Προς το περιεχόμενο

Πλαστικά καλαμάκια


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, nasipar134 είπε

Ναι από τα καλαμάκια θα σωθεί ο πλανήτης κοροϊδευόμαστε...

O πλανήτης δεν θα πάθει τίποτα. Δεν έχει ανάγκη από "σωτηρία". Τα έμβια όντα πάνω του από την άλλη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ούτε στο σκρουτζ εμφανίζει πλαστικά. Γυάλινα, μεταλλικά, μπαμπού, σιλικόνης, σιταριού και χάρτινα. Καλά στα supermarket ούτε για δείγμα πλαστικό καλαμάκι. Αν η μλκια ήταν άθλημα εδώ έπαιρναν πρωτάθλημα όσοι το σκέφτηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέντρο Αθήνας, στα γνωστά λημέρια....εκατομμύρια πλαστικά καλαμάκια για να απολαμβάνουμε ανθρώπινα τον καφέ μας.

Όταν αποφασίζεις να αλλάξεις κάτι, βρισκεις πρωτα μια λυση που μπορει να ειναι βιώσιμη...οχι κάτι που λιώνει :P 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Κέντρο Αθήνας, στα γνωστά λημέρια....εκατομμύρια πλαστικά καλαμάκια για να απολαμβάνουμε ανθρώπινα τον καφέ μας.

Όταν αποφασίζεις να αλλάξεις κάτι, βρισκεις πρωτα μια λυση που μπορει να ειναι βιώσιμη...οχι κάτι που λιώνει :P 

 

Τα σκληρού πλαστικού καλαμάκια πολλών χρήσεων ειναι μια απόλυτα βιώσιμη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Twisted_Metal said:

Τα σκληρού πλαστικού καλαμάκια πολλών χρήσεων ειναι μια απόλυτα βιώσιμη λύση. 

Που οπως και οι σακουλες πολλων χρησεων του σουπερ μαρκετ απλα γινονται μιας χρήσης και ουσιαστικα γίνεται χειρότερο κακό.

Spoiler

Είπα να μην συμβάλω αλλά can't resist.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xvipes είπε

Που οπως και οι σακουλες πολλων χρησεων του σουπερ μαρκετ απλα γινονται μιας χρήσης και ουσιαστικα γίνεται χειρότερο κακό.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είπα να μην συμβάλω αλλά can't resist.

 

Γιατι μιας χρησης ρε αδερφε?

Εγω και τα γυάλινα και τα Μεταλλικά που εχω παρει τα εχω τωρα 6 μηνες και ειναι μια χαρα.

Μεσα στο πλυντήριο πιατων στα μαχαιροπήρουνα τα πετας ορθια και ειναι ετοιμα για χρήση.

Απλα τα μεταλικα τα εχω παραμορφωσει λιγο γιατι τα δαγκωνω με μισος 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα παραθεσω το αστειο των χυμων. φυσικα εχουν ολοι πλέον χαρτινο καλαμακι αλλα σε τι τυλιγμένο? φυσικα σε ΠΛΑΣΤΙΚΗ μεμβρανη. δεν ξερω αν μονο εγω το θεωρω απλα αστειο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Και μακαρονια για παστιτσιο μια χαρά κανουν τη δουλεια τους παντως. 😉

πωω τι ειπες τωρα και να λιωνει μετα να γινετε ενα με τον καφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Που οπως και οι σακουλες πολλων χρησεων του σουπερ μαρκετ απλα γινονται μιας χρήσης και ουσιαστικα γίνεται χειρότερο κακό.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Είπα να μην συμβάλω αλλά can't resist.

 

Οχι ειναι πολυ σκληρο πλαστικό.  Μπορείς να το χρησιμοποιείς για μηνες. Το πλενεις κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λογική του ότι επειδή εντοπίζουμε ένα συγκεκριμένο προϊόν σε μεγάλες ποσότητες στις θάλασσες θα πρέπει να οδηγήσει σε απαγόρευση παραγωγής και κυκλοφορίας του, είναι δεκτή για εμένα ίσως μέχρι ένα οριο, από εκεί και μετά είναι εντελώς προβληματική. 

Εγώ τα πλαστικά δεν θα τα πετάξω στο πεζοδρόμιο και στην θάλασσα αλλά στον κάδο, είτε κανονικό είτε ανακύκλωσης. Δεν είναι ευθύνη δική μου λοιπόν επειδή βρίσκονται αυτά μέσα στις θάλασσες.

Το ότι αποφασίζουν οι αρχές την απαγόρευση τους, εδώ έχουμε μια παρόμοια λογική με την λογική του να αυξήσεις παντού τους φόρους επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν η έχουν  φοροδιαφυγή εκατομμυρίων και το κράτος έλλειμμα. 

Τώρα για τα καλαμάκια τις σακούλες και τα πλαστικά πιατα/ποτήρια, το στοιχείο που οδήγησε σε περιορισμό η απαγόρευση, ελπίζω να είναι πως μπορούν να αντικατσσταθουν σχετικά εύκολα χωρίς να προκαλείται κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και όντως έτσι είναι.

Τα ροφήματα μπορούμε να τα πίνουμε και χωρίς καλαμάκι. Πλαστικά πιάτα και ποτήρια ήταν εξαιρετικά χρήσιμα σε καταστάσεις όπως party, μπουφέδες σεμινάρια συγκεντρώσεις κτλ. Τις σακούλες και που έβαλαν τέλος χρήσης, εμείς τις χρησιμοποιούμε για να πετάμε τα σκουπίδια οπότε δεν αλλάζει κάτι. 

Ελπίζω όμως να μείνουμε μέχρι εκεί και να μην γενικευτει το φαινόμενο γιατί μετά αρχίζουν τα προβλήματα με αυτές τις λογικές. Οι θάλασσες θα εξακολουθούν να έχουν πάρα πολλά στον βυθό τους.... Μπορεί να έχουν πλαστικά από αλλά προϊόντα, μπορεί να έχουν ελαστικά, μπορεί να έχουν μεταλλικά. 

Στο κατά πόσο θα βοηθηθεί το περιβάλλον από τον περιορισμό αυτό, εγώ περιμένω να το δω με μετρήσεις και μελέτες μετά από κάποια χρόνια και όχι ευχολόγια, γιατί κάτι μου λέει μέσα μου πως αυτός ο στόχος δεν θα επιτευχθει.

Ο κόσμος είναι λογικό αναμενόμενο και δικαιολογημενο να γκρινιάζει και να διαμαρτυρεται για το οτιδήποτε. Τα τελευταία 15 - 20 χρονια έχουν υπάρξει τρομερές αλλαγές στην κοινωνία, στην ζωή μας και την ανθρωπότητα, οικονομικές, κοινωνικές, πολιτικές, τεχνολογικές, υγειονομικές κτλ, άλλες με βίαιο τρόπο αλλες λιγότερο, άλλες έφεραν θετικά άλλες αρνητικά, βέβαια μέσα από αρκετά θετικά προκύπτουν και αρνητικά. Το βασικότερο θέμα όλων βέβαια είναι το οικονομικό.

Ειδικά δε οι πολιτικοί που εδω και πολλα χρόνια δεν απολαμβάνουν της εμπιστοσύνης του κύρους και της αξιοπιστίας που είχαν στο παρελθόν διότι λένε ψέμματα, είναι λογικό να μην τους ακούει ο κόσμος με θετικη χροιά, και προφανώς εδω η μπάλα θα πάρει και ότι σχετίζεται με το κλίμα και με το περιβάλλον, πολιτικοί, φορείς, οργανώσεις ΜΚΟ κτλ, αντιμετωπίζουνται με καχυποψία και αρνητισμό και αυτό είναι λογικό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, panostosh είπε

πωω τι ειπες τωρα και να λιωνει μετα να γινετε ενα με τον καφε..

Δεν λιωνει τοσο ευκολα. Τωρα αμα το βαλεις σε καφτο καφε μαλλον δεν θα λειτουργησει. Διαφορετικα κανει πολυ καλυτερα τη δουλεια του απο τα χαρτινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βάλει τον κοσμάκη να πληρώνει περιβαλλοντολογικά τέλη για σακούλες, καλαμάκια, ακόμα και για το πλαστικό ποτήρι του καφέ ή το ψημένο κοτόπουλο που θα πάρεις απ'το σούπερ μάρκετ.

Κατά τα άλλα η συντριπτική πλειοψηφία από τις συσκευασίες των προϊόντων στα σούπερ μάρκετ έχουν πλαστικό περίβλημα. Τα τελευταία δυόμιση χρόνια όπου σταθείς κι όπου βρεθείς βλέπεις πεταμένες μάσκες, να φανταστώ είναι βιοδιασπώμενες και ειδικά σχεδιασμένες... Το σανό πηγαίνει σύννεφο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...