Προς το περιεχόμενο

Πως διασκεδάζει / ζει σήμερα κάποιος που ειναι 30 ετών στην Ελλάδα;


colombiano747

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αν μου επιτραπεί, ως 25αρης, θα ήθελα να πω μια γνώμη, σχετικά με τα παραπάνω..

Δυστυχώς τα πρότυπα που έχει ο σημερινός "νέος", είτε από σπίτι/κοινωνία/δουλειά είναι στον ελεύθερο μας χρόνο, να κάνουμε εξόδους, είτε για καφέδες/ποτά (διασκέδαση γενικότερα - όχι ψυχαγωγία δυστυχώς), να ικανοποιήσουμε το "εγώ" μας, που απορώ πραγματικά σε τι μας συμπληρώνει/ολοκληρώνει..

Κανένας δεν μιλάει για να καλλιεργήσεις/ασχοληθείς με ένα χόμπι, ό,τι και αν είναι αυτό (αθλητισμός ή κάτι άλλο), αυτό που ακούς από όλους είναι πως δεν έχουν χρόνο, δε προλαβαίνουν, είναι κουρασμένοι κλπ κλπ.., όπου μέσα στη μέρα θα "αράξουν" καμία ώρα+ στα social media, να δουν τι έκαναν οι άλλοι με τους εαυτούς τους και όχι οι ΙΔΙΟΙ, άρα πως γίνεται να μην έχουν "χρόνο" (φυσικά και οι εξαιρέσεις)

Ακόμα και εγώ, βλέπω σχεδόν σε όλους, πως η "χαλάρωση" τους, είναι να αράξουν στα σοσιαλ, να βγουν για καφέ, λες και αν πάνε για ένα περπάτημα να αδειάσει λίγο το μυαλό ή κάτι άλλο..

Κανένας δε μιλάει για εμπειρίες, φιλοδοξίες (επαγγελματικές ή μη), ενδιαφέροντα κλπ κλπ.., το 99+% των 18-25 ασχολείται με το ποιος γαργάλησε ποια, πως θα βγάλω σεζόν 3-4-5 χιλιάρικα να πάρω κάνα μηχανάκι/CLK για να έχω να κυκλοφορώ και ας μην έχω να φάω στο σπίτι κλπ κλπ.. ακολουθούμενο από το γνωστό και τι να κάνουμε να σκάσουμε, ζήσε το σήμερα άσε το αύριο..

Σε όλα αυτά βέβαια, για να κάνεις κάτι υπάρχει κόστος (οικονομικό ή όχι), που από οικονομικής άποψης είναι αρκετά αυξημένο στις μέρες μας, αποτρέποντας πολλούς από εμάς..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, αν μου επιτραπεί, ως 25αρης, θα ήθελα να πω μια γνώμη, σχετικά με τα παραπάνω..

Δυστυχώς τα πρότυπα που έχει ο σημερινός "νέος", είτε από σπίτι/κοινωνία/δουλειά είναι στον ελεύθερο μας χρόνο, να κάνουμε εξόδους, είτε για καφέδες/ποτά (διασκέδαση γενικότερα - όχι ψυχαγωγία δυστυχώς), να ικανοποιήσουμε το "εγώ" μας, που απορώ πραγματικά σε τι μας συμπληρώνει/ολοκληρώνει..

Κανένας δεν μιλάει για να καλλιεργήσεις/ασχοληθείς με ένα χόμπι, ό,τι και αν είναι αυτό (αθλητισμός ή κάτι άλλο), αυτό που ακούς από όλους είναι πως δεν έχουν χρόνο, δε προλαβαίνουν, είναι κουρασμένοι κλπ κλπ.., όπου μέσα στη μέρα θα "αράξουν" καμία ώρα+ στα social media, να δουν τι έκαναν οι άλλοι με τους εαυτούς τους και όχι οι ΙΔΙΟΙ, άρα πως γίνεται να μην έχουν "χρόνο" (φυσικά και οι εξαιρέσεις)

Ακόμα και εγώ, βλέπω σχεδόν σε όλους, πως η "χαλάρωση" τους, είναι να αράξουν στα σοσιαλ, να βγουν για καφέ, λες και αν πάνε για ένα περπάτημα να αδειάσει λίγο το μυαλό ή κάτι άλλο..

Κανένας δε μιλάει για εμπειρίες, φιλοδοξίες (επαγγελματικές ή μη), ενδιαφέροντα κλπ κλπ.., το 99+% των 18-25 ασχολείται με το ποιος γαργάλησε ποια, πως θα βγάλω σεζόν 3-4-5 χιλιάρικα να πάρω κάνα μηχανάκι/CLK για να έχω να κυκλοφορώ και ας μην έχω να φάω στο σπίτι κλπ κλπ.. ακολουθούμενο από το γνωστό και τι να κάνουμε να σκάσουμε, ζήσε το σήμερα άσε το αύριο..

Σε όλα αυτά βέβαια, για να κάνεις κάτι υπάρχει κόστος (οικονομικό ή όχι), που από οικονομικής άποψης είναι αρκετά αυξημένο στις μέρες μας, αποτρέποντας πολλούς από εμάς..

Μα ακομη και αυτοι που βγαινουν για περπατημα αν προσεξεις εχουν κολημμενη τη μουρη τους στο κινητο ή μιλανε στο κινητο λες και δουλευουν την wall street και αν αφησουν το κινητο μια ωρα στο σπιτι θα χασουν δουλειες.

Ακομη και στα χομπι του καθενος (γυμναστηριο, χορος, διαβασμα, whatever) το κινητο ειναι εκει να καταγραφει και να στελνει τα βιντεο/εικονες στα social για να τα δουν ανθρωποι χιλιαδες χλμ μακρια που οι περισσοτεροι δεν εχουν συναντησει καν. 

Σε συναυλιες αντι να δουν το Χ συγκροτημα που ενας θεος ξερει ποτε και αν θα ξαναδουν, εχουν ολοι το κινητο στο χερι, βγαζουν βιντεο και ναι το ανεβαζουν στα σοσιαλ. 

Οποτε οχι για τους νεους δεν υπαρχει πια διασκεδαση σε οποιαδηποτε μορφη, αν τους παρεις το κινητο απο τα χερια θα παθουν κριση πανικου δεν θα ξερουν πως να συμπεριφερθουν...

 

 

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

37 Εδω θα σας πω την δικια μου ιστορια μιας και δεν διαβασα τα παραπανω ποστ.

Μεχρι τα 33 ,ειχα πανεπιστημιο ,ειχαμε αγορασει ολη η παρεα paintball ,καθε βδομαδα πηγαιναμε στο βουνο,εξω για φαι 2 φορες την εβδομαδα με την τοτε κοπελα μου,αγορασαμε arcade φλιπερακια ,retro παιχνιδια  συλλογες κλπ.

Πολλη δουλεια λιγα λεφτα λογω και εξοδων που καναμε.μετα τα 33 μονο δουλεια και δεν μας φτανουν τα λεφτα.Παντρευτηκαμε ,ηρθε παιδι,εξαιρετικα λιγος χρονος για οτιδηποτε αλλο.Κοβουμε απο τον υπνο.

Ακριβα τα νοικια ,ακριβα τα φαγητα ,ακριβο το ρευμα .Οποτε σταματησαμε.

Ολα πηγαν αποθηκη και τωρα οικογενεια light gaming αλλα δεν πειραζει,καθε ηλικια εχει τα υπερ και τα κατα.

Αγαπη μονο με τον συνανθρωπο σου ,υγεια και τιποτα αλλο.Λεφτα δεν θα μενουν αν ησουν ηδη φτωχος.

Επεξ/σία από Paris777
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, αν μου επιτραπεί, ως 25αρης, θα ήθελα να πω μια γνώμη, σχετικά με τα παραπάνω..

Δυστυχώς τα πρότυπα που έχει ο σημερινός "νέος", είτε από σπίτι/κοινωνία/δουλειά είναι στον ελεύθερο μας χρόνο, να κάνουμε εξόδους, είτε για καφέδες/ποτά (διασκέδαση γενικότερα - όχι ψυχαγωγία δυστυχώς), να ικανοποιήσουμε το "εγώ" μας, που απορώ πραγματικά σε τι μας συμπληρώνει/ολοκληρώνει..

Κανένας δεν μιλάει για να καλλιεργήσεις/ασχοληθείς με ένα χόμπι, ό,τι και αν είναι αυτό (αθλητισμός ή κάτι άλλο), αυτό που ακούς από όλους είναι πως δεν έχουν χρόνο, δε προλαβαίνουν, είναι κουρασμένοι κλπ κλπ.., όπου μέσα στη μέρα θα "αράξουν" καμία ώρα+ στα social media, να δουν τι έκαναν οι άλλοι με τους εαυτούς τους και όχι οι ΙΔΙΟΙ, άρα πως γίνεται να μην έχουν "χρόνο" (φυσικά και οι εξαιρέσεις)

Ακόμα και εγώ, βλέπω σχεδόν σε όλους, πως η "χαλάρωση" τους, είναι να αράξουν στα σοσιαλ, να βγουν για καφέ, λες και αν πάνε για ένα περπάτημα να αδειάσει λίγο το μυαλό ή κάτι άλλο..

Κανένας δε μιλάει για εμπειρίες, φιλοδοξίες (επαγγελματικές ή μη), ενδιαφέροντα κλπ κλπ.., το 99+% των 18-25 ασχολείται με το ποιος γαργάλησε ποια, πως θα βγάλω σεζόν 3-4-5 χιλιάρικα να πάρω κάνα μηχανάκι/CLK για να έχω να κυκλοφορώ και ας μην έχω να φάω στο σπίτι κλπ κλπ.. ακολουθούμενο από το γνωστό και τι να κάνουμε να σκάσουμε, ζήσε το σήμερα άσε το αύριο..

Σε όλα αυτά βέβαια, για να κάνεις κάτι υπάρχει κόστος (οικονομικό ή όχι), που από οικονομικής άποψης είναι αρκετά αυξημένο στις μέρες μας, αποτρέποντας πολλούς από εμάς..

δυστυχως σωστος. Το δευτερο μισο ειναι απειρως πιο θλιβερο απο το πρωτο. Αυτη η περιεργη μιξη νιχιλισμου/κλαρινογαμπριλας

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μα ακομη και αυτοι που βγαινουν για περπατημα αν προσεξεις εχουν κολημμενη τη μουρη τους στο κινητο ή μιλανε στο κινητο λες και δουλευουν την wall street και αν αφησουν το κινητο μια ωρα στο σπιτι θα χασουν δουλειες.

Ακομη και στα χομπι του καθενος (γυμναστηριο, χορος, διαβασμα, whatever) το κινητο ειναι εκει να καταγραφει και να στελνει τα βιντεο/εικονες στα social για να τα δουν ανθρωποι χιλιαδες χλμ μακρια που οι περισσοτεροι δεν εχουν συναντησει καν. 

Σε συναυλιες αντι να δουν το Χ συγκροτημα που ενας θεος ξερει ποτε και αν θα ξαναδουν, εχουν ολοι το κινητο στο χερι, βγαζουν βιντεο και ναι το ανεβαζουν στα σοσιαλ. 

Οποτε οχι για τους νεους δεν υπαρχει πια διασκεδαση σε οποιαδηποτε μορφη, αν τους παρεις το κινητο απο τα χερια θα παθουν κριση πανικου δεν θα ξερουν πως να συμπεριφερθουν...

 

 

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα, δυστυχώς το κινητό έχει γίνει προέκταση του χεριού μας αυτές τις μέρες..

Ευτυχώς, είμαι από αυτούς που δεν έχουν αυτή την εξάρτηση με το κινητό ή τα social.., θυμάμαι χαρακτηριστικά να είμαι σε κάτι συγγενείς, όπου την ώρα που έτυχε να περνάω δίπλα από το κινητό από ένα ξαδερφάκι μου, εμφάνισε ειδοποίηση χαμηλής μπαταρίας, οπότε απλά το πήρα και το έβαλα να φορτίσει..

Κάποια στιγμή το ακούω να ξυπνάει και να φωνάζει ποιος μου πήρε το κινητό, που πήγε κλπ κλπ λες και έπαθαν κρίση πανικού, όπως ακριβώς το περιγράφεις..

Ομοίως και σε εκδηλώσεις κλπ, σχεδόν ποτέ δεν ήμουν από αυτούς που έβγαζα όλη την εκδήλωση βίντεο/φωτό κλπ.., άντε καμία αναμνηστική και αυτό ήταν..

Τι να έχει πάει λάθος άραγε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μήπως δεν ήταν και τόσο υγιές το οικονομικό περιβάλλον; Όχι πως είναι τώρα αλλά λέμε 

Δεν σχολίασα το απο που βρέθηκαν τα χρήματα τη δεκαετία του 2000 και αν ήταν νόμιμα ή παράνομα ή μέσω δανείων κλπ. Είναι άλλο παντελώς άσχετο θέμα.

Σχολίασα το ότι ΑΝ ήθελε να δουλέψει κάποιος πολλές ώρες και να αξιοποιήσει τις γνωσεις του, είχε τη δυνατότητα και πληρωνόταν για αυτό.

Τώρα ότι και να ξέρεις ότι και να κάνεις, λεφτά δεν βγάζεις. (εκτός και αν είσαι υδραυλικός!!!!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Leleouras είπε

αν θέλετε προδέρμ βλέπω

καλά σε λέω μάστορα...

όσο για τις παραμέτρους ψήφισε ότι ψηφίζεις τόσα χρόνια

άλλος ένας που δεν δέχεται κριτική αλλά πρώτος θα την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Τώρα ότι και να ξέρεις ότι και να κάνεις, λεφτά δεν βγάζεις. (εκτός και αν είσαι υδραυλικός!!!!) 

Φιλε μου γνωριζω αρκετους φιλους γνωστους στην Ελλαδα που εχουν αξιοπρεπεστατα εισοδηματα. Μιλαω για ατομα με λιγα χρονια προυπηρεσιας που παιζουν στα 1100-1500 καθαρα.

Ξερω και αλλους που μπλεξανε με σεκιουριτιλικια και προσπαθουν να τα βγαλουν περα με 700 ευρω το μηνα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

άλλος ένας που δεν δέχεται κριτική αλλά πρώτος θα την κάνει.

Ω, ναι, δεν αντέχουν την αντιπαράθεση με έναν πετροστιφτη 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dtk-386 said:

άλλος ένας που δεν δέχεται κριτική αλλά πρώτος θα την κάνει.

ξεκίνησες διάλογο με ειρωνεία "μάστορα" χωρίς να έχεις ιδέα που μιλάς και υποθέτεις τα δικά σου

αν θες να μου ασκήσεις κριτική έλα στο πμ να τις "μετρήσουμε"

αν όχι προσπάθησε να ανοίξει ο νους σου και να μάθεις κάτι

τόσα ωραία ποστ και πληροφορία έχει το νήμα

επίσης πριν κρίνεις, κάνε την αυτοκριτική σου εδώ και θα σας ειδοποιήσουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Τα πάντα ειναι οικονομικό θέμα. Τη δεκαετία του 2000, αν ήθελες να δουλέψεις δούλευες. Αν ήθελες να δουλέψεις πολλές ώρες, δούλευες με ευκολία και με την ανάλογη ανταμοιβή. Αν είχες κάποιες ελάχιστες γνώσεις κ γούσταρες να δουλέψεις, έφτανες με ευκολία ακόμα και 25 χρονών να παίρνεις >2000€. Για αυτό έβγαινε ο κόσμος. Γιατί είχε χαμηλό δείκτη ανεργίας και αν ήθελες να δουλέψεις δουλευες. 

Με την τωρινή κατάσταση και τους μισθούς που παίζουν, σαφέστατα δεν γίνεται να βγαινεις. Ακόμα κ η 1 φορά τη βδομάδα είναι δύσκολη για πολλούς.

 

Αυτό ακριβώς. Και την δεκαετία του '90 ήταν έτσι. Ο κόσμος είχε λεφτά. Ή για να το πω αλλιώς, ήταν τα πάντα πολύ φθηνότερα. Έπαιρνες μισθό 300k σε δραχμές και είχε το ποτό ένα χιλιάρικο. Σήμερα παίρνεις €500 και έχει το ποτό €10. Οι μισθοί σε μια εικοσαετία έχουν μείνει στάσιμοι και οι τιμές των προϊόντων έχουν πάει τουλάχιστον x5.

Οι εικοσάρηδες σήμερα δεν βγαίνουν γιατί δεν έχουν λεφτά. Όχι γιατί δεν ξέρουν να διασκεδάζουν και διάφορα άλλα τέτοια που γράφονται εδώ. Ξέρουν όσο ξέραμε και εμείς στην ηλικία τους. Ούτε πιο έξυπνοι ήμασταν, ούτε πιο περπατημένοι. Απλά ήταν πιο εύκολες οι καταστάσεις τότε. Υπήρχαν δουλειές, ο μισθός αρκούσε και περίσσευε, ο κόσμος ήταν ευδιάθετος, το φλερτ πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...