Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, skiabox είπε

Γιάννης > Γκάλη στην εθνική πλέον αλλά πιο μόνος από ότι ήταν τότε ο Γκάλης.

Τον είχατε προλάβει τον γκάνγκστερ το 1987; Μιλάμε για μάχες Γκάνγκστερ vs Μότσαρτ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Α, μάλιστα. Συμφωνώ. Και ο Jokic όμως πλέον είναι Top 5-7. Είναι πραγματικά φοβερός. Απλά μακριά (ακόμα) από Γιάννη, KD, Steph, Doncic.

ειναι παιχταρας αλλα μακρια απο παιχτες με τοσες δυνατοτητες οπως ο Γιαννης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Τον είχατε προλάβει τον γκάνγκστερ το 1987; Μιλάμε για μάχες Γκάνγκστερ vs Μότσαρτ. 

Τους μπερδεύεις τώρα και μπορεί να ψάχνουν για όπερες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Καταλάβαμε ματσάρα. Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα αποτελέσματα, go the OSFP/PAO way.

 

Άσε που ο low iq έχει ήδη βάλει 2 ποντάκια.

Δεν μου αρέσει το ύφος σου. Block!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ducatista είπε

ειναι παιχταρας αλλα μακρια απο παιχτες με τοσες δυνατοτητες οπως ο Γιαννης...

Εντάξει παιχταράς είναι ο άνθρωπος.

Ο καλύτερος στη θέση του.

Απλά όχι ο καλύτερος γενικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40ρα μεσα στη Σερβια…τι συζηταμε τωρα…

Απο εκει και περα ο τραυματισμος του Μισιτς μαλλον ειναι σοβαρος, πραγμα που ριχνει αρκετα τις πιθανοτητες της Σερβιας στο Ευρωμπασκετ.

Να δουμε με τους δικους μας τι θα γινει , που και οι τρεις ειναι σημαντικοτατοι και δεδομενου του ροστερ, ιδιως ο Παπαγιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Εν τω μεταξύ Παγκοσμίως, κυριολεκτικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θεωρεί τον κατά τα άλλα φοβερό Jokic τον Κορυφαίο παίκτη στον κόσμο. Δεν είναι ποτέ στην συζήτηση. Άσχετα που οικουμενικά πλέον θεωρείται ο Γιάννης με μεγάλη διαφορά, με λίγες φονές που σίγησαν φέτος να αναφέρουν τον Durant, και ακόμα πιο λίγες για τον Steph.

Το ίδιο συνέβαινε και με τον Γιάννη πριν σηκώσει το κατσαρόλι. Οι Αμερικάνοι (ορθώς για μένα), βάζουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση το αν είσαι "the man". Δηλαδή αν στη post season μπορείς να κάνεις carry μια ομάδα στους finals ανεξαρτήτου τι roster έχεις. Και οι Bucks δεν είναι καμία σούπερ ομάδα, οπότε αυτό του έδωσε extra πόντους. Μέχρι Jokic, Doncic, Tatum, Booker κλπ να σηκώσουν πρωτάθλημα δε θαμπαίνουν στη συζήτηση. Και τα παραδείγματα δεν είναι τυχαία αυτοί οι 4 ήταν all team NBA 1st team φέτος μαζί με τον Γιάννη.

Btw κάτι αστείο που είδα και γέλασα ο Γιάννης είχε σήμερα -1 +/- (με κοντά 40 EFR 😲) και ο Αγραβάνης 1 +/- (με κοντά 1 foul ανά ένα λεπτό).😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ilos είπε

Το ίδιο συνέβαινε και με τον Γιάννη πριν σηκώσει το κατσαρόλι. Οι Αμερικάνοι (ορθώς για μένα), βάζουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση το αν είσαι "the man". Δηλαδή αν στη post season μπορείς να κάνεις carry μια ομάδα στους finals ανεξαρτήτου τι roster έχεις. Και οι Bucks δεν είναι καμία σούπερ ομάδα, οπότε αυτό του έδωσε extra πόντους. Μέχρι Jokic, Doncic, Tatum, Booker κλπ να σηκώσουν πρωτάθλημα δε θαμπαίνουν στη συζήτηση. Και τα παραδείγματα δεν είναι τυχαία αυτοί οι 4 ήταν all team NBA 1st team φέτος μαζί με τον Γιάννη.

Btw κάτι αστείο που είδα και γέλασα ο Γιάννης είχε σήμερα -1 +/- (με κοντά 40 EFR 😲) και ο Αγραβάνης 1 +/- (με κοντά 1 foul ανά ένα λεπτό).😁

Φίλε μου, συμφωνώ, απλά ο Jokic έχει μόνο 1 Αρνητικό, πολλές φορές εξαφανίζεται στην 4η Περίοδο, down the stretch που λέμε. Σήμερα ας πούμε, στα τελευταία 1:30 της 4ης Περιόδου, έκανε 2 λάθη σε επίθεση και άμυνα, είχε 0/2 βολές στα 0:30 αν θυμάμαι καλά, και έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο που είναι τραγική προσπάθεια στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης μετά από δική του καθυστέρηση στην επίθεση.

Επίσης στην παράταση, 98-94 η Σερβία, στην επαναφορά του κλέβει καθαρά την μπάλα ο Γιάννης με τον Θανάση, και ο άλλος δίνει φάουλ. Και ο Jokic κάνει 0/2.

 

Κάπως έτσι είναι και στο NBA, και αυτό προς το παρόν είναι το  βασικό του αρνητικό. Ο Doncic π.χ. δεν το έχει αυτό το ελάττωμα και ας μην έχει κερδίσει.  Ούτε ο Durant.

Αντιθέτως ο Γιάννης ήταν 2ος scorer στο NBA φέτος στην 4η Περίοδο + Παράταση, ενώ ο Jokic μόλις 11ος.

Είναι σε καλό δρόμο όμως.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς το παιδι 

image.png.3e0b8c7b5c202a3062c24f2fc94e8ac7.png

 

** Μην συγκρινετε παιχτες διαφορετικων εποχων και θεσεων. Μήλα με πορτοκάλια.

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κι αλλλ κακο ο Γιοκιτς, ειναι σχεδον ανυπαρκτος στην αμυνα, πχ και σημερα ετσι ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Εχει κι αλλλ κακο ο Γιοκιτς, ειναι σχεδον ανυπαρκτος στην αμυνα, πχ και σημερα ετσι ηταν.

εγω εκτος απο αυτο νομιζω οτι ειναι πολυ πισω σε δυνατοτητες εκτος απο το υψος βεβαια... ο αλλος ο 34 ειναι ρομποτ λεμε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εχει κι αλλλ κακο ο Γιοκιτς, ειναι σχεδον ανυπαρκτος στην αμυνα, πχ και σημερα ετσι ηταν.

Δεν είναι τόσο κακός όσο φαίνεται, έχει τα περισσότερα win-shares στο NBA, αλλά αυτό είναι κυρίως γιατί δεν κάνει καν contest πολλές προσπάθειες.

 

Είναι και ο βασικός λόγος που ο Γιάννης είναι ο κορυφαίος. Είναι ελίτ και στις δύο πλευρές.

21 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Καλώς το παιδι 

image.png.3e0b8c7b5c202a3062c24f2fc94e8ac7.png

 

Ο Γκάλης είναι απλά ο κορυφαίος pure scorer στην Ιστορία του Ευρωπαϊκού Μπάσκετ.

Συστυχώς σε όλους τους υπόλοιπους τομείς του παιχνιδιού δεν ήταν στους κορυφαίους.

Ένα άλλο fun fact για το scoring.

 

Most points in an NBA Finals game
Rank Player(s) Points
1 Elgin Baylor 61
2 Rick Barry, Michael Jordan 55
3 Jerry West 53
4 LeBron James 51
5 Giannis Antetokounmpo, Bob Pettit 50

 

EDIT:

 

Εν τω μεταξύ, μόλις κατάλαβα πως μόνο ο Γιάννης εκτέλεσε βολές σήμερα από εμάς. Είχε 10/14. Οι υπόλοιποι....

 

0/0.

 

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει αυτό. Λογικό να μην εκτελέσουμε πολλές βέβαια, χωρίς Κώστα και Παπαγιάννη, αλλά είπαμε.

 

 

EDIT 2: Οι 40 Πόντοι του Γιάννη σήμερα αποτελούν ρεκόρ στην Ιστορία των Προκριματικών των Παγκοσμίων Κυπέλλων ανεξαρτήτου Χώρας.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Εν τω μεταξύ, μόλις κατάλαβα πως μόνο ο Γιάννης εκτέλεσε βολές σήμερα από εμάς. Είχε 10/14. Οι υπόλοιποι....

 

0/0.

 

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει αυτό. Λογικό να μην εκτελέσουμε πολλές βέβαια, χωρίς Κώστα και Παπαγιάννη, αλλά είπαμε.

Ομάδα που τα guard της δε μπορούν να κερδίσουν βολές δε πάει πουθενά. Άσχετα αν η διαιτησία σήμερα θύμισε εποχή Στάνκοβιτς. Εγώ αντιθέτως δεν είμαι αισιόδοξος μετά τη σημερινή εμφάνιση. Δηλαδή αν ο Σλούκας και ο Καλάθης είναι (τρις) χειρότεροι από τον Γέλαμαζ και καταφέρνεις να χάνεις με τον Γιάννη να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στην Εθνική, τι θα γίνει όταν θα παίξεις στο χιαστί με Ντόντσιτς, Φουρνιέ κλπ?

Χάσαμέ από το 6ο-7ο guard στη Σερβία. Τροφή για σκέψη.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Ομάδα που τα guard της δε μπορούν να κερδίσουν βολές δε πάει πουθενά. Άσχετα αν η διαιτησία σήμερα θύμισε εποχή Στάνκοβιτς. Εγώ αντιθέτως δεν είμαι αισιόδοξος μετά τη σημερινή εμφάνιση. Δηλαδή αν ο Σλούκας και ο Καλάθης είναι (τρις) χειρότεροι από τον Γέλαμαζ και καταφέρνεις να χάνεις με τον Γιάννη να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στην Εθνική, τι θα γίνει όταν θα παίξεις στο χιαστί με Ντόντσιτς, Φουρνιέ κλπ?

Εγώ δεν νομίζω να είναι δυνατόν να ξανακάνουν μαζί και ο Καλάθης και ο Σλούκας τέτοιο κακό παιχνίδι. Πρέπει να κοιτάξουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη.

 

Για τον Γιάννη δεν φοβάμαι, είναι αδύνατον να κάνει κακό παιχνίδι. Αν και όταν κάνει κάτι 22, 4, 4, φαίνεται σαν να έκανε κακό παιχνίδι, το οποίο είναι απίστευτα αστείο αν το σκεφτείς.

 

EDIT: Και μόλις ακούω πως ο Σλούκας τραυματίστηκε!!

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Σλουκας εν τελει επαιζε με πονους στο γονατο. Το αν εχει ζημια θα φανει στις εξετασεις που θα κανει με την ελευση του στην Αθηνα. Οποτε δικαιολογειται εν μερει σε αντιθεση με τον Αμερικανο καρναβαλο. Και μακαρι να ειναι καλα ο Σλουκας, γιατι αν κατεβουμε Ευρωμπασκετ με Καλαθη μοναδικο πλει μεικερ, δε τη βλεπω καλα την τηλεοραση μου…

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...