Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ilos είπε

Ομάδα που τα guard της δε μπορούν να κερδίσουν βολές δε πάει πουθενά. Άσχετα αν η διαιτησία σήμερα θύμισε εποχή Στάνκοβιτς. Εγώ αντιθέτως δεν είμαι αισιόδοξος μετά τη σημερινή εμφάνιση. Δηλαδή αν ο Σλούκας και ο Καλάθης είναι (τρις) χειρότεροι από τον Γέλαμαζ και καταφέρνεις να χάνεις με τον Γιάννη να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στην Εθνική, τι θα γίνει όταν θα παίξεις στο χιαστί με Ντόντσιτς, Φουρνιέ κλπ?

Χάσαμέ από το 6ο-7ο guard στη Σερβία. Τροφή για σκέψη.

Ασε τις βολές.

Το πρόβλημα είναι θεμελιώδης και αφορά το πως διδάσκεται, αν διδάσκεται, το μπάσκετ στην Ελλάδα.

Οταν είσαι η μόνη χώρα που έχεις να βγάλεις κωλοχερά 30 χρόνια, είναι καθαρά θέμα σχολής μπάσκετ.

Νομίζω είχε γίνει συζήτηση παλιότερα στο insomnia, και λέγανε κάποιοι ότι στις μικρές ηλικίες τους απαγορεύουν να σουτάρουν και κάτι τέτοια ανώμαλα και τραγικά.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ασε τις βολές.

Το πρόβλημα είναι θεμελιώδης και αφορά το πως διδάσκεται, αν διδάσκεται, το μπάσκετ στην Ελλάδα.

Οταν είσαι η μόνη χώρα που έχεις να βγάλεις κωλοχερά 30 χρόνια, είναι καθαρά θέμα σχολής μπάσκετ.

Νομίζω είχε γίνει συζήτηση παλιότερα στο insomnia, και λέγανε κάποιοι ότι στις μικρές ηλικίες τους απαγορεύουν να σουτάρουν και κάτι τέτοια ανώμαλα και τραγικά.

Τους μαθαινουν πρωτα συστηματα και μετα τα βασικα του μπασκετ, πχ βολες, σουτ. Λογικο λοιπον να ειμαστε ασουτοι διαχρονικα.

Γενικα δινουν απο μικρες ηλικιες πολυ βαρος στα συστηματα κι επειτα στη φυσικη κατασταση, ενω θα επρεπε να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ασχολουνται. Σε αυτες τις ηλικιες μαθαινεις να σουταρεις και μετα ολα τα αλλα για τα οποια υπαρχει χρονος. Αλλα αν φτασεις εφηβεια και παραμενεις ασουτος, τοτε οι πιθανοτητες να μη γινεις χερας ειναι συντριπτικες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Τους μαθαινουν πρωτα συστηματα και μετα τα βασικα του μπασκετ, πχ βολες, σουτ. Λογικο λοιπον να ειμαστε ασουτοι διαχρονικα.

Γενικα δινουν απο μικρες ηλικιες πολυ βαρος στα συστηματα κι επειτα στη φυσικη κατασταση, ενω θα επρεπε να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ασχολουνται. Σε αυτες τις ηλικιες μαθαινεις να σουταρεις και μετα ολα τα αλλα για τα οποια υπαρχει χρονος. Αλλα αν φτασεις εφηβεια και παραμενεις ασουτος, τοτε οι πιθανοτητες να μη γινεις χερας ειναι συντριπτικες.

tragic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα έχω μπερδευτεί. Σύμφωνα με τις νέες θεωρίες που διαβάζω εδω μεσα, απο τον αυτοχρισθέντα …κουρού (sic) του μπάσκετ, ποιός ειναι τελικά ο ηγέτης, ο Γιαννης με τους 40 πόντους ή ο …Ντόρσεϊ που έβαλε το κρίσιμο σουτ; 😂

————

Btw, στα σοβαρά τώρα, το γυρίσαμε απο το 87-79 με 1:32 να απομένουν, ή μου φάνηκε;!; 

 

(Σχεδόν …Σλοβενία vibes. Το σημερινό ματς, δεν ηταν προημιτελικός βέβαια αλλα για τους Σέρβους, ηταν σαν τελικός! )

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγική διαιτησία, αλλά η ακόμα τραγικότερη περιφέρεια μας έχασε το παιχνίδι. Ο Ιτούδης στάθηκε στο ύψος του παιχνιδιού. Είναι πολύ κρίμα όμως, αυτό το παιδί να κουβαλάει, να κουβαλάει, και να κουβαλάει.

Κατώτεροι των περιστάσεων οι λοιποί και τραγική η έλλειψη σουτέρ στο ελληνικό μπάσκετ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilos είπε

(μια φορά είχε κάνει και quadrible double το μοναδικό στην ιστορία του NBA).

Για το τυπικό του πράγματος

quadruple double έχουν κάνει οι εξής:

The Admiral - David Robinson

Alvin Robertson

The Dream - Hakeem Olajuwon &

Nate Thurmond (1974).

Αυτά επίσημα, link

Sorry για το offtopic

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Ξέρουμε τι γίνεται με τον Παπαγιαννη;

Λένε ότι λογικά θα τα καταφέρει να παίξει,μεγάλο ερωτηματικό όμως αν θα είναι σε  κατάσταση για να βοηθήσει ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καλάθης πρέπει να του δώσει ο προπονητής να καταλάβει ότι δεν παίζουν για χαβαλέ, πραγματικά χθες εξαιτίας του χάσαμε άνετα δυο εύκολα καλάθια. Και το κακό είναι ότι στις κρίσιμες επιθέσεις έπαιρνε την μπάλα και δεν την έδινε...

Αν δεν μπορεί καλό είναι να αφήσει χρόνο σε κάποιον άλλο, γιατί έτσι όπως παίζει "αχρηστεύει" το παιχνίδι μας.

Ο Σλούκας είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορεί λόγω του τραυματισμού, ήταν λίγο καλύτερος από τον Καλάθη χθες αλλά και αυτός έκανε παιδιάστικα λάθη.

Για τα αδέρφια δεν έχω να πω κάτι, κλείσανε στόματα χθες σε όσους λέγανε τι τους θέλουμε κτλ, δείξανε στον χθεσινό αγώνα ότι ήρθαν για να παίξουν μπάσκετ και να δώσουν το 100%.

Οι υπόλοιποι προσπαθούν, ο Ντόρσει θέλει και αυτός "μάζεμα", τρίποντο στα 20δευτερα και τρίποντο στα 14δευτερα, και δεν τα βάζει κιόλας.

Στο eurobasket πρέπει να εμφανίσουμε καλύτερη ομάδα, με Παπαγιάννη θα έχουμε περισσότερες λύσεις, γιατί αλλιώς δεν νομίζω ότι θα προχωρήσουμε αρκετά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Παπαγιαννης θα ειναι στην αποστολη, δυστυχως ομως εχει να παιξει ματς κανενα 2μηνο και επισης δυστυχως δεν ειναι αθλητικος για να βοηθηθει μεχρι να βρει ρυθμο. Κοινως θα βοηθησει με το υψος του αλλα ως εκει. Απλα δε θα χαραμιστει πολυ ο Γιαννης στο 5. 

Ο ρεαλιστικος στοχος της εθνικης ειναι οι θεσεις 5-8 και μετα ο θεος βοηθος στο σταυρωμα -λογικα- με Γαλλια ή Σλοβενια. 

Παραμενουμε κακοι στις βολες και στα σουτ σε σετ παιχνιδι κατι που δεν φτιαχνεται και δεν διορθωνεται. Χτες συζητουσαν οι σπικερ αν θα επιλεξει ο Ιτουδης να κανει φαουλ μετα την ισοφαριση του Ντορσει ωστε να εχουμε τη μπαλα εμεις στο τελος. Υπηρχε περιπτωση να το ρισκαρει? Αυτα τα κανουν ομαδες που ειτε εχουν ενα σουτερ που ξερουν οτι θα το παρει πανω του ή οι ομαδες που τα γκαρντ εχουν πανω απο 75% στις βολες ωστε αν γινει φαουλ να εχουν σιγουρους ποντους. 

Οσο τα παιχνιδια θα ειναι ροντεο θα εχουμε καλες πιθανοτητες για διακριση γιατι το τρεξιμο ευνοει και το παιχνιδι του Καλαθη και του Γιαννη και του Κωστα. Ηδη απο τα φιλικα ειδα περιπτωσεις αντιπαλων που "καινε" το επιθετικο ριμπαουντ για να γυρισουν γρηγορα στην αμυνα και να μη μας επιτρεψουν να τρεξουμε. 

Θα δουμε και στην πραξη βεβαια, ας πανε υγιεις οσοι κληθηκαν και βλεπουμε..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ο Παπαγιάννης και να γυρίσει θα είναι σε τέτοια κατάσταση που στην πράξη θα κάθεται σαν κολόνα της ΔΕΗ, κάνα ριμπάουντ να παίρνει και θα τον φορτώνουν με φάουλ οι αντίπαλοι ψηλοί εύκολα παίζοντας τον στα πόδια. Ο Παπαπέτρου θα είναι μία μέτρια προσθήκη αλλά ευπρόσδεκτη και αυτή. Ήμαστε άτυχοι γιατί τα αδέρφια είναι εδώ τα δίνουν όλα και παλεύουν με όλο τους το είναι αν και είναι παίχτες με τεράστια συμβόλαια (ο Γιάννης ένας από τους καλύτερους στον κόσμο) και πολλοί θα πίστευαν ότι δεν θα έπεφταν στην φωτιά έτσι. Από την άλλη έχουμε έναν Σλούκα επηρεασμένο από τον τραυματισμό σε κακή κατάσταση και έχουμε και το παλτό που αν δεν έβαζε το τρίποντο θα ήταν να τον πετάξεις στα σκυλιά. Όταν βλέπω πλέι μέικερ να βασίζεται μόνο στην πάσα και το κατέβασμα της μπάλας και να μην το φοβούνται οι αντίπαλοι στο σουτ αλλά ο ίδιος να το φοβάται άστα χέστα. Ακόμα και ο Ντόρσεϊ δεν υπάρχει αγώνας που να μην κάνει 4 - 5 αψυχολόγητες μαλ@κίες.

Ο αγώνας χθες ήταν τελικός για τους άλλους, τον πήγαμε παράταση (δεν το πίστευα καθόλου), η διαιτησία ήταν 60 - 40 κατά μας στην καλύτερη και βγήκε η εικόνα (και το σκορ το δείχνει) ότι χάσαμε στις λεπτομέρειες. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το παιχνίδι μας και δεν έχω ελπίδες πολλές για το Eurobasket. Αν δεν υπήρχε ο Γιάννης θα είχαμε χάσει με 20 - 30 πόντους διαφορά. Τώρα θα μου πει κάποιος ναι αλλά υπάρχει ο Γιάννης 🙃

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο, αλλά με βάση το χθεσινό παιχνίδι κατάλαβα ότι ο Αγραβάνης τελικά είναι Σέρβος.

Καλό σουτ, ψηλός παίκτης αλλά αρκετά κινητικός, και τέλος αρκούντως κωλόπαιδο μέσα στο παρκέ αλλά και τα αποδυτήρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιάννης χθες έκανε παπάδες και αρχιεπισκόπους μαζί. Έδειξε ότι είναι παιχταράς και πως οι διαφορές του ΝΒΑ και του ευρωπαϊκού μπάσκετ τον αφήνουν ανεπηρέαστο. Κρίμα για την εθνική γιατί αν και οι υπόλοιποι είχαν σταθεί στο ύψος της περίστασης θα είχαμε πάρει μια εντυπωσιακή νίκη. Βέβαια με τη Σερβία παίζαμε που είναι παραδοσιακή δύναμη στο μπάσκετ αλλά και πάλι μπορούσαμε να πάρουμε το ματς.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Ο Γιάννης χθες έκανε παπάδες και αρχιεπισκόπους μαζί. Έδειξε ότι είναι παιχταράς και πως οι διαφορές του ΝΒΑ και του ευρωπαϊκού μπάσκετ τον αφήνουν ανεπηρέαστο. Κρίμα για την εθνική γιατί αν και οι υπόλοιποι είχαν σταθεί στο ύψος της περίστασης θα είχαμε πάρει μια εντυπωσιακή νίκη. Βέβαια με τη Σερβία παίζαμε που είναι παραδοσιακή δύναμη στο μπάσκετ αλλά και πάλι μπορούσαμε να πάρουμε το ματς.  

Παρεπιπτόντως δεν θεωρώ ότι πλέον υπάρχουν σημαντικές διάφορες μεταξύ ευρωπαϊκού και αμερικανικού μπάσκετ. Σκέψου ότι τα τελευταία χρόνια πολλοί κορυφαίοι Ευρωπαίοι είναι οι καλύτεροι παίχτες στον nba. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...