Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 minutes ago, imr said:

Απο το https://kamerastore.com/ εχει καποιος εμπειρια? βλεπω αρκετα καλυτερες τιμες και ποικιλια απο το mpb

Το mpb  τελευταια εχω δει μια τεραστια πτωση στην ποικιλια και αντιστοιχα αυξηση τιμων προς τα πανω

 

Τα ίδια και χειρότερα με mpb, αλλά με τη διαφορά ότι ειδικεύονται στα retro-αναλογική φιλμ φωτογραφία.
Όπως γράφει πάνω ο Χίπριστ, έχουν χειρότερη πολιτική εκτίμησης από mpb και γενικά δίνουν λιγότερα.

Οι τιμές τους επίσης κακές σε σχέση με τοπ πωλητές σε ebay (όπως δηλαδή μικρά μαγαζιά από Γερμανία/Ιταλία). 
Αλλά εάν θέλεις ειδικό πράμα σε αναλογικό, τότε ίσως είναι οι πιο αξιόπιστοι.
Γενικά ξέρεις ότι δε θα πάρεις και το κυριότερο θα σε μείνει καμία βαλούτα στο χέρι (εφόσον μπορείς άμεσα να το επιστρέψεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Τα ίδια και χειρότερα με mpb, αλλά με τη διαφορά ότι ειδικεύονται στα retro-αναλογική φιλμ φωτογραφία.
Όπως γράφει πάνω ο Χίπριστ, έχουν χειρότερη πολιτική εκτίμησης από mpb και γενικά δίνουν λιγότερα.

Οι τιμές τους επίσης κακές σε σχέση με τοπ πωλητές σε ebay (όπως δηλαδή μικρά μαγαζιά από Γερμανία/Ιταλία). 
Αλλά εάν θέλεις ειδικό πράμα σε αναλογικό, τότε ίσως είναι οι πιο αξιόπιστοι.
Γενικά ξέρεις ότι δε θα πάρεις και το κυριότερο θα σε μείνει καμία βαλούτα στο χέρι (εφόσον μπορείς άμεσα να το επιστρέψεις).

    Είναι πολύ καλοί , όμως είναι ασύμφορα τα μεταφορικά για την έδρα τους . Θέλει πάνω από 30 ευρώ , τα οποία επιβαρύνεται ο υποψήφιος πωλητής , ενώ αυτή η αξία θα μειώσει αισθητά το όποιο όφελος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, highpriest said:

Παρόμοια φάση είναι, αλλά έχουν ένα σημαντικό μειονέκτημα.
Δεν στέλνουν αυτοί courier να παραλάβει αν πουλάς κάτι, ενώ και στις ανταλλαγές τους πρέπει εσύ πρώτα να πληρώσεις το courier, να πάει πάνω, να το εκτιμήσουν και μετά να γίνει η όποια διαδικασία.
Για εμένα αυτό είναι no go, επειδή ρωτώντας τι θα χρεωθώ για να στείλω πράγματα στην Φινλανδία, μου έπεσαν τα μαλλιά!

Για κάποιον όμως που απλά θα αγοράσει κάτι απο αυτούς και θα αναλάβουν αποστολή, είναι παρόμοια η κατάσταση με το mpb. Δεν θυμάμαι αν δίνουν εγγύηση, αλλά δίνουν 30 μέρες δικαίωμα επιστροφής, οπότε είσαι καλυμμένος σε κάποιον ικανοποιητικό βαθμό για να μην φας φόλα.

 

1 hour ago, LongTom said:

Τα ίδια και χειρότερα με mpb, αλλά με τη διαφορά ότι ειδικεύονται στα retro-αναλογική φιλμ φωτογραφία.
Όπως γράφει πάνω ο Χίπριστ, έχουν χειρότερη πολιτική εκτίμησης από mpb και γενικά δίνουν λιγότερα.

Οι τιμές τους επίσης κακές σε σχέση με τοπ πωλητές σε ebay (όπως δηλαδή μικρά μαγαζιά από Γερμανία/Ιταλία). 
Αλλά εάν θέλεις ειδικό πράμα σε αναλογικό, τότε ίσως είναι οι πιο αξιόπιστοι.
Γενικά ξέρεις ότι δε θα πάρεις και το κυριότερο θα σε μείνει καμία βαλούτα στο χέρι (εφόσον μπορείς άμεσα να το επιστρέψεις).

 

12 minutes ago, babisskg said:

    Είναι πολύ καλοί , όμως είναι ασύμφορα τα μεταφορικά για την έδρα τους . Θέλει πάνω από 30 ευρώ , τα οποία επιβαρύνεται ο υποψήφιος πωλητής , ενώ αυτή η αξία θα μειώσει αισθητά το όποιο όφελος .

E ναι οποτε για πωληση τρωνε κατευθειαν ακυρο.

Ξεκινησα να τους κοιταζω γιατι ειδα πολυ καλες τιμες σε "συγχρονους" φακους (πχ τον sony 70-200 f4 o οποιος ειναι εξαφανισμενος απο mpb). Τωρα αν εχει τοση ταλαιπωρια για το περα δωθε σε περιπτωση λαθους δεν ξερω αν αξιζει να τους δωσω τοσα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Kamerastore, στη δική μου περίπτωση, είναι σαφώς καλύτερο από το MPB για αγορά φωτογραφικών (μιλάμε για 7-10 αγορές διαφορετικών προϊόντων ανά έτος από το κάθε κατάστημα):

α) Είτε σε φακούς είτε σε σώματα φωτογραφικών μηχανών η περιγραφή στην ιστοσελίδα του Kamerastore ήταν πάντα πολύ ποιο κοντά στην πραγματική κατάσταση του προϊόντος που αγόρασα. Και δύο φτηνοί σαν αγορά αλλά μεσαίας κατηγορίας φωτογραφικοί φακοί που αγόρασα από αυτό, στην πράξη, δεν είχαν τα προβλήματα που υπέθετε ότι θα παρουσίαζαν ο τεχνικός έλεγχος του καταστήματος. Αντίθετα στο MPB έχω βρει πολλά παραπάνω κουσούρια από αυτά που ανέφεραν σε αρκετά διαφορετικά προϊόντα, και σε φακούς και σε σώματα φωτογραφικών μηχανών και σε αξεσουάρ. Και στο MPB μάλλον έχουν ξεχάσει αυτό που υποστηρίζει πως κάνει το Kamerastore (Sensor Cleaned: Yes) μερικές φορές ακόμα και σε φτηνές DSLR με την ένδειξη “Not Passed”, όπως μια με μύκητες στο viewfinder αλλά μόνο 3800 Shutter actuations που αγόρασα πέρισι τέτοια εποχή.

β) Από το Kamerastore μου έστειλαν 2 φορές, μέσα σε ένα χρόνο, με email, κωδικό για πρόσθετη έκπτωση 10% σε επόμενη αγορά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εναν φωτογραφικό φακο απο το MPB. Condition excellent και μια σημείωση the internal optics have moisture, but image quality is unaffected. Η ερώτηση μου ειναι αυτη η υγρασία μπορει να αφαιρεθεί απο ειδικο κατάστημα που αναλαμβάνει φωτογραφικές και να μην ξαναβγει υγρασία? Γενικά αξιζει η αγορα παρόλο που έχει υγρασία μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
42 λεπτά πριν, Figantu είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εναν φωτογραφικό φακο απο το MPB. Condition excellent και μια σημείωση the internal optics have moisture, but image quality is unaffected. Η ερώτηση μου ειναι αυτη η υγρασία μπορει να αφαιρεθεί απο ειδικο κατάστημα που αναλαμβάνει φωτογραφικές και να μην ξαναβγει υγρασία? Γενικά αξιζει η αγορα παρόλο που έχει υγρασία μεσα?

Εκτός και αν πρόκεται για φακό που δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά, θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις.
Με τον καθαρισμό μπορεί στο τέλος να βγει σε ίδια τιμη με άλλον excellent που δεν θα έχει τέτοιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εκτός και αν πρόκεται για φακό που δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά, θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις.
Με τον καθαρισμό μπορεί στο τέλος να βγει σε ίδια τιμη με άλλον excellent που δεν θα έχει τέτοιο θέμα.

Δυστυχως πριν κατι εβδομάδες υπήρχε ενας excellent χωρις αυτο το θεμα αλλα πουλήθηκε. Αυτο που με προσελκύει ειναι η τιμη του καθώς σε αυτη την κατηγορία ειναι αρκετά οικονομικός. Δεν με ενοχλεί αν θα βγει στα ιδια λεφτα με εναν χωρις υγρασια. Με νοιάζει μονο να μην ξαναεμφανιστεί αν ειναι δυνατον

Επεξ/σία από Figantu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Figantu είπε

Δυστυχως πριν κατι εβδομάδες υπήρχε ενας excellent χωρις αυτο το θεμα αλλα πουλήθηκε. Αυτο που με προσελκύει ειναι η τιμη του καθώς σε αυτη την κατηγορία ειναι αρκετά οικονομικός. Δεν με ενοχλεί αν θα βγει στα ιδια λεφτα με εναν χωρις υγρασια. Με νοιάζει μονο να μην ξαναεμφανιστεί αν ειναι δυνατον

     Τι είναι προτιμότερο ? Να πληρωθεί μία φορά η να πληρωθεί 2 η και περισσότερες φορές . Πράγμα που θα συμβεί αν κατά την επισκευή αποκαλυφθεί ότι η υγρασία προχώρησε και μεταλλάχθηκε σε μήκυτα . Λέμε τώρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Figantu είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εναν φωτογραφικό φακο απο το MPB. Condition excellent και μια σημείωση the internal optics have moisture, but image quality is unaffected. Η ερώτηση μου ειναι αυτη η υγρασία μπορει να αφαιρεθεί απο ειδικο κατάστημα που αναλαμβάνει φωτογραφικές και να μην ξαναβγει υγρασία? Γενικά αξιζει η αγορα παρόλο που έχει υγρασία μεσα?

- Ένας τεχνικός μπορεί να αφαιρέσει την υγρασία, αλλά το θέμα είναι σε ποιο σημείο υπάρχει αυτή και πόσο εύκολο θα είναι για τον τεχνικό, πράγμα που θα καθορίσει και την τιμή του καθαρισμού.

 

14 ώρες πριν, Figantu είπε

Δυστυχως πριν κατι εβδομάδες υπήρχε ενας excellent χωρις αυτο το θεμα αλλα πουλήθηκε. Αυτο που με προσελκύει ειναι η τιμη του καθώς σε αυτη την κατηγορία ειναι αρκετά οικονομικός. Δεν με ενοχλεί αν θα βγει στα ιδια λεφτα με εναν χωρις υγρασια. Με νοιάζει μονο να μην ξαναεμφανιστεί αν ειναι δυνατον

- Η επανεμφάνιση υγρασίας στο εσωτερικό του φακού έχει σχέση με την κατασκευή του φακού λιγότερο και περισσότερο τον τρόπο που τον που τον χρησιμοποιεί και τον φυλάσσει ο χρήστης του και όχι με τον τεχνικό που θα τον καθαρίσει.

- Εάν ήμουν στη θέση σου θα ξαναδιάβαζα με προσοχή τις απαντήσεις που σου έδωσαν προηγουμένως οι highpriest και babisskg.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία μπορεί να δημιουργήσει μύκητες και να περάσουν στο σώμα..Δε θα τον επέλεγα σε καμία περίπτωση.Και απορώ πώς τον αγόρασαν,διότι τους ελέγχουν τους φακούς για υγρασία κλπ,μάλλον θα τους ξέφυγε στον έλεγχο ή θα δημιουργήθηκε μετά...Ποιος ξέρει...Σε κάθε περίπτωση δεν είναι καλή επιλογή η αγορά ενός φακού με υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, imaginas είπε

Η υγρασία μπορεί να δημιουργήσει μύκητες και να περάσουν στο σώμα..Δε θα τον επέλεγα σε καμία περίπτωση.Και απορώ πώς τον αγόρασαν,διότι τους ελέγχουν τους φακούς για υγρασία κλπ,μάλλον θα τους ξέφυγε στον έλεγχο ή θα δημιουργήθηκε μετά...Ποιος ξέρει...Σε κάθε περίπτωση δεν είναι καλή επιλογή η αγορά ενός φακού με υγρασία.

Από όσο έχω αντιληφθεί, αγοράζουν τα πάντα. Δεν τους ενοχλεί ούτε σκόνη, ούτε υγρασία, ούτε μύκητας.
Τα αγοράζουν σε εξευτελιστικά χαμηλή τιμή και μετά το αναφέρουν μέσα στα σχόλια της πώλησης.
Γνωρίζω πάντως κάποιους που μπορεί να θέλουν ένα εστιακό μήκος σε κάποιον φακό για μια στο τόσο ή κάποιον για εξειδικευμένη χρήση που θα χρησιμοποιηθεί 5 φορές όλο κι όλο, και δεν τους πειράζει ούτε η υγρασία ούτε η σκόνη, αρκεί να μην επηρεάζει την εικόνα.

Αυτοί είναι και οι αγοραστές τους, επειδή δεν αξίζει για την χρήση που θέλουν να πάρουν σε καλύτερη κατάσταση.

Ειδικά αν είναι να τον πάρουν και μισή τιμή τον χτυπάνε με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imaginas είπε

Εμένα μου επέστρεψαν φακό επειδή,είπαν,ότι έχει μύκητες...

Ίσως επηρέαζε την τελική εικόνα ή είχαν φτάσει σε βαθμό που δεν θα μπορούσε να φύγει ούτε πολύ χαμηλά
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου δεν επηρέαζε την εικόνα.Γι΄αυτο΄δεν το είχα πάρει χαμπάρι εγώ!Άλλωστε ήταν βασικός φακός,δεν είχα άλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2024 στις 10:47 ΠΜ, imaginas είπε

Η υγρασία μπορεί να δημιουργήσει μύκητες και να περάσουν στο σώμα..Δε θα τον επέλεγα σε καμία περίπτωση.Και απορώ πώς τον αγόρασαν,διότι τους ελέγχουν τους φακούς για υγρασία κλπ,μάλλον θα τους ξέφυγε στον έλεγχο ή θα δημιουργήθηκε μετά...Ποιος ξέρει...Σε κάθε περίπτωση δεν είναι καλή επιλογή η αγορά ενός φακού με υγρασία.

- Ο έλεγχος γίνεται μόνο για τον καθορισμό της τιμής αγοράς, αγοράζουν σχεδόν τα πάντα. Υπάρχει ιστοσελίδα τους με συγκεκριμένο φτηνό φακό που τα περισσότερα κομμάτια του έχουν υγρασία ή μύκητες.

 

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...