Προς το περιεχόμενο

Πάει η κάρτα των 10€ πάει και των 12€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, erikiorai είπε

Μην ξεχνασας πως την q πριν το 2013 ειχες την επιλογη να ανανεωσης με ελαχιστο ποσο 1€ σε καταστημα wind απ οτι θυμαμαι

Ναι, σωστά. Νομίζω ίσχυε και για τη wind αυτό. Και φυσικά τότε ανανεώνοταν η διάρκεια για 12 μήνες. Πάνε αυτά.

Ναι μεν προσφέρουν περισσότερα αλλά σε πολλούς είναι άχρηστα. Πχ τι να τα κάνω τα 300sms /μήνα το 2022. Πλάκα μας κάνουν; Και φυσικά όπως έχει γράψει κι άλλος, μια εποχή που η κατοχή κινητού είναι απαραίτητη απ' όλους διότι στο ζητάει το κράτος κάτι πρέπει να γίνει.

Δώσε κινητό στην τράπεζα, δώσε για το τάδε επίδομα, δώσε για να κάνεις αίτηση σε κάποιο πρόγραμμα εργασίας ανέργων.

Εμένα και πολλούς άλλους ας πούμε ότι δε μας πειράζει γιατί το χρησιμοποιούμε έτσι κι αλλιώς. Αλλά κάποιοι μεγαλύτεροι σε ηλικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

To whatsup είχε ανακοίνωση ότι η online ανανέωση θα ξεκινάει από 12Ε (καταργείται το 10Ε) και στα φυσικά καταστήματα πάει στα 15Ε. Ισχύει από αρχές Φλεβάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω whatup που το εχω  για δευτερη sim κι το πηρα βασικα για το προγραμμα 1,5gb +1500λεπτα με 8,5€ το οποιο δεν χρησημοποιω γιατι με καλυπτουν οι προσφορες της q κι εχω απεριοριστα σταθερα + κινητα στο σταθερο .Μαζευτικε ενα ποσο ανω απο 110€ στην καρτα κι τωρα με την ελαχιστη 12€ θα ανεβει περισσοτερο.

Μπορω να επικαλεστω την αυξηση στο κοστος της ανανεωσης για να  καταργησω το νουμερο κι να παρω το υπολοιπο που ειναι στην καρτα απο τον οτε ?

Μπορω να δωσω σε αλλον το νουμερο που χρειαζετε το προγραμμα των 8,5 € κι να μου δωσι το υπολοιπο των χρηματων ?

Μπορω με αλλο τροπο εκτος αγορας πακετου να μειωσω το υπολοιπο της καρτας  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουν κάνα μηνιαίο unlimited data στη what's up υπάρχει περίπτωση? Η έστω 4 βδομάδες το giga unlimited όχι 2 που το έχουν. Οι άλλες εταιρείες έχουν κανονικά για μήνα πακέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2023 at 16:10, power_1 said:

Εχω whatup που το εχω  για δευτερη sim κι το πηρα βασικα για το προγραμμα 1,5gb +1500λεπτα με 8,5€ το οποιο δεν χρησημοποιω γιατι με καλυπτουν οι προσφορες της q κι εχω απεριοριστα σταθερα + κινητα στο σταθερο .Μαζευτικε ενα ποσο ανω απο 110€ στην καρτα κι τωρα με την ελαχιστη 12€ θα ανεβει περισσοτερο.

Μπορω να επικαλεστω την αυξηση στο κοστος της ανανεωσης για να  καταργησω το νουμερο κι να παρω το υπολοιπο που ειναι στην καρτα απο τον οτε ?

Μπορω να δωσω σε αλλον το νουμερο που χρειαζετε το προγραμμα των 8,5 € κι να μου δωσι το υπολοιπο των χρηματων ?

Μπορω με αλλο τροπο εκτος αγορας πακετου να μειωσω το υπολοιπο της καρτας  ?

 

Επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται να πάρεις. Να πουλήσεις το νούμερο είναι μια καλή λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις αυτό το πρόγραμμα (γιατί αν είναι να το πάρει κάποιος δεν θα τον ενδιαφέρει το νούμερο αφού θα πάρει νέο) και κυρίως την τιμή που θα το δώσεις. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πουλήσεις ένα μέρος του ποσού που διαθέτεις(αν θυμάμαι καλά γίνεται μεταφορά χρημάτων στο whats up), πάλι σε χαμηλότερη τιμή.

Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από αυτό είναι ειτε οικειοθελώς να τα στειλεις sms σε κάποιο ίδρυμα, είτε να ξεχαστείς μια φορά να βάλεις κάρτα και να τα χάσεις (το έχω πάθει όταν δεν υπήρχαν ακόμα οι εφαρμογές για τα κινητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται να πάρεις. Να πουλήσεις το νούμερο είναι μια καλή λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις αυτό το πρόγραμμα (γιατί αν είναι να το πάρει κάποιος δεν θα τον ενδιαφέρει το νούμερο αφού θα πάρει νέο) και κυρίως την τιμή που θα το δώσεις. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πουλήσεις ένα μέρος του ποσού που διαθέτεις(αν θυμάμαι καλά γίνεται μεταφορά χρημάτων στο whats up), πάλι σε χαμηλότερη τιμή.

Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από αυτό είναι ειτε οικειοθελώς να τα στειλεις sms σε κάποιο ίδρυμα, είτε να ξεχαστείς μια φορά να βάλεις κάρτα και να τα χάσεις (το έχω πάθει όταν δεν υπήρχαν ακόμα οι εφαρμογές για τα κινητα).

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ COSMOTE

8.2. Η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού με κριτήρια τον πληθωρισμό και το συνολικό κόστος παροχής των Υπηρεσιών της, στο οποίο συμπεριλαμβάνεται το κόστος επενδύσεων και το κόστος λειτουργίας και συντήρησης του δικτύου της. Τυχόν αύξηση των τιμολογίων σύμφωνα με τα ανωτέρω θα ισχύει όπως προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία. Εντός τριάντα (30) ημερών από την θέση σε ισχύ της αύξησης των τιμολογίων, εκτός αν άλλως ορισθεί από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μείωσης τιμολογίων, τιμολογίων που αφορούν διεθνείς κλήσεις, SMS, υπηρεσίες διεθνούς περιαγωγής, κλήσεις πολυμεσικής πληροφόρησης, κλήσεις σε σύντομους κωδικούς και μη γεωγραφικούς αριθμούς (εξαιρουμένων των κλήσεων σε αριθμούς κινητής τηλεφωνίας) ο Συνδρομητής δικαιούται να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση αζημίως με έγγραφη ειδοποίησή του προς την COSMOTE. Στην περίπτωση που τα τροποποιούμενα τιμολόγια τίθενται σε ισχύ σε λιγότερο από τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία ενημέρωσης των συνδρομητών/χρηστών σχετικά με αυτή, η COSMOTE, οφείλει να επιστρέψει στο συνδρομητή/χρήστη το τυχόν εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο, κατόπιν αιτήσεως του συνδρομητή/χρήστη, εντός τριάντα (30) ημερών. 

8.3. Η COSMOTE δεν εφαρμόζει τέλος αποσύνδεσης για την κατάργηση συνδέσεων καρτοκινητής τηλεφωνίας.

Καταγγελια 

11.1. Μετά από έγγραφη ειδοποίηση, η COSMOTE δύναται, με την επιφύλαξη τυχόν περαιτέρω δικαιωμάτων της, να καταγγείλει την 
παρούσα Σύμβαση οποτεδήποτε, μόνο για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά σε περίπτωση: α) Μη συμμόρφωσης του Συνδρομητή με οποιαδήποτε από τις συμβατικές του υποχρεώσεις, οι οποίες θεωρούνται όλες ουσιώδεις, β) Μερικής ή ολικής ανάκλησης, ακύρωσης, τροποποίησης ή λήξης της άδειας της COSMOTE, γ) Θανάτου του Συνδρομητή, κήρυξης του σε κατάσταση πτώχευσης ή παύσης πληρωμών ή άλλης παρόμοιας κατάστασης, είτε έχει υποβληθεί αίτηση είτε όχι, μετατροπής της νομικής του μορφής, θέσης του υπό καθεστώς διάλυσης, εκκαθάρισης, αναγκαστικής διαχείρισης καθώς και σε κάθε περίπτωση που ο Συνδρομητής καταστεί αφερέγγυος, δ) στην περίπτωση του άρθρου 10. 11.2. Εντός τριάντα (30) ημερών από τη θέση σε ισχύ της αύξησης των τιμολογίων, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μείωσης τιμολογίων, τιμολογίων που αφορούν διεθνείς κλήσεις, SMS, κλήσεις διεθνούς περιαγωγής, κλήσεις πολυμεσικής πληροφόρησης, κλήσεις σε σύντομους κωδικούς και μη γεωγραφικούς αριθμούς (εξαιρουμένων των κλήσεων σε αριθμούς κινητής τηλεφωνίας) ή εντός δύο (2) μηνών από τη θέση σε ισχύ της μονομερούς τροποποίησης των παρόντων Γενικών Όρων Παροχής Υπηρεσιών από την COSMOTE, ο Συνδρομητής δικαιούται να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση αζημίως με έγγραφη ειδοποίησή του προς την COSMOTE. Η υλοποίηση της διακοπής παροχής των υπηρεσιών μετά από καταγγελία της σύμβασης εκ μέρους του Συνδρομητή πραγματοποιείται εντός δύο (2) εργασίμων ημερών, εκτός εάν ο Συνδρομητής ζητήσει η διακοπή να πραγματοποιηθεί σε συγκεκριμένο χρόνο. 11.3 Σε κάθε περίπτωση λύσης ή λήξης της σύμβασης χάνεται το υπολειπόμενο ποσό της σύνδεσης του Συνδρομητή, εκτός της 
περίπτωσης του άρθρου 8.2. 

 

Η αυξηση του ελαχιστου κοστους ανανεωσης απο 10 σε 12 ευρω ηλεκτρονικα η απο 12 σε 15 ευρω μεσω  καταστηματος ανακοινωθηκε δεκεμβριο του 2022 κι η αυξηση θα εφαρμοστει φεβρουαριο του 2023 (σε λιγοτερο απο τους 3 μηνες  αρα πληρω τους ορους καταγκελιας της συμβασης τις περιπτωσης 11.3 με την εξαιρεση 8.2 που επιστρεφει τα χρηματα .

Οι συνδρομητές καρτοκινητής έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους εντός 30 ημερών από τη θέση σε ισχύ των ανωτέρω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης των ανωτέρω τροποποιήσεων. Οι συνδρομητές που θα καταγγείλουν τη σύμβασή τους σύμφωνα με τα ανωτέρω, μπορούν να αιτηθούν την επιστροφή του χρηματικού τους υπολοίπου το οποίο θα τους επιστραφεί, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προβεί σε ανανέωση χρηματικού υπολοίπου μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας ανακοίνωσης, εντός τριάντα (30) ημερών από την αίτησή τους.

Τωρα τα τελευταια δεν τα καταλαβα.Εσεις τι καταλαβατε ?

Αναφορά σε κείμενο

 

Οι συνδρομητές καρτοκινητής έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους εντός 30 ημερών από τη θέση σε ισχύ των ανωτέρω τροποποιήσεων,(αρα απο 5/2 εως7/3 οΦεβρουαιος εχει 28 ημερες ) υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης των ανωτέρω τροποποιήσεων(.δηλαδη οχι νωρητερα απο την 4/2)  Οι συνδρομητές που θα καταγγείλουν τη σύμβασή τους σύμφωνα με τα ανωτέρω, μπορούν να αιτηθούν την επιστροφή του χρηματικού τους υπολοίπου το οποίο θα τους επιστραφεί, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προβεί σε ανανέωση χρηματικού υπολοίπου μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας ανακοίνωσης(δηλαδη το τελος Δεκεμβριου 2022), εντός τριάντα (30) ημερών από την αίτησή τους.

Αρα καταγγελω την συμβαση κι παιρνω το υπολοιπο πισω

 

 

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορη απορία για cosmote Whats up.

Αν βάλω κάρτα των 12€ μέσα από το mobile app, μετά τους φόρους κλπ πόσα λεφτά actually θα μείνουν στην κάρτα, θυμάται κανείς?

Ρωτάω διότι θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα που κάνει 10€ οπότε αν μείνουν μέσα λιγότερα, την πάτησα

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Γρήγορη απορία.

Αν βάλω κάρτα των 12€ μέσα από το mobile app, μετά τους φόρους κλπ πόσα λεφτά actually θα μείνουν στην κάρτα, θυμάται κανείς?

Ρωτάω διότι θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα που κάνει 10€ οπότε αν μείνουν μέσα λιγότερα, την πάτησα

13% φόρο έχει όποτε θα κανείς την πράξη 12/1,13= 10,62

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει να γράψω ότι αναφερόμουν σε Whats Up.

Τελικά έμειναν μέσα 10,91€ οπότε όλα καλά.

Βασικά 10,91 έλεγε το sms που ήρθε αλλά στην εφαρμογή δείχνει 10,90. Περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vodafone βέβαια πρέπει να είναι η μόνη
- αν υπάρχει κι άλλη ας διορθώσει κάποιος -
που επιτρέπει την ανανέωση με μικροποσά μέσω του Cashback.

https://thankyou.vodafone.gr/cashback

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς να εξαργυρώνεις το υπόλοιπο σου ως ανανέωση χρόνου ομιλίας μόλις συμπληρώσεις το 1€ και μόνο για ακέραια ποσά π.χ. 2€, 3€ κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/1/2023 στις 10:19 ΠΜ, nikx είπε

Τώρα είδα ότι η Voda έβγαλε από το app την επιλογή για PayPal ανανέωση και έχει μόνο πιστωτική.

 

εμένα υπάρχει ακόμα με ΡΡ , έβαλα πριν λίγες μέρες 12€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις ανανέωσα το προνομιακό what's up μέσω payzy, αλλά επειδή είχα υπόλοιπο χρημάτων έβαλα 8€. Ανανέωσα το πακέτο αλλά δεν μου έδωσε το platinum reloaded! Βασικά δεν μου έδωσε reloaded! Και τώρα παρατήρησα οτι τα δεδομένα δεν μεταφέρθηκαν για τον επόμενο μήνα. Τι φάση;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...