Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις εμπειρία που να εχει αγοράσει φακο σε good condition? Ειναι οντως οπως περιγράφουν? Εχει τίποτα σημαδια στο γυαλι πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Figantu είπε

Εχει κανεις εμπειρία που να εχει αγοράσει φακο σε good condition? Ειναι οντως οπως περιγράφουν? Εχει τίποτα σημαδια στο γυαλι πανω?

Κατα περίπτωση είναι.
Αλλά συνήθως σε good condition ο φακός εξωτερικά (περίβλημα) θα έχει σημάδια χρήσης. Στα γυαλιά ακόμη και να έχει δεν θα φαίνονται στην φωτογραφία.

Αν αγοράζεις συνειδητά για χρήση, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με το good condition. Αφορά κυρίως αισθητική κατάσταση 9 στις 10 φορές.
Αν όμως αγοράζεις για δοκιμή κάποιου εστιακού εύρους, τότε ίσως να δυσκολευτείς να τον μεταπουλήσεις αν δεν σου κάνει. Σε αυτή την περίπτωση προσωπικά θα κοιτούσα excellent και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, Figantu είπε

Εχει κανεις εμπειρία που να εχει αγοράσει φακο σε good condition? Ειναι οντως οπως περιγράφουν? Εχει τίποτα σημαδια στο γυαλι πανω?

- Ναι υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια ελαφριά γρατζουνιά και υποθέτω ότι εξαρτάται από την τιμή του φακού, τον αριθμό τους που υπάρχει στην αγορά κλπ. Το πόσο αυτή θα επηρεάζει την τελική εικόνα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν γνωρίζω αν τους συνυπολογίζουν όλους όταν λένε πως δεν θα επηρεάσει την τελική εικόνα.

- Αγόρασα πέρυσι έναν φτηνό φακό και είχε μια ελαφριά γρατζουνιά 4-5 χιλιοστών στο εμπρός κρύσταλλο.

 

Spoiler

1.jpg.c7ca72189bd16a4fab8931ffe9fae49d.jpg

Spoiler

2.jpg.43a0026df6bd76af0d96de40c61fa95c.jpg

Spoiler

 

Spoiler

4.jpg.e8b2e9061ea3f6d2dad4459e04bb9d12.jpg

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου έχει αναφερθεί πάλι, αλλά δεν το βρίσκω. Πόσο παίρνει η διαδικασία πώλησης με το mbp?? Να μου δώσουν τιμή δηλαδή από το quote μέχρι να μπει το χρήμα?? Μόλις κάνω και booking ship εννοείται...

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Κάπου έχει αναφερθεί πάλι, αλλά δεν το βρίσκω. Πόσο παίρνει η διαδικασία πώλησης με το mbp?? Να μου δώσουν τιμή δηλαδή από το quote μέχρι να μπει το χρήμα?? Μόλις κάνω και booking ship εννοείται...

Από 12 έως 20 μέρες συνήθως. 
Δίνουν quote, με το που θα πεις οκ, στέλνουν εντός 2-4 ημερών την DHL να παραλάβει.
Μετά περνάνε άλλες 6-9 μέρες μέχρι η DHL να τους παραδώσει και τέλος άλλες 2-3 απο την στιγμή που θα σου στείλουν μήνυμα ότι παρέλαβαν, μέχρι να ελέγξουν, να σου πουν αν τα βρηκαν όλα όπως το περιέγραψες ή αν σου ανεβάζουν την τιμή επειδή είναι καλύτερο απο ότι περιέγραψες (σπάνιο, αλλά έχει συμβεί) ή στην κατεβάσουν επειδή είπες είναι excellent, αλλά είναι τελικά good (λιγότερο σπάνιο)

Συνήθως όμως αν ξέρεις να εκτιμάς κατάσταση μεταχειρισμένου δεν αλλάζουν κάτι. 

Με το που λες οκ στην τελική τιμή που θα σου δώσουν, μπορεί και την ίδια μέρα να προλάβουν να κάνουν την κατάθεση.
 

Παίζουν ρόλο τα ΣΚ που θα πέσουν μέσα στις μεταφορές, καθώς και η περίοδος (πχ Χριστούγεννα έκανε σχεδόν μηνα η διαδικασία)
Σε γενικές γραμμές θα σου έλεγα 2 βδομάδες για όλη την διαδικασία, με περιθώριο +μια τρίτη βδομάδα αν πέσεις σε αστάθμητους παράγοντες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, jimis_vts said:

Κάπου έχει αναφερθεί πάλι, αλλά δεν το βρίσκω. Πόσο παίρνει η διαδικασία πώλησης με το mbp?? Να μου δώσουν τιμή δηλαδή από το quote μέχρι να μπει το χρήμα?? Μόλις κάνω και booking ship εννοείται...

Προσωπικά, ποτέ πάνω από 5-6 εργάσιμες. 
Από το να στείλω το δέμα έως να βάλουν/μπουν όντως τα λεφτά. 

Αλλά ζω Σκανδιναβία, ίσως από Ελλάδα θα δεις άλλες καταστάσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Από 12 έως 20 μέρες συνήθως. 
Δίνουν quote, με το που θα πεις οκ, στέλνουν εντός 2-4 ημερών την DHL να παραλάβει.
Μετά περνάνε άλλες 6-9 μέρες μέχρι η DHL να τους παραδώσει και τέλος άλλες 2-3 απο την στιγμή που θα σου στείλουν μήνυμα ότι παρέλαβαν, μέχρι να ελέγξουν, να σου πουν αν τα βρηκαν όλα όπως το περιέγραψες ή αν σου ανεβάζουν την τιμή επειδή είναι καλύτερο απο ότι περιέγραψες (σπάνιο, αλλά έχει συμβεί) ή στην κατεβάσουν επειδή είπες είναι excellent, αλλά είναι τελικά good (λιγότερο σπάνιο)

Συνήθως όμως αν ξέρεις να εκτιμάς κατάσταση μεταχειρισμένου δεν αλλάζουν κάτι. 

Με το που λες οκ στην τελική τιμή που θα σου δώσουν, μπορεί και την ίδια μέρα να προλάβουν να κάνουν την κατάθεση.
 

Παίζουν ρόλο τα ΣΚ που θα πέσουν μέσα στις μεταφορές, καθώς και η περίοδος (πχ Χριστούγεννα έκανε σχεδόν μηνα η διαδικασία)
Σε γενικές γραμμές θα σου έλεγα 2 βδομάδες για όλη την διαδικασία, με περιθώριο +μια τρίτη βδομάδα αν πέσεις σε αστάθμητους παράγοντες.

Ένας canon rf 24-105 από το κιτ με την rp είναι. 1-2 φορές δούλεψε ουσιαστικά like new είναι στο quote τον έπαιρναν 245. Το χω βάλει αγγελία σε άλλα μέρη άμα δε φύγει με 300 που τον έχω θα τον δώσω εκεί στο τέλος... Εκτός αν για like new θέλουν και κουτί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, jimis_vts said:

Ένας canon rf 24-105 από το κιτ με την rp είναι. 1-2 φορές δούλεψε ουσιαστικά like new είναι στο quote τον έπαιρναν 245. Το χω βάλει αγγελία σε άλλα μέρη άμα δε φύγει με 300 που τον έχω θα τον δώσω εκεί στο τέλος... Εκτός αν για like new θέλουν και κουτί...

Το like new του mpb είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις πιστεύω. 
Προσωπικά έχω δώσει τη XT-30II & R10 που ήταν πραγματικά δίχως κανένα σημάδι και σε αμφότερες έριξαν το like new σε excellent. Αμφότερες με κουτί και όλα τα καλούδια. Βέβαια το like new ήταν +50€ από το excellent στη R10 εάν θυμάμαι καλά και έτσι μικρό το κακό. Εφόσον μετράνε το κουτί και το λουρί ξεχωριστά (+15€ & +15€ για το καθένα πάλι για R10).
Ίσως σε φακό είναι περισσότερο φλου.

Πάντως Mpb αξίζει όταν δεν μπορείς να σπρώξεις αλλού ή στη περίπτωση μου επειδή πληρώνουν ευρώ και η ισοτιμία είναι πολύ καλή σε σχέση με το τοπικό νόμισμα. 
Ειδάλλως είναι σκότωμα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Ένας canon rf 24-105 από το κιτ με την rp είναι. 1-2 φορές δούλεψε ουσιαστικά like new είναι στο quote τον έπαιρναν 245. Το χω βάλει αγγελία σε άλλα μέρη άμα δε φύγει με 300 που τον έχω θα τον δώσω εκεί στο τέλος... Εκτός αν για like new θέλουν και κουτί...

    Το κουτί δεν θα κάνει το " Like new " , θα το βοηθήσει σίγουρα κατά κάποιον τρόπο . Όσο για τα υπόλοιπα ......... κάλλιο πέντε και στο χέρι ........ ενώ όλοι ξεχνάνε ότι δεν χρεώνεσαι μεταφορικά ειδικά στην ανταλλαγή , τα οποία είναι για Ελλάδα 16.9 επί 2 ίσον ........ 34 ευρωπαϊκά παρά λίγο ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα στείλει παλιότερα μια d7200 και κάτι φακούς και είχε πάει ομαλά,πρέπει να είχα τα χρήματα στο 2βδομαδο.

Και γνωστός που ξεφόρτωσε όλο τον εξοπλισμό του από 4:3 αξίας 2000+ δεν είχε παράπονο από την συναλλαγή.

Όσο για τις τιμές είναι ανάλογος το προϊόν και μπορεί να αλλάξει με τον καιρό.

Πριν 2 χρόνια μου έδιναν ~340 ευρώ για την d750(τότε πήγα σε z και καθετε στο συρτάρι), προχθές το ξαναψαξα και δίνουν 540!.

Από Δευτέρα θα τους την στείλω..

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχει αλλάξει κάτι στο mpb; Δεν στέλνουν Ελλάδα; Μου βγάζει το παρακάτω

Sorry, we cannot arrange delivery to your home country and/or region. Please contact us through the

Το είχα προχωρήσει πριν κάνα 2 βδομάδες γιατί ήθελα να τσεκάρω τα μεταφορικά και μου την είχε προχωρήσει την παραγγελία, είχα φτάσει μέχρι payment.

Μπορει κάποιος που εχει λογαριασμό να προχωρήσει μια παραγγελία να το τσεκάρει; Στο βήμα 3 shipping details μου το βγάζει το μνμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billmcris είπε

Έχει αλλάξει κάτι στο mpb; Δεν στέλνουν Ελλάδα; Μου βγάζει το παρακάτω

Sorry, we cannot arrange delivery to your home country and/or region. Please contact us through the

Το είχα προχωρήσει πριν κάνα 2 βδομάδες γιατί ήθελα να τσεκάρω τα μεταφορικά και μου την είχε προχωρήσει την παραγγελία, είχα φτάσει μέχρι payment.

Μπορει κάποιος που εχει λογαριασμό να προχωρήσει μια παραγγελία να το τσεκάρει; Στο βήμα 3 shipping details μου το βγάζει το μνμ

   Μία ανταλλαγή έφτασε σήμερα στα χέρια τους και περιμένω την ειδοποίηση για να πληρώσω , άλλη μία έδιωξα σήμερα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

   Μία ανταλλαγή έφτασε σήμερα στα χέρια τους και περιμένω την ειδοποίηση για να πληρώσω , άλλη μία έδιωξα σήμερα .

εχασα τον φακό τωρα, τωρα με αφηνει, μαλλον το δικτυο της δουλειας ειχε θεμα.

το rcefoto.com ειναι κομπλε; εχει τον φακο που θελω αλλα πρωτη φορά το βλεπω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billmcris είπε

εχασα τον φακό τωρα, τωρα με αφηνει, μαλλον το δικτυο της δουλειας ειχε θεμα.

το rcefoto.com ειναι κομπλε; εχει τον φακο που θελω αλλα πρωτη φορά το βλεπω 

   Δεν το γνωρίζω , θα πάω να το δώ όμως !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, billmcris είπε

Έχει αλλάξει κάτι στο mpb; Δεν στέλνουν Ελλάδα; Μου βγάζει το παρακάτω

Sorry, we cannot arrange delivery to your home country and/or region. Please contact us through the

Το είχα προχωρήσει πριν κάνα 2 βδομάδες γιατί ήθελα να τσεκάρω τα μεταφορικά και μου την είχε προχωρήσει την παραγγελία, είχα φτάσει μέχρι payment.

Μπορει κάποιος που εχει λογαριασμό να προχωρήσει μια παραγγελία να το τσεκάρει; Στο βήμα 3 shipping details μου το βγάζει το μνμ

Νομίζω υπάρχει ένα νέο υπό - site για Γερμανία μόνο. Μήπως είχες καταλάθος επιλέξει αυτό και όχι το γενικό EU, εξού και δε σε άφηνε να προχωρήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...