Προς το περιεχόμενο

Πλαστικά καλαμάκια


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, The_Other_One είπε

Δυστυχώς όχι. Είναι PG-13 ή R;

Ο Τσουκαλάς λέει:"Με ανώμαλους δεν μιλάω".Αντε γειά!!! 😄

Δεν είναι λογικό να πίνει κάποιος ζεστό καφέ το καλοκαίρι.Πρέπει να έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
54 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν είναι λογικό να πίνει κάποιος ζεστό καφέ το καλοκαίρι.Πρέπει να έχει θέμα.

'H απλά σου αρέσει η γεύση του καφέ που μόνο στον ζεστό espresso μπορεις να καταλάβεις. Ο freddo espresso για οποιον αγαπαει τον καφέ δεν είναι καφες. Ρόφημα με νερό απλά έτυχε να έχει καφείνη.
Αν θες να δροσιστής στην παραλία, υπάρχουν και άλλες επιλογές καλύτερες απο κρύο espresso (γρανίτα, smooth, freddoccino παραλαγές etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάποια καταστήματα έχουν καλαμάκια χάρτινα που φτουράνε. σε κάποια προφανώς παίρνουν τα φθηνότερα και δεν παθαίνουν τίποτα. γνώμη μου καλύτερα είναι τα επαναχρησιμοποιούμενα πλαστικά καλαμάκια. τα μεταλλικά μου αφήνουν την γεύση του μέταλλου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πανηγύρια έχει ολοκλήρους πάγκους μόνο με πλαστικά καλαμάκια το οποίο είναι κάπως χιουμοριστικό αλλά και περίεργο αφού γενικά οι πάγκοι λειτουργούν με άδεια και έχω δει να γίνονται έλεγχοι (δε ξέρω αν τα δηλώνουν σαν επαναχρησιμοποιούμενα).

Σαν χώρα  είμαστε σχετικά τυχεροί που συνορεύουμε με αρκετές χώρες που δεν είναι στην Ευρωπαϊκή ένωση και έτσι λογικά θα έχουμε ακόμα καλαμάκια για το προσεχές μέλλον. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γελοιότητες. Βρήκαν νέα φάμπρικα και πουλάνε σανό. Πήγα για μπεργκερ χθες και είχε χάρτινο καλαμάκι στην κοκα κόλα και χαρτοπετσέτες δίπλα καθε μια σε πλαστική συσκευασία. Κόψανε τις τζάμπα σακούλες σουπερμάρκετ και τώρα που τις πληρώνουμε είναι οικολογία. Πασχίσαν βρήκαν και φωτογραφίες με δύσμοιρα ζώα και έτοιμο το πρότζεκτ. Δλδ ανακύκλωση δεν παίζει? Εννοείται ότι έχουμε συνείδηση, δεν πετάμε ότι ναναι όπου νά'ναι, καθαροί στις παραλίες κλπ, αλλά σε χώρα που πίνουμε κρύο καφέ και αναψυκτικά συνέχεια λόγω ζέστης, δεν παίζει να βασανιζόμαστε με κάθε αηδία που σκέφτονται

Επεξ/σία από athankar
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Figantu είπε

Εγω ενα πραγμα δεν θα καταλαβω ρε μλκς. Στους χυμους βαζουν το χαρτινο καλαμακι σε πλαστικο κάλυμμα

Μα και τα χάρτινα καλαμάκια, όπως και τα βιοδιασπόμενα, σε πλαστικές συσκευασίες τα δίνουν. Είναι γελοίο όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πραγματικά σε νιώθω!  Δεν μπορώ να βρω πουθενά και το γαμωτο είναι ότι έπινα monster redbull κλπ με καλαμάκι εκτός γυμναστηρίου και τωρα αν το περίπτερο δεν έχει πλαστικά δεν μπορώ να πάρω πραγματικά δεν την παλεύω... σακούλες σούπερ μάρκετ κλπ αντε την παλευουμε αλλα χωρις καλαμακια οχι! καταραμένοι όσοι είπαν να σταματήσουν τα πλαστικά καλαμάκια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ο Τσουκαλάς λέει:"Με ανώμαλους δεν μιλάω".Αντε γειά!!! 😄

Δεν είναι λογικό να πίνει κάποιος ζεστό καφέ το καλοκαίρι.Πρέπει να έχει θέμα.

Οσο θεμα εχει καποιος που πινει κρυο καφε τον χειμώνα... Οπως εγω ,μονο παγωμένο φραπε... Δλδ ο φρεντο που πινεις εσυ τον χειμώνα,δεν υπόκειται στην ιδια "ανωμαλια"

4 ώρες πριν, zx1234r είπε

Χρησιμοποιώ μεταλλικά. Τα βάζω πλυντήριο πιάτων μαζί με τα κουτάλια και είμαι ικανοποιημένος.

Η αντικατάσταση πλαστικού καλαμακίου και σακούλας είναι μία αρχή, έστω και μικρή, με μεγάλο όμως αντίκτυπο λόγω τεράστιου καθημερινού όγκου που καταναλώνεται. Αντί να γκρινιάζουμε που μας ξεβόλεψε, ας προσπαθήσουμε να βρούμε ένα τρόπο να ξαναβολευτούμε αντί να γυρίζουμε πίσω.

Ακριβώς... Και εγω σπιτι εχω μεταλλικά., Για εξω τα χαρτινα... Αφηνουν μια γευση και μια λασπωδη υφη στο στομα ,αλλα ειναι αποδεκτο

4 ώρες πριν, iwnas28 είπε

Σώθηκε τώρα ο πλανήτης... 

 

Δηλαδή το να χρησιμοποιήσει κάνεις καλαμάκια/σακουλες που τον βολεύουν χωρίς αυτά να καταλήγουν στην θάλασσα είναι αδύνατο;; 

Αν εσυ μπορεις να σιγουρεψεις οτι δεν θα καταληξουν στην θάλασσα,κανε το... Μπορεις ομως;;; Γιατι σε κοβω για τον τυπο που πεταει το κύπελλο του καφε απο το παράθυρο καθως τρεχει με 120χλμ/ω... 

Επεξ/σία από Tsilitheo2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, athankar είπε

Γελοιότητες. Βρήκαν νέα φάμπρικα και πουλάνε σανό. Πήγα για μπεργκερ χθες και είχε χάρτινο καλαμάκι στην κοκα κόλα και χαρτοπετσέτες δίπλα καθε μια σε πλαστική συσκευασία. Κόψανε τις τζάμπα σακούλες σουπερμάρκετ και τώρα που τις πληρώνουμε είναι οικολογία. Πασχίσαν βρήκαν και φωτογραφίες με δύσμοιρα ζώα και έτοιμο το πρότζεκτ. Δλδ ανακύκλωση δεν παίζει? Εννοείται ότι έχουμε συνείδηση, δεν πετάμε ότι ναναι όπου νά'ναι, καθαροί στις παραλίες κλπ, αλλά σε χώρα που πίνουμε κρύο καφέ και αναψυκτικά συνέχεια λόγω ζέστης, δεν παίζει να βασανιζόμαστε με κάθε αηδία που σκέφτονται

Δεν τις πληρώνεις επειδή "οταν τις πληρωνεις είναι οικολογια" ,αλλά τις πληρώνεις για να μην κάνεις τουλάχιστον  αλόγιστη χρήση και να σε βάλει σε διαδικασία να αναλογιστείς  το περιβαλλοντολογικό κόστος.
Και όπως προφανώς αποδεικνύεται, το δεύτερο μπορεί να μην το πέτυχαν τόσο ,αλλά στην τσιγγουνιά του Έλλην(α) μπορείς να βασιστείς για αποτέλεσμα.
 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tsilitheo2 είπε

Οσο θεμα εχει καποιος που πινει κρυο καφε τον χειμώνα... Οπως εγω ,μονο παγωμένο φραπε... Δλδ ο φρεντο που πινεις εσυ τον χειμώνα,δεν υπόκειται στην ιδια "ανωμαλια"

Δεν έχεις άδικο, κάπως έτσι είναι.

Ομως για ζεστό espresso καφέ, θες καλή μηχανή, εκτός αν πίνεις Nescafe, ενώ για κρύο καφέ όχι, τον φτιάχνω ακόμα και σε μπρίκι moca.

Πάντως για να πιω ζεστό καφέ το καλοκαίρι, θα πρέπει να είμαι σε κλειστό χώρο με κλιματισμό.

2 ώρες πριν, TroyMelloy είπε

'H απλά σου αρέσει η γεύση του καφέ που μόνο στον ζεστό espresso μπορεις να καταλάβεις. Ο freddo espresso για οποιον αγαπαει τον καφέ δεν είναι καφες. Ρόφημα με νερό απλά έτυχε να έχει καφείνη.
Αν θες να δροσιστής στην παραλία, υπάρχουν και άλλες επιλογές καλύτερες απο κρύο espresso (γρανίτα, smooth, freddoccino παραλαγές etc)

Ναι, την ποιότητα του καφέ την καταλαβαίνεις στον ζεστό όπου δεν υπάρχει πάγος που αλλοιώνει την γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Δεν έχεις άδικο, κάπως έτσι είναι.

Ομως για ζεστό espresso καφέ, θες καλή μηχανή, εκτός αν πίνεις Nescafe, ενώ για κρύο καφέ όχι, τον φτιάχνω ακόμα και σε μπρίκι moca.

Πάντως για να πιω ζεστό καφέ το καλοκαίρι, θα πρέπει να είμαι σε κλειστό χώρο με κλιματισμό.

Ναι, την ποιότητα του καφέ την καταλαβαίνεις στον ζεστό όπου δεν υπάρχει πάγος που αλλοιώνει την γεύση.

...... Και καπως ετσι ,το θεμα μετατραπηκε σε γευσιγνωσια καφε απο θεμα καλαμακιων και σακουλων.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tsilitheo2 είπε

 

Αν εσυ μπορεις να σιγουρεψεις οτι δεν θα καταληξουν στην θάλασσα,κανε το... Μπορεις ομως;;; Γιατι σε κοβω για τον τυπο που πεταει το κύπελλο του καφε απο το παράθυρο καθως τρεχει με 120χλμ/ω... 

Και με ποια λογική κατεληξες σε αυτό το συμπέρασμα για μένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...