Προς το περιεχόμενο

FuelPass 2


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ο @kormos μια χαρά τα γράφει. Έχουμε φτάσει στο σημείο να πρέπει να εξηγούμε γραμμή γραμμή και βήμα βήμα μια διαδικασία που με 10λεπτά ανάγνωση των όρων και προϋποθέσεων θα είχε γίνει κατανοητή.

απορώ με κόσμο που τα θέλει όλα μασημένα και υπεραναλυτικά να τρώει ώρες να περιμένει απαντήσεις από τον εκάστοτε kormos ενώ μπορεί μόνος του να αφιερώσει λίγο χρόνο να διαβάσει 5 πράγματα να μπει στο πνεύμα. θα υπήρχε κατανόηση σε απορίες αν υπήρχε μια βάση ενημέρωσης πριν ρωτήσετε κάτι. αλλά έρχεστε πολλοί και γράφετε απορίες πριν καν διαβάσετε από μόνοι σας. πως επιβιώνετε έξω με τέτοια λογική; ειλικρινά....2022 όλα ένα κλικ μακριά.

Δεν ειμαι εδω να αντιπαρατεθω με ανθρωπους που τα ξερουν ολα και ολη ημερα διαβαζουν ολες τις δημοσιευσεις εδω.
Ποσες σελιδες να διαβασω; Και τις 100;
Να διαβασω τις πιναρισμενες δημοσιευσεις; Μα και το πιναρισμενο ειρωνια ειναι για οσους δεν διαβαζουν τις 100 σελιδες του θεματος.
Θα μπορουσε καλλιστα να εχει καρφιτσωθει μια χρησιμη δημοσιευση.
Το φορουμ ειναι να γελανε και να κανουν χαβαλε οι  "γκουρου-παντογνωστες" μεταξυ τους;
Εαν δεν θες δεν υποχρενεσαι απο τιποτα να απαντησεις με υφος, ΤA ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ FAQ απλα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα ηθελα να ειμαι σιγουρος εαν θα κανω την πληρωμη με το viva wallet η ειναι απαραιτητο και το G pay.

Τεσπα πηγα στο πρατηριο δοκιμασα και τα δυο και ειδα οτι θελει το G pay.

Viva wallet εχει τμημα εξυπηρετης πελατων σαν τις τραπεζες, δυσκινητο και καλα κουραγια στους ατυχους. Μιλησα με τα Bot που μου λεγανε να κανω συνδεση για να με βοηθησουν, μα ειμαι συνδεδεμενος, παλι τα ιδια. Τηλεφωνο πουθενα, μονο Bot με τρεις προεπιλεγμενες αποκρισεις. Υπεροχα.
Ευχαριστω ξανα παιδια, ειλικρινα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Εδώ ΤΩΡΑ λέει στην εφαρμογή της Alpha bank  στην κάρτα fuel I  (ένα) ότι η κάρτα  ισχύει μέχρι τις 31/12/22 και ότι έχει διαθέσιμο ποσό 45 ευρώ ακόμα για χρήση. Στην πράξη τρώει άκυρο. Από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση. Τι δεν καταλαβαίνεις. To πρέπει να υποστηρίζει NFC δεν ήταν εμφανές τις πρώτες μέρες και μετά το έγραψαν με κόκκινο μετά τις διαμαρτυρίες.

Δεν έχει ουσία να αναλύσουμε άλλο το FP1 γιατί νομίζω το έχουν απαντήσει αρκετές φορές.

Είχε λήξη 31/07/22

Άρα τέλος αυτό!

 

Το αν έγραψαν ή όχι τη λέξη NFC δεν είναι δικό τους θέμα.

Ως κάτοχος κινητού τηλεφώνου πρέπει να γνωρίζεις τι έχεις και πως δουλεύει.

Δεν θα μάθει σε κανέναν το κράτος πως δουλεύει η κάθε συσκευή αλλά ούτε πιστεύω ότι για όσους έχουν είναι η μοναδική κάρτα που κάνουν χρήση και δεν γνωρίζουν.

Να λογικευτουμε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, safridia said:

Δεν ειμαι εδω να αντιπαρατεθω με ανθρωπους που τα ξερουν ολα και ολη ημερα διαβαζουν ολες τις δημοσιευσεις εδω.
Ποσες σελιδες να διαβασω; Και τις 100;
Να διαβασω τις πιναρισμενες δημοσιευσεις; Μα και το πιναρισμενο ειρωνια ειναι για οσους δεν διαβαζουν τις 100 σελιδες του θεματος.
Θα μπορουσε καλλιστα να εχει καρφιτσωθει μια χρησιμη δημοσιευση.
 

η ειρωνία έρχεται ξεκάθαρα από μεριάς σου. το πιναρισμένο εμπεριέχει και 2 συνδέσμους που λύνουν όλες τις απορίες. αυτές τις διάβασες ή κάνεις κριτική απλά γιατί ξινίζεις όταν σου λέει κάποιος πήγαινε εκεί και διάβασε αυτό; έχετε πρόβλημα οργάνωσης; πρόβλημα κατανόησης; χρήσης ενός φορουμ; δε ξέρω....

το forum δεν είναι helpdesk επί πληρωμή. είναι δωρεάν καθοδήγηση και όχι εκμάθηση.

σου λέει ο άλλος δες αυτό πάτα εκείνο και μπες διάβασε...σε οδηγεί δηλαδή κάπου.

όχι...εσύ θα συνεχίσεις τα περί ειρωνίας και δε με βοηθάτε παλιοξερόλες.

ε κάπου φτάνει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kormos said:

Δεν έχει ουσία να αναλύσουμε άλλο το FP1 γιατί νομίζω το έχουν απαντήσει αρκετές φορές.

Είχε λήξη 31/07/22

Άρα τέλος αυτό!

 

Το αν έγραψαν ή όχι τη λέξη NFC δεν είναι δικό τους θέμα.

Ως κάτοχος κινητού τηλεφώνου πρέπει να γνωρίζεις τι έχεις και πως δουλεύει.

Δεν θα μάθει σε κανέναν το κράτος πως δουλεύει η κάθε συσκευή αλλά ούτε πιστεύω ότι για όσους έχουν είναι η μοναδική κάρτα που κάνουν χρήση και δεν γνωρίζουν.

Να λογικευτουμε λίγο...

Επειδή υπάρχει επιθετική διάθεση και δεν έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις θέτω μία τελευταία ερώτηση;

Εφόσον έχει λήξει το fuel pass I  (ένα) δεν θα έπρεπε να έχει απενεργοποιήσει την  κάρτα η τράπεζα ναι ή όχι ;όπως κάνει και σε όλες τις άλλες που έχουν λήξει ;

Νομίζεις ότι όλοι γνωρίζουν τι είναι το NFC ή ακόμα το Widevine DRM στο κινητό; (Το τελευταίο αφορά άλλο θέμα)

Αν θες βοηθάς στις απορίες όσων επισκέπτονται το forum  αλλιώς προχωράς παρακάτω. Φυσικά και θα θέσεις το θέμα αλλιώς τώρα και πάει λέγοντας Το ερώτημα έκλεισε για μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mr.Vox said:

Επειδή υπάρχει επιθετική διάθεση και δεν έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις θέτω μία τελευταία ερώτηση;

Εφόσον έχει λήξει το fuel pass I  (ένα) δεν θα έπρεπε να έχει απενεργοποιήσει την  κάρτα η τράπεζα ναι ή όχι ;όπως κάνει και σε όλες τις άλλες που έχουν λήξει ;

Νομίζεις ότι όλοι γνωρίζουν τι είναι το NFC ή ακόμα το Widevine DRM στο κινητό; (Το τελευταίο αφορά άλλο θέμα)

Αν θες βοηθάς στις απορίεςόσων επισκέπτονται την σελίδα  αλλιώς προχωράς παρακάτω. Φυσικά και θα θέσεις το θέμα αλλιώς τώρα και πάει λέγοντας Το ερώτημα έκλεισε για μένα. 

Εσύ αρπαζεσαι μόνος σου :)

Έχει λήξει το FP1 31/07/22 οπότε μένει ενθύμιο πλέον.

Αν κάποιος δε γνωρίζει σίγουρα το κράτος δεν είναι αυτό που θα το διδάξει.

Συνεπώς αυτόματα στο επεξηγεί ο Λογιστής σου ως διαδικασία ή συγγενής.

Εναλλακτικά ο πωλητής/κατάστημα που έγινε η αγορά ή ο παρακάτω σύνδεσμος :) 

https://ti-einai.gr/nfc/

 

Επίσης αν δεν κατανοείς τα γραφόμενα δύσκολα θα συμβιώσεις σε κοινότητες

ΥΓ: λίγος σεβασμός δεν βλάπτει

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Δεν παίζω με τις λέξεις. Οι προπληρωμένες της Eutobank πχ μπορεί να είναι και σε άυλη μορφή και σε πλαστική

Και όμως παίζεις με τις λέξεις. Εγω αναφέρομαι ξεκάθαρα σε άυλες κάρτες. Αν μια μπορεί να βγει ακι σε φυσική (όπως γινόταν και στο freedom pass), άλλο αυτό. 

Αϋλος = που δεν αποτελείται από ύλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Νομίζεις ότι όλοι γνωρίζουν τι είναι το NFC

 Σίγουρα παντως οσοι δεν το γνωριζουν, δεν εχουν επιλεξει την εκδοση της ψηφιακής καρτας, αλλα την κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stormrain είπε

 Σίγουρα παντως οσοι δεν το γνωριζουν, δεν εχουν επιλεξει την εκδοση της ψηφιακής καρτας, αλλα την κατάθεση.

Άστο. Τις πρώτες μέρες έλεγε μόνο για άυλη κάρτα και όχι για NFC. (Υπήρχε στα ψιλά γράμματα. Θα μου πεις ότι πρέπει να διαβάζεις και τα ψιλά γράμματα όταν συμφωνείς με τους όρους όπως κάνεις και όταν παίρνεις δάνειο και σου έρχονται τρελές δόσεις να πληρώσεις). Μετά το διόρθωσαν όταν έγινε ο ντόρος με ειδική επισήμανση σε κόκκινο. Υπάρχει screenshot. Οι άυλες χρησιμοποιούνται αναλόγως της περίπτωσης και με χωρίς NFC.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 1:46 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Υπάρχει 1 reader σαν αυτοκόλλητο, κάτω απο το περιτύλιγμα-κάλυμμα της μπαταρίας.

δεν νομίζω να είναι για ολα τα κινητά αυτό.....δλδ εγώ που άλλαξα μπαταριά δεν πρέπει να έχω NFC.Θα το δοκιμάσω και  θα επανέλθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Και όμως παίζεις με τις λέξεις. Εγω αναφέρομαι ξεκάθαρα σε άυλες κάρτες. Αν μια μπορεί να βγει ακι σε φυσική (όπως γινόταν και στο freedom pass), άλλο αυτό. 

Αϋλος = που δεν αποτελείται από ύλη 

Παίζεις με τις λέξεις γιατί δεν πάτησες το link που έβαλα παραπάνω Η προπληρωμένη κάρτα e-prepaid Visa είναι άυλη. Αποκτάτε τον αριθμό της μέσα από το e-Banking σας ή το Eurobank Mobile App, χωρίς δικαιολογητικά. Τη φορτίζετε online ή τηλεφωνικά με το ποσό που θέλετε. Κάνετε αγορές και πληρωμές online, τηλεφωνικές παραγγελίες ή πληρωμές στο Live-Pay. 

Τώρα θα απαντήσεις ότι η συγκεκριμένη είναι fuel και όχι prepaid για να σε προλάβω. Ίσως πεις και τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mr.Vox είπε

Παίζεις με τις λέξεις γιατί δεν πάτησες το link που έβαλα παραπάνω Η προπληρωμένη κάρτα e-prepaid Visa είναι άυλη. Αποκτάτε τον αριθμό της μέσα από το e-Banking σας ή το Eurobank Mobile App, χωρίς δικαιολογητικά. Τη φορτίζετε online ή τηλεφωνικά με το ποσό που θέλετε. Κάνετε αγορές και πληρωμές online, τηλεφωνικές παραγγελίες ή πληρωμές στο Live-Pay. 

Τώρα θα απαντήσεις ότι η συγκεκριμένη είναι fuel και όχι prepaid για να σε προλάβω. Ίσως πεις και τίποτα άλλο.

Ακομα και με αυτην, πως πιστευεις οτι πληρωνεις? Με τηλεπαθεια?

Τεσπα, τελος το οφφτοπικ απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ακομα και με αυτην, πως πιστευεις οτι πληρωνεις? Με τηλεπαθεια?

Τεσπα, τελος το οφφτοπικ απο εμενα.

Μάντεψε.... :)

 

Με NFC 😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και με αυτην, πως πιστευεις οτι πληρωνεις? Με τηλεπαθεια?

Τεσπα, τελος το οφφτοπικ απο εμενα.

Με τον αριθμό αν θες και το τριψήφιο αλλά είπα ότι θα βρεις κάτι άλλο να πεις. Άπειρες φορές την έχω χρησιμοποιήσει με τον αριθμό από τον καιρό που δεν υπήρχε NFC.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Με τον αριθμό αν θες και το τριψήφιο αλλά είπα ότι θα βρεις κάτι άλλο να πεις.

Και εδω βρισκεις ολα τα στοιχεια της καρτας για να πραγματοποιησεις αγορα σε pos που υποστηριζουν τετοια συναλλαγη :) 

Αλλα δεν ειπες αυτο στην αρχη 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...