Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταλλια εθνικης και ροστερ

euro 1987 χρυσο  - Γκαλης, Γιαννακης, Χριστοδουλου, Φασουλας, Καμπουρης

euro 1989 ασημενιο - Ιδιο ροστερ + Στεργακος

euro 2005 Χρυσο - Παπαλουκας, Διαμαντιδης, Σπανουλης, Ζησης, Χατζηβρετας, Κακιουζης, Βασιλοπουλος, Φωτσης, Ντικουδης, Τσαρτσαρης, Παπαδοπουλος, Μπορουσης (τυπου απο που να ξεκινησεις και που να τελειωσεις)

word cup 2006 ασημενιο - εξω Μπουρουσης, μεσα Σοφο.

και το τελευταιο μεταλλιο 2009 χαλκινο - Σπανουλης, Ζησης, Τουβλαθης, Περπερογλου, Φωτσης, Πριντεζης, Καιμακογλου, Μπουρουσης, Σοφο, Κουφος, Γλυνιαδακης και Καλαμποκης να συμπληρωνουν το ροστερ.

Αυτες οι ομαδες μας εχουν φερει μεταλλια. Ομαδες με σουπερσταρ+all european επιπεδου συμπαικτες οπως αυτη του 87-89

και ομαδες με ταλεντο μεχρι τον 12ο παιχτη της φουρνιας των 82αρηδων-85αρηδων απο 05 εως 10.

Αν συγκρινουμε τα ροστερ μας το τωρινο με τα τοτε... ανετα μας ξεφτιλιζαν τα τοτε.

Οποτε καπου εδω πρεπει να πουμε και που ακριβως εχουμε τα στανταρ μας για τον Γιαννη... οι Αμερικανοι δεν κρατουσαν σε τοσο υψηλα στανταρ στον Λεμπρον ουτε σε εθνικο επιπεδο ουτε σε ΝΒΑ. Δεν νομιζω (περαν απο haters) να ειπε κανεις... "μα καλα γτ δεν πηρε απο το χερι τους cavaliers με Ilgauskas, pavlovic, boobie gibson, varejao κτλ να παρει το δαχτυλιδι?!?!?! ΤΟΣΟ ΠΟΥΘΕΝΑΣ? γτπ ηγετης"

Το σχεδον σωστο κραξιμο το εφαγε οταν με πολυ καλα ροστερ (των heat ειδικα) ναυαγησε 2 απο τις 4 φορες εναντια σε χειροτερες στα χαρτια ομαδες.

Η Ελλαδα χωρις τον Γιαννη στο παρκε φαινεται ενα ματσο χαλια. Δεν υπαρχει ταλεντο, δεν υπαρχει τεραστιο μπασκετικο iq και δεν υπαρχει σουτ. Το να θεωρησουμε προσωπικη αποτυχια του Γιαννη (σε πολλαπλα επιπεδα, ανικανοτητα να βαλει 10 τριποντα την βραδια, να μαρκαρει μια ολοκληρη αντιπαλη 5αδα μονος του και να μην καταφερει να εμπνευσει τον λαρετσακι-τσαν να σουταρει με πανω απο 25% κτλ) την πιθανοτητα μη ενταξης μας στα μεταλλια... θα μπορουσα να το δω μονο ως εμπαθεια... για να μην προσθεσω και το αλλο το πολυ βαρυ

.

 

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, Millennium είπε

Είχαμε κάνα νέο για τους τραυματίες μας;

Ο Ιτούδης δήλωσε ότι μπορεί να πάμε με 14 παίκτες και εκεί την τελευταία στιγμή να παρθούν οι αποφάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, winawer είπε

Δυστυχώς ο Γιάννης δεν έχει προσαρμοστεί στο ευρωπαϊκό στυλ κι ούτε πρόκειται να το κάνει ποτε. Το στυλ παιχνιδιού του είναι πολύ συγκεκριμένο. Παίρνω μπαλα τρέχω το γήπεδο και καρφώνω η κανω lay up. Στα φιλικά και επίσημα που δώσαμε μέχρι στιγμής δεν τον έχουν παίξει την άμυνα που θα του παίξουν στο Ευρωμπάσκετ, double team κλειστή άμυνα και χαμηλά στο καλάθι. Δεν θα μπορέσει να κάνει τις διεισδύσεις που έκανε στα φιλικά και για αυτό χρειάζεται να τραβήξουν κουπί και οι υπόλοιποι που θα μένουν ελεύθεροι. Εν μέρει ο Αρινας που κάποιοι τον έβγαλαν μυρωδιά με μ.ο. 20 πόντους στο nba έχει δίκιο. Το μπάσκετ του Γιάννη είναι μονοδιάστατο. Τόσα χρόνια στο nba και δεν έχει βελτιώσει το σουτ, βολές και παιχνίδι έξω από το καλάθι. 
Θα δείξει και μακάρι να κάνω λαθος 

Εχω την εντύπωση οτι το Ευρωμπάσκετ φέτος θα είναι ποκυ απρόβλεπτο και δεν αποκλείεται να το πάρει ομάδα έκπληξη. 

Τι διαβάζουμε Θεέ μου!!!

 

5 ώρες πριν, winawer είπε

Έχω την εντύπωση ότι το mid range σουτ φέτος βελτιώθηκε και ήταν περίπου 43% ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήταν στο 40%. 
Ο Γιάννης ήταν ήδη mvp το 2019 και το 2020. Εσυ βλέπεις βελτίωση αλλά έχει χάσει τα δυο επόμενα βραβεία από τον jokic 😀.  Εγω τον βλέπω στάσιμο πάντως. 
Συμφωνω ότι οι υπόλοιπες ομάδες θα παίξουν double & triple team. Αν ο όντως δεν μπουν τα τρίποντα δεν έχουμε μέλλον. Δυστυχώς εκτός του Ντορσει δεν υπάρχει αξιόπιστος σουτέρ. Πάντως αυτό που αναφέρεις ότι δεν είναι προβλημα του Γιάννη εγω εν μέρει το θεωρώ και δικό του σε εισαγωγικά προβλημα. Αν ο Γιάννης ήταν πιο ολοκληρωμένος παίχτης και έχει και το μακρινό σουτ και τρίποντο δεν θα μπορούσαν να μας παίξουν έτσι άμυνα οι υπόλοιπες ομάδες. Δυστυχώς το παιχνίδι μας είναι μονοδιάστατο (διεισδύσεις Γιάννη και αν μας κλείσουν πάσα στον ελεύθερο και αν μπει το τρίποντο μπήκε) και εύκολα προβλέψιμο. 

Ο Γιάννης είναι ο πιο ολοκληρωμένος παίκτης στον Κόσμο. ΜΑΚΡΑΝ ο Νο.1 σε επίθεση και άμυνα αθροιστικά.

Σταμάτα να προσπαθείς να κάνεις το μαύρο άσπρο.

 

Επίσης, ποια ομάδα θα παίξει double team με ποιους παίκτες και θα σταματήσει τον Γιάννη? Γελάνε και οι πέτρες.

5 ώρες πριν, ilos είπε

'Έστω ότι ο Jokic (εξίσου τεράστιος παίχτης) είναι καλύτερος του Γιάννη. Μία φορά έχει περάσει το 2nd round στα τόσα χρόνια και αυτό ήταν στο bubble.😁 Το ποιος παίρνει mvp στο ΝΒΑ είναι και λίγο θέμα narrative. Την πρώτη χρονιά του Γιάννη θα μπορούσε πχ να το πάρει ο Harden (είχε ένα τρελό scoring average), και φέτος κάλλιστα θα μπορούσε να το πάρει ο Embid αντί του Jokic. Δε λέει κάτι αυτό. Πιο πολύ δίνω βάση στη σταθερότητα σε βάθος χρόνου. Ο Γιάννης είναι 4 διαδοχικές χρονιές ΟΜΟΦΩΝΑ 1st team nba. Ούτε ο Jordan μπορεί να μην έχει αυτό το ρεκόρ.

Για την ακρίβεια, ο Γιάννης είναι ο μοναδικός στην Ιστορία που το έχει καταφέρει.

 

Επίσης, είναι ο no. 1 scorer την τελευταία πενταετία στο NBA. Και Τοπ 3 Defender την τελευταία 5ετία.

Πάλι κανένας δεν το έχει καταφέρει αυτό στην ιστορία, πλην του Jordan και του Γιάννη.

 

Επεξ/σία από Spiroth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omghi2u είπε

Μεταλλια εθνικης και ροστερ

euro 1987 χρυσο  - Γκαλης, Γιαννακης, Χριστοδουλου, Φασουλας, Καμπουρης

euro 1989 ασημενιο - Ιδιο ροστερ + Στεργακος

euro 2005 Χρυσο - Παπαλουκας, Διαμαντιδης, Σπανουλης, Ζησης, Χατζηβρετας, Κακιουζης, Βασιλοπουλος, Φωτσης, Ντικουδης, Τσαρτσαρης, Παπαδοπουλος, Μπορουσης (τυπου απο που να ξεκινησεις και που να τελειωσεις)

word cup 2006 ασημενιο - εξω Μπουρουσης, μεσα Σοφο.

και το τελευταιο μεταλλιο 2009 χαλκινο - Σπανουλης, Ζησης, Τουβλαθης, Περπερογλου, Φωτσης, Πριντεζης, Καιμακογλου, Μπουρουσης, Σοφο, Κουφος, Γλυνιαδακης και Καλαμποκης να συμπληρωνουν το ροστερ.

Αυτες οι ομαδες μας εχουν φερει μεταλλια. Ομαδες με σουπερσταρ+all european επιπεδου συμπαικτες οπως αυτη του 87-89

και ομαδες με ταλεντο μεχρι τον 12ο παιχτη της φουρνιας των 82αρηδων-85αρηδων απο 05 εως 10.

Αν συγκρινουμε τα ροστερ μας το τωρινο με τα τοτε... ανετα μας ξεφτιλιζαν τα τοτε.

Οποτε καπου εδω πρεπει να πουμε και που ακριβως εχουμε τα στανταρ μας για τον Γιαννη... οι Αμερικανοι δεν κρατουσαν σε τοσο υψηλα στανταρ στον Λεμπρον ουτε σε εθνικο επιπεδο ουτε σε ΝΒΑ. Δεν νομιζω (περαν απο haters) να ειπε κανεις... "μα καλα γτ δεν πηρε απο το χερι τους cavaliers με Ilgauskas, pavlovic, boobie gibson, varejao κτλ να παρει το δαχτυλιδι?!?!?! ΤΟΣΟ ΠΟΥΘΕΝΑΣ? γτπ ηγετης"

Το σχεδον σωστο κραξιμο το εφαγε οταν με πολυ καλα ροστερ (των heat ειδικα) ναυαγησε 2 απο τις 4 φορες εναντια σε χειροτερες στα χαρτια ομαδες.

Η Ελλαδα χωρις τον Γιαννη στο παρκε φαινεται ενα ματσο χαλια. Δεν υπαρχει ταλεντο, δεν υπαρχει τεραστιο μπασκετικο iq και δεν υπαρχει σουτ. Το να θεωρησουμε προσωπικη αποτυχια του Γιαννη (σε πολλαπλα επιπεδα, ανικανοτητα να βαλει 10 τριποντα την βραδια, να μαρκαρει μια ολοκληρη αντιπαλη 5αδα μονος του και να μην καταφερει να εμπνευσει τον λαρετσακι-τσαν να σουταρει με πανω απο 25% κτλ) την πιθανοτητα μη ενταξης μας στα μεταλλια... θα μπορουσα να το δω μονο ως εμπαθεια... για να μην προσθεσω και το αλλο το πολυ βαρυ

.

 

Ο κλασσικός Ελληνάρας θα το πει αυτό, και δυστυχώς έχουμε πολλούς. Και παράλληλα μυρωδιά από το άθλημα.

Απλά, οι απανωτές αποτυχίες - σφαλιάρες μιας ολόκληρης δεκαετίας χωρίς μετάλλιο, σε συνδυασμό με τα κομπλεξ κατωτερότητας που έχουμε ως χώρα, λειτουργούν κατά του Γιάννη, και τον κάνουν τον αποδιοπομπαίο τράγο. 

Που λίγο λογικά να το σκεφτεί κανείς, είμαι κωλόφαρδοι που τον έχουμε. Καταπονεί τα γόνατα του, γαμ***ται καλοκαιριάτικα για να παίξει με την εθνική, και σε περίπτωση αποτυχίας θα τα ακούσει κιολας. Επειδή φέτος έχει γίνει τέτοια μεγάλη προβολή ότι είμαστε φαβορί στο Eurobasket, φοβάμαι ότι σε πιθανή αποτυχία θα πέσει τόσο κράξιμο, που ο Γιάννης παίζει και να μην ξαναέρθει. Και θα έχει και δίκιο αν το κάνει. Τα δίνει όλα, και να ακούει βρισιές και ρατσιστικά σχόλια? 

Η εμπάθεια είναι πολύ λίγη σαν λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Ο κλασσικός Ελληνάρας θα το πει αυτό, και δυστυχώς έχουμε πολλούς. Και παράλληλα μυρωδιά από το άθλημα.

Απλά, οι απανωτές αποτυχίες - σφαλιάρες μιας ολόκληρης δεκαετίας χωρίς μετάλλιο, σε συνδυασμό με τα κομπλεξ κατωτερότητας που έχουμε ως χώρα, λειτουργούν κατά του Γιάννη, και τον κάνουν τον αποδιοπομπαίο τράγο. 

Που λίγο λογικά να το σκεφτεί κανείς, είμαι κωλόφαρδοι που τον έχουμε. Καταπονεί τα γόνατα του, γαμ***ται καλοκαιριάτικα για να παίξει με την εθνική, και σε περίπτωση αποτυχίας θα τα ακούσει κιολας. Επειδή φέτος έχει γίνει τέτοια μεγάλη προβολή ότι είμαστε φαβορί στο Eurobasket, φοβάμαι ότι σε πιθανή αποτυχία θα πέσει τόσο κράξιμο, που ο Γιάννης παίζει και να μην ξαναέρθει. Και θα έχει και δίκιο αν το κάνει. Τα δίνει όλα, και να ακούει βρισιές και ρατσιστικά σχόλια? 

Η εμπάθεια είναι πολύ λίγη σαν λέξη.

Έχεις αποφασίσει να βλέπεις τη μια όψη του νομίσματος. 
Ο Γιάννης και ο κάθε Γιάννης οφείλει σε αυτή την χώρα που τον φιλοξένησε, έμαθε γράμματα και του προσέφερε αυτά που του προσέφερε για να κατάφερει μέσω της ατομικής του σκληρης δουλειάς να να φτάσει εκεί που έχει φτάσει.
Οφειλει παρα πολλά και στον εξαιρετικό άνθρωπο και προπονητή Σπύρο Βελλινιατη που τον ανακάλυψε και τον βοήθησε στα πρώτα του βήματα. 
Αρα καμία χάρη δεν μας κάνει ο Γιάννης ούτε ο οποιοσδήποτε αθλητής φοράει το εθνόσημο στο στήθος. 
Δυστυχως αυτή η νοοτροπία του Ελληναρα. Με βοηθάμε, φτάνω στο σημείο που μπορώ να φτάσω και μετά ξεχνάω τους πάντες και τα πάντα. Αχαριστία λέγεται. 
Και προφανώς θα πρέπει να καταπονουμε τα γόνατα μας και για κάποιες αξίες και ιδανικά πέρα από τα χρήματα και τη δόξα. 
 

Προσωπικα δεν θα βρίσω κανέναν παίχτη που φοράω το εθνόσημο και για τίποτα. 
 

Η κουβέντα είναι καθαρά μπασκετική για το που μπορεί να φτάσει η ομάδα με το υλικό το οποίο έχει. Ούτε εμπάθεια ούτε τίποτα. Καθαρά μπασκετική άποψη. Και προφανως η κουβέντα θα στριφογυρίζει γύρω από το Γιάννη που τυγχάνει να έχει τη μεγαλύτερη προβολή από ολους και αντίστοιχα και μεγαλυτερες απαιτησεις λόγω των προσωπικών του επιτυχιών.
 

Είμαι χαρούμενος που θα παίξει ο Γιάννης εξίσου με τη συμμετοχή του Λούντζη του Μποχωρίδη κτλ. 
 

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπαθεια με Παπαγιαννη τσεκ. 
Εμπαθεια με Γιαννη τσεκ. 
Εμπαθεια συνολικα με την εθνικη τσεκ.

Σπαμ καθε μερα τα ιδια και τα ιδια, καρατσεκ.

Ενα πραματακι πηγε στραβα και δεν εγινε τσεκ. Αυτο:

image.png.1e28238ccaf2b2e47d099a2bb8db294c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εμπαθεια με Παπαγιαννη τσεκ. 
Εμπαθεια με Γιαννη τσεκ. 
Εμπαθεια συνολικα με την εθνικη τσεκ.

Σπαμ καθε μερα τα ιδια και τα ιδια, καρατσεκ.

Ενα πραματακι πηγε στραβα και δεν εγινε τσεκ. Αυτο:

image.png.1e28238ccaf2b2e47d099a2bb8db294c.png

Μου φαίνεται ότι εχεις μπερδευτεί.
 

Οποιος διαφωνεί με την άποψη κάποιου έχει εμπάθεια;

Η άποψη μου σύμφωνα με τα μπασκετικά μου κριτήρια και γνώσεις είναι ότι η εθνική είναι μια μέτρια ομάδα, ο Παπαγιαννης είναι κακος αμυντικος και ο Γιαννης δεν είναι ο παίχτης ηγετης που μπορει να πάρει πάνω του την ομάδα και να την οδηγήσει σε επιτυχιες. Υπεραθλητής αλλά όχι ο μπασκετικός ηγετης που θα ήθελα εγω. Άποψη μου.

Θες να σου πω κι για τους υπόλοιπους; Αυτοί αναφέρθηκαν για αυτούς εξέφρασα την άποψη μου.

Θα πορευτούμε και με αυτούς και όπου πάει  

Το ότι έχω αυτή την άποψη που δεν είναι καλή η αισιόδοξη δε σημαίνει ότι έχω εμπάθεια. Μπασκετικά μιλάμε. Μπορεις να με κρινεις ότι έχω λανθασμένη μπασκετική αντίληψη. Επουδενί δεν έχω εμπάθεια με κανέναν. Αφήστε στην ακρη τους χαρακτηρισμούς 

Επεξ/σία από winawer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Στο μεταξυ δε, οσοι του απαντατε ακομα, δειτε σε ποιον απαντατε.

Πριν 9 μερες:

image.png.e074825aaee9e9a96d1b5a204f75cc9f.png


Σημερα:

image.png.fb6420d697a59a85b2b0b5f6859a9b9f.png

 

Πάλι τα ίδια θα εξηγήσω. Ως παίχτες δεν με καλύπτει ούτε ο Λούντζης ούτε ο Μποχωριδης. Κατανοητό;

Απο τη στιγμή που θα φορέσουν ομως το εθνόσημο θα είμαι πολύ χαρούμενος και θα τους υποστηρίξω ανεξάρτητα του αν είναι καλοί παίχτες.

Και εσυ να έπαιζες πάλι θα σε υποστήριζα.

Εγινα τώρα κατανοητός;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι χαρουμενος οταν στην εθνικη για την οποια λες οτι επιθυμεις επιτυχια οσο κανεις αλλος, καλουνται παιχτες που εσυ ο ιδιος τους εχεις αποκαλεσει ανεπαρκεις κι ανυπαρκτους; Και ρωτας αν εγινες κατανοητος; 

Το προβλημα δεν ειναι οτι δε βγαζει νοημα τιποτα απο οσα γραφεις. Το προβλημα ειναι πως το κανεις σκοπιμα κι επανειλημμενως. Εγω απλως το καταδεικνυω, χωρις να εχω προθεση να μπω σε περαιτερω διαλογο μαζι σου. Ε, οσοι τσιμπανε κακως.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winawer είπε

Έχεις αποφασίσει να βλέπεις τη μια όψη του νομίσματος. 
Ο Γιάννης και ο κάθε Γιάννης οφείλει σε αυτή την χώρα που τον φιλοξένησε, έμαθε γράμματα και του προσέφερε αυτά που του προσέφερε για να κατάφερει μέσω της ατομικής του σκληρης δουλειάς να να φτάσει εκεί που έχει φτάσει.
Οφειλει παρα πολλά και στον εξαιρετικό άνθρωπο και προπονητή Σπύρο Βελλινιατη που τον ανακάλυψε και τον βοήθησε στα πρώτα του βήματα. 
Αρα καμία χάρη δεν μας κάνει ο Γιάννης ούτε ο οποιοσδήποτε αθλητής φοράει το εθνόσημο στο στήθος. 
Δυστυχως αυτή η νοοτροπία του Ελληναρα. Με βοηθάμε, φτάνω στο σημείο που μπορώ να φτάσω και μετά ξεχνάω τους πάντες και τα πάντα. Αχαριστία λέγεται. 
Και προφανώς θα πρέπει να καταπονουμε τα γόνατα μας και για κάποιες αξίες και ιδανικά πέρα από τα χρήματα και τη δόξα. 

Ευτυχώς που γουστάρει και παίζει με την εθνική μας και αισθάνεται Έλληνας γιατί αλλιώς δεν είχε καμία μα καμία υποχρέωση να παίξει για μια χώρα που σαν κράτος τον είχε αυτόν και τα αδέρφια του γραμμένους στα @@ του. Και αυτός αλλά και όλα τα παιδιά μεταναστών που γεννιούνται στη χώρα μας είναι αόρατοι άνθρωποι. Ούτε χαρτιά ούτε τίποτα πουθενά, ούτε εδώ ούτε στις χώρες καταγωγής τους (που δεν ξέρουν καν αν έχουν γεννηθεί). Οπότε αν εξαιρέσουμε τον προπονητή του και το οικείο περιβάλλον του δεν είχε καμία υποχρέωση να παίξει με την εθνική. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά παιδιά στο κλασικό αθλητισμό. Αν δεν είχε γίνει θέμα ώστε να το μάθουν από τη χώρα καταγωγής του (δεν θυμάμαι τώρα πιλοια είναι) και να του υποσχεθούν χαρτιά ακόμα θα παρακαλαγε να του δώσουν από το κράτος μας. Μέχρι και εκεί επικοινωνιακό παιχνίδι παίξανε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εισαι χαρουμενος οταν στην εθνικη για την οποια λες οτι επιθυμεις επιτυχια οσο κανεις αλλος, καλουνται παιχτες που εσυ ο ιδιος τους εχεις αποκαλεσει ανεπαρκεις κι ανυπαρκτους; Και ρωτας αν εγινες κατανοητος; 

Το προβλημα δεν ειναι οτι δε βγαζει νοημα τιποτα απο οσα γραφεις. Το προβλημα ειναι πως το κανεις σκοπιμα κι επανειλημμενως. Εγω απλως το καταδεικνυω, χωρις να εχω προθεση να μπω σε περαιτερω διαλογο μαζι σου. Ε, οσοι τσιμπανε κακως.

Μια χαρά βγάζει νόημα απλά εσυ δεν το παραδέχεσαι. 
 

Το 2004 που πήραμε το euro στο ποδόσφαιρο, μπορεί να ήθελα να έχω στην ομάδα των Κριστιάνο, τον νεντβεντ, τον Ζιντάν κτλ. Παρόλο αυτά πήγαμε με τον Λακη, τον Χαριστέα τον Βενετιδη κτλ. και το πήραμε  και βγήκα στους δρόμους να πανήγυρισω.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν θα δω την εθνική και δεν θα την υποστηρίξω επειδή οι παίχτες δεν ήταν τοπ επιπέδου η είναι μέτριοι; Οποίος παίχτης και αν φοράει το εθνόσημο θα τον υποστηρίζω είτε είναι παιχταράς είτε όχι. Ακόμα και ο περιπτεράς της γειτονιάς σου να παίξει εγω θα τον υποστηρίζω. Άλλο πράγμα η εθνική και όλο οι παίχτες που την απαρτίζουν. Το εθνόσημο είναι πάνω από όλους είτε είσαι ο Αντετοκουμπο είτε είσαι ο Πρόεδρος της δημοκρατίας. 
 

Ξαφνικα θυμήθηκαν όλη την εθνική επειδή παίζει ο Γιάννης. Έχω παρακολουθήσει ολες τις ηλικιες μέχρι και την εθνική κωφών στο μπάσκετ. 
 

Εχω μπασκετική άποψη και τη λέω. Τώρα αν εσυ δεν συμφωνείς δικαίωμα σου. Αλλά μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα 
 

 

28 λεπτά πριν, primeragt είπε

Ευτυχώς που γουστάρει και παίζει με την εθνική μας και αισθάνεται Έλληνας γιατί αλλιώς δεν είχε καμία μα καμία υποχρέωση να παίξει για μια χώρα που σαν κράτος τον είχε αυτόν και τα αδέρφια του γραμμένους στα @@ του. Και αυτός αλλά και όλα τα παιδιά μεταναστών που γεννιούνται στη χώρα μας είναι αόρατοι άνθρωποι. Ούτε χαρτιά ούτε τίποτα πουθενά, ούτε εδώ ούτε στις χώρες καταγωγής τους (που δεν ξέρουν καν αν έχουν γεννηθεί). Οπότε αν εξαιρέσουμε τον προπονητή του και το οικείο περιβάλλον του δεν είχε καμία υποχρέωση να παίξει με την εθνική. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά παιδιά στο κλασικό αθλητισμό. Αν δεν είχε γίνει θέμα ώστε να το μάθουν από τη χώρα καταγωγής του (δεν θυμάμαι τώρα πιλοια είναι) και να του υποσχεθούν χαρτιά ακόμα θα παρακαλαγε να του δώσουν από το κράτος μας. Μέχρι και εκεί επικοινωνιακό παιχνίδι παίξανε.

Ο Γιάννης παίζει γτ έχει ψηλά κάποιες αξίες όπως η πατρίδα που διαφοροποιείται από το κράτος και την γραφειοκρατία του. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...