Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο Παπαγιάννης είχε την ψυχη πχ του Παπανικολάου πιστεύω θα είμασταν άλλη ομάδα. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά λες και φοβάται οταν του δινουν τη μπαλα. Εγώ πάντως κάθε φορά που του την δίνουν φοβάμαι ότι θα του φύγει. Και δεν βγάζει αυτό το πάθος του σκύλου που θα τρέξει. 

Εγώ εκεί που χάναμε με 12-14 πριν το τέλος (και εγώ είμαι απλά ένας καναπετζής οπότε όχι ότι έχει σημασία) θα έβαζα απλά μέσα τα πέντε άτομα που είναι τα πιο μεγάλα σκυλιά. Τους πιο παθιασμένους. Να σκυλιάσουν στην άμυνα και να κάνουμε τον σταυρό μας στην επίθεση. Ποιός Ντορσει πχ; 

Γιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Καλάθης(;), Σλουκας(;), Θανάσης(; - σιγουρα πιο παθιασμενος αλλα ίσως ο συγκεκριμένος too much. Απ το πάθος του δηλαδη κάνει λάθος φαουλ και βγαίνει σε κακό), Λαρεντζάκης; 

εκ των Καλαθη/Σλουκα δεν ειμαι σιγουρος ποιος ειναι πιο παθιασμενος - θα λεγα Σλουκας αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, gate6 είπε

Το ροστερ που κατεβασε η Αμερικη τοτε ηταν απο τα καλυτερα...καμια σχεση με τα ροστερ που εχει κατεβασει τα τελευταια 10 χρονια....

Όλοι αυτοί οι HoFsers στην Ιαπωνία ήταν Under 25 και το κυριότερο με σχεδόν ελάχιστη εμπειρία με FIBA rules πλην του 2004 κάποιοι από αυτούς (που και εκεί τα θαλασσώσανε). Χωρίς να θέλω να μειώσω την τεράστια επιτυχία της Εθνικής αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτα τα τουρνουα ο προπονητης πρεπει να εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

Ικανοτητα να συσπειρωνει.

Ικανοτητα να τραβαει το 101% απο την ενεργεια και το παθος των παικτων του.

Ικανοτητα να διαβαζει το ματς πριν αλλα και κατα τη διαρκεια του.

Η αριστη γνωση της τακτικης και τα 1000 συστηματα δεν θα βοηθησουν, εαν δεν υπαρχουν τα πιο πανω. Ενιοτε, η εμμονη στον τακτικισμο παραβλεποντας τα παραπανω  μπορει να αποβει οχι απλα μοιραια, αλλα εξευτελιστικη για την ομαδα.

Εκ των πραγματων, προπονητες σαν τον Ποτσεκο της Ιταλιας που τον περιγελουσαμε, αποδεικνυονται ικανοτεροι απο τον Ιτουδη για αυτου του ειδους τα τουρνουα. Κατ´επεκταση και ο Γιαννακης τον οποιο δεν εκτιμω καθολου ως προπονητη, ειναι πιο χρησιμος απο Ιτουδηδες και Πεσιτς κλπ για τετοιες δουλειες. Ιτουδης, Πεσιτς κλπ μκα χαρα στην τακτικη, αλλα αυτο αποδιδει μεσα στη σεζον που η ομαδα θα προλαβει να αφομοιωσει την τακτικη σου. Κι οχι μεσα σε 15 μερες συν την συντομη προετοιμασια. Δεν θες χαρτογιακαδες προπονητες σε τουρνουα 20 ημερων. Ειδικοδυναμιτες ΟΥΚαδες θες με συγκεκριμενα στοιχεια στη προσωπικοτητα τους και βασικες γνωσεις μπασκετ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aks είπε

έχουμε το καλυτεορ δυνατο ροστερ για τα δεδομενα μας.Τους αλλους ομως τους κοιταξατε?Η γερμανια ακομα και με τις απουσιες τους εχουν 3-4 nbaers

OK, και η Σερβία είχε τόσο τον MVP του ΝΒΑ όσο και τον MVP της Ευρωλίγκας και δεν έφτασε καν στους 8. Ενώ η Πολωνία είναι. Δε λέει κάτι αυτό.

Απλά το τουρνουά αυτό ήταν η μόνη ρεαλιστική ευκαιρία για την επόμενη δεκαετία να κερδηθεί κάποιο μετάλλιο. Ίσως του χρόνου στο παγκόσμιο να υπάρξει κάποια συναστρία και να φτάσουμε στους 4 αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της εθνικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Babis_allos είπε

εκ των Καλαθη/Σλουκα δεν ειμαι σιγουρος ποιος ειναι πιο παθιασμενος - θα λεγα Σλουκας αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

Σλούκας ξεκάθαρα. Ο Καλάθης έμοιαζε να έχει ξεμείνει απο δυνάμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα έχω πάει Ισπανία - Φινλανδία (υποστήριζα την Φινλανδία χωρίς να είμαι σίγουρος το γιατί - ηταν αυτόματα. Μάλλον επειδή έχουμε κλάψει από Ισπανία, ίσως τα χρώματα κλπ)

Πήγα Ελλάδα-Γερμανία προφανώς υποστήριζα την Ελλάδα.

Σήμερα θα πάω Ιταλία-Γαλλία όπου υποστηρίζω Ιταλία φανατικά α) γιατί ειναι σκυλιά παθιασμένα και β) γιατί η αρραβωνιαστικιά μου είναι Ιταλίδα. Οπότε αν θέλετε να βγάλετε λεφτά παίχτε τα στην Γαλλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Η εμφάνιση και το κοουτσάρισμα με την Ισπανία στον τελικό του 2006 ήταν χειρότερη από τη χτεσινή, τηρουμένων των αναλογιών.

Συμφωνώ πως ήταν κακή η εμφάνιση στο τελικό. Μάλλον δεν έφυγε κανείς ποτέ από τον ημιτελικό.

Αλλά

Καταρχήν απέναντι είχες ομάδα ΕΠΟΣ.

Και συγκρίνεις χαμένο τελικό, μετά από την καλύτερη εμφάνιση ever της εθνικής και νίκη επί της Team USA με αποκλεισμό στους 8 από την Γερμανία.

Ας πήγαινε τελικό με επικές εμφανίσεις και ας διασυρόταν εκεί η τωρινή ομάδα αφού τα εξισώνουμε.

Εγώ δε θα μίλαγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Εκ των πραγματων, προπονητες σαν τον Ποτσεκο της Ιταλιας που τον περιγελουσαμε, αποδεικνυονται ικανοτεροι απο τον Ιτουδη για αυτου του ειδους τα τουρνουα. Κατ´επεκταση και ο Γιαννακης τον οποιο δεν εκτιμω καθολου ως προπονητη, ειναι πιο χρησιμκς απο Ιτουδηδες και Τσαβι Πασκουαλ κλπ για τετοιες δουλειες.

Εντάξει το μπλοκάκι του Ρεκαλκάτι έκανε δουλειά με το που βγήκε ο πολυαγαπημένος μας παλιάτσος, και η ξεροκεφαλιά του Πέσιτς με τους Γιόκιτς, Μιλουτίνοφ που τους γλένταγαν.

1 λεπτό πριν, Diinekis21 είπε

Συμφωνώ πως ήταν κακή η εμφάνιση στο τελικό. Μάλλον δεν έφυγε κανείς ποτέ από τον ημιτελικό.

Αλλά

Καταρχήν απέναντι είχες ομάδα ΕΠΟΣ.

Και συγκρίνεις χαμένο τελικό, μετά από την καλύτερη εμφάνιση ever της εθνικής και νίκη επί της Team USA με αποκλεισμό στους 8 από την Γερμανία.

Ας πήγαινε τελικό με επικές εμφανίσεις και ας διασυρόταν εκεί η τωρινή ομάδα αφού τα εξισώνουμε.

Εγώ δε θα μίλαγα.

Τι να κάνουμε την Γερμανία βρήκε στο δρόμο της στα χιαστί, που είναι πολύ πιθανό και να το σηκώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλοι αυτοί οι HoFsers στην Ιαπωνία ήταν Under 25 και το κυριότερο με σχεδόν ελάχιστη εμπειρία με FIBA rules πλην του 2004 κάποιοι από αυτούς (που και εκεί τα θαλασσώσανε). Χωρίς να θέλω να μειώσω την τεράστια επιτυχία της Εθνικής αυτά.

και under 15 να ηταν τοτε παλι ανωτεροι ηταν......Ειχαν το καλυτερο ροστερ και ολοι τους ειχαν για χρυσο μεταλιο στο χαλαρο....

1.jpg

Επεξ/σία από gate6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilos είπε

Ο Λούτζης έπρεπε έστω να δοκιμαστεί όταν ο Λάρυ πήρε το τρίτο foul.

Πόσα λεπτά έπαιξε αυτός σε όλο το Ευρωμπάσκετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Μέχρι τώρα έχω πάει Ισπανία - Φινλανδία (υποστήριζα την Φινλανδία χωρίς να είμαι σίγουρος το γιατί - ηταν αυτόματα. Μάλλον επειδή έχουμε κλάψει από Ισπανία, ίσως τα χρώματα κλπ)

Πήγα Ελλάδα-Γερμανία προφανώς υποστήριζα την Ελλάδα.

Σήμερα θα πάω Ιταλία-Γαλλία όπου υποστηρίζω Ιταλία φανατικά α) γιατί ειναι σκυλιά παθιασμένα και β) γιατί η αρραβωνιαστικιά μου είναι Ιταλίδα. Οπότε αν θέλετε να βγάλετε λεφτά παίχτε τα στην Γαλλία...

Εσύ τουλάχιστον έχεις Ιταλίδα και θα σε παρηγορεί, και μετά ίσως (αν και δε το ελπίζω) να την παρηγορείς κι εσύ μετά το σημερινό. Forza Italia!

Εμείς εδώ κλαίμε μόνοι. Πώς περνάει αυτό το κάζο? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Λουντζης χρησιμοποιηθηκε μια φορα και ηταν εκ των καλυτερων, συγκεκριμενα μπηκε σε στραβωμενο παιχνιδι με την Μεγαλη Βρετανια και ηταν αν οχι ο βασικος, εκ των βασικοτερων συντελεστων για να μαζευτουν τα ασυμαζευτα και να καθαρισει το παιχνιδι, οταν Καλαθηδες, Σλουκες, Ντορσι κλπ πελαγοδρομουσαν ως συνηθως.

Κατοπιν τουτου, δεν του ξαναδοθηκε καμια ευκαιρια, αντιθετως επεμεινε σε Καλαθη, Σλουκα, Ντορσι σε ολα τα παιχνιδια, ειτε στραβωναν, ειτε οχι. Μονο σε garbage time ξαναχρησιμοποιηθηκε κι εκει με μετρο..

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Όσα και ο Κώστας.🤣

Ε...

Μαρέσει που έκανε και δηλώσεις ο Ιτούδης πως η 12αδα είναι λίγη και θα πρέπει να κατεβάζουν 14αδα οι ομάδες.

Αφού δε τους χρησιμοποιείς βρε γιαβρί μου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλη πίκρα η χθεσινή...

Εμένα πάντως μου θύμισε λίγο το παιχνίδι Ελλάδα-ΗΠΑ το 2006, αλλά από την ανάποδη. Δηλαδή το φαβορί κατεβαίνει με μια αφέλεια στην αμυντική τακτική κι όταν βλέπει ότι δε λειτουργεί, δεν κάνει καμιά προσαρμογή, αλλά προσπαθεί να κερδίσει το ματς με την επίθεση. Αν θυμάστε το 2006 εμείς βάζαμε τα πάντα και τους είχαμε κυριολεκτικά διαλύσει στα πικ εν ρολ κι αυτοί συνέχιζαν να παίζουν με τον ίδιο τρόπο στην άμυνα. Ε, από κάποιο σημείο και μετά είχε ανέβει η αυτοπεποίθηση στα ύψη και βάζαμε και τα τρίποντα που δεν ήταν το δυνατό σημείο της τότε ομάδας. Όπως και χθες η Γερμανία, δεν είχαμε σχεδόν χάσει σουτ στην τρίτη περίοδο.

Έτσι και χθες, αλλά δυστυχώς ανάποδα. Η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε την εμμονή στην αμυντική μας τακτική και συνέπεσε να είναι και σε φοβερή μέρα επιθετικά. Αν ξαναπαίζαμε αύριο μπορεί να είχαν 40% στα τρίποντα αντί 55% και να κερδίζαμε εμείς. Αλλά οι 107 πόντοι δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι, εμείς τους επιτρέψαμε να τους βάλουν. Έτσι είναι τα νοκ άουτ.

Δυστυχώς η ιστορία γράφεται -και- από λεπτομέρειες. Αν δεν είχε πατήσει τη γραμμή ο Ντουράντ, ο Γιάννης μπορεί να θεωρούνταν loser. Αν δεν είχε βάλει το τρίποντο ο Διαμαντίδης το 2005 μπορεί αν μην είχε γιγαντωθεί ποτέ εκείνη η γενιά. Αν δεν είχαμε πέσει πάνω στον σεληνιασμένο Πάου το 2015 μπορεί να είχαμε πάρει μετάλλιο και αυτό να οδηγούσε σε άλλα 2-3 μέχρι τώρα. Η σημερινή ομάδα θα μπορούσε άνετα φτάσει μέχρι και το χρυσό φέτος υπό ορισμένες συνθήκες και να μείνει στην ιστορία, παρά τις αδυναμίες της. Δεν συνέβη, αλλά το ταξίδι είχε ενδιαφέρον μετά από αρκετά χρόνια.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...