Προς το περιεχόμενο

Πλαστικά καλαμάκια


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, suffocater είπε

Δεν τις πληρώνεις επειδή "οταν τις πληρωνεις είναι οικολογια" ,αλλά τις πληρώνεις για να μην κάνεις τουλάχιστον  αλόγιστη χρήση και να σε βάλει σε διαδικασία να αναλογιστείς  το περιβαλλοντολογικό κόστος.
Και όπως προφανώς αποδεικνύεται, το δεύτερο μπορεί να μην το πέτυχαν τόσο ,αλλά στην τσιγγουνιά του Έλλην(α) μπορείς να βασιστείς για αποτέλεσμα.
 

Ναι λογικα εχεις δικιο...Να κλεισουν τα εργοστασια που φτιαχνουν τα αντιστοιχα πλαστικα αλλα θα πεις "τι να γινουν κλεφτες"?Ας παρουμε απο τον κοσμακη τα λεφτα του με ενα σωρο φορους.Επισης η Ελλαδα να τρεξει πρωτη να εφαρμοσει για πλαστικα-πετρελαιο-απολιγνιτοποιηση κ.α. που ειμαστε δεν ειμαστε 10εκ.Συμβαλλουμε στο 0,2-0,3% παγκοσμιως ενω αλλες χωρες δεν κανουν τιποτα.Αναλογικα πληρωνουμε το μεγαλυτερο μερος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή η λύση του καταστρέφω δέντρα για να κάνω χάρτινα καλαμάκια (εκτός και αν το χαρτί γίνεται από κάτι άλλο και δεν το ξέρω) , είναι πιο οικολογική από το να αφυπνίσω τα δίποδα σε καλύτερη ανακύκλωση;

Και εδώ με το ανακύκλωση γελάω , που στο ελάντα , είμαστε υπέρ των χάρτινων αλλά η ανακύκλωση , ακόμη και στις κρατικές υπηρεσίες, είναι για τα μπάζα, μην μιλήσω για τους τόνους χαρτί που είμαστε αναγκασμένοι ακόμη και σήμερα να χρησιμοποιούμε για να γίνει η δουλειά μας. Αλλά είπαμε για το χαρτί μόνο δέντρα κόβουμε....

Και να προλάβω μερικούς , αν είναι το χαρτί ανακυκλώσιμο είναι και το πλαστικό.

και τέλος είμαι υπέρ της ανακύκλωσης (εδώ και χρόνια) και έχω καταφέρει να βάλω στο τρυπάκι και τα παιδιά μου , απλά δεν μπορώ την βλακεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Strepsil είπε

Ναι λογικα εχεις δικιο...Να κλεισουν τα εργοστασια που φτιαχνουν τα αντιστοιχα πλαστικα αλλα θα πεις "τι να γινουν κλεφτες"?Ας παρουμε απο τον κοσμακη τα λεφτα του με ενα σωρο φορους.Επισης η Ελλαδα να τρεξει πρωτη να εφαρμοσει για πλαστικα-πετρελαιο-απολιγνιτοποιηση κ.α. που ειμαστε δεν ειμαστε 10εκ.Συμβαλλουμε στο 0,2-0,3% παγκοσμιως ενω αλλες χωρες δεν κανουν τιποτα.Αναλογικα πληρωνουμε το μεγαλυτερο μερος.

Τα εργοστάσια δεν θα κλείσουν αλλά θα περιοριστεί η παραγωγή τους, ο τζίρος τους και θα απολυθούν εργαζόμενοι, συνήθως αυτά που παράγουν καλαμάκια, παράγουν και διάφορα άλλα προϊόντα, όχι μόνο ένα προϊόν. 

16 λεπτά πριν, lost2 είπε

Δηλαδή η λύση του καταστρέφω δέντρα για να κάνω χάρτινα καλαμάκια (εκτός και αν το χαρτί γίνεται από κάτι άλλο και δεν το ξέρω) , είναι πιο οικολογική από το να αφυπνίσω τα δίποδα σε καλύτερη ανακύκλωση;

Και εδώ με το ανακύκλωση γελάω , που στο ελάντα , είμαστε υπέρ των χάρτινων αλλά η ανακύκλωση , ακόμη και στις κρατικές υπηρεσίες, είναι για τα μπάζα, μην μιλήσω για τους τόνους χαρτί που είμαστε αναγκασμένοι ακόμη και σήμερα να χρησιμοποιούμε για να γίνει η δουλειά μας. Αλλά είπαμε για το χαρτί μόνο δέντρα κόβουμε....

Και να προλάβω μερικούς , αν είναι το χαρτί ανακυκλώσιμο είναι και το πλαστικό.

και τέλος είμαι υπέρ της ανακύκλωσης (εδώ και χρόνια) και έχω καταφέρει να βάλω στο τρυπάκι και τα παιδιά μου , απλά δεν μπορώ την βλακεία.

Τα καλαμάκια πιθανότατα είναι από ανακυκλωμένο χαρτί. 

Παρα από αυτό όμως, το χαρτί διαλύεται πολύ εύκολα στο νερό και βιοδιασπαται σε πολύ χαμηλοτερους χρόνους από ότι το πλαστικό. 

Τα παραπάνω δεν αποτρέπουν βέβαια την εμφάνιση διαφόρων φαινομένων μόλυνσης λόγω του χαρτιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Strepsil είπε

Ναι λογικα εχεις δικιο...Να κλεισουν τα εργοστασια που φτιαχνουν τα αντιστοιχα πλαστικα αλλα θα πεις "τι να γινουν κλεφτες"?Ας παρουμε απο τον κοσμακη τα λεφτα του με ενα σωρο φορους.Επισης η Ελλαδα να τρεξει πρωτη να εφαρμοσει για πλαστικα-πετρελαιο-απολιγνιτοποιηση κ.α. που ειμαστε δεν ειμαστε 10εκ.Συμβαλλουμε στο 0,2-0,3% παγκοσμιως ενω αλλες χωρες δεν κανουν τιποτα.Αναλογικα πληρωνουμε το μεγαλυτερο μερος.

Δεν γίνεται μονο στην Ελλάδα.

https://www.tembopaper.com/news/plastic-straws-ban-everything-you-need-to-know

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χάρτινα καλαμάκια είναι σχεδόν άχρηστα. Σε λίγη ώρα έχουν μουλιάσει και δεν μπορείς να ανακατέψεις τον καφέ σου. Καλύτερα ένα μακαρόνι Νο. 2 για παστίτσιο. 

Υπάρχουν μεταλλικά που πουλιούνται με ένα συρματάκι με βουρτσάκι για να πλένονται. (Το οποίο χρησιμοποιώ για να πλένω κάποια πλαστικά που έχω ακόμα.) Είδα στα Jumbo πριν μία εβδομάδα. Έχουν και στα Vicko. Προσωπικά το "σπαστό" μεταλλικό που δεν είναι σπαστό γιατί δεν είναι εύκαμπτο δεν με βόλευε. Το ίσιο βόλευε πολύ καλύτερα. 

Εντάξει. Κακό κάνει το πλαστικό αλλά είμαστε ένας κόσμος υποκριτών. Μόνο και μόνο με την πανδημία έχει γεμίσει ο τόπος πλαστικό από τα σελφ τεστ. Σακούλες στα supermarket ακόμα πλαστικές είναι. Απλά τις πληρώνεις. Υπάρχει πλαστικό ΠΑΝΤΟΥ. Τόση τεχνολογία ένα αντικατάστατο του πλαστικού δεν μπορεί να βρεθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Greckos είπε

Τα χάρτινα καλαμάκια είναι σχεδόν άχρηστα. Σε λίγη ώρα έχουν μουλιάσει και δεν μπορείς να ανακατέψεις τον καφέ σου. Καλύτερα ένα μακαρόνι Νο. 2 για παστίτσιο. 

Υπάρχουν μεταλλικά που πουλιούνται με ένα συρματάκι με βουρτσάκι για να πλένονται. (Το οποίο χρησιμοποιώ για να πλένω κάποια πλαστικά που έχω ακόμα.) Είδα στα Jumbo πριν μία εβδομάδα. Έχουν και στα Vicko. Προσωπικά το "σπαστό" μεταλλικό που δεν είναι σπαστό γιατί δεν είναι εύκαμπτο δεν με βόλευε. Το ίσιο βόλευε πολύ καλύτερα. 

Εντάξει. Κακό κάνει το πλαστικό αλλά είμαστε ένας κόσμος υποκριτών. Μόνο και μόνο με την πανδημία έχει γεμίσει ο τόπος πλαστικό από τα σελφ τεστ. Σακούλες στα supermarket ακόμα πλαστικές είναι. Απλά τις πληρώνεις. Υπάρχει πλαστικό ΠΑΝΤΟΥ. Τόση τεχνολογία ένα αντικατάστατο του πλαστικού δεν μπορεί να βρεθεί...

Η τεχνολογία επιτρέπει να φτίαξουμε (όπως ήδη εχει γίνει εδω και χρόνια) βιοδιασπώμενες σακούλες για πάσα χρήση. Μετά απο κάποιους μήνες απλώς διαλύονται , δεν μένει τιποτα. .

Το μέτρο για τις σακούλες ειναι καθαρά εισπρακτικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ εδώ στην Ευρωπαϊκή Ένωση των 400 εκ (κατά βάση πολιτισμένων) κατοίκων δε μπορούμε να πιούμε πλέον τα ροφήματά μας σαν άνθρωποι την ίδια στιγμή που σε Κίνα, Ινδία των τριών δις κατοίκων, κάνουν κυριολεκτικά ότι τους καπνίσει στη βιομηχανική παραγωγή (πολύ μεγαλύτερα εγκλήματα από μερικά καλαμάκια στη θάλασσα).

Καλά όσο για τις σακούλες, φοβερή εξέλιξη. Ανταλλάξαμε τις δωρεάν σακούλες του σούπερ μάρκετ. με σακούλες που πλέον αγοράζουμε για να βάζουμε στους κάδους σκουπιδιών μας στη κουζίνα και τη τουαλέτα. Τις ίδιες ακριβώς σακούλες σε αριθμό ξοδεύω απλά τώρα τις αγοράζω σε πακέτα των 30 ενώ πριν "ανακύκλωνα" τις δωρεάν που μας έδιναν να μεταφέρουμε τα ψώνια μας.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όσους έκαναν τη μετάβαση (και δεν γυρίζουν πίσω) σε μεταλλικά καλαμάκια:
Ποια αγοράσατε; Αυτά εδώ π.χ. θα με καλύψουν;
Θέλω οπωσδήποτε να έχει κλίση (δεν γράφω «σπαστό» γιατί λόγω υλικού δεν υπάρχει ευλυγισία) και να έχει περίπου τις  διαστάσεις (μήκος, διάμετρος) του κλασικού πλαστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα τα λετε αδελφια οικολογοι και μη .Μια απορια εχω μονο.Αφου περνω τον γαμ.. καφε πλεον σε χαρτινο ποτηρι με χαρτινο καλαμακι γιατι πληρωνω περιβαλλοντικο τελος? Εδω σας θελω τρελα μυαλα

 

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Ερώτηση προς όσους έκαναν τη μετάβαση (και δεν γυρίζουν πίσω) σε μεταλλικά καλαμάκια:
Ποια αγοράσατε; Αυτά εδώ π.χ. θα με καλύψουν;
Θέλω οπωσδήποτε να έχει κλίση (δεν γράφω «σπαστό» γιατί λόγω υλικού δεν υπάρχει ευλυγισία) και να έχει περίπου τις  διαστάσεις (μήκος, διάμετρος) του κλασικού πλαστικού.

Από ότι βλέπω στην εικόνα, το καλαμάκι έχει κλιση γιατί είναι εύκαμπτο. 

Ενδιαφέρον πάντως αυτά τα καλαμάκια. Αξίζει να πάρω ένα να δω τι "αίσθηση" σου αφήνει. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Aias είπε

καλα τα λετε αδελφια οικολογοι και μη .Μια απορια εχω μονο.Αφου περνω τον γαμ.. καφε πλεον σε χαρτινο ποτηρι με χαρτινο καλαμακι γιατι πληρωνω περιβαλλοντικο τελος? Εδω σας θελω τρελα μυαλα

 

Γιατι ειμαστε μαλακες ραγιαδες και δε τους παιρνουμε με τις πετρες οπως πχ ειχε πει και ο ΓΑΠ
Φυγαμε απο το "πλαστικο" και πηγαμε στο "χαρτι"...μια επιχειρηση εκει που πριν εδινε μια αποδειξη και πληρωνες μετρητα τωρα πας και με "πλαστικη" καρτα και κοβει περαν της ταμειακης αλλες 2 αποδειξεις απο το pos μια για τον πελατη και μια για την επιχειρηση,συνολο 3 θερμικα ρολα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Από ότι βλέπω στην εικόνα, το καλαμάκι έχει κλιση γιατί είναι εύκαμπτο. 

Δεν είναι εύκαμπτο, απλά έχει κλίση. Η συσκευασία έχει δύο διαφορετικά καλαμάκια, το ένα ίσιο και το άλλο με κλίση, και τα δύο είναι άκαμπτα.

Εγώ έχω πάρει αρκετά τέτοια από τα vicko με 1€ περίπου και με έχουν βολέψει, δεν νιώθω ότι χάνω κάτι σε σχέση με τα πλαστικά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Strepsil είπε

Γιατι ειμαστε μαλακες ραγιαδες και δε τους παιρνουμε με τις πετρες οπως πχ ειχε πει και ο ΓΑΠ
Φυγαμε απο το "πλαστικο" και πηγαμε στο "χαρτι"...μια επιχειρηση εκει που πριν εδινε μια αποδειξη και πληρωνες μετρητα τωρα πας και με "πλαστικη" καρτα και κοβει περαν της ταμειακης αλλες 2 αποδειξεις απο το pos μια για τον πελατη και μια για την επιχειρηση,συνολο 3 θερμικα ρολα!!!

Παλιότερα πήγαιναν όλοι στα σουπερ και έπαιρναν 5-6 σακούλες για 5 πράγματα. Τώρα αναγκαστικά προσέχεις περισσότερο και μειώνεις τον όγκο ή έχεις μια σακούλα αντοχής πολλών χρήσεων.

5 ώρες πριν, Aias είπε

καλα τα λετε αδελφια οικολογοι και μη .Μια απορια εχω μονο.Αφου περνω τον γαμ.. καφε πλεον σε χαρτινο ποτηρι με χαρτινο καλαμακι γιατι πληρωνω περιβαλλοντικο τελος? Εδω σας θελω τρελα μυαλα

 

Ποιος είπε ότι  χάρτινο είναι οικολογικό;

Κατά τ' άλλα κατανοητό ότι που γίνεται με τον καφέ είναι πολύ πιο δύσκολο στην εφαρμογή.

Ποιος βγαίνει έξω από το σπίτι με ένα δικό του ποτήρι για γέμισμα; ή αν παραγγέλνεις τηλεφωνικά ή μέσω ιντερνετ... πως θα σου γεμίσουν το δικό σου ποτήρι;

10 ώρες πριν, MikeJ είπε

Εντωμεταξύ εδώ στην Ευρωπαϊκή Ένωση των 400 εκ (κατά βάση πολιτισμένων) κατοίκων δε μπορούμε να πιούμε πλέον τα ροφήματά μας σαν άνθρωποι την ίδια στιγμή που σε Κίνα, Ινδία των τριών δις κατοίκων, κάνουν κυριολεκτικά ότι τους καπνίσει στη βιομηχανική παραγωγή (πολύ μεγαλύτερα εγκλήματα από μερικά καλαμάκια στη θάλασσα).

 

Αυτό ισχύει.

Προσπαθούμε να σταματήσουμε την κλιματική αλλαγή όταν τα εργοστάσια στην Κίνα και στην Ινδία δεν τηρούν καμία οικολογική προδιαγραφή και έχουν 3 δις πλυθησμό!!

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στο Jumbo "επαναχρησιμοποιούμενα" (όπως τα κλασσικά αλλά σε πιο σκληρό). Έχω πάρει συσκευασία και κουβαλάω στην τσάντα μου. Πολύ βολικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...