Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, washcloud είπε

...έχει. Διότι λες "δεν έχουν δικαίωμα (για 'σένα)". Καταστρατηγείς δηλαδή ένα κεκτημένο τους δικαίωμα (...όπως ΑΚΡΙΒΩΣ καταστρατηγούσε από την ανάποδη και η ελληνική πολιτεία έναντι των Αντετοκούνμπρος που δεν τους παρήχε σχετικά χαρτιά, παρ' ό,τι γεννημένοι εδώ). Το να μην σου αρέσει μία συνθήκη το καταννοώ. Το να "νιώθεις" ότι δεν έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ, πάει μακρυά (όταν κάποια πράγματα είναι θεσμοθετημένα - και μάλιστα καλώς είναι, στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το να εκμεταλλεύονται κάποιοι περίπτωση αυτό το "δώρο", είναι ακόμη ένα διαφορετικού παπά ευαγγέλιο).

Δεν ψάχνω "δικαιοσύνη και ηθική στους νόμους". Και σε κάθε περίπτωση, συνήθως οι νόμοι ΕΙΝΑΙ δίκαιοι. ΚΑΙ ηθικοί. Το αν εφαρμόζονται ή όχι και ποιοί βολεύονται με την επιλεκτική εφαρμογή, και πάλι άλλη κουβέντα.

Η σούμα λέει ότι το προσωπικό σου φίλτρο "ηθικής", είναι ακριβώς αυτό : προσωπικό. Και όσο κι αν έχεις δικαίωμα στο να το διατηρείς, είναι άδικο, πώς να το κάνουμε. Τουλάχιστον όταν το κριτήριό σου είναι ένα "αν δεν μιλάει Ελληνικά" (το αν έχει γεννηθεί στην χώρα, δεν θα το βάλω στην κουβέντα). Κι εμένα με χαλάει πχ που δεν ακούω τον Καλάθη να μιλάει Ελληνικά, αλλά μπορεί απλά να μην το 'χει. Όταν έχει έρθει και παίζει από έφηβος στην Εθνική (καλώς ή κακώς), και ανεξάρτητα το πόσο πολύ προσέφερε ή το πόσο ίσως μας χαντάκωσε με το παιχνίδι του μέσα στα χρόνια, δεν γίνεται να το παραγνωρίσουμε, έστω κι αν το "πάτημα" ήταν ένας παππούς, επειδή δεν έμαθε (ή δεν θέλει ή δεν του βγαίνει) να μιλάει Ελληνικά). Κοντολογίς, το να πεις δεν γουστάρω τη φάση του Καλάθη, καταννοητό και δεκτό (όπως πχ το είπε ο BFH). Να λες όμως "δεν έχει δικαίωμα στη φανέλα αφού δεν γεννήθηκε εδώ ή δεν μιλάει Ελληνικά", μετά από τόσες συμετοχές, ε ΕΙΝΑΙ κάπως....

 

Φίλε μου φυσικά και εκφράζω την προσωπική μου άποψη. Νομίζω έχω το δικαίωμα. Όταν φοράς την ελληνική φανέλα εκπροσωπείς ένα συγκεκριμένο κοινό. Αυτό το κοινό έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Ομιλούν την ιδια γλώσσα, έχουν γεννηθεί στον ίδιο τόπο και έχουν και κάποια κοινά χαρακτηριστικά στη κοινωνική συμπεριφορά, κοινώς κουλτούρα. (Μην πιάσουμε τις εξαιρέσεις στα γενικά  και στα συνηθισμένα αναφερομαι).

εφόσον ο Καλάθης και ο Ντόρσεϊ δεν έχουν κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν δικαιούνται να εκπροσωπούν αυτή τη κοινωνική ομάδα. Οι συμμετοχές και η αξία τους ως παίκτες δεν έχουν καμμία σημασία στη συζήτηση. 

Επεξ/σία από tzotzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzotzo είπε

ο Καλάθης και ο Ντόρσεϊ δεν έχουν κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν δικαιούνται να εκπροσωπούν αυτή τη κοινωνική ομάδα. Οι συμμετοχές και η αξία τους ως παίκτες δεν έχουν καμμία σημασία στη συζήτηση. 

O Καλάθης δίνει πάντα το παρών στις υποχρεώσεις της Εθνικής εδώ και 13 χρόνια, ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzotzo είπε

εφόσον ο Καλάθης και ο Ντόρσεϊ δεν έχουν κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν δικαιούνται να εκπροσωπούν αυτή τη κοινωνική ομάδα. Οι συμμετοχές και η αξία τους ως παίκτες δεν έχουν καμμία σημασία στη συζήτηση. 

Η οποία συζήτηση του νήματος τυχαίνει να αφορά το eurobasket και την Εθνική....

Η κουλτούρα αυτών στο βιντεάκι που παρέθεσα παραπάνω ας πούμε σε εκφράζει; Το "δεν δικαιούνται" είναι λάθος. Συγνώμη, το τί δικαιούται και ποιός το αποφασίζουν θεσμοί, όχι οι πεποιθήσεις σου. Άλλο να πεις δεν με εκφράζει, δεν με βρίσκει σύμφωνο κλπ. Αν πιστεύεις βαθιά το αντίθετο σημαίνει πως είσαι υποψήφιος να πάρεις και τον νόμο στα χέρια σου. Πώς το ξέρω; Με τον ίδιο τρόπο που εσύ ξέρεις την μη "ελληνική" κοινωνική συμπεριφορά του Ντόρσευ. Υποθέτω, για χάρη της κουβέντας και μην με παρεξηγείς. 

Και στα γράφω αυτά που κατά 50% συμφωνούμε. Στην ελληνική παιδεία - γλώσσα. Στον τόπο γέννησης, με την αυστηρή έννοια, όχι. Δεν νομίζω πως αν είχα γεννηθεί σε μαιευτήριο του εξωτερικού θα ήμουν ιδιαίτερα διαφορετικός. Τα χρόνια διαμονής και εργασίας επίσης πολύ σημαντικά. Και είτε αρέσει σε κάποιους, είτε όχι, ο Καλάθης δούλεψε Ελλάδα. Και έχει και ελληνική καταγωγή. Και εν πάση περιπτώσει είναι δικός του λογαριασμός το αν νιώθει Έλληνες και επιθυμεί να παίζει εθνική, κανενός άλλου. Ειδικά ο Καλάθης, ήμαρτον, τόσα χρόνια. Ζει Ελλάδα, φαντάζομια πληρώνει φόρους, τέλη... Μαγκιά του αν έκανε ακριβά συμβόλαια στον ΠΑΟ, τόσο κοστολογήθηκε τι να κάνουμε.  Με συγκινεί ώρες-ώρες πόσο σκεφτόμαστε την τσέπη του Γιαννακόπουλου, των Αγγελόπουλων κλπ... 

Όσο για τον Ντόρσευ.  Μας πείραξε που πάει NBA ΚΑΙ για να πάρει σύνταξη (προφανώς όχι μόνο γι αυτό, μην τρελαθούμε, δεν θα περιορίσουμε και τα όνειρα του παιδιού...). Που και γι αυτό να πήγε, πηγμένο μυαλό δείχνει. Το ότι το μισό δημόσιο δούλευε με πλαστά πτυχία ας πούμε δεν μας ενοχλεί. Με τη δικαιολογία πως έπρεπε να "επιβιώσουν" στην Ελλάδα, προσφέρουν κλπ. Το ότι το παληκαράκι θα εξασφαλίσει 700 δολάρια μετά τα 50 από USA είναι το πρόβλημα. Θα τον προτιμούσατε άφαντο κηπουρό του δήμου στην Ελλάδα δηλαδή;

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πιάνουμε τις εξαιρέσεις. Αν γεννήθηκες σε ένα μαιευτήριο στο Ιράν από Έλληνες γονείς και καπάκια μεγάλωσες Ελλάδα. Είναι εξτριμ παραδείγματα αυτά.

 

Τι κοινό έχεις εσύ με τον Καλάθη και τον Ντόρσεϊ. Πέρα από το κοινό διαβατήριο. Και επειδή θα πάει εκεί η συζήτηση, το βλέπω, δεν μιλάω για το οικονομικό. Τι έχει κάνει ο Καλάθης που κανείς relate στην καθημερινότητα σου ως Έλληνας. Οι συμμετοχές είναι άσχετες ξαναλέω. Οι συμμετοχές ήρθαν από ένα δικαίωμα νομικό και από την επιθυμία του κράτους να παίξει με την εθνική. Μην ξεχνάμε πως εκτός από Έλληνας(στα χαρτιά) είναι και Αμερικανός.  Και αν του δινόταν η δυνατότητα να παίξει με τους Αμερικανούς θα φορούσε άλλη φανέλα.

Επεξ/σία από tzotzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Το μακρινο 2013 ενοψει Ευρωμπασκετ , στα 24 του -ειχε μαλλια ακομα-,  προσεφερε απειρο καλλος αντιμετωπιζοντας την εθνικη με τουπε Λεμπροζ Τζειμς, ερχομενος απο μια σεζον στο…eurocup οπου ειχε πεταχτει να μαζεψει πετροδολλαρα. Συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα του Τρινκιερι , επι μερες τον αναζητουσε τοσο αυτος οσο κι οι συμπαικτες του στο κινητο για να μαθουν αν θα κατεβει με την εθνικη. Για να προχωρησει και η προεπιλογη του ροστερ εγκαιρα. Δεν το σηκωνε σε κανεναν. Δεκα ημερες μετα που το σηκωσε στον Τρινκερι, εβαλε ορους για τη συμμετοχη του, μεταξυ των οποιων να μη μετεχει της προετοιμασιας απο την αρχη της. Πραγμα που εχει επιβεβαιωσει κι ο Αμερικανος με δηλωσεις του. Φανταζομαι οτι ο Τρινκιερι του ειπε μερικα Ιταλικα με…γαλλικη προφορα και τον αφησε να συνεχισει τις διακοπες στην πατριδα του. Αν με ρωτας, το παραπανω επρεπε να αποτελει δια βιου ταφοπλακα για τη συμμετοχη του συγκεκριμενου παρταλιου στην εθνικη στο μελλον. Οχι τοσο για τις απαιτησεις που εθεσε, ας πουμε πως ειχε τους λογους του, αλλα για το γεγονος οτι δε σηκωνε τηλεφωνα. Αλλα δυστυχως στην ΕΟΚ αποφασισαν να το προσεπρασουν τα επομενα χρονια, ελλειψει οσων γκαρντ χρειαζομασταν. Παιδαριωδη λαθη που στοιχησαν και στοιχιζουν ακομα.

Ακομα και στο κοντινο 2019 , στα 30 τπυ, εδειξε πως δεν αποτελει προτεραιοτητα για αυτον η εθνικη αφου δημοσιως μοιραστηκε τις σκεψεις αποχωρησης του απο αυτην, μετα τη ληξη μιας ακομη αποτυχημενης παρουσιας του με το εθνοσημο. Δυστυχως τον πεισανε να κατεβει και φετος. Εκ του αποτελεσματος κι απο την εν γενει παρουσια του καταλαβαμε εαν ειχε πραγματικα διαθεση ή οχι.

Πιθανως μου διαφευγουν κι αλλα, γιατι λογω οπαδικων προτιμησεων εχω συγκρατησει περισσοτερα θεματα που αφορουν την παρουσια του στον ΠΑΟ, παρα στην εθνικη.

Το προβλημα παντως, ειναι πως τον συζητανε και για του χρονου.

 

Έτσι ακριβώς ειναι τα πραγματα σχετικα με την παρουσια του Καλάθη το 2013 παρόλα αυτα  εγω δικαιολογώ ένα παιδί 22-23 χρονων να κάνει ένα λάθος την χρονιά που έψαχνε και βρήκε τελικά θέση στο NBA.Το εύκολο θα ήταν να αρνηθεί να έρθει όπως ο Κουφός,αυτός θεωρώ οτι το πάλευε να έρθει απλά διαχειρίστηκε λαθος την κατασταση.Γενικότερα ομως στην πορεία του ήταν συνεπής με την εθνική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Τι έχει κάνει ο Καλάθης που κανείς relate στην καθημερινότητα σου ως Έλληνας.

Δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι κάνει μπάνιο, τρώει, βλέπει κανα Netflix, insomnia πράγματι δεν νομίζω να μπαίνει. Πες μου παράδειγμα, όχι σε σχέση με εμένα, αλλά με συμπαίκτες του βέρους Έλληνες γιατί το οικονομικό δεν βγαίνει από την εξίσωση έτσι εύκολα. Υποθετικά πάντα, εκτός κι αν τον γνωρίζεις προσωπικά. Γιατί εμένα σίγουρα όχι.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι κάνει μπάνιο, τρώει, βλέπει κανα Netflix, insomnia πράγματι δεν νομίζω να μπαίνει. 

Αυτά τα κάνει όλος ο κόσμος ανεξαρτήτως εθνικότητας. Λέω να κάνεις relate στην καθημερινότητα σου ως Έλληνας. Το γράφω ξεκάθαρα. Ας πούμε μιλάτε την ίδια γλώσσα;

Ας πούμε έχεις τις ίδιες αναμνήσεις από το σχολείο; Έχεις περπατήσει τους ίδιους δρόμους ή έχεις πάει τις ίδιες εκδρομές;

 

Γιατι τον Λούντζη τον φαντάζομαι να έχει κάνει αστείο με μιλκο και τυρόπιτα και τον φαντάζομαι να έχει πάει πενταήμερη με το σχολείο. Και άλλα τέτοια παραδείγματα.

 

Όπως επίσης φαντάζομαι οποιοδήποτε παιδί που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα από Αλβανούς, Ρώσσους, Πακιστανούς γονείς 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicksoti είπε

 

Όσο για τον Ντόρσευ.  Μας πείραξε που πάει NBA ΚΑΙ για να πάρει σύνταξη (προφανώς όχι μόνο γι αυτό, μην τρελαθούμε, δεν θα περιορίσουμε και τα όνειρα του παιδιού...). Που και γι αυτό να πήγε, πηγμένο μυαλό δείχνει. Το ότι το μισό δημόσιο δούλευε με πλαστά πτυχία ας πούμε δεν μας ενοχλεί. Με τη δικαιολογία πως έπρεπε να "επιβιώσουν" στην Ελλάδα, προσφέρουν κλπ. Το ότι το παληκαράκι θα εξασφαλίσει 700 δολάρια μετά τα 50 από USA είναι το πρόβλημα. Θα τον προτιμούσατε άφαντο κηπουρό του δήμου στην Ελλάδα δηλαδή;

 

Ειναι τελειως αλλο το point μου και ειναι και ξεκαθαρο τωρα που το ξαναδιαβαζω, οποτε δεν εχει νοημα να το επαναλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

O Καλάθης δίνει πάντα το παρών στις υποχρεώσεις της Εθνικής εδώ και 13 χρόνια, ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

 

Ένιωσα μια ανατριχίλα όταν ξαναείδα το Ελλάδα - Σλοβενία... Μεγαλεία...

Ο Σοφο γιατί στάματησε μετά? Δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Δεν ξερω αν ειναι unfair σημερα, επειδη ετυχε ο ΠΑΟ να του πληρωνει τα κοροιδιστικα συμβολαια που ζητουσε, αλλά η ουσια ειναι οτι οταν ενταχθηκε στην εθνικη, δε διεφερε σε πολλα απο αυτο το οποιο κριτικαρουμε στους Ισπανους και τον Μπραουν. 

Προφανως προκαλει περισσοτερο η περιπτωση του Μπραουν οντας πιο κραυγαλεα καθως εμφανιστηκε ως κομητης στο ροστερ της Ισπανιας στα 32 του, αλλα ως προς το τυπικο του θεματος ειναι μια λιγο πιο εξελιγμενη περιπτωση απο του Καλαθη (οταν ενταχθηκε κι εκεινος) κι οχι κατι ιδιαιτερα πιο ακραιο.

Προσωπικα αν με ρωτας οσο δε γουσταρω να βλεπω τον Μπραουν στην Ισπανια, αλλο τοσο δε γουσταρω τον Καλαθη στην Ελλαδα, γιατι η εθνικη για αυτους δεν ειναι αυτο που ηταν για τον ΔΔ, τον Παπαλουκα, τον Ναβαρο, τον Γκασολ, το Νοβιτζκι κλπ κλπ. Αντιθετως την χρησιμοποιουν σαν οχημα για αλλους λογους. Και προφανως απο τετοιους παιχτες δε προκειται να δεις ποτε αυταπαρνηση, οπερ και εγενετο. (οχι οτι δεν υπαρχουν Ελληνες γεννημα-θρεμα που δε θα δειξουν ποτε τους αυταπαρνηση για το εθνοσημο, αλλα εκει ειναι αλλη η αιτια και αλλη η συζητηση και τελος παντων τα περι αυταπαρνησης δεν εχουν να κανουν με το θεμα των νατουραλιζε αλλα ειναι η προσωπικη μου αποψη-γουστο για το τι παιχτες πρεπει να παιζουν με την εθνικη).

Ο Καλαθης που χρησιμοποιει την εθνικη σαν οχημα για αλλους λογους και εχει παρει ενα καραβι λεφτα απο τον Παναθηναικο παιζει στην Εθνικη συνεχομενα 2008-2022 με εξαιρεση το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλαθης αντετονκουμπο δεν πανε μαζι στην ιδια πενταδα.Μαρκαρανε τρεις το γιαννη και την πασαραμε σοτν καλαθη που τον μαρκαραν στα 4 μετρα γελαει ο κοσμος.Η πενταδα πρεπει να ειναι σλουκας dorsey παπανικολαου γιαννης+ενα πενταρι με σουτ.Οσο παιζουμε αυτα τα ηλιθια σχηματα θα χανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...