Προς το περιεχόμενο

Στη Φινλανδία ο πρώτος ευρωπαϊκός υπερυπολογιστής, βασισμένος σε τεχνολογία της ΑMD


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Μπορεί να μου μεταφράσει κανείς τον τίτλο; Μήπως θέλει κι ένα ρηματάκι η πρόταση; Λέω εγώ τώρα...

Επίσης, από πού προκύπτει το "χάρη στην AMD"; Το "με επεξεργαστές AMD" να το καταλάβω. Το "χάρη"; 

 

Είπαμε...η κακια μπλε θέλει μόνο το χρήμα , ενώ η καλή κόκκινη δουλεύει για το καλό της ανθρωπότητας και μονο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους Φινλανδούς τους καταλαβαίνω δεν διαβάζουν ινσομνια δεν έμαθαν για τον πιο efficient επεξεργαστής στο πλανητη Γη. 
Η Ελλάδα ; Τι πως γιατί της διέφυγε ο πιο efficient επεξεργαστής στο πλανητη Γη ; 
😂

Επεξ/σία από nick0lis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, alex84 είπε

Είπαμε...η κακια μπλε θέλει μόνο το χρήμα , ενώ η καλή κόκκινη δουλεύει για το καλό της ανθρωπότητας και μονο!

Βρε κι εγώ με την καλή κόκκινη είμαι, από τότε που ήταν πράσινη (1989). Το θέμα είναι ότι ο αρχικός τίτλος δεν έβγαζε νόημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on topic, οι υπερυπολογιστές αυτοί κ οι παρόμοιοι τους, χρόνια τώρα προωθούν την επιστημονική γνώση κ την ίδια την ανθρωπότητα στο μέλλον, παράγοντας όλο κ πιο γρήγορα τα αποτελέσματα των πολύπλοκων μαθηματικών υπολογισμών σε χημικές, βιολογικές, ιατρικές, engineering, informatics κλπ έρευνες. 

Αν δεν υπήρχαν θα ζούσαμε σίγουρα στο 1990 σε πολλά πεδία της ζωής μας κ ειδικά σε αυτό της υγείας. Εννοείται είναι custom made architecture και τρομερά αποτελεσματικοί σε όρους Value for Money. 

Σίγουρα είναι τύχη ότι θα υπάρξει στην Ευρώπη και θα δοθεί δυνατότητα σε ερευνητικές ομάδες να δουλέψουν με τη βοήθεια του πιο γρήγορα κ αποδοτικά. 

 

υγ. δεν είναι όλα gaming, mining κ cpu wars. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

on topic, οι υπερυπολογιστές αυτοί κ οι παρόμοιοι τους, χρόνια τώρα προωθούν την επιστημονική γνώση κ την ίδια την ανθρωπότητα στο μέλλον, παράγοντας όλο κ πιο γρήγορα τα αποτελέσματα των πολύπλοκων μαθηματικών υπολογισμών σε χημικές, βιολογικές, ιατρικές, engineering, informatics κλπ έρευνες. 

Αν δεν υπήρχαν θα ζούσαμε σίγουρα στο 1990 σε πολλά πεδία της ζωής μας κ ειδικά σε αυτό της υγείας. Εννοείται είναι custom made architecture και τρομερά αποτελεσματικοί σε όρους Value for Money. 

Σίγουρα είναι τύχη ότι θα υπάρξει στην Ευρώπη και θα δοθεί δυνατότητα σε ερευνητικές ομάδες να δουλέψουν με τη βοήθεια του πιο γρήγορα κ αποδοτικά. 

 

υγ. δεν είναι όλα gaming, mining κ cpu wars. 

Η ΕΕ φίλε μου κατάλαβε την σημασία του να έχεις έναν υπερυπολογιστή και τι πραγματικά μπορεί να προσφέρει, χωρίς να εξαρτάται από άλλους, στα πανεπιστήμια και τους επιστήμονες της…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mants118 είπε

Κάρτα γραφικών βρήκανε για αυτό το πράμα ή ψάχνουν στις μικρές αγγελίες;; 😛

βρήκανε μια ελαφρώς μεταχειρισμένη σε καλή τιμή απο insomnia :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Η ΕΕ φίλε μου κατάλαβε την σημασία του να έχεις έναν υπερυπολογιστή και τι πραγματικά μπορεί να προσφέρει, χωρίς να εξαρτάται από άλλους, στα πανεπιστήμια και τους επιστήμονες της…

υπήρξαν κ άλλοι supercomputers στο παρελθόν κ υπάρχουν κ σήμερα. Είχα την τύχη κ τιμή να έχω χρόνο στον "νούμερο 10" κάποτε σε ισχύ supercomputer worldwide κ ήταν εξωπραγματική εμπειρία κ η επιτάχυνση της έρευνας.

Είναι ευχάριστο να πέφτει χρήμα στη βασική έρευνα, είναι μοχλός για κοινωνία κ οικονομία κ κυρίως για ανεξάρτητη ΕΕ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, markos9 είπε

Το άρθρο, είναι λες και το έγραψε παιδάκι του δημοτικού. 

Μάλλον, λες και το έγραψε AI... 

 

16 ώρες πριν, Loinen είπε

Lumi δηλαδη χιονι. Κανενα καλυτερο ονομα δεν μπορουσαν να σκεφτουν;

Δες προηγούμενο σχόλιό μου, συμπληρώνω τη λέξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...