Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, moure είπε

Άλλες εποχές και σχεδόν άλλο άθλημα,κορυφαίος ο Γκάλης δεν το συζητάμε αλλά μην πιστεύεται ότι αν έπαιζε σήμερα θα έβαζε 30αρες και 40αρες σε κάθε ματς.

Πιστεύω πως αν έπαιζε ο Γκάλης σήμερα, θα ήταν ένα μείγμα Λάρκιν Μίσιτς, δηλαδή καλύτερος από αυτούς αλλά κάπου εκεί...

11 ώρες πριν, filipN είπε

- Η επίδραση του Γκάλη ήταν αυτή που λες κυρίως στην επαρχία και σε ορισμένες περιοχές των Αστικών Κέντρων. Αλλά δεν έμαθαν με αυτόν το μπάσκετ όλοι οι Έλληνες. Σε μερικές περιοχές το γνώριζαν πολύ καλά από παλαιότερα.

- Ακόμα και σε μικρές συνοικίες της Αττικής ή σε πρωτεύουσες νομών όπως η Πάτρα. Στο Παγκράτι την Καισαριανή και τους γύρω Δήμους για παράδειγμα, ήταν ελάχιστα τα νεαρά άτομα τα οποία τη δεκαετία του 60 δεν γνώριζαν τους κανονισμούς του μπάσκετ και δεν αναγνώριζαν στο δρόμο τον Αντώνη Λάνθιμο και τον Κώστα Πολίτη (όταν ήταν ακόμα παίκτης) και όχι μόνο αυτούς.

- Την ίδια εποχή, σε ένα μεγάλο μέρος της Ελλάδας ήξεραν την ελληνική «Dream Team του 68» δηλαδή την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ και όλους τους παίκτες της.

Μπορεί να γνώριζαν μπάσκετ αλλά δεν ήταν ελκυστικό για τα παιδιά.

Μετά τον Γκάλη το μπάσκετ έγινε εθνικό άθλημα.

Και όταν συμμετέχουν χιλιάδες παιδιά, θα βγουν τα 2-3 ταλέντα....

Αν δεν ήταν ο Γκάλης δεν θα ασχολιόταν με το μπάσκετ ο Αντετοκούνμπο.

Ο Γκάλης ήταν ο προφήτης και ο Γιάννης ο μεσσίας ! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, winawer είπε

Το μπάσκετ ειναι ομαδικό άθλημα και δυστυχώς ένας παίχτης δεν φέρνει την άνοιξη. Αν εξαιρέσεις τον Γιάννη όλοι οι υπόλοιποι παίχτες είναι κατά πολύ κατώτεροι της ομάδας του 2005. Επίσης το μπάσκετ έχει αλλάξει από τοτε και απαιτούνται διαφορετικά χαρακτηριστικά τα οποία η τωρινή ομάδα δεν διαθέτει. 
 

Θεωρω άτοπη τη μπασκετική σύγκριση Γκάλη και Γιάννη. Ο ένας ήξερε καντάρια μπάσκετ άνω ο άλλος εκμεταλλευεται τα αθλητικά του προσόντα 

Νομίζω πως και ο Γκάλης ήξερε καντάρια μπάσκετ, καθώς επίσης είναι αστείο να λες πως ο Γιάννης δεν εκμεταλεύεται τα Αθλητικά του προσόντα.

 

ΥΣ: Σαρκασμός για όσους μπερδεύονται.

 

20 ώρες πριν, liakinen είπε

Μην τσιμπάς φίλε μου και χάνεις τον χρόνο σου απαντώντας σε post άνευ ουσίας. 

Ό,τι νά'ναι. Μην "τσιμπάς". Νοοτροπία το μεγαλείο σου.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, winawer είπε

Έγραψες ότι αντικειμενικά στο τέλος της καριέρας του θα είναι στο τοπ5 των παιχτών του nba και σου έγραψα ότι δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική κατηγοριοποίηση σε αυτό που ανέφερες. 
 

Επισης δεν έβγαλα άχρηστο τον Γιάννη ωστόσο λέω ότι επουδενί δεν μπορεί να μπει στο τοπ5-50 παιχτών στην ιστορία του μπάσκετ. 


Ο καθένας καταλαβαίνει ανάλογα με τις δυνατότητες του

Μα μόνος σου μπερδεύεις τους αναγνώστες…

Για παράδειγμα:  Σε αυτό που γράφει ο φιλος, λες οτι «δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική κατηγοριοποίηση», και μετα μπαίνεις ο ιδιος σε αντίστοιχες κατηγοριοποιήσεις…

———

Πάντως, γενικά μιλώντας, ειναι απορίας άξια η εμμονή κάποιων να επαναλαμβάνουν την αρνητική τους άποψη για συγκεκριμένους παίκτες καθε τρία ποστ, και οχι μονο αυτό αλλά να προσπαθούν να καταπιέσουν και να βγάλουν «λάθος» όποιον δεν συμφωνεί μαζι τους.

Αυτό έχει σαν συνέπεια πιστεύω να κανει διστακτικούς συνομιλητές που μπορει να θελουν να πουν την άποψη τους αλλά διστάζουν επειδή δεν εχουν όρεξη να μπουν σε διάλογο με άτομα που αισθάνονται μια εσωτερική ανάγκη να «βγάλουν» την άποψη τους λαθος.

Τεσπα, καθενός η άποψη σεβαστή, δεν ειναι σεβασμός προς τους υπόλοιπους ομως να επαναλαμβάνουν κάποιοι την αποψη τους  ξανά και ξανά 2-3 φορες σε καθε σελίδα. (είτε θετική ή αρνητική). 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

θα τσιμπήσω εγώ στην τρολια :)

δες φίλε τα παιχνίδια του 89 (όχι του 87) με τον Γκάλη στους 35 κοντά πόντους μέσο όρο

αλλά το κυριότερο απέναντι σε ποιους παίχτες έκανε τότε τα όργια του

και μετά κανε τις συγκρίσεις ...

Φίλε έχω μέχρι και VHS με όλα τα παιχνίδια του Άρη και της Εθνικής την 5αετία 1985 - 1990.

Δεν χρειάζεται να μου πεις κάτι.

 

Ό ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Γκάλης, ο οποίος χρησιμοποιούσε 100% την αθλητικότητα του ώστε να μείνει στον αέρα ενώ ο Αμυντικός έπεφτε (από τους πιο αθλητικούς παίχτες στην Ιστορία του Ευρωπαϊκού Μπάσκετ), δεν είναι στο επίπεδο του Γιάννη.

 

Ο Γκάλης, ΔΕΝ είναι Top 50 παίχτης όλων των Εποχών, ούτε καν Top 100 θα έλεγα, ο Γιάννης είναι σχεδόν Top 15 ήδη.

Όποιον τον ενοχλεί αυτό, καλό θα ήταν να πει διαφωνώ, και όχι να επιτεθεί στον χαρακτήρα/ηλικία/γνώση του άλλου, που μεταξύ μας δεν τον παίρνει κιόλας.

18 ώρες πριν, winawer είπε

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχει τον Γκάλη να μεγαλουργεί για αυτό και τα λέει. 
 

Ακομα θυμαμαι το σύνθημα των Αρειανών που έλεγε «τι την έκανε την μπάλα ο θεός»

Θεωρω τον εαυτό μου τυχερό που τον πρόλαβα και έζησα την άνθιση του ελληνικού μπάσκετ από το 87 και μετά. 
 

Τωρα δυστυχώς με πιάνει μελαγχολία με αυτα που βλέπω γτ δεν πιστευω ότι θα ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές. Ακόμη και αν γίνει κατι θα εινσι πυροτεχνημα

Έτοιμη η δικαιολογία δυστυχώς σε περίπτωση που αποδειχθούμε λάθος.

 

Τώρα πως κατάλαβες ποιον έχω δει εγώ και ποιον όχι και είσαι και σίγουρος.

ΓΚΑΛΗΣ ΘΕΟΣ, αλλά ΓΙΑΝΝΗΣ > ΓΚΑΛΗΣ με μίλια διαφοράς.

17 ώρες πριν, liakinen είπε

Παίζει να μην είχε γεννηθεί ούτε μέσα στο 80 αλλά ούτε και μέσα στο 90.

Είναι αλήθεια ότι πολλοί ξεχνάμε το 89 τότε που εμφανίστηκε ο καλύτερος Γκάλης που είδαμε ποτέ. 

Ο Γιάννης είναι ένας κορυφαίος παίκτης στον κόσμο και διαφήμιση για την χώρα. 

Ο Γκάλης έβγαλε ένα έθνος στους δρόμους, έκανε το μπάσκετ εθνικό μας άθλημα, βουλευτές έκαναν περιοδείες σε χωριά και έταζαν γήπεδα μπάσκετ, μωρά - παιδιά έπιναν το γάλα τους εξαιτίας της διαφήμισης. Ακόμα και η κόντρα τότε μεταξύ ΑΡΗ - ΠΑΟΚ ήταν κάτι που όποιος δεν το έζησε δεν μπορεί να το καταλάβει. Στα χωριά που η έγχρωμη τηλεόραση δεν ήταν κάτι το στάνταρ σε όλα τα σπίτια, μαζεύονταν σε ένα σπίτι γείτονες και δεν αναφέρομαι μόνο σε άντρες αλλά γυναίκες, παιδιά, ακόμα και ο παππούς και η γιαγιά. Άλλες εποχές, αγνές, καλύτερες 😢

 

Όντως, άλλες εποχές, που δεν υπήρχαν επιθέσεις στον χαρακτήρα/ηλικία/γνώση του άλλου λόγω άποψης που στο κάτω κάτω είναι παγκοσμίως αποδεχτή (ΓΙΑΝΝΗΣ > ΓΚΑΛΗΣ).

17 ώρες πριν, winawer είπε

Το 89 πέσαμε πάνω σε μια απίστευτη φουρνιά της Γιουγκοσλαβίας και δεν πήραμε το χρυσό. 
Ποιος παίχτης έχει καταφέρει να κλείνει όλη την Ελλάδα στο σπίτι τις Πέμπτες για να δει μια ομάδα (Άρη) να παίζει μπάσκετ;

Ο Γιάννης;;; Ούτε κατά διάνοια 

15.000-20.000 Κόσμος με Γεωργία και Τουρκία κοντά 20 Αυγούστου Καθημερινές με 40+ Βαθμούς Κελσίου.

 

Μας δουλεύεις???

17 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Άντε πάλι συγκρίνουμε διαφορετικές εποχές με τα ίδια κριτήρια. Στη σημερινή εποχή δεν μπορεί να υπάρξει παίκτης με την επιρροή του Γκάλη στην ελληνική κοινωνία. Μιλάμε για μέσα-τέλη δεκαετίας του 80 σε μια τελείως διαφορετική Ελλάδα. Πρώτον, ο οπαδισμός δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένος και δεύτερον η Ελλάδα είχε μηδαμινές αθλητικές επιτυχίες.

Σήμερα (και τα τελευταία ας πούμε 20 χρόνια) η Ελλάδα έχει παγκόσμιους πρωταθλητές και ολυμπιονίκες σε ένα σωρό αθλήματα, έχει πάρει ευρωπαϊκούς τίτλους σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο, οπότε δεν υπάρχει αθλητική επιτυχία που θα συγκλονίσει την ελληνική κοινωνία όπως το Ευρωμπάσκετ του 1987. Το Euro 2004 είχε μια αντίστοιχη επίδραση γιατί ήταν στο ποδόσφαιρο, αλλά δεν υπήρχε ένας κορυφαίος παίκτης σε εκείνη την ομάδα που να ενσαρκώσει αυτό το όνειρο. Επιπλέον ο οπαδισμός ήταν ήδη σε επίπεδο αρρώστιας, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση ο οπαδός του Ολυμπιακού να λατρέψει τον παίκτη του ΠΑΟ και αντίστροφα.

Αντικειμενικά, σε παγκόσμιο επίπεδο, ο Γιάννης μπορεί στο τέλος της καριέρας του να είναι στο τοπ-5 ή τοπ-10 στην ιστορία του μπάσκετ. Άντε τοπ-20. Ο Γκάλης ούτε κατά διάνοια. Για την Ευρώπη είναι θρύλος, αλλά μιας άλλης εποχής όπου το ΝΒΑ ήταν πολύ μπροστά. Για την Ελλάδα είναι ο πιο επιδραστικός αθλητής της ιστορίας και είναι απίθανο να ξεπεραστεί λόγω κοινωνικών συνθηκών.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

Εγώ αυτό που ανέφερα, ήταν να διαλύσω τον λάθος ισχυρισμό πως οι τότε ομάδες ήταν τέλειες λόγω καλών παικτών και η τωρινή δεν είναι. Ο πιο εύκολος τρόπος να γίνει αυτό είναι να αναφέρω το πως το άστρο ενός από τους 15 καλύτερους παίκτες όλων των εποχών ανήκει στην τωρινή ομάδα.

(Αυτό βέβαια δεν εγγυάται επιτυχία.)

 

Και άρχισαν όλοι οι γνωστοί τις επιθέσεις πάνω σε χαρακτήρα/γνώση/ηλικία.

 

Η πλάκα είναι πως δεν έχουν ιδέα για κάτι από αυτά, καθώς και έζησα την εποχή, και δίκιο έχω πως Γιάννης > Γκάλης, και θεωρώ πως γνώση από μπάσκετ έχω.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dream_Killer είπε

οκ. σε ποιο κανάλι εννοείς της νοβα;

Στο κανάλι της nova στο youtube. Είχε κάνει live streaing, π.χ. αυτό με την Αγγλία.

Τώρα δεν ξέρω αν θα κάνουν το ίδιο και με αυτό και με το Βέλγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, liakinen είπε

Για την επίδραση στο άθλημα στην χώρα μας και τους Έλληνες η σύγκριση. Δεν είναι στατιστικά στην ζωή όλα. Ούτε θα τους βάλουμε να παίξουν ένας εναντίον ενός. Σύγκριση αντικειμενική σε διαφορετικές εποχές δεν μπορεί να γίνει σε κανένα άθλημα. Ούτε σε ομαδικό ούτε σε ατομικό. 

 

Εννοείται πως ο Γιάννης δεν έχει την επιρροή του Γκάλη, και κανένας δεν θα την έχει ποτέ, ΑΛΛΑ!

 

Ο Γιάννης χωρίς να παίζει στην Ελλάδα, ήδη έχει καταφέρει να ανοίξει ακαδημίες μέχρι και σε νησιά, να αλλάξει διαδικασίες Ελληνικές Υπηκοότητας του Δημοσίου προς το γρηγορότερο (!!!), επέφερε αύξηση 35% σε συνδρομές στο NBA TV στην χώρα μας, και πάνω από όλα έχει καταφέρει να μειώσει τον ρατσισμό στην χώρα μας.

Και μην ξεχνάμε πως η Ιστορία του ξεπερνάει την Ελλάδα, είναι πηγή Φωτός και Έμπνευσης για εκατομμύρια φτωχά παιδιά Παγκοσμίως.

 

Αν αυτό δεν είναι κάποια σημαντική επιρροή, τον αδικείς.

 

14 ώρες πριν, winawer είπε

Έγραψες ότι αντικειμενικά στο τέλος της καριέρας του θα είναι στο τοπ5 των παιχτών του nba και σου έγραψα ότι δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική κατηγοριοποίηση σε αυτό που ανέφερες. 
 

Ο Πελέ έπαιζε σε Μουντιάλ με τις καλύτερες ομάδες του κόσμου. Το ίδιο ομως έχει κάνει και ο Γιάννης και σε εθνικό επίπεδο δεν έχει καταφέρει κατι σε καμία διοργάνωση. 
 

Ο Γιάννης δεν ξέρεις αν θα είχε τα ίδια στατιστικά αν έπαιζε στην Ευρώπη τώρα. Ο Γιάννης εκμεταλλεύεται τα τεράστια σωματικά προσόντα που έχει. Αυτό τον κάνει τρομερό αθλητή. Δεν έχει ομως το μπασκετικό IQ που ειχαν άλλοι παιχτες. Ο Γκάλης μπορούσε να βάλει τη μπαλα στο καλάθι όπως αυτός ήθελε. Οι κινήσεις του Γιάννη είναι συγκεκριμένες. Δύσκολα αντιμετωπίζεται αλλά κάνει αυτά τα 5-10 πράγματα τέλεια.
Ο Γκάλης ήταν καλλιτέχνης και ο Γιάννης υπεραθλητής

 

ΥΓ. Θα απευθυνθώ άλλου. Είπα ότι ο Παπαγιαννης είναι ενας μέτριος παίχτης. Δεν τον είπα άχρηστο. Αντιθέτως κάποιοι άλλοι τον έχουν βγάλει τον καλύτερο Σέντερ της Ευρωλίγκας.
Επισης δεν έβγαλα άχρηστο τον Γιάννη ωστόσο λέω ότι επουδενί δεν μπορεί να μπει στο τοπ5-50 παιχτών στην ιστορία του μπάσκετ. 
Ο καθένας καταλαβαίνει ανάλογα με τις δυνατότητες του

Ο Γιάννης είναι ήδη οριακά Top 15 σε ΌΛΕΣ τις Λίστες καλύτερων παικτών στην Ιστορία του Μπάσκετ. Δεν παίζει να πέσει κάτω από 25ος ακόμα και να σταματήσει τώρα το Μπάσκετ. Μην λες ότι θέλεις.

Οι καλύτεροι παίκτες του Κόσμου στο Μπάσκετ παίζουν στο NBA (και τώρα και την εποχή του Γκάλη), στο ποδόσφαιρο (την Εποχή του Πελέ) σε Mundial.

Μην τα μπερδεύεις.

 

PS: O Γιάννης δεν έχει μπασκετικό IQ τι άλλο θα ακούσω θεέ μου.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spiroth είπε

15.000-20.000 Κόσμος με Γεωργία και Τουρκία κοντά 20 Αυγούστου Καθημερινές.

 

Μας δουλεύεις???

 

Καλα, στάνταρ μας δουλεύει ο Winaver. Το παραδέχτηκε κιόλας ότι κάποια τα γράφει για πλάκα, αλλα με κάποιο μαγικό τρόπο εξαφανίστηκε η παραδοχή του τόσο από το ποστ του, όσο και από την παράθεση μου.

Μαλλον έχει σκοπό «ποστς να μαζεύονται» για κάποιο λογο, μην τσιμπάτε. Και στην πορεία των Bucks προς τον τίτλο υπήρχε αντίστοιχο τρολίδι, που γέμιζε το ποστ με ασυνάρτητα επιχειρήματα  και εξαφανίστηκε μετα τον τελικό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Στο κανάλι της nova στο youtube. Είχε κάνει live streaing, π.χ. αυτό με την Αγγλία.

Τώρα δεν ξέρω αν θα κάνουν το ίδιο και με αυτό και με το Βέλγιο.

 

  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, TheGrisGrisMan said:

Μα μόνος σου μπερδεύεις τους αναγνώστες…

Για παράδειγμα:  Σε αυτό που γράφει ο φιλος, λες οτι «δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική κατηγοριοποίηση», και μετα μπαίνεις ο ιδιος σε αντίστοιχες κατηγοριοποιήσεις…

———

Πάντως, γενικά μιλώντας, ειναι απορίας άξια η εμμονή κάποιων να επαναλαμβάνουν την αρνητική τους άποψη για συγκεκριμένους παίκτες καθε τρία ποστ, και οχι μονο αυτό αλλά να προσπαθούν να καταπιέσουν και να βγάλουν «λάθος» όποιον δεν συμφωνεί μαζι τους.

Αυτό έχει σαν συνέπεια πιστεύω να κανει διστακτικούς συνομιλητές που μπορει να θελουν να πουν την άποψη τους αλλά διστάζουν επειδή δεν εχουν όρεξη να μπουν σε διάλογο με άτομα που αισθάνονται μια εσωτερική ανάγκη να «βγάλουν» την άποψη τους λαθος.

Τεσπα, καθενός η άποψη σεβαστή, δεν ειναι σεβασμός προς τους υπόλοιπους ομως να επαναλαμβάνουν κάποιοι την αποψη τους  ξανά και ξανά 2-3 φορες σε καθε σελίδα. (είτε θετική ή αρνητική). 

Κανέναν αναγνώστη δεν μπερδεύω. 
 

Δεν έβαλα κανέναν σε καμία «αντικειμενική κατηγοριοποιηση». Σύμφωνα με τα δικά μου προσωπικά μπασκετικά κριτήρια θεωρώ ότι ο Γιάννης δεν μπαίνει ούτε κατά διάνοια στο τοπ5 αλλά ούτε στο τοπ25-50. 
 

Θεωρω τον Γκάλη καλύτερο μπασκετμπολίστα από τον Γιάννη ανεξάρτητα τα στατιστικά που παραθέτε ορισμένοι. Έχω ξαναγράψει ότι δεν είναι όλα στατιστικά. Το μπάσκετ είναι άθλημα ομαδικό και όχι ατομικό. Ορισμένοι ας κοιτάζουν μόνο τα νούμερα. Οι υπόλοιποι που αντιλαμβάνονται μπασκετικά περισσότερα δεν ξεγελιούνται από τους αριθμούς. 
 

Εικασιες είναι αυτές που κάνεις. Είναι διστακτικοί επειδή κάποιοι μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη; Μα αυτό είναι το νόημα του φόρουμ. Να υπάρχει διάλογος

11 hours ago, Spiroth said:

Εννοείται πως ο Γιάννης δεν έχει την επιρροή του Γκάλη, και κανένας δεν θα την έχει ποτέ, ΑΛΛΑ!

 

Ο Γιάννης χωρίς να παίζει στην Ελλάδα, ήδη έχει καταφέρει να ανοίξει ακαδημίες μέχρι και σε νησιά, να αλλάξει διαδικασίες Ελληνικές Υπηκοότητας του Δημοσίου προς το γρηγορότερο (!!!), επέφερε αύξηση 35% σε συνδρομές στο NBA TV στην χώρα μας, και πάνω από όλα έχει καταφέρει να μειώσει τον ρατσισμό στην χώρα μας.

Και μην ξεχνάμε πως η Ιστορία του ξεπερνάει την Ελλάδα, είναι πηγή Φωτός και Έμπνευσης για εκατομμύρια φτωχά παιδιά Παγκοσμίως.

 

Αν αυτό δεν είναι κάποια σημαντική επιρροή, τον αδικείς.

 

Ο Γιάννης είναι ήδη οριακά Top 15 σε ΌΛΕΣ τις Λίστες καλύτερων παικτών στην Ιστορία του Μπάσκετ. Δεν παίζει να πέσει κάτω από 25ος ακόμα και να σταματήσει τώρα το Μπάσκετ. Μην λες ότι θέλεις.

Οι καλύτεροι παίκτες του Κόσμου στο Μπάσκετ παίζουν στο NBA (και τώρα και την εποχή του Γκάλη), στο ποδόσφαιρο (την Εποχή του Πελέ) σε Mundial.

Μην τα μπερδεύεις.

 

PS: O Γιάννης δεν έχει μπασκετικό IQ τι άλλο θα ακούσω θεέ μου.

Στην εποχή του Γκάλη, δεν ήταν εύκολο να παίξεις στο nba και λίγοι ευρωπαίοι παιχταράδες μπόρεσαν να κάνουν αυτό το βήμα. 
 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Πελέ θεοποιήθηκε μόνο και μόνο από τα Μουντιάλ που έπαιξε?????? Δε νομίζω. 
 

Ο Γιάννης κατά την άποψη μου δεν έχει το μπάσκετικο IQ πού είχαν άλλοι παίχτες όπως ο Γκάλης, ο Φανής, ο Σπανούλης, ο Διαμαντίδης κτλ που δεν είχαν τα αντίστοιχα σωματικά προσόντα.
Άποψη μου. Εσυ πίστευε ότι θες. 
 

 

11 hours ago, TheGrisGrisMan said:

Καλα, στάνταρ μας δουλεύει ο Winaver. Το παραδέχτηκε κιόλας ότι κάποια τα γράφει για πλάκα, αλλα με κάποιο μαγικό τρόπο εξαφανίστηκε η παραδοχή του τόσο από το ποστ του, όσο και από την παράθεση μου.

Μαλλον έχει σκοπό «ποστς να μαζεύονται» για κάποιο λογο, μην τσιμπάτε. Και στην πορεία των Bucks προς τον τίτλο υπήρχε αντίστοιχο τρολίδι, που γέμιζε το ποστ με ασυνάρτητα επιχειρήματα  και εξαφανίστηκε μετα τον τελικό…

Εσυ συνεχίζεις να παραφραζεις αυτά που γράφω. Είπα ότι έγραψα για πλάκα σε ένα μέλος να μην μπερδεύεται που ο Γκάλης δεν κάρφωνε στους αγώνες. Μόνο αυτό. Τώρα εσυ που είδες ότι παραδέχτηκε ότι τα γράφω για πλάκα δεν καταλαβαινω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, winawer said:

Κανέναν αναγνώστη δεν μπερδεύω. 
 

Δεν έβαλα κανέναν σε καμία «αντικειμενική κατηγοριοποιηση». Σύμφωνα με τα δικά μου προσωπικά μπασκετικά κριτήρια θεωρώ ότι ο Γιάννης δεν μπαίνει ούτε κατά διάνοια στο τοπ5 αλλά ούτε στο τοπ25-50. 
 

Θεωρω τον Γκάλη καλύτερο μπασκετμπολίστα από τον Γιάννη ανεξάρτητα τα στατιστικά που παραθέτε ορισμένοι. Έχω ξαναγράψει ότι δεν είναι όλα στατιστικά. Το μπάσκετ είναι άθλημα ομαδικό και όχι ατομικό. Ορισμένοι ας κοιτάζουν μόνο τα νούμερα. Οι υπόλοιποι που αντιλαμβάνονται μπασκετικά περισσότερα δεν ξεγελιούνται από τους αριθμούς. 
 

Εικασιες είναι αυτές που κάνεις. Είναι διστακτικοί επειδή κάποιοι μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη; Μα αυτό είναι το νόημα του φόρουμ. Να υπάρχει διάλογος

Στην εποχή του Γκάλη, δεν ήταν εύκολο να παίξεις στο nba και λίγοι ευρωπαίοι παιχταράδες μπόρεσαν να κάνουν αυτό το βήμα. 
 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Πελέ θεοποιήθηκε μόνο και μόνο από τα Μουντιάλ που έπαιξε?????? Δε νομίζω. 
 

Ο Γιάννης κατά την άποψη μου δεν έχει το μπάσκετικο IQ πού είχαν άλλοι παίχτες όπως ο Γκάλης, ο Φανής, ο Σπανούλης, ο Διαμαντίδης κτλ που δεν είχαν τα αντίστοιχα σωματικά προσόντα.
Άποψη μου. Εσυ πίστευε ότι θες. 
 

 

Εσυ συνεχίζεις να παράνοιες μια αυτά που γράφω. Είπα ότι έγραψα για πλάκα σε ένα μέλος να μην μπερδεύεται που ο Γκάλης δεν κάρφωνε στους αγώνες. Μόνο αυτό. Τώρα εσυ που είδες ότι παραδέχτηκε ότι τα γράφω για πλάκα δεν καταλαβαινω. 

ναι, το είπες 8η φορά ότι θεωρείς τον Γκαλη καλύτερο μπασκετμπολίστα από το Γιαννη και έχει ενδιαφέρον. 

Αληθεια, θα ήθελες να εξηγήσεις βάσει ποιάς προσέγγισης, δηλαδή αναφέροντας συγκεκριμένα στατιστικα/κατηγορίες σχετικά με το μπάσκετ στις οποίες βασίζεις την γνώμη σου; Δλδ τι εννοείς με το «όσοι αντιλαμβάνονται μπασκετικά περισσότερα» που λες. Θα είχε ενδιαφερον…

Επισης αν θέλεις, για χάρη της κουβέντας, μπορείς να περιγράψεις πως αντιλαμβάνεσαι τον όρο «μπασκετικό IQ»; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, winawer είπε

Κανέναν αναγνώστη δεν μπερδεύω. Είπαμε, ο καθένας καταλαβαίνει ότι μπορεί να καταλάβει. 
 

Δεν έβαλα κανέναν σε καμία «αντικειμενική κατηγοριοποιηση». Σύμφωνα με τα δικά μου προσωπικά μπασκετικά κριτήρια θεωρώ ότι ο Γιάννης δεν μπαίνει ούτε κατά διάνοια στο τοπ5 αλλά ούτε στο τοπ25-50. 
 

Θεωρω τον Γκάλη καλύτερο μπασκετμπολίστα από τον Γιάννη ανεξάρτητα τα στατιστικά που παραθέτε ορισμένοι. Έχω ξαναγράψει ότι δεν είναι όλα στατιστικά. Το μπάσκετ είναι άθλημα ομαδικό και όχι ατομικό. Ορισμένοι ας κοιτάζουν μόνο τα νούμερα. Οι υπόλοιποι που αντιλαμβάνονται μπασκετικά περισσότερα δεν ξεγελιούνται από τους αριθμούς. 
 

Εικασιες είναι αυτές που κάνεις. Είναι διστακτικοί επειδή κάποιοι μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη; Μα αυτό είναι το νόημα του φόρουμ. Να υπάρχει διάλογος

Στην εποχή του Γκάλη, δεν ήταν εύκολο να παίξεις στο nba και λίγοι ευρωπαίοι παιχταράδες μπόρεσαν να κάνουν αυτό το βήμα. 
 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Πελέ θεοποιήθηκε μόνο και μόνο από τα Μουντιάλ που έπαιξε?????? Δε νομίζω. 
 

Ο Γιάννης κατά την άποψη μου δεν έχει το μπάσκετικο IQ πού είχαν άλλοι παίχτες όπως ο Γκάλης, ο Φανής, ο Σπανούλης, ο Διαμαντίδης κτλ που δεν είχαν τα αντίστοιχα σωματικά προσόντα.
Άποψη μου. Εσυ πίστευε ότι θες. 
 

 

Εσυ συνεχίζεις να παράνοιες μια αυτά που γράφω. Είπα ότι έγραψα για πλάκα σε ένα μέλος να μην μπερδεύεται που ο Γκάλης δεν κάρφωνε στους αγώνες. Μόνο αυτό. Τώρα εσυ που είδες ότι παραδέχτηκε ότι τα γράφω για πλάκα δεν καταλαβαινω. 

Εν τω μεταξύ, στην πραγματική ζωή, ο Γιάννης είναι ο Ultimate παίχτης ομάδας με απίστευτη προσφορά σε rebounds, defence, assists, ηγετική φυσιογνωμία, αφοσιωμένος σε μία πολύ μικρή Ομάδα (όχι τον πανίσχυρο τότε Άρη) στατιστικά που δείχνουν ακριβώς το ότι είναι παίχτης ομάδας (αν και εύκολα θα έχει το ελεύθερο να μην κάνει τίποτα από αυτά λόγω του αδιαμφισβήτητου γεγονότος πως θεωρείτε από την συντριπτική πλειοψηφεία Παγκοσμίως, ήδη στα 27 του, Top 20 Παίκτης όλων των Εποχών,) αντιθέτως με τον -ξανά- τεράστιο Νίκο Γκάλη που ίσως ήταν το ακριβώς αντίθετο του παίκτη Ομάδας. 1 man show, με βασικό του ατού το Σκοράρισμα (κάτι που το έχει και ο Γιάννης, και σε μεγαλύτερο βαθμό, 30 Πόντους Μ.Ο. στο NBA). Δεν μπορούσε να τα βρει ούτε με τον Γιαννάκη.

 

Παρουσιάζεις τα γεγονότα λες και ο Γιάννης δεν είναι καλύτερος με τεράστια διαφορά Ατομικά, και απείρως Ομαδικά.

 

ΥΣ: Σε επίπεδο Εθνικών Ομάδων, ο Γιάννης έχει ήδη 8η Θέση σε Μουντομπάσκετ, δίπλα στην 10η του Νίκου, κανένας δεν έχει συμμετοχή σε Ολυμπιάδα λόγω αποκλεισμών (με τον Νίκο να αποτυγχάνει να προκριθεί παίζοντας, αντιθέτως από ότι έγινε με τους τελευταίους Ολυμπιακούς, και ο Νίκος υπερτερεί ασφαλώς στα Ευρωπαϊκά). Ο Γιάννης δεν έχει κλείσει ακόμα τον κύκλο του (δεν τον έχει ανοίξει καν θα έλεγα κατά κάποιο τρόπο), και ο Νίκος καθαρά ήταν ατομικός παίκτης, με απίστευτα ατομικά στατιστικά σε αυτά τα Ευρωμπάσκετ, επομένως ας μην μιλήσουμε για ατομικό vs ομαδικό άθλημα. 

Επεξ/σία από Spiroth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Εν τω μεταξύ, στην πραγματική ζωή, ο Γιάννης είναι ο Ultimate παίχτης ομάδας με απίστευτη προσφορά σε rebounds, defense, assists, ηγετική φυσιογνωμία, στατιστικά που δείχνουν ακριβώς το ότι ήταν παίχτης ομάδας, αντιθέτως με τον -ξανά- τεράστιο Νίκο Γκάλη που ίσως ήταν το ακριβώς αντίθετο του παίκτη Ομάδας. Δεν μπορούσε να τα βρει ούτε με τον Γιαννάκη.

Aν και στο ψευτοδίλημμα Γιάννης vs Γκάλης είμαι αθλητικά μιλώντας υπέρ του Γιάννη, o (μην ξεχνάμε HoFamer) Γκάλης ήταν εξαιρετικός πασέρ. Στα τελευταία του με τον Παναθηναϊκό ήταν από τους πρώτους σε ασίστ στην ομάδα, και αν θυμάμαι καλά κάπου στα 37 του είχε βγει στο τότε Πρωταθλητριών πρώτος σε πόντους και σε ασίστ, κανένας παίχτης μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα δεν έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

Το μπάσκετ εκτός ΝΒΑ τότε ήταν τελείως διαφορετικό, αν είχες έναν bomber στην ομάδα ο οποίος έχει ένα FG% στο 60-70% του έδινες την μπάλα με αποκλειστική εντολή το σκοράρισμα. Και ο Γκάλης με έναν τρόπο που προσωπικά τον βρίσκω αρκετά αντιαισθητικό τα κατάφερνε τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Aν και στο ψευτοδίλημμα Γιάννης vs Γκάλης είμαι αθλητικά μιλώντας υπέρ του Γιάννη, o (μην ξεχνάμε HoFamer) Γκάλης ήταν εξαιρετικός πασέρ. Στα τελευταία του με τον Παναθηναϊκό ήταν από τους πρώτους σε ασίστ στην ομάδα, και αν θυμάμαι καλά κάπου στα 37 του είχε βγει στο τότε Πρωταθλητριών πρώτος σε πόντους και σε ασίστ, κανένας παίχτης μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα δεν έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

Το μπάσκετ εκτός ΝΒΑ τότε ήταν τελείως διαφορετικό, αν είχες έναν bomber στην ομάδα ο οποίος έχει ένα FG% στο 60-70% του έδινες την μπάλα με αποκλειστική εντολή το σκοράρισμα. Και ο Γκάλης με έναν τρόπο που προσωπικά τον βρίσκω αρκετά αντιαισθητικό τα κατάφερνε τέλεια.

Ο Γκάλης ήταν ένας πολύ καλός Πασέρ, στα τελευταία 3 χρόνια της Καριέρας του που έχασε λίγο από αθλητικότητα και αντοχή ήταν κοντά στις 5 Ασσίστ Μ.Ο σε αυτά τα 3 χρόνια, σε όλα τα προηγούμενα ήταν κοντά στις 2,5 Μ.Ο.

Ο Γιάννης έχει 5,5 -5,8 Ασσιστ Μ.Ο. στα τελευταία 7 χρόνια, με μόνο τα πρώτα 3 χρόνια του NBA να έχει κάτω από 2,6 Ασσίστ Μ.Ο.

 

Πάντως, το όλο point δεν ήταν για να πω πως ο Γκάλης δεν ήταν καλός πασέρ ειδικά για SG (ήταν), αλλά για να αποδείξω (μαζί με άμυνα, ριμπάουντ, κτλ), πως είναι αστείο να παρουσιάζει κάποιος ως επιχείρημα για να μειώσει τον Γιάννη από το γεγονώς πως universally θεωρείται Top 20 ever ήδη (ακόμα και Top 15 σε αρκετές περιπτώσεις),  φαντασιώσεις του τύπου "το άθλημα δεν είναι ατομικό αλλά ομαδικό". 

I mean, ok, thank you for making my point. Αυτό ενισχύει τον Γιάννη, όχι το αντίθετο.

 

PS: Εννοείται πως ο Γκάλης είναι ο καλύτερος pure scorer στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Μπάσκετ με διαφορά κιόλας. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι οπουδήποτε κοντά στους κορυφαίους 100 όλων των Εποχών, καθώς ένα το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα, και δύο δεν το έδειξε ποτέ στο κορυφαίο επίπεδο (NBA). Ο Γιάννης αντιθέτως δείχνει την κλάση του επί χρόνια στο κορυφαίο επίπεδο και αυτό δεν αλλάζει. Και σαν παίκτης Ομάδας (ο ultimate), ΚAI σαν scorer btw. Και εννοείται και με τεράστιες επιτυχίες.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...