Προς το περιεχόμενο

FuelPass 2


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τι σκατά έχει γίνει κι έχει φτάσει πχ 1.897 το diesel με την αμόλυβδη να είναι στο 1.943? 

Τα -15 λεπτά στην αντλία για το diesel παίζουν ακόμα ή έχουν σταματήσει? 

Αλλά και πάλι τόσο μικρή διαφορά δεν θα έπρεπε να έχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Τι σκατά έχει γίνει κι έχει φτάσει πχ 1.897 το diesel με την αμόλυβδη να είναι στο 1.943? 

Τα -15 λεπτά στην αντλία για το diesel παίζουν ακόμα ή έχουν σταματήσει? 

Αλλά και πάλι τόσο μικρή διαφορά δεν θα έπρεπε να έχουν.

 

Σήμερα έβαλα..με 1.954 πετρέλαιο και είδα να έχουν 2.094 την 95αρα βενζίνη και το ultimate πετρέλαιο.

Δεν καταλαβαίνω πως έχει γίνει αυτό και πότε τέτοια ανατίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Thresh είπε

Τι σκατά έχει γίνει κι έχει φτάσει πχ 1.897 το diesel με την αμόλυβδη να είναι στο 1.943? 

Τα -15 λεπτά στην αντλία για το diesel παίζουν ακόμα ή έχουν σταματήσει? 

Αλλά και πάλι τόσο μικρή διαφορά δεν θα έπρεπε να έχουν.

 

Μήπως πλέον έχει καταργηθεί η έκπτωση 0,15 € στην αντλία για το diesel ή/και έχουν εφεύρει και κάποιο νέο καπέλο για το diesel;

Γιατί από ότι βλέπω από το ιστορικό τιμών ενδεικτικά δύο πρατηρίων που επισκέπτομαι (σε διαφορετικές περιοχές), ενώ οι τιμές στην αμόλυβδη είναι πτωτικές (με την περίοδο 15 Αυγούστου και μετά να παραμένουν σχεδόν στάσιμες) αντιθέτως στο diesel ενώ μέχρι τις 15 Αυγούστου ήταν αντίστοιχα πτωτικές, από τότε και μετά είναι συνεχώς αυξητικές (και η διαφορά τιμής από αμόλυβδη σε diesel από τα 25-30 λεπτά που ήταν αρχές του Αυγούστου έχει φτάσει πλέον και κάτω από 10 λεπτά στο ίδιο πρατήριο)!

ΥΓ Sorry για το off-topic.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχει καταργηθει τελειως η επιδοτηση Fuell pass στην αντλια για τα diesel καθ ότι σε πολλα πρατηρια βλεπω οτι αγγιζει τις ιδιες τιμες με την απλη βενζινη! Παντως στο εξωτερικο αλλοι επιδοτουν την αντλία οπως οι Ιταλοι στο συνολο των τιμων ενω εδω τα εχουν κανει λιγο ανω κατω.....

Υπαρχουν και χωρες που επιδοτουνται απ ευθειας απο τον Πουτιν βλεπε Τουρκια μιας και η Βενζινη εχει καπου 1,15 ευρω σταθερα εδω και καιρο διχως να τους εχει επηρεασει η πετρελαιακη κριση η αλλο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, PedroG said:

μαλλον εχει καταργηθει τελειως η επιδοτηση Fuell pass στην αντλια για τα diesel καθ ότι σε πολλα πρατηρια βλεπω οτι αγγιζει τις ιδιες τιμες με την απλη βενζινη!

Υποτίθεται ότι έχει διαφορά 29 λεπτών στον ΕΦΚ το diesel από την απλή αμόλυβδη και σε κάποια πρατήρια την βλέπουμε κάπου στα 6 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Υποτίθεται ότι έχει διαφορά 29 λεπτών στον ΕΦΚ το diesel από την απλή αμόλυβδη και σε κάποια πρατήρια την βλέπουμε κάπου στα 6 λεπτά.

Επίσης αν κοιτάξει κανείς και τις τιμές διυλιστηρίου...

...φαίνεται η διαφορά στο κυβικό να έχει φτάσει περί τα 55 ευρώ στο τέλος Αυγούστου, όταν στις αρχές Αυγούστου ήταν περί των 235 ευρώ!

Κάτι που δεν οφείλεται στην εποχικότητα καθώς οι διακυμάνσεις της διαφοράς τιμής στο ίδιο διάστημα κατά τα προηγούμενα χρόνια (και προ εποχής κορωνο-ϊού), είχαν φτάσει τα 30 ευρώ ενώ τώρα έχει ξεπεράσει τα 180 ευρώ!

Παράξενα (;) πράγματα...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Thresh είπε

Τι σκατά έχει γίνει κι έχει φτάσει πχ 1.897 το diesel με την αμόλυβδη να είναι στο 1.943? 

Τα -15 λεπτά στην αντλία για το diesel παίζουν ακόμα ή έχουν σταματήσει? 

Αλλά και πάλι τόσο μικρή διαφορά δεν θα έπρεπε να έχουν.

Η επιδότηση των 15 λεπτών στην αντλία για το diesel συνεχίζεται κανονικά.

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό που περιγράφεις οφείλεται στη μεγαλύτερη ζήτηση που έχει το diesel, και συγκεκριμένα η κατανάλωση diesel στο πρώτο πεντάμηνο του 2022 είναι αυξημένη σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2019, ενώ η κατανάλωση βενζίνης είναι μειωμένη.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Joshua21 said:

Η επιδότηση των 15 λεπτών στην αντλία για το diesel συνεχίζεται κανονικά.

Δλδ θα ήταν ακριβότερο από την αμόλβυδη αν δεν είχε την επιδότηση στην αντλία...LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Δλδ θα ήταν ακριβότερο από την αμόλβυδη αν δεν είχε την επιδότηση στην αντλία...LOL

Ε ναι, και δεν θα ήταν η πρώτη φορά που θα γινόταν κάτι τέτοιο, θυμάμαι τουλάχιστον άλλη μία φορά που είχε συμβεί, Απρίλιο του 2005.

Βρήκα και το άρθρο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω:

"Ειδικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία από την αγορά:

-Η κατανάλωση βενζίνης κατά το πρώτο 5μηνο του έτους ήταν 1.045.161 μετρικοί τόνοι, έναντι 887.769 ΜΤ πέρυσι (+18 %) και 1.175.676 το 2019 (-11 % στην τριετία).

 

-Για το ντίζελ κίνησης αντίστοιχα η κατανάλωση ήταν εφέτος 1.241.689 ΜΤ έναντι 1.094.468 το 2021 (+13 %) και 1.227.565 ΜΤ το 2019 (+1% στην τριετία)."

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/kafsima-ti-dichnoun-ta-stichia-gia-tin-katanalosi-se-venzini-ntizel-stin-ellada-vid/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, και δεν θα ήταν η πρώτη φορά που θα γινόταν κάτι τέτοιο, θυμάμαι τουλάχιστον άλλη μία φορά που είχε συμβεί, Απρίλιο του 2005.

Βρήκα και το άρθρο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω:

"Ειδικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία από την αγορά:

-Η κατανάλωση βενζίνης κατά το πρώτο 5μηνο του έτους ήταν 1.045.161 μετρικοί τόνοι, έναντι 887.769 ΜΤ πέρυσι (+18 %) και 1.175.676 το 2019 (-11 % στην τριετία).

 

-Για το ντίζελ κίνησης αντίστοιχα η κατανάλωση ήταν εφέτος 1.241.689 ΜΤ έναντι 1.094.468 το 2021 (+13 %) και 1.227.565 ΜΤ το 2019 (+1% στην τριετία)."

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/kafsima-ti-dichnoun-ta-stichia-gia-tin-katanalosi-se-venzini-ntizel-stin-ellada-vid/

Μονο τις τιμες του 2005 μη βρεις και ανεβασεις, γιατι θα δεις εγγεφαλικα μετα. Και θα λενε οτι ειναι ξαφνικιτιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2022 στις 8:12 ΜΜ, giorgos04 είπε

Είναι λογικό 15 μέρες μετά την έγκριση της αίτησης να μην έχει έρθει ακόμη sms/mail ?

 

Στις 1/9/2022 στις 11:49 ΠΜ, noo_mercy είπε

Το ίδιο και εδώ με viva. Ήρθε το μήνυμα ότι το χρηματοπιστωτικό ίδρυμα θα επικοινωνήσει μαζί μου αλλά τζίφο. Ούτε στον φάκελο σπαμ εμφανίστηκε ενώ στης μητέρας μου την αίτηση ήρθε η προπληρωμένη σε 2-3 μέρες..

Έχει αλλάξει κάτι? Είχατε κάποια νέα εξέλιξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε Μ..Ο τιμής την τιμή κλεισίματος του Αυγούστου 1.95 € σήμερα το diesel κίνησης, αν δεν υπήρχε η κρατική επιδότηση των 15 λεπτών, θα είχε μέση τιμή 2,109 ευρώ το λίτρο και θα ήταν ακριβότερο κατά 6 λεπτά από την βενζίνη, όταν κατά κόρον η βενζίνη ήταν ακριβότερη από το diesel κίνησης κατά περίπου 30 λεπτά.

 

Και όλα αυτά συμβαίνουν ενώ οι φόροι παραμένουν περίπου σταθεροί. Αν λοιπόν ίσχυε σήμερα ο κανόνας των τελευταίων χρόνων, τότε το πετρέλαιο θα έπρεπε να πωλούνταν περίπου 1,6 ευρώ. Πωλείται δηλαδή σήμερα με ένα ιδιότυπο «καπέλο» της τάξεως των 36 λεπτών το λίτρο...

Αυτά λοιπόν γίνονται στην Ελλάδα χώρα που όλοι βγάζουν άλλος λιγότερο άλλος περισσότερα από την κρίση του πετρελαίου. Οι Έλεγχοι είναι ανύπαρκτοι στο μεταξύ για την ποιότητα των προϊόντων και η ζωή συνεχίζεται σαν να μη τρέχει τίποτα..

Την καλημέρα μου από μια γειτο ικη χώρα που ούτε fuel pass ισχύουν ούτε κουπόνια.... πάραυτα η τιμή βενζίνης είναι στο βενζινάδικο που σταμάτησα μολις 20.45 λίρες δηλαδή κάπου 1,14€ το λίτρο. Το ντίζελ είναι στις 27 λίρες κάπου 1,5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Εγώ έκανα μια χαρά το Fuel Pass όλα μια χαρά. Παρόλα αυτά έχω ένα θέμα. Το fuel pass το κάναμε με το taxisnet του πατέρα μου αλλά επειδή είχαν πει όσοι δεν έχουν κινητό με NFC (μαζί και ο πατέρας μου) μπορούν να βάλουν το email και το κινητό ενός συγγενή με NFC. Εγώ έβαλα τα δικά μου. Το Fuel Pass 2 εγκρίθηκε και έχω βάλει ήδη ένα ποσό βενζίνη. Παρόλα αυτά λόγω αυτού το σύστημα της gsis σε κάποιες υπηρεσίες μέσω gov μου βγάζει ότι πρέπει να κάνω ισχυρή αυθεντικοποίηση και ότι θέλω να έχω πιστοποιημένο αριθμό τηλεφώνου. Το θέμα σε όλο αυτό ειναι ότι έχω πιστοποιημένο αριθμό τηλεφώνου. Όταν πήγα στο ΚΕΠ μου είπαν ότι ναι αυτό φταίει αλλά τίποτα παραπάνω. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω τα στοιχεία που έβαλα στο fuel pass ώστε να ξεμπλοκάρει ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τις 31/10 που λήγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gorge18 είπε

Μονο τις τιμες του 2005 μη βρεις και ανεβασεις, γιατι θα δεις εγγεφαλικα μετα. Και θα λενε οτι ειναι ξαφνικιτιδες...

Τότε αν θυμάμαι καλά ο ΕΦΚ της βενζίνης ήταν 300€/κυβικό (1.000l), ενώ από το 2017 έως σήμερα είναι 700€/κυβικό.

Όσο για τα εγκεφαλικά υπερβάλλεις...

timh-venzinhs3-747x420.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εκανα 3 αιτησεις τον Μαιο για το πρωτο fuel pass σε ατομα απο νησι και πηραν 40€ αντι για 50€. Τους πηρα τηλ στο 2107000800 και μου ειπαν οτι το γνωριζει το υπουργειο και το υπολοιπο θα κατατεθει σε λιγο καιρο. Εχουν περασει 3 μηνες και 3 τηλεφωνα ανα μηνα και τιποτα. Εκανα παλι αιτηση για το δευτερο πριν λιγες μερες και παλι πηραν 65€ αντι για 85€. Εχει συμβει αυτο σε κανεναν αλλο; Το νησι ειναι η Θασος και φαινεται κανονικα οτι διαμενουν εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...