Προς το περιεχόμενο

Πλαστικά καλαμάκια


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/6/2022 στις 1:06 ΠΜ, 9-11 είπε

Ερώτηση προς όσους έκαναν τη μετάβαση (και δεν γυρίζουν πίσω) σε μεταλλικά καλαμάκια:
Ποια αγοράσατε; Αυτά εδώ π.χ. θα με καλύψουν;
Θέλω οπωσδήποτε να έχει κλίση (δεν γράφω «σπαστό» γιατί λόγω υλικού δεν υπάρχει ευλυγισία) και να έχει περίπου τις  διαστάσεις (μήκος, διάμετρος) του κλασικού πλαστικού.

Τα έχω αυτά. Αυτό με την κλίση δεν είναι εύκαμπτο. Απλά φαίνεται στην εικόνα. Δεν με βολεύει αυτό. Πιό καλά νιώθω με το ίσιο. Αυτό με την κλίση δεν με βολεύει καθόλου. Είναι και το βουρτσάκι που είναι χρήσιμο στο πλύσιμο. Φθηνό είναι. Κάνε μια δοκιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/6/2022 στις 11:09 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

απο κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή.

Καλαμάκια,σακούλες......

Την ιδια στιγμη που γινονται συνεχως αποχαρακτηρισμοι κοινοχρηστων χωρων πρασινου (γιατι τα φραγκα ειναι πολλα για τους ενδιαφερομενους) 

Μας λενε οτι σωζουν τον πλανητη με τα καλαμακια

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2022 στις 6:54 ΜΜ, Xvipes είπε

που μπορούμε να βρούμε που τα πουλάνε ακόμα.

Πηγαίνοντας σήμερα στη λαϊκή στο Κοντόπευκο Αγίας Παρασκευής αντίκρισα αυτόν τον πάγκο:

20220712-112406.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Τέρης Α. said:

Βγαίνοντας σήμερα (λίγο από το "φρούριό" μου να δω τι γίνεται στον κόσμο) αντίκρισα αυτό στη λαϊκή:

Screenshot_20220712-121944_Gallery.jpg.c04782d8ad9fd58af427c093c1dbb762.jpg

Thank you.

Σκέψου έχω λαϊκή κάθε 4 μήνες ακριβώς κάτω από το σπίτι μου (πονεμένη ιστορία) και από τις λίγες φορές που την χρειάστηκα δεν πουλάει κανείς τους καλαμάκια. Θα ψάξω σε καμιά άλλη περιοχή.

Meanwhile πήρα κάτι καλαμάκια από σκληρό πλαστικό και μέχρι στιγμής με βγάζουν καλά, τα βάζω και πλυντήριο πιάτων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα αυτό και μέσα σε ελάχιστο διάστημα (όχι πάνω από 2-3 μέρες) το συνήθισα τόσο, ώστε μου κακοφαίνονται πια τα πλαστικά!
Τα μεταλλικά έχουν άλλη, καλύτερη αίσθηση κυρίως επειδή παγώνουν. Επίσης ως πιο στιβαρά, προσφέρονται για βαρβάτο ανακάτεμα. Την πρώτη φορά, και μην έχοντας ακόμα αποβάλλει την εμπειρία από την μειωμένη αντίσταση των πλαστικών, άθελά μου εκσφενδόνισα ένα παγάκι έξω απ’ το ποτήρι.
Μόνο μειονέκτημα, η ταλαιπωρία του καθαρίσματος. Εγώ ειδικά δεν μπορώ να το αποφύγω με τίποτα το βουρτσάκι καθώς βάζω γάλα στον καφέ, ένα ξέπλυμα με νερό δεν αρκεί.

Έχω ακόμα καβάντζα μερικές δεκάδες πλαστικά, αλλά κατά 99% θα παραμείνουν στο ντουλάπι για έκτακτες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μεταλλικά λετε ρε σεις....

φίλε λυγιζει το καλαμάκι πανω να παιζεις την ωρα που ανακατευεις τον φραπέ, οχι

πέταμα.

(οκ ειδα το λινκ οτι λυγιζει, οχι το ιδιο βεβαια αλλα you all get my point)

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2022 στις 12:20 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Βγαίνοντας σήμερα (λίγο από το "φρούριό" μου να δω τι γίνεται στον κόσμο) αντίκρισα αυτό στη λαϊκή:

Screenshot_20220712-121944_Gallery.jpg.c04782d8ad9fd58af427c093c1dbb762.jpg

Καλη τιμη σχετικα ειναι παντως, εχω δει κατι τερατα σε μαυραγοριτικες αγγελιες... ΟΚ, ειναι καπου διπλη τιμη απο οσο πωλουνταν καποτε στα σουπερμαρκετ, αλλα τοτε υπηρχε αφθονια, τωρα πια οχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 12:22 ΜΜ, ant_ είπε

Την ιδια στιγμη που γινονται συνεχως αποχαρακτηρισμοι κοινοχρηστων χωρων πρασινου (γιατι τα φραγκα ειναι πολλα για τους ενδιαφερομενους) 

Μας λενε οτι σωζουν τον πλανητη με τα καλαμακια

 

Δε μπορείς να νικήσεις το debate. Θα σου πει γιατί να έχουμε και το 3% από τα καλαμάκια έξτρα; 

Αν πεις πχ με τα εκατομμύρια τεστ και μάσκες λόγω κοβιντ που είχα δει βγαινουν ποσότητες που είναι αιώνες καλαμάκια. Βέβαια θα σου πουν πως το ένα είναι ανάγκη το άλλο οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2022 στις 11:28 ΠΜ, Xvipes είπε

Thank you.

Σκέψου έχω λαϊκή κάθε 4 μήνες ακριβώς κάτω από το σπίτι μου (πονεμένη ιστορία) και από τις λίγες φορές που την χρειάστηκα δεν πουλάει κανείς τους καλαμάκια. Θα ψάξω σε καμιά άλλη περιοχή.

Meanwhile πήρα κάτι καλαμάκια από σκληρό πλαστικό και μέχρι στιγμής με βγάζουν καλά, τα βάζω και πλυντήριο πιάτων.

 

Πιάσε τα πανηγύρια. Χωρίς πλάκα, ανάμεσα στους πάγκους με τα παιχνίδια όλο και κάποιος θα πουλάει πλαστικά καλαμάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...