Προς το περιεχόμενο

Πάει η κάρτα των 10€ πάει και των 12€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Τι περιμένουμε μέχρι να γίνει στους δρόμους το μεγάλο πάρτι δίχως αύριο;

Να μας κόψουν τον Αργυρό απ' το YouTube και το freddo espresso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 30/6/2022 στις 10:12 ΠΜ, hln3 είπε

Στο ρεύμα οι τιμές έχουν πολλαπλασιαστεί. Ο πληθωρισμός τρέχει με διψήφιο αριθμό. Και στην σταθερή / κινητή στα συμβόλαια οι τιμες μειώνονται και εσείς γράφετε για καρτέλ γιατί σας ζητάνε να πληρώνετε 4.32 προ φόρων / μήνα για ένα δίκτυο που χρησιμοποιείτε.

Και με 3 ευρώ να σας δώσουν απεριόριστες κλήσεις / δεδομένα πάλι καρτέλ θα γράφετε, απλά ορισμένοι είστε τέτοιοι τύποι, γκρίνια και μόνο γκρίνια.

Λέμε για καρτέλ γιατί οι τιμές είναι ίδιες και στις 3 μεγάλες εταιρίες. Επίσης, δες τι χρεώνουν στο εξωτερικό για mobile internet και κάνε σύγκριση μετά με τις ελληνικές τιμές. Έχουμε το δεύτερο ακριβότερο mobile Internet παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChownTuen είπε

Θα πω τα δικά μου και συγχωρέστε με για την διακοπή εκ της επιτροπής των μεγάλων χορηγών: 

Μαθαίνω από τους δικούς μου στην Ελλάδα ότι πλέον κλείνουν τα κινητά μετά από δυο μήνες μη ανανέωσης, κάτι για βήμα χρέωσης 250 λεπτά, κάτι ότι βάζεις κάρτα των 20 και σου πιστώνονται 5 και δεν ξέρω εγώ τι άλλες παλαβομάρες. Θυμάμαι πριν χρόνια έφυγα από τούτο τον τόπο ο τελευταίος μου λογαριασμός μου είχε βγει κάπου 200 ευρώ και δεν είχα εντυπωσιαστεί γιατί έρπεπε να τους λέω και ευχαριστώ καθώς μιλούσα 60 και 80 ώρες. Θυμάμαι με τους διευθυντάδες της εταιρείας μου πλακωνόμασταν, επειδή εγώ δεν υπέγραφα μεταφορά του αριθμού μου από vodafone σε wind όπως έκαναν όλοι οι άλλοι και οπότε πληρώνουν για εμένα σκασμό λεφτά στους λήστες. Θυμάμαι ότι οι περισσότεροι το γυρνούσαν σε καρτοκινητά και δεν αναφέρομαι σε 15 χρόνια, αλλά σε γιατρούς και δασκάλους. 

Τώρα εδώ διαβάζω ότι σας απασχολεί ότι καταργήθηκε η μια κάρτα και η άλλη η κάρτα και πολύ κάνετε φίλοι μου αλλά ρε παιδάκι μου έχω μια γνήσια απορία: Πόσο φτωχούς πρέπει να μας κάνουν για να τους πλακώσουμε στις σφαλιάρες μέχρι να αλλάξει το σύστημα; Μιλάμε για το γαμώ κινητό που πλέον δεν κάνουμε και τίποτα άλλο, ακόμη και τα τσοντό-sites έχουν περισσότερους επισκέπτες από κινητά παρά από μεγάλες οθόνες. Πουθένα στον κόσμο δεν περπατάει το καρτοκινητό και στην τελική εμείς παραμείναμε Ευρωπαϊοι (και καλά κάναμε - είχα γυρίσει Ελλάδα μόνο και μόνο ψηφίσω - βεβαία το αεροπορικό πληρωμένο από την ΟΝΝΕΔ λολ). 

Νομίζω στο Euronews πριν χρόνια είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για την Αφρική ότι ο κόσμος πληρώνει 20 ευρώ το GB και έβγαζαν τους διευθυντές των εταιρείων με σκηνοθεσία καταδίκων. Μίλαγα πρόσφατα με μια επιχείρηση στην Κένυα και ψιλοκόλαγε το Zoom και τους λέω να κλείσουμε τις κάμερες, και μου λένε πάμε στο Skype γιατί πρόσφατα βάλανε 200άρα σύνδεση. Μιλούσα βιοτεχνία που φτιάχνει tshirt. Εσείς μάγκες μου έχετε 200άρα σύνδεση; 

Τι περιμένουμε μέχρι να γίνει στους δρόμους το μεγάλο πάρτι δίχως αύριο; Να μπουν στα σπίτια και να μας σκοτώσουν τις μανάδες; Να έρθει ο Τούρκος στην βουλή; Να βγει η Αργεντινή και να πει ότι δέχομαι προσφύγες από Ελλάδα με fast track διαδικασίες; Να πάει το netflix στα 30 ευρώ; 

Μάγκες μήπως δεν φταίνε καθόλου οι πολιτικοί; Τόσοι και τόσοι έχουν πέρασει από την πασαρέλα του συντάγματος κάποιος θα ήταν διαφορετικός, δεν μπορεί, εμείς δεν τον προσέξαμε! Για εμένα έχουμε βολευτεί σε όλο αυτό και έχουμε βρει την άνεση και την ευκολία σε όλο αυτό. Διαφορετικά είτε θα ανασηκώσει τα μανίκια να πιάσουμε την σκληρή δουλεία είτε να τους βγάλουμε τα μάτια και να τους φάμε. Μήπως έχει δίκιο τελικά ο Πορτοσάλτε που βάφει κιόλλας τα νυχάκια του σύμφωνα με το ρεπόρτερ Στ. Χίο; 

Και όχι οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι πολυτέλεια, είναι κοινή ωφέλεια. Και ένα πρεζόνι να μας σταματήσει στο δρόμο και να μας πει, ρε φιλαράκι μου στέλνεις ένα μήνυμα στην διονυσία, θα σταματήσουμε και θα το στείλουμε και θα του αγοράσουμε και τυρόπιτα. 

Τι ασυναρτησίες σου λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, random_dude είπε

Λέμε για καρτέλ γιατί οι τιμές είναι ίδιες και στις 3 μεγάλες εταιρίες. Επίσης, δες τι χρεώνουν στο εξωτερικό για mobile internet και κάνε σύγκριση μετά με τις ελληνικές τιμές. Έχουμε το δεύτερο ακριβότερο mobile Internet παγκοσμίως.

Vodafone - 20 ευρώ για 3 μήνες απεριόριστα.
Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει μόνο μία χώρα στον κόσμο με ακριβότερη τιμή;

Το να είναι οι τιμές παραπλήσιες στην καρτοκινητή είναι φυσιολογικό - από την στιγμή που δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου, αν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις οι συνδρομητές θα αλλάξουν εταιρεία μαζικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
41 λεπτά πριν, hln3 είπε

Vodafone - 20 ευρώ για 3 μήνες απεριόριστα.
Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει μόνο μία χώρα στον κόσμο με ακριβότερη τιμή;

Το να είναι οι τιμές παραπλήσιες στην καρτοκινητή είναι φυσιολογικό - από την στιγμή που δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου, αν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις οι συνδρομητές θα αλλάξουν εταιρεία μαζικά.

Δεν υπάρχουν απεριόριστα προγράμματα. Όλα δεσμεύονται από πολιτική ορθής χρήσης που σημαίνει ότι από ένα σημείο και έπειτα μπαίνει φραγμός.

Όσο για τις τιμές, στην Ιταλία κοστίζει $0,4 το GB και στην Ελλάδα $12. Υπάρχει και σχετική έρευνα με τιμές 2000.

https://www.visualcapitalist.com/cost-of-mobile-data-worldwide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, random_dude είπε

Δεν υπάρχουν απεριόριστα προγράμματα. Όλα δεσμεύονται από πολιτική ορθής χρήσης που σημαίνει ότι από ένα σημείο και έπειτα μπαίνει φραγμός.

Όσο για τις τιμές, στην Ιταλία κοστίζει $0,4 το GB και στην Ελλάδα $12. Υπάρχει και σχετική έρευνα με τιμές 2000.

https://www.visualcapitalist.com/cost-of-mobile-data-worldwide/


Στις συμβάσεις αναγράφουν πως έχουν το δικαιώμα να κάνουν εφαρμογή ΠΟΧ - πότε όμως είδες εδώ να γράφεται κάποιο παράπονο για ΠΟΧ;

Οι τιμές που αναφέρεις φυσικά είναι εκτός πραγματικότητας. Πέρα από τις προσφορές, το κλασσικό μηνιαίο πακέτο σε καρτοκινητή είναι 8.5 ευρω (+12%φόρος) / 5 gb.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, random_dude είπε

Δεν υπάρχουν απεριόριστα προγράμματα. Όλα δεσμεύονται από πολιτική ορθής χρήσης που σημαίνει ότι από ένα σημείο και έπειτα μπαίνει φραγμός.

Όσο για τις τιμές, στην Ιταλία κοστίζει $0,4 το GB και στην Ελλάδα $12. Υπάρχει και σχετική έρευνα με τιμές 2000.

https://www.visualcapitalist.com/cost-of-mobile-data-worldwide/

Τιμές εκτός πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν οδηγει καπου ολο αυτο. 

Ακομα και 1€ το μηνα να ηταν θα αρχιζαν μετα να λενε οτι το τηλέφωνο ειναι κοινωνικό αγαθο, αρα πρέπει να ειναι δωρεάν, οπως και οι μεταφορες,η σιτιση, η στεγαση κτλ...ολα τσαμπα, προσφορά του κοινωνικού κρατους, και φυσικα 4ωρη εργασια με 2000€ μισθο.

Να 'χαμε να λεγαμε δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2022 στις 9:07 ΜΜ, dhmak είπε

Στην q ανανεώνω το χρηματικό υπόλοιπο ανά δύο μήνες και όταν μπορώ να αγοράσω πακέτο (από καουντ νταουν όφερ ή από προσωπική προσφορά στο δωρόκουτο στην εφαρμογή) με τα χρήματα που μαζεύονται, παρατείνεται η ισχύς των χρημάτων για έναν μήνα επιπλέον.

σωστο .

Ετσι περνας 3 μηνες με 10-12ε σχεδον και εχεις και χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Αν δε μιλας πολυ ειναι αρκετο

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 7:18 ΜΜ, ulalume είπε

Δεν οδηγει καπου ολο αυτο. 

Ακομα και 1€ το μηνα να ηταν θα αρχιζαν μετα να λενε οτι το τηλέφωνο ειναι κοινωνικό αγαθο, αρα πρέπει να ειναι δωρεάν, οπως και οι μεταφορες,η σιτιση, η στεγαση κτλ...ολα τσαμπα, προσφορά του κοινωνικού κρατους, και φυσικα 4ωρη εργασια με 2000€ μισθο.

Να 'χαμε να λεγαμε δηλαδη...

Μου θυμίζει αυτή η περιγραφη έναν γνωστό μου, παλιά που τα εισητήρια στα ΜΜΜ ήταν παμφθηνα, και σαν φοιτητής είχε ακόμα καλυτερη τιμή.
Δεν χτύπαγε εισητήριο γιατί το έβλεπε έτσι.
Στην Αγγλία βέβαια που ζει τώρα δεν διανοήθηκε ποτέ να κάτι κάτι ανάλογο, και ας είναι πολύ ακριβότερο το εισητήριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, erikiorai είπε

Ειναι επισιμο πλεον σας προηδοπισα 

Και γιατί να πάω σε κατάστημα, online ανανεώνω χρόνια τώρα, μέσα από την εφαρμογή παραμένει 12€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chios είπε

Και γιατί να πάω σε κατάστημα, online ανανεώνω χρόνια τώρα, μέσα από την εφαρμογή παραμένει 12€

ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι αυτό θα αλλάξει. Θα πάει κι εκεί 15€.

Όπως είχα γράψει και το καλοκαίρι, η καρτοκινητή πλέον έγινε συμβόλαιο. θέλουν να παίρνουν ένα στανταρ ποσό κάθε μήνα απ όλους. πριν ήταν 5€, μετά έγινε 10€, μετά 12€ και τώρα 15€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι αυτό θα αλλάξει. Θα πάει κι εκεί 15€.

Όπως είχα γράψει και το καλοκαίρι, η καρτοκινητή πλέον έγινε συμβόλαιο. θέλουν να παίρνουν ένα στανταρ ποσό κάθε μήνα απ όλους. πριν ήταν 5€, μετά έγινε 10€, μετά 12€ και τώρα 15€.

Μην ξεχνασας πως την q πριν το 2013 ειχες την επιλογη να ανανεωσης με ελαχιστο ποσο 1€ σε καταστημα wind απ οτι θυμαμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...