ρεύμα δεν είναι και απαραίτητα σωστό. Φαντάσου να ζούσες σε μια κοινωνία που υα είχαν όλοι την ίδια άποψη. Εκτός και αν είσαι από αυτούς που στέλνουν στην πυρά οτιδήποτε διαφορετικό από αυτους

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει παιδιά αν θέλετε να μιλήσετε για Γιάννη και αξίες και άλλα τέτοια άσχετα με το άθλημα και το ευρωμπάσκετ ανοίξτε άλλο νήμα, το site δίνει την δυνατότητα να ανοίγετε free ότι νήμα θέλετε.

Εδώ ας μιλήσουμε για ευρωμπάσκετ, για την εθνική και τις ομάδες που κατεβαίνουν.

 

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, winawer είπε

Και ποια είναι τα κριτήρια σου για να κρίνεις την άποψη μου;;; Τα δικά σου δλδ είναι αντικειμενικά;; Πάλι υπάρχει υποκειμενικότητα και στη δίκη σου κρίση. 

Προφανως και ότι πάει σύμφωνα με το ρεύμα δεν είναι και απαραίτητα σωστό. Φαντάσου να ζούσες σε μια κοινωνία που υα είχαν όλοι την ίδια άποψη. Εκτός και αν είσαι από αυτούς που στέλνουν στην πυρά οτιδήποτε διαφορετικό από αυτους

…Πλήρως ερασιτεχνική και αποτυχημένη η προσπάθεια σου να με συνδέσεις αυθαίρετα και χωρίς να έχω δώσει δικαίωμα ποτέ στο σάιτ τόσα χρόνια  με ρατσιστικές πρακτικές…

Από εκεί και πέρα, απλά προσπάθησα να σου εξηγήσω πως θα γίνεσαι κατανοητός και πως η άποψη σου θα αποκτήσει και κάποιο βάρος. Δεν το καταλαβαίνεις, κανένα πρόβλημα.

Μία άποψη που πάει «κόντρα στο ρεύμα» μπορει να αποδειχτεί πολύτιμη. Αλλα το να στηρίζεται από σωστά και κατανοητά επιχειρήματα, είναι απαραίτητο επειδή τότε έχει νόημα.

Αλλιώς, υπάρχει και κάποιος κόσμος ο οποίος απλά έχει απόψεις «κόντρα στο ρεύμα» για να τραβάει την προσοχή…Ειδικά οταν έχει κόντρα άποψη σε πολλά διαφορετικά θέματα, όπως  εσύ. Μήπως τελικά είσαι ένας από αυτούς;

4 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Φτάνει παιδιά αν θέλετε να μιλήσετε για Γιάννη και αξίες και άλλα τέτοια άσχετα με το άθλημα και το ευρωμπάσκετ ανοίξτε άλλο νήμα, το site δίνει την δυνατότητα να ανοίγετε free ότι νήμα θέλετε.

Εδώ ας μιλήσουμε για ευρωμπάσκετ, για την εθνική και τις ομάδες που κατεβαίνουν.

 

Έχεις δίκιο εγω μονο αντιδράσεις απο δω και πέρα οταν κάποια άποψη δεν στηρίζεται επαρκώς 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...