Προς το περιεχόμενο

Πλαστικά καλαμάκια


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2022 στις 11:09 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Καλαμάκια,σακούλες......

Για τις λάμπες led δεν έχω ακούσει να παραπονιούνται.

Στις 19/6/2022 στις 11:32 ΜΜ, SabotazNic είπε

Στον ΑΒ πάντως έχει βιοδιασπωμενα καλαμάκια, που θυμίζουν το πλαστικό.

Βάλτο σε καυτό ρόφημα και πες μου τι έγινε το πρώτο δευτερόλεπτο 😉

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Για τις λάμπες led δεν έχω ακούσει να παραπονιούνται.

Βάλτο σε καυτό ρόφημα και πες μου τι έγινε το πρώτο δευτερόλεπτο.

Δεν ξέρω, μεγάλωσα για να πίνω ζεστό γάλα /s

Κοίτα, παίζει να είναι πλαστικά και να τα πουλάνε σε οικολογική συσκευασία με οικολογική τιμή από όσο ξέρω :P

Δηλαδή, δεν είναι χάρτινα. Πολλές φορές που κάνω και 2ο καφέ, κρατάω το ίδιο και δεν έχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsilitheo2 είπε

Δεν ειναι να σωθει ο πλανητης... Δες αυτο και θα καταλαβεις... Επισης για τις σακουλες που τις θεωρουν μέδουσες και τις τρωνε καταλήγοντας με ενα στομαχι γεματο πλαστικό 

 

Εγώ πάλι έπαθα πλάκα με το πως βρήκαν ότι η χελώνα είχε καλαμάκι δηλαδή όχι μόνο εκει που κολυμπούσαν είδαν μια χελώνα αλλά πρόσεξαν ότι το ρουθούνι της είναι βουλωμένο με το καλαμάκι... μπράβο τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τελευταίος Νεσκαφε που πήρα πάντως είχε δώρο καλαμάκια από σιτάρι, άχυρα δηλαδή 🤣 🤣 🤣 

Αν ήθελα να πιω τον καφέ μου με χορτάρια, μάζευα και μόνος μου !  

{Εσείς αν δεν είστε απόλυτα σίγουροι, μην σας μπει καμιά ιδέα και μαζέψετε μόνοι σας, σε δρόμους, πάρκα κλπ,  γιατί αν είναι ραντισμένα θα μας αφήσετε χρόνους...}

Αυτά του δώρου λοιπόν, σαν άχυρα που είναι, είναι στραβά. Άλλα είναι στενά, άλλα πλατιά, συν ότι στο κοτσάνι μπορεί να υπάρχει κάνα ζουζούνι μέσα. Αλλά και να μην βρεις ζουζούνια που ζούνε συχνά εντός του φυτού, είναι ραντισμένα κατά την παραγωγή, όπως κάθε τι που τρώμε, είτε εμείς, είτε τα ζώα, δηλαδή πάλι εμείς. 

Οπότε ναι κι εγώ θέλω το πλαστικό μου, και είναι βλακεία και υποκρισία να λες ότι θα κάνεις καλό στο περιβάλλον με τα οικολογικά καλαμάκια, όταν μολύνεται τόσο από κάθε είδους εργοστάσιο. Ευτυχώς βρίσκω να αγοράσω ακόμα. 

Και όποιος θέλει να κάνει καλό το πλένει και το χρησιμοποιεί το πλαστικό καλαμάκι ξανά και ξανά μέχρι να είναι για πέταμα, δηλαδή μετά από καμιά εβδομάδα. Τα χρωματιστά φαίνονται κιόλας αν είναι καθαρά, τα μαύρα όχι. Ενώ τα χάρτινα είναι όχι μίας, αλλά καμίας χρήσης. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

απο κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή.

Καλαμάκια,σακούλες......

Αστειότητες. Η πλειοψηφία των πλαστικών στη θάλασσα είναι σκισμένα πλαστικά δίχτυα που τα ξεφορτώνονται τα αλιευτικά καθώς και σκουπίδια που πετάνε οι τρίτες χώρες στα ποτάμια και καταλήγουν στη θάλασσα (οι σακούλες και τα καλαμάκια δεν τηλεμεταφέρονται μαγικά). Αν έπεφταν γερά πρόστιμα για τη ρύπανση των θαλασσών από τα αλιευτικά και είχαν όλες οι χώρες υγειονομική ταφή/καύση απορριμάτων (δε μιλάω καν για ανακύκλωση), η μόλυνση των θαλασσών/ωκεανών θα ήταν μηδαμινή. 

5 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Για τις λάμπες led δεν έχω ακούσει να παραπονιούνται.

Γιατί είναι ανώτερες σε όλα. Στον φωτισμό, στην κατανάλωση ρεύματος και στη διάρκεια ζωής. Το πρόβλημα είναι όταν προσπαθούν να μας επιβάλλουν υποδεέστερα υποκατάστατα όπως στην περίπτωση με τα καλαμάκια και τις σακούλες. 

  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Xvipes είπε

Δεν θα έπρεπε να πέφτω από τα σύννεφα αλλά συνειδητοποίησα πως δεν πουλάνε πουθενά πλέον τα κλασικά πλαστικά καλαμάκια(Freddo ή κανονικά).

Αν και μάλλον θα εξελιχθεί σε περιβαντολλογικό θέμα εγώ θα δοκιμάσω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε που τα πουλάνε ακόμα.

Ευχαριστώ?

Αψυχολόγητα πράγματα μόνο χάρτινα στα super market, έχουν καταργήσει και τις δωρεάν σακούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω απο skroutz πηρα μια 1000

χθες πηγα μετα απο πολυυυυυυυυ καιρο εξω για καφε και εφερε χαρτινο καλαμακι, μετα απο πεντε λεπτα ηταν μια αηδία σκετη , παπάριασε και έμενε στο στόμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψωνίσει στοκ, όταν τελειώσουν μάλλον παραγγελία από εξωτερικό.

Το αυτό για ποτήρια φελιζόλ, πολύ πρακτικά. Αυτά δεν κατάλαβα γιατί τα πήρε η μπάλα.

Τα υπόλοιπα, μαχαιροπήρουνα, πιάτα κλπ μια χαρά είναι και τα χάρτινα/ξύλινα.

 

Spoiler

this-is-what-happens-when-you-dont-recyc

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, The_Other_One είπε

Πιες τον εσπρέσσο ζεστό. Problem solved, planet saved. 

Σώθηκε τώρα ο πλανήτης... 

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

απο κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή.

Καλαμάκια,σακούλες......

 

10 ώρες πριν, Tsilitheo2 είπε

Δεν ειναι να σωθει ο πλανητης... Δες αυτο και θα καταλαβεις... Επισης για τις σακουλες που τις θεωρουν μέδουσες και τις τρωνε καταλήγοντας με ενα στομαχι γεματο πλαστικό 

 

Δηλαδή το να χρησιμοποιήσει κάνεις καλαμάκια/σακουλες που τον βολεύουν χωρίς αυτά να καταλήγουν στην θάλασσα είναι αδύνατο;; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.lifo.gr/now/tech-science/ereyna-entopistikan-gia-proti-fora-plastika-mikrosomatidia-se-anthropino-aima

Έρευνα: Εντοπίστηκαν για πρώτη φορά πλαστικά μικροσωματίδια σε ανθρώπινο αίμα

Τα πλαστικά μικροσωματίδια μπορούν να εισέλθουν στο σώμα μέσω του αέρα που αναπνέουμε, του φαγητού, του ποτού και των προϊόντων προσωπικής φροντίδας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, green gordon said:

Στις λαϊκες πουλανε κανονικα.

Ανέλπιστα καλό, θα πάω το Σάββατο, ευχαριστώ!

 

9 hours ago, *nenya* said:

Λεγε, ποσες συσκευασίες θες να σου δωσω απ'το στοκ μου; 

Φοβάμαι να ρωτήσω πόσο στοκ έχεις 🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ μεταλλικά. Τα βάζω πλυντήριο πιάτων μαζί με τα κουτάλια και είμαι ικανοποιημένος.

Η αντικατάσταση πλαστικού καλαμακίου και σακούλας είναι μία αρχή, έστω και μικρή, με μεγάλο όμως αντίκτυπο λόγω τεράστιου καθημερινού όγκου που καταναλώνεται. Αντί να γκρινιάζουμε που μας ξεβόλεψε, ας προσπαθήσουμε να βρούμε ένα τρόπο να ξαναβολευτούμε αντί να γυρίζουμε πίσω.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...