Προς το περιεχόμενο

Πως διασκεδάζει / ζει σήμερα κάποιος που ειναι 30 ετών στην Ελλάδα;


colombiano747

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

2Κ ευρώ μηνιαίως? τι πούλαγες ρε φίλε .... γιατί ένας 25αρης με νόμιμη εργασία δεν τα έπαιρνε.

50e φίλε μου έπαιρνε το 8ωρο, ένας σερβιτόρος & 35e ο βοηθός σε in, must & trendy καφετέριες της Γλυφάδας (Αθήνα) το 2008. Nα σου πω μάλιστα πως μόνιμα ήθελαν κόσμο απ τον όγκο της δουλειάς & παρακολούσαν το καλοκαίρι να μην φύγεις 2 μήνες Μύκονο με την γκόμενα για διακοπές με την μπάζα του χειμώνα 😄. Αν ήθελε να εργαστεί 7ήμερο τότε ένας σερβιτόρος, τον μήνα έβγαζε 1400ε χωρίς να υπολογίσουμε tips. Για σκέψου ότι κάποιοι εργαζόντουσαν και σε 2η καφετέρια ή Σ/Κ clubs & μπουζούκια που εκεί ήταν ααααλλα τα λεφτά😉.  Σαν φοιτητής, ήμουν στην είσοδο καφετέριας που σύχναζε κόσμος άνω των 50ετών το ΠΣΚ (οι λεγόμενοι καλησπεράκηδες & πόσοι είστε 😄, ενίωτε και πόρτα) και μου έδιναν 100ε για να πηγαίνω 20.00-02.00(max) ενώ με παρακαλούσαν(κυριολεκτικά) & για καθημερινές. Μάλιστα, ένας σερβιτόρος με τον οποίο είμαστε φίλοι μέχρι σήμερα, κατάφερε τότε να αγοράσει γκαρσονιέρα & στη συνέχεια να ανοίξει το δικό του καφέ-take away το οποίο διατηρεί μέχρι σήμερα. Βέβαια το παλικάρι κάθε μέρα εργαζόταν 12ωρο 7/7 για χρόνια. Είχε βάλει στόχους, προσηλώθηκε & πέτυχε. Αυτό φυσικά δεν συνέβαινε με όλους.

Εύκολα αν ήθελε κάποιος έβγαζε τέτοιο ποσό! Από εκεί και έπειτα, αν σκεφτείς πως η βενζίνη τότε φλέρταρε με το 1ε/λίτρο (0,88-0,95ε/λιτρο η 95άρα) ενώ το 2004 θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είχε 0,64ε/λίτρο, καταλαβαίνεις πως και οι βόλτες δεν είχαν όριο😉

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Θέλετε να ακούτε αυτά που σας αρέσουν? Στην συζήτηση αναφέρονται όλες οι παράμετροι. 

Αν θέλετε προδέρμ και γούτσου γούτσου τραβάτε στην βόρεια ευρώπη να δείτε πως μεγαλώννουν οι νέοι από τους γονείς τους.

Μάστορα....

 

Γιατι ως γνωστον και εδω γουτσου μας ειπαν οι γονεις μολις τελειωσαμε το σχολειο και δεν δουλευαμε ποτε παραλληλα με τη σχολη και τα καλοκαιρια.
Μιας και εχουμε τα ψυχολογικα απο τους γονεις ας τα φορτωσουμε στα παιδια ως ειθισται γιατι ετσι πρεπει.

Τελικα φταιει που οι νεοι βγαινουν εξω και διασκεδαζουν? Φταιει ο τροπος που διασκεδαζουν? Οι δραστηριοτητες που κακως δεν εχουν λεφτα να κανουν?  Μηπως καλως παιρνουν και ψιχουλα λεφτα γιατι μεχρι εκει τους αρκει?  Μηπως φταινε και για τα ενοικια? Αποφασιστε για να υπαρχει μια κοινη γραμμη τουλαχιστον.

Μετα αναρωτιομαστε γιατι κοιταμε για ενοικιο καπου στην ευρωπη. Α ναι και εκει φταινε γιατι εγκαταλειπουν την ελλαδα και δημιουργουν προβλημα υπογεννητικοτητας.

Ε με τετοια μιζερια στο κεφαλι, μονο οι γεροι στο σωμα και στην ψυχη μενουν

Πολυ απλα ξαναλεω, ανοιξτε το κεφαλι σας , βαλτε τον εαυτο σας στην θεση του αλλου και προσπαθηστε να ρωτησετε το γιατι προκειμενου να κατανοησετε ενα γεγονος.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Κατα τα αλλα δε με ενδιαφερει να μειωσω τους νεους για το πως διασκεδαζουν,οπως ειπα τους λυπαμαι γιατι αυτο που κανουν δε λεγεται διασκεδαση.Οκ,να τα κανεις για να τα βγαλεις απο το συστημα σου,αλλα το να  κανεις μονο αυτο και τιποτε αλλο στη ζωη σου,ειναι πραγματικα λυπηρο.

Διασκέδαση είναι αυτό που σε διασκεδάζει, και όχι αυτό που νομίζεις εσύ.

Επειδή εσύ την βρίσκεις με την ανδρεναλίνη (εθισμένος) με αυτά που γράφεις, δεν πάει να πει ότι την βρίσκουν και οι υπόλοιποι. Προσωπικά θεωρώ ότι όλα αυτά που γράφεις είναι όντως διασκεδαστικά, αλλά γνωρίζω άτομα που τρομάζουν και μόνο στην ιδέα. Και όχι απλά δεν διασκεδάζουν αλλά τους χαλάει και την διάθεση από τον φόβο.

Υπάρχουν άτομα που τους αρέσει το ποτό (σε υγιή βαθμό πάντα) γιατί σε χαλαρώνει και σου βγάζει την πίεση της εβδομάδας, σε συνδυασμό εννοείτε με φίλους και να πείτε τα νέα σας. Εσένα μπορεί να στο δίνει αυτό μια βόλτα στο τετράγωνο ή στο βουνό. 

Το ότι ο τρόπος σου είναι πολύ πιο υγιής συμφωνώ και επαυξάνω αλλά εγώ δεν θα διασκέδαζα με το να ξυπνάω στις 7 και να παίρνω τα βουνά είμαι νυχτερινός τύπος γενικά. π.χ. άλλοι την βρίσκουν με το να είναι κυνηγοί (εγώ το βρίσκω αδιανόητο) αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. 

Τέλος πάντων συνολικά, διαφωνώ με αυτά που λες ΑΛΛΑ συμφωνώ μαζί σου σε ένα πράγμα, λυπάμαι αυτούς που το κάνουν για να το δείξουν στα σοσιαλ. Αυτό πραγματικά είναι καταθλιπτικό.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το πατε λιγο μακρυα με συγκρισεις με καποτε απο το παρελθον, ο χρονος δεν γυριζει πισω και ουτε εχει καποια αξια να συγκρινεις το καποτε με το σημερα, η ζωη προχωραει και μαζι της και εμεις θελουμε δεν θελουμε.

Στο θεμα μας προσωπικα ειμαι στα 30s μου και διασκεδαζω κυριως ειτε στα πλαισια των hobbies π.χ. αθλητισμο, εκδρομες , ειτε με καποιο χαλαρο ποτο και  φαγητο με φιλους και συζητηση εξω, μαγειρεμα στο σπιτι με παρεα και ταινια κλπ. Κλαμπς παρτυ κλπ με κουραζουν πια και τα αποφευγω σχεδον πληρως (εδω και 4-5 χρονια περιπου)ακομα και στην ιδεα και κυριως με χαλαει οτι μετα απο ενα ξενυχτι στην ουσια εχω χασει την επομενη μερα , το οποιο ειναι εις βαρος των hobby-δραστηριοτητων που θελω να κανω και τα οποια χομπυ προτιμαω πολυ παραπανω.

Παρολαυτα ειναι  υποκειμενικο το θεμα και εχω φιλους και γνωστους που  δεν τους κουραζει καθολου το ξενυχτι και γουσταρουν φουλ την φαση "ηπια ενα μπουκαλι, πηγα στο χ παρτυ, κουμπωσα και ενα δυο χαπακια για να το ζησω και ολα καλα" στο repeat για οσες μερες χρειαστει. Επιλογες ειναι αυτες.

Νομιζω σημασια εχει να εισαι συνειδητοποιημενος και να κανεις αυτο που σε ευχαριστει χωρις να νιωθεις πιεση απο τον περιγυρο σου σε βαθμο που να κανεις κατι που δεν σου ταιριαζει. Επισης σημαντικο να καταλαβεις ποτε κανεις κατι γιατι σου αρεσει και ποτε ως αντιδραση/αποσυμπιεση/καταναγκασμο σε μια αλλη κατασταση που σε ενοχλει και ψαχνεις διεξοδο (γιατι αυτο ειναι απλα μια αντιδραση και το προβλημα μεγαλωνει).

Να βρεις τι σου αρεσει και να το κανεις χωρις να σε απασχολει το τι "θα σκεφτουν οι αλλοι , μηπως πουν οτι ειμαι βαρετος".

Σε απλα ελληνικα,  do more of what makes you happy..

Σε οσους ειναι πιο νεοι συστηνω να δοκιμασουν διαφορα χομπις για να δουν τι τους ταιριαζει.

Μην παιρνετε στα σοβαρα οτι βλεπετε στα social media και στο ινσταγκραμ, η εικονα (π.χ. τα στορις) που προβαλλεται προς τα εξω δεν ειναι παντα η πραγματικη και ουτε τα στανταρτς που προβαλλουν ειναι αντιπροσωπευτικα. Αμετρητα τα παραδειγματα που βλεπω απο τυπους και τυπισσες που προσπαθουν να παρουσιασουν μια δηθεν ζωαρα ενω ξερω οτι δεν ισχυει.

Επεξ/σία από epp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να λάβεις αντιπροσωπευτικές απαντήσεις διότι τα δημογραφικά του insomnia είναι συγκεκριμένης ομάδας ατόμων, επομένως δεν μπορείς να έχεις ένα αντικειμενικό δείγμα της κοινωνίας. Πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλά θηλυκά μέλη στο forum ή ότι όσοι ''παρτάρουν'' και ταξιδεύουν συμμετέχουν στο Μπλα Μπλα (αν υποθέσουμε ότι γνωρίζουν το site, πόσο μάλλον να γράφουν κιόλας).

 

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω, είναι το τι είδους απαντήσεις περιμένεις σε τέτοια ερωτήματα. Οι περισσότεροι θα αναφέρουν κάτι από τα κάτωθι: καφέδες/ποτά, γυμναστήριο, gaming, netflix.  Εσένα πως θα αλλάξει η ζωή σου αν ένα ανώνυμο username (που δεν ξέρεις πως είναι, τι έχει πετύχει στη ζωή του, το επίπεδο νοημοσύνης του κ.λπ.) σου πει πως περνάει το χρόνο του; Θέλεις να λάβεις προτάσεις για κάποιο καινούριο χόμπυ ή απλώς δεν νιώθεις καλά με τη ζωή σου και ελπίζεις ότι και άλλοι συμπάσχουν με τα προβλήματα σου;

 

Για να μην μακρυγορούμε διότι κουράζουμε, στα @@ μου πως (και αν) διασκεδάζει ο 20ρης, ο 50ρης, ο 70ρης κ.ο.κ.

Εγώ περνάω καλά; Εάν ναι, τότε συνεχίζω όπως είμαι. Εάν όχι, τότε προσπαθώ να το αλλάξω.  Σίγουρα πάντως δεν με ενδιαφέρει οποιοσδήποτε άλλος, αφού ούτε τις ίδιες εμπειρίες μοιράζομαι μαζί του, ούτε την ίδια νοοτροπία έχω, ούτε την ίδια ιδεολογία, κ.λπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ σημαντικο να ψαχνονται οι νεοι να βρουν καποια καλη εργασιακη ακρη. να εξασκησουν τεχνη, γνωσεις,εμπειρια, να ξεκινησουν εξειδικευση ή ευχερεια σε καποιο αντικειμενο. οσο αντεχουν. οι διασκεδασεις ,οικογενεια κλπ ερχονται μετα πολυ ευκολα.

ειδικα σημερα σε ελλαδα ειναι δυσκολο να στεριωσει οικογενεια λογω ΚΑι  της εργασιας.

δυστυχως ο καθε νεος πρεπει να το κυνηγαει , να γινει λιγο "στελεχος", γιατι δεν σου ανοιγει ο καθενας απλοχερα τις πορτες να γινεις το αφεντικο κλπ

οποιος παει καλα στη δουλεια θα τον κηνυγανε οι καλυτερες γυναικες ..κ καλα..συμφωνα με το ονειρο.

αρα..πρεπει να ζησουμε λιγο καποιο καταλληλο ονειρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2022 στις 12:53 ΜΜ, LiquidTroll είπε

Πάντως το έχω όντως απορία, ολα τα μπαρ στην εποχή μου έχουν κλείσει, δεν υπάρχει πλέον ξενυχτάδικο, οι καφετέριες κλείνουν η μία πίσω απο την άλλη ή φυτοζωούνε. Δεν βλέπεις κόσμο έξω γενικά, και αναρωτιέμαι, δεν βγαίνουνε τα νέα άτομα? Έστω και μια μπύρα στο χέρι και άραγμα στην πλατεία?

Η Ελλαδα ειχε γεμισει απο αφεντικα που ηθελαν να καθονται και να τα κονομανε. Ο Κορωνοιος ηταν μια ωραια ευκαιρια (λογω της οικονομικης στενοτητας) να φανουν οι επαγγελματιες και αυτοι με την καλη ποιοτητα. Οι υπολοιποι που ζουσαν επειδη γεμιζαν πρωτα ολα τα αλλα μαγαζια, ή με δανεικα, εκλεισαν. Επισης, ενα καλο ηταν που περιορισε τον Ελληνα απο το να πηγαινει να τρωει 11+ το βραδυ (εχουμε εστιατοριο).

Παντως μιας και για την ωρα ξενοικιασα για πρακτικη και διπλωματικη και μενω επαρχια Φλωρινας, στην περιοχη βραδυ δεν εχω βγει για χρονια, επειδη ολα τα καφε που μετα γινονται μπαρ και πουλανε και φαγητο φαγητο ολη την μερα (αλλη πονεμενη ιστορια αυτο, αλλα κυριως λογω το οτι γινονται και αφτερ, εκλεισαν 2-3 καλα bar/club στην περιοχη) παιζουν σκουπιδομουσικη. Οποτε για την ωρα δουλεια νωρις στην οικ επιχειρηση, και μετα σπιτι νετφλιξ/pc/ps5. Αναλογως μπορει να βγουμε και για κανα καφε καποια μερα. Μεχρι περυσι που ηταν πιο φθηνη η βενζινη (και γενικα ολα στην εστιαση), πηγαινα πιο συχνα Θεσσαλονικη τα ΣΚ και το καλοκαιρι Χαλκιδικη και Καλλιθεα (Angels). Φετος ακομα δεν πηγα Χαλκιδικη λογω υποχρεωσεων τα ΣΚ.

Γενικα και οσο σπουδαζα ημουν ατομο της ρουτινας. Σχολη τις καθημερινες, ισως κανα καφε αναμεσα στα μαθηματα για να μην γυρναω σπιτι, καθαριοτητα σπιτι και το βραδυ χαλαρωση. Κυριως ΣΚ θα πηγαιναμε θαλασσα, αραγμα ταινια, θα βγαιναμε βραδυ ειτε για ποτο, ειτε για μεζεδες και ουζα κτλ. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω ότι οι περισσότεροι έχετε ξεχάσει κάτι βασικό που ισχύει εδώ και 50 χρόνια...

Στην Ελλάδα είναι ισχυρός ο δεσμός της οικογένειας έτσι οι γονείς στηρίζουν με κάθε τρόπο τα παιδιά τους

Για αυτό το λόγο έχουν αντέξει μέχρι τώρα οι Ελληνικές Οικογένειες τα πάνδεινα της οικονομικής κρίσης

Στερούνται οι γονείς για να έχουν τα παιδιά τους

Αυτά δεν συμβαίνουν σε καμία χώρα της Ε.Ε. ούτε αλλού

Μόλις γίνεις ενήλικος (18+) είσαι μόνος σου να φτιάξεις την δική σου οικογένεια (γυναίκα/παιδιά) να βρεις σπίτι/δουλειά και να ζήσεις.

Απλά εδώ στην Ελλάδα λόγω άλλων προβλημάτων στερούμαστε πράγματα που θα βοηθούσαν την ζωή μας και θα την έκαναν ευκολότερη.

Πράγματα που έχουν λύσει στις άλλες χώρες της Ε.Ε. ακόμα και στις Βόρειες Χώρες εδώ και 50 χρόνια τώρα...

ότι αφορά το θέμα "διασκέδαση για εμένα που είμαι 50 χρονών είναι απλά τα πράγματα

η καθημερινότητα μου είναι σπίτι-δουλειά-σπίτι και η διασκέδαση μου περιλαμβάνει υπολογιστή/κονσόλα/τηλεόραση συντροφιά με την κοπέλα και με καμία παγωμένη μπύρα και πίτσα ή σουβλάκι ή σπιτικό φαγητό

το Σ/Κ απλά μεγαλώνει το διάστημα που θα κοιμηθώ ή θα χαλαρώσω στον υπολογιστή/κονσόλα/τηλεόραση

Καφέδες (όλων των ειδών) , Ποτά (έχω ψυγείο για να διατηρώ παγωμένες μπύρες και αναψυκτικά) , Φαγητά (έχω πολύ καλή ψησταριά στην βεράντα) πλέον γίνονται εντός οικίας με παρέα φίλων-ες.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dtk-386 είπε

τι λες ρε παιδί μου τόσο δύσκολα ε?

τι να πουν οι γενιές που έζησαν πόλεμους, χούντα και πραγματική φτώχεια δηλαδή.

Τίποτε να μην πουν. Να πάνε σε κανένα καφενειο με γέρους να μιλήσουν για τα δικά τους χρόνια η να πάρουν το χαπακι για την πίεση και να πέσουν για ύπνο. Εδώ μιλάμε για τις γενιές που είχανε επιλογές για διασκέδαση και όχι για γενιές που έζησαν σε περιόδους που αυτό ήταν άγνωστη λέξη, δεν υπάρχει σύγκριση σε αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πολυ τα εξω τα εχουμε χορτασει σαυτην την ηλικια,κ αν δεν ειναι τοτε θαναι λιγο πιο μετα 37-38..οποτε ο ελευθερος χρονος τεινει να γινει πιο ποιοτικος οσο μεγαλωνεις.. ενα περπατημα/τρεξιμο/ποδηλατο νακουσεις τη μουσικη σου κλπ.Χρονος για σενα οχι για ταχα διασκεδαση με οχλαγωγιες εν μεσω covid κ βγαινω για να πω οτι βγηκα.

Γενικα η φαση με τις καραντινες 2 χρονια εφερε τον κοσμο σε πιο ατομικες καταστασεις κ εν μερει ειναι καλο αυτο καθως ειδαμε πιο ποιοτικα τη ζωη ως ουσια οχι ως καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sphinxgr είπε

 

Για εμένα το πρόβλημα είναι άλλο. Το ότι οι Έλληνες, έχουν μ@λ@κισμένα κατάλοιπα του παρελθόντος. Ένα απο αυτά είναι "ντρέπονται" να αράξουν σε μια πλατεία με παρεα με ένα καφέ στο χέρι. Θέλουν καφετέρια. Δεν έχουν λεφτά για καφετέρια και τελικά κάθονται και κοιτάνε τους τοίχους στο σπίτι και η κατάθλιψη συσσωρεύεται κάθε μέρα.

Έχουν την εντύπωση ότι καλά περνάς μόνο στην καφετέρια και στο μπαράκι. Χωρίς καφετέρια, δεν έχει διασκέδαση

Αυτό που λες το έκανα με φίλους μου από τα φοιτητικά χρόνια μέχρι τα 25-27, δεν ήταν ότι δεν είχαμε λεφτά αλλά δεν μας άρεσε τόσο να πηγαίνουμε στην καφετέρια. Από ένα σημείο και μετά όμως κόψαμε μέχρι που σταμάτησε τελείως, ο κύριος λόγος ήταν τα καιρικά φαινόμενα με την έκθεση σε ήλιο και κρύο κατά 80%, το υπόλοιπο οι ζητιάνοι και οι διάφοροι που μας τα έκαναν τσουρέκια κάθε λίγο, πηγαίναμε σε πλατείες του κέντρου και όχι σε άλλη περιοχή. Πλέον προτιμάμε ήρεμα μέρη χωρίς που κόσμο, δυνατή μουσική και καπνιλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Εγώ θα πω ότι οι περισσότεροι έχετε ξεχάσει κάτι βασικό που ισχύει εδώ και 50 χρόνια...

Στην Ελλάδα είναι ισχυρός ο δεσμός της οικογένειας έτσι οι γονείς στηρίζουν με κάθε τρόπο τα παιδιά τους

Για αυτό το λόγο έχουν αντέξει μέχρι τώρα οι Ελληνικές Οικογένειες τα πάνδεινα της οικονομικής κρίσης

Στερούνται οι γονείς για να έχουν τα παιδιά τους

Αυτά δεν συμβαίνουν σε καμία χώρα της Ε.Ε. ούτε αλλού

Μόλις γίνεις ενήλικος (18+) είσαι μόνος σου να φτιάξεις την δική σου οικογένεια (γυναίκα/παιδιά) να βρεις σπίτι/δουλειά και να ζήσεις.

Απλά εδώ στην Ελλάδα λόγω άλλων προβλημάτων στερούμαστε πράγματα που θα βοηθούσαν την ζωή μας και θα την έκαναν ευκολότερη.

Πράγματα που έχουν λύσει στις άλλες χώρες της Ε.Ε. ακόμα και στις Βόρειες Χώρες εδώ και 50 χρόνια τώρα...

ότι αφορά το θέμα "διασκέδαση για εμένα που είμαι 50 χρονών είναι απλά τα πράγματα

η καθημερινότητα μου είναι σπίτι-δουλειά-σπίτι και η διασκέδαση μου περιλαμβάνει υπολογιστή/κονσόλα/τηλεόραση συντροφιά με την κοπέλα και με καμία παγωμένη μπύρα και πίτσα ή σουβλάκι ή σπιτικό φαγητό

το Σ/Κ απλά μεγαλώνει το διάστημα που θα κοιμηθώ ή θα χαλαρώσω στον υπολογιστή/κονσόλα/τηλεόραση

Καφέδες (όλων των ειδών) , Ποτά (έχω ψυγείο για να διατηρώ παγωμένες μπύρες και αναψυκτικά) , Φαγητά (έχω πολύ καλή ψησταριά στην βεράντα) πλέον γίνονται εντός οικίας με παρέα φίλων-ες.

Ισχύει. Γνωστοί μου ξένοι δεν έχουν πάει πανεπιστήμιο (που είναι must εδώ) και έχουν βρει μια χαρά τον δρόμο τους και όσο περισσότερο το κυνηγάνε τόσο καλύτερες αμοιβές. Υπάρχει προοπτική. Δεν καταλαβαίνουν οτι εδώ δεν υπάρχουν δουλειές, αμοίβεσαι με λίγα χρήματα, την έννοια του βύσματος στη δουλειά κτλ. Εδώ και ο σερβιτόρος Φυσικό έχει τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

2Κ ευρώ μηνιαίως? τι πούλαγες ρε φίλε .... γιατί ένας 25αρης με νόμιμη εργασία δεν τα έπαιρνε.

Εποχές 2005 που ξεκίνησα την φοιτητική περίοδο, αν δουλευες σε διανομή φυλλαδίων 8ωρο μπορούσες να βγάλεις μέχρι και 1000 ευρώ, έχω ακούσει και παραπανω χωρίς να ξέρω ωράριο. Οπότε τα 2k δεν ήταν καθόλου άπιαστο όνειρο εκείνη την περίοδο για μια σχετικά καλή δουλειά. Από το 2009 μας πήγανε τα πάντα σκατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...