Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ant_ είπε

7-1 Ρεκορ Εμεις και δεν δικαιουμασταν κατι

Η πολωνια με 5-2  και 2 τριανταρες στο κεφαλι δικαιουται

 

 

οσο και αν θέλω να συμφωνησω δεν πάει έτσι, σορρυ. 

σε τέτοιο επίπεδο και ειδικά σε αγώνες νοκ-αουτ δεν εχει απολύτως καμια σημασία τι εκανες στα προηγούμενα παιχνίδια. καθε παιχνιδι ειναι απο το μηδέν. ολα τα άλλα ειναι να 'χαμε να λέγαμε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά τα τουρνουά δεν είναι "δίκαια" με την έννοια ότι μια κακή μέρα αρκεί να σε πετάξει έξω. Άλλες φορές ευνοείσαι, άλλες αδικείσαι. Ο Ολυμπιακός σε σειρά αγώνων αποκλείεται να έχανε από την Μπανταλόνα το 1994, αλλά μάλλον αποκλείεται να κέρδιζε και την ΤΣΣΚΑ το 2013. Η εθνική το '87 είχε 2 ήττες κι όμως πήρε το χρυσό. Και τα λοιπά και τα λοιπά. Γνωστοί οι κανόνες, οπότε δεν έχει νόημα να γκρινιάζουμε. Απλώς να το έχουμε υπόψη μας όταν αποθεώνουμε τους νικητές και καταδικάζουμε τους ηττημένους...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο ειπα και πρεπει να αλλαξει το συστημα διεξαγωγης και να κερδιζουν το τουρνουα οι συνολικα καλυτερες ομαδες

Να εχει φτασει μια ομαδα που την κανανε μπαλα και διασυρθηκε στο τουρνουα να διεκδικει μεταλλιο και αλλες καλυτερες να ειναι εκτος κατι κανουν λαθος με τους ορους διεξαγωγης

Καιρος να αλλαξει το συστημα

Αλλαγες προς το χειροτερο οπως την αυξηση των ομαδων ξερουν να κανουν κατι προς το καλυτερο οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ant_ είπε

Για αυτο ειπα και πρεπει να αλλαξει το συστημα διεξαγωγης και να κερδιζουν το τουρνουα οι συνολικα καλυτερες ομαδες

Να εχει φτασει μια ομαδα που την κανανε μπαλα και διασυρθηκε στο τουρνουα να διεκδικει μεταλλιο και αλλες καλυτερες να ειναι εκτος κατι κανουν λαθος με τους ορους διεξαγωγης

Καιρος να αλλαξει το συστημα

Αλλαγες προς το χειροτερο οπως την αυξηση των ομαδων ξερουν να κανουν κατι προς το καλυτερο οχι

Και σε 5-6 χρόνια που θα σταματήσει ο αντετοκούνμπο και τα παιδιά του θα είναι ακόμη μικρά για να τα βάλουμε στην Εθνική, θα μπείτε οι ίδιοι μέσα να λέτε στο ινσόμνια ότι "τα τουρνουά είναι παράγκες για να κερδίζουν όλο οι ίδιες και οι ίδιες καλές/μεγάλες ομάδες".

Δεν πεθαίνει ποτέ ο ελληνάρας ρε γμτ μου. :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ant_ είπε

Για αυτο ειπα και πρεπει να αλλαξει το συστημα διεξαγωγης και να κερδιζουν το τουρνουα οι συνολικα καλυτερες ομαδες

Να εχει φτασει μια ομαδα που την κανανε μπαλα και διασυρθηκε στο τουρνουα να διεκδικει μεταλλιο και αλλες καλυτερες να ειναι εκτος κατι κανουν λαθος με τους ορους διεξαγωγης

Καιρος να αλλαξει το συστημα

Αλλαγες προς το χειροτερο οπως την αυξηση των ομαδων ξερουν να κανουν κατι προς το καλυτερο οχι

Θα διαρκούσε πολύ περισσότερο το τουρνουά τότε,σκέψου να έπαιζαν προημιτελικά,ημιτελικά και τελικό σε 3 νίκες.Θα έπαιζαν κάνα 2μηνο.

Έτσι είναι πιο ενδιαφέρον νομίζω.Πιο γρήγορο.

Και στην τελική,στο παρελθόν σχεδόν πάντα,το χρυσό το έπαιρνε η καλύτερη ομάδα.Τώρα το ποιος θα βγει 2ος,3ος κλπ. νομίζω δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Και έμεις αν το 1987 παίζαμε τελικό σε 3 νίκες με τη Σοβιετική Ένωση,το πιο πιθανόν να χαναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aks είπε

έχω την εντυπωση οτι η γαλλια ειναι η πιο τυχερη ομαδα του ευρωμπασκετ.Οι αντιπαλοι της κανουν δωρα συνεχως

Μπορει να ειναι και έτσι. 

Η Γαλλία είναι καλή ομάδα με κάποιες διακρίσεις που σε αρκετές διοργανώσεις φτάνει σε final 8 και σε final 4, τώρα χρύσα ασημένια κτλ δεν τα έχω μετρήσει. Στο συγκεκριμένο eurobasket ελάχιστοι την υπολόγιζαν, μάλλον γιατί δεν έχει κάτι η εμφάνιση της στους αγώνες η κάποιον παίκτη τύπου Parker, μονο τον Ερτελ έχω κρατήσει στο μυαλό μου. 

Από ότι φαίνεται η εθνική Γαλλίας στο μπάσκετ είναι μια ομάδα επιπεδου κατ' ελάχιστον για προημιτελικά και ημιτελικά που είτε με τον εναν είτε με τον άλλον τρόπο, δικαίως η αδίκως, με δώρα η μη, θα πρέπει να την υπολογίζουμε σοβαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στοιχηματικα τον Αυγουστο την Γαλλια την εδιναν 3η και καποια περιοδο 1η tied με την Σλοβενια.

Μια χαρα υπολογιζοταν.

Επεξ/σία από omghi2u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ κάτι: υπάρχει η τάση εδώ μέσα να γενικεύετε.

το ότι ο Ιτούδης έκανε λαθοι στο παιχνίδι με Γερμανία δεν τον κάνει άχρηστο.

το οτι πολλοί διεθνείς ήταν εκτός ρυθμού δεν τους κάνει κακούς παίχτες. Οι ίδιοι είναι που έπεσαν φοβερή άμυνα με Ουκρανία και Τσεχία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο αθλημα

εχω την εντυπωση οτι η ομαδα ηταν εντελως λαθος στημενη τοσο σε επιπεδο παιχτων οσο και αμυνας + ηταν η μερα της αντιπαλης ομαδας σε ποσοστα ευστοχιας (αν τους παιζαμε αμυνα δε θα ειχαν αυτα τα ποσοστα imho)

Επεξ/σία από charlie_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ant_ είπε

Πιστευω πρεπει να αλλαξει λιγο το συστημα του eurobasket για να το κερδιζει οσο δυνατον γινεται η καλυτερη ομαδα και οχι καποια που ετυχε να εχει ενα καλο βραδυ η πηρε καποιο σφυριγμα

Μιλαμε για αθλημα που τα πρωταθληματα κρινονται στις 4 η 3 νικες

Οι ομιλοι ουσιαστικα και πρωτος να βγεις με εκπληκτικες εμφανισεις δεν σου δινουν καποιο μεγαλο κερδος

Παιξαμε 7 παιχνιδια τα 5 στους ομιλους αδικος κοπος

Ενα συστημα με double elimination οπου οι πρωτοι των ομιλων παιζουνε μεταξυ τους και οι νικητες περνανε ημιτελικους μου φαινεται ποιο δικαιο

Ίσως να ήταν μία λύση τα παιχνίδια να ειναι δύο, να κρατάνε το σκορ από το πρώτο, και αν έρθουν ισοπαλία στο σκορ συνολικά, να παίζουν παράταση.

(Δεν προβλέπω να γίνει τίποτα από αυτά βέβαια αλλά λέμε τώρα…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ant_ είπε

Για αυτο ειπα και πρεπει να αλλαξει το συστημα διεξαγωγης και να κερδιζουν το τουρνουα οι συνολικα καλυτερες ομαδες

Να εχει φτασει μια ομαδα που την κανανε μπαλα και διασυρθηκε στο τουρνουα να διεκδικει μεταλλιο και αλλες καλυτερες να ειναι εκτος κατι κανουν λαθος με τους ορους διεξαγωγης

Καιρος να αλλαξει το συστημα

Αλλαγες προς το χειροτερο οπως την αυξηση των ομαδων ξερουν να κανουν κατι προς το καλυτερο οχι

Το ευρωμπασκετ του 2005 παντως μεσα απο αγωνες νοκ αουτ το πηρες.

Ομοιως και το euro 2004.

Δε βαζω του 1987 γιατι θα πει καποιος , αλλες εποχες κλπ.

Και μεχρι και το ματς με τη Τσεχια φετος δεν τεθηκε θεμα κακου συστηματος διεξαγωγης, ισα ισα που επειδη φαινομενικα ειχαμε καλυτερες διασταυρωσεις απο αυτους που θεωρουσαμε δυσκολους αντιπαλους, λεγαμε οτι ειναι η ευκαιρια μας φετος. Μολις δε, χαρη στα νοκ αουτ, εμεινε εξω η Σερβια, πανηγυρια εμεις. Αρα μια χαρα βολικο μας φαινοταν το συστημα διεξαγωγης, ωσπου ηρθε η σφαλιαρα.

Ξερεις τι γινεται; Ημασταν τοσο ανυπαρκτοι στο Β ημιχρονο και τοσο διαστημικοι οι Γερμανοι που δεν αφησαν κανενα περιθωριο για την καθιερωμενη γκρινια για τη διαιτησια. Οποτε τι αλλο εξωγενες μπορει να φταιξει για την αποτυχια; Ε το συστημα διεξαγωγης. Οκ δεν παει ετσι, τοσες δεκαετιες, ολες οι ευρωπαικες και παγκοσμιες διοργανωσεις παιζονται με ομιλους και στη συνεχεια με νοκ αουτ. Και υπαρχει μια σειρα απο λογους προφανως . Μπορω να αραδιασω καποιους, αλλα θεωρω πιο ωφελιμο να κοιταξουμε τους λογους της παταγωδους αποτυχιας, αντι να σπαταλαμε φαια ουσια για να σκεφτουμε ποιο συστημα διεξαγωγης θα διασφαλιζε καλυτερα τους ισχυρους, ητοι το συμφερον μας εναντι των λιγοτερο ισχυρων.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...