Προς το περιεχόμενο

Η Amazon επιδεικνύει χαρακτηριστικό της Alexa που μιμείται τις φωνές των… εκλιπόντων συγγενών των χρηστών της


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεθαινει η γυναικα καποιου και βαζει την φωνη της στην Alexa.

Ανδρας: Alexa θες να κανουμε sex ;
Alexa: Οχι δεν μπορω.
Ανδρας: Αυτα μου ελεγε και η γυναικα μου οταν ηταν ζωντανη.

true experience οχι μ@λ@κιες ! 🤣

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Ανδρας: Alexa θες να κανουμε sex ;
Alexa: Οχι δεν μπορω.

Κολλάει καλύτερα το "όχι απόψε γιατί έχω πονοκέφαλο"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι μητέρες κλεισμένες στο σπίτι να ακούνε την φωνή των παιδιών τους όλη μέρα.

Σίγουρα δεν είναι κάτι που βγάζει υγεία αυτό, λούπα δυστυχίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα δει ενα βιντεο παλια που στη ιαπωνια μεσω εικον πραματικοτητασ μια μητερα που εχασε τη κορη τησ περασε μαζι τησ μια μερα σε ενα ΄[παραδεισενιο] μεροσ. και η κορη ηταν οχι μονο  πιστο αντιγραφο αλλα και ειχε ιδια φωνη...το πιο συγκλονιστικο που η μερα τελιωσε και εβαλε τη κορη τησ για υπνο και την αποχαιρετησε

ηταν οτι ποιο απαισιο ειχα δει σε τεχνολογια ποτε...Με τετια δε πρεπει να παιζουμε.το ψυχολογικο οταν χανεισ καπιο δικο σου ειναι μεγαλο και μπορει να οδηγησει και σε πιο ακραια πραματα οπωσ  μη το πω καλυτερα

πρεπει να υπαρχει ενα οριο..Αν πιστευει ο εξυπνοσ που σκεφτηκε αυτη την ιδεα οτι θα πουλησει και αλλο το αμαζον εκο ...με αυτο,μαλλον θα 

πρεπει να αλλαξει επαγγελμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειμαι ξεχασμένος το βράδυ και να μου μιλησει η alexa με φωνή του θειου μου.. Θα σηκωθώ να λιβανίσω την ιδια στίγμή . Χέστηκα πανω μου και μόνο που το σκέφτομαι .... Αυτο εν τω μεταξύ ηταν επισόδειο στο black mirror...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνολογία και ηθική δεν πάνε μαζί από ότι φαίνεται... Έχουμε τρελαθεί τελείως ;;;

"αρκεί ένα λεπτό ηχογράφησης για να μιμηθούν τα συστήματα της τη φωνή κάποιου. Σε μια εποχή άφθονων βίντεο και φωνητικών σημειώσεων, ο μέσος καταναλωτής μπορεί πλέον να «κλωνοποιήσει» τις φωνές των αγαπημένων του ή οποιουδήποτε άλλου του αρέσει.

Ένα λεπτό ηχογράφησης αρκεί λέει, και δεν θα χρησιμοποιηθεί αυτό για κακό σκοπό, ε ;;;

 

 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AtiX είπε

Υπάρχει το επεισόδιο The Entire History of You του Black Mirror…

 

7 ώρες πριν, Mesqal είπε

Πως το λέγαν εκείνο το επεισοδιο στο black mirror

^

7 ώρες πριν, blueakamah είπε

Αυτο εν τω μεταξύ ηταν επισόδειο στο black mirror...

^^

 

Edit : τελικά είναι το "be right back" μας διόρθωσε ο @thodoris1985

Επεξ/σία από mariosCS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, AtiX said:

Υπάρχει το επεισόδιο The Entire History of You του Black Mirror…

δεν θα μπω στο ηθικό ή μη του πράγματος μιας και η ηλιθιότητα από την μια και μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος για το κέρδος από την άλλη, είναι σημαντικότερα σε κάτι τέτοια θέματα…

 

17 minutes ago, Mesqal said:

Πως το λέγαν εκείνο το επεισοδιο στο black mirror

 

4 minutes ago, mariosCS said:

 

^

^^

Γιατί νομίζω ότι ήταν το "be right back" και όχι το "the entire history of you";

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

 

 

Γιατί νομίζω ότι ήταν το "be right back" και όχι το "the entire history of you";

Έχεις δίκιο!!!! Είναι το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν και όχι το τελευταίο της πρώτης…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεπερνώντας την τεχνοφοβία να πούμε ότι οι εφαρμογές είναι πολλές. Σίγουρα αν κάποιος θέλει ο ίδιος να κάνει χρήση της δυνατότητας της Alexa για να ακούσει τη φωνή αγαπημένου προσώπου είναι δικαίωμα του κ δεν ενοχλεί κ κανέναν, γιατί όμως αυτό είναι αναγκαστικά αρνητικό; 

Από εμένα είναι +!! 

Άλλος θα ήθελε να ακούσει τη φωνή του Freddie Mercury πχ, άλλος του Carl Sagan, άλλος του παππού του κ άλλος του Frank Sinatra! Και η Alexa απαντά όχι σαν τον ζωντανό άνθρωπο (ακόμα) άλλα με βάση το feedback κλπ κλπ. Θα ήταν πχ ωραία ιδέα σε ενα party να βάλεις τη φωνή της Merilyn να τραγουδά "Happy Birthday"  κλπ κλπ. 

Σίγουρα στα ελληνικά θα κάνει χρόνια η δυνατότητα να έρθει, θα ήθελα όμως να δω να έρχεται, ειδικά με φωνές διασημοτήτων, fun reasons approved. 

By the way, το Deep fake υπάρχει άσχετα αν η Amazon κ κάθε Amazon το διαθέτει στο ευρύ κοινό, κ αυτοί που έχουν σκοτεινό σκοπό δεν περιμένουν την εφαρμογή της τεχνολογίας στην Alexa, είναι πολλά βήματα μπροστά έτσι κ αλλιώς. Δεν είναι κάτι που ανακάλυψε ξαφνικά η Amazon για να πάθουμε σοκ, είναι μια έξτρα δυνατότητα στο ευρύ κοινό απλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντάξει Amazon, suck my ass που λέμε και στο χωριό. Ο άλλος πιο πάνω λέει πως δεν βλέπει κάτι το αρνητικό σε αυτό. Έχουμε ξεφύγει παντελώς, ποιός ο λόγος να προμοτάρεις μια τεχνολογία η οποία όχι μόνο έχει την δυνατότητα να οδηγήσει σε ακόμη μεγαλύτερη αποξένωση αλλά είναι προφανές πως μπορεί να αποτελέσει πηγή απείρων προβλημάτων.

Σκεφτείτε λίγο πως στανταράκι θα έχουμε κάποια περιστατικά με μικρά παιδάκια που πεθαίνει ας πούμε η γιαγιά και οι γονείς αντί να εξηγήσουν ώριμα τι έχει πραγματικά συμβεί απλώς θα καταφύγουν (έστω και για λίγο καιρό) σε αυτό το πράγμα. Όποιος μου πει πως αποκλείεται να συμβεί μάλλον δεν έχει ιδέα πόσο ζωάδι είναι ο μέσος άνθρωπος.

Επίσης ρε τσακάλια, με ποιανού την άδεια θα αναλύει κάποιος την φωνή μου για να μπορέσει να την χρησιμοποιεί με τέτοιο τρόπο; Πώς θα λειτουργεί μια τέτοια διαδικασία; Θα πρέπει να έχω λογαριασμό Amazon για να συνεναίσω στην χρήση της φωνής μου; Και συγγενικό μου πρόσωπο να το έκανε θα γινόμασταν μπίλιες. Πιστεύει πραγματικά κανείς πως η Amazon, ως γνωστός κολοσσός της ηθικής στον χώρο της τεχνολογίας, θα τηρήσει την οποιαδήποτε υπόσχεση δίνει περί προσωπικών δεδομένων;

Και αυτά περί deep fake και τσούτσου μπρούτσου, και πως ήδη υπήρχε η δυνατότητα κλπ, σώπα ρε τσάκαλε (ο πιο πάνω που προανέφερα), λες και δεν το ξέραμε. Το θέμα είναι πως δεν είναι καλό να διατεθεί η συγκεκριμένη τεχνολογία στο ευρύ κοινό. Εδώ οι σκατόγεροι νομοθέτες παγκοσμίως ακόμη παλεύουν να θεσπίσουν ένα σωστό, βασικό νομοθετικό πλαίσιο για πράγματα όπως το ιντερνετ, η χρήση καμερών ασφαλείας σε δημόσιους χώρους, κλπ. Το νομοθετικό σώμα δεν είναι έτοιμο για κάτι τέτοιο, και ούτε και το ευρύ κοινό, που δεν μπορεί καλά-καλά να χρησιμοποιήσει (αλλά και να αξοιοποιήσει) σωστά το κινητό του.

TLDR: κακή ιδέα, όποιος δεν καταλαβαίνει γιατί μάλλον αποτελεί κομμάτι του προβλήματος.

Επεξ/σία από Necrogenisis
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...