Προς το περιεχόμενο

Πως διασκεδάζει / ζει σήμερα κάποιος που ειναι 30 ετών στην Ελλάδα;


colombiano747

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, gmenex είπε

Μπες στο FB τμήμα προσωπικού δράματος και συνέχισε να ανεβάζεις ιστορίες!

Θελω ειδοποιηση αν γινει αυτο,ακους @LiquidTroll ?

 

54 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Μην ξεγελιέστε από κάποια μαγαζιά της παραλιακής που τα βλέπετε γεμάτα. Ή ανθρώπους που είναι έξω να διασκεδάζουν. Μην αναρωτιέστε τι κάνατε λάθος. Πόσο κόσμο χωράνε ΟΛΑ τα μαγαζιά & τα beach bar της Αθήνας; 200.000; 300.000; 500.000; Η Αττική έχει 3.218.218 (2012) πλυθησμό, και απ αυτό μπορεί να βγει, να πάει διακοπές, να διασκεδάσει, να ξοδέψει να να να οι 500.000. Οι άλλοι 2.718.218 δεν κάνουν το ίδιο. Δεν κάνεις εσύ κάτι λάθος, μην κατηγορείς τον εαυτό σου & μην τον συγκρίνεις με τους άλλους.

Πιο βασικο,μην ξεγελιεστε απο τα social,που ανεβαζουν ολοι τη ζωαρα που ( δηθεν ) κανουν  .

Απο οσα βλεπετε,τα πιο πολλα ειναι φτιαχτα,τους βλεπετε ολους εξω να διασκεδαζουν,αλλα στην ουσια μετρουσαν τα κερματα πριν βγουν,για να δουν αν φτανουν για το ποτο.

Τους βλεπετε με τα μπουκαλια,αλλα οριακα βγηκε ενα ποτο στον καθενα.

Ολα στημενα.

Αν δεν εχετε τι να κανετε,διαβαστε και αυτο.

facebook.com/182441832209373/photos/a.281085125678376/1421881068265437/

 

Εαν βλεπετε γκομενιτσες να ειναι 15 μερες διακοπες,με 10 στορυ τη  μερα,και καθε στορυ σε διαφορετικο μερος,να ξερετε οτι δεν τα πληρωνουν αυτες,απλα κανουν τη δουλεια τους τα κοριτσια.No hate,και αυτο δουλεια ειναι.

Οι υπολοιποι που θα δειτε να κανουν ζωαρα,ειναι στο 10% του πληθυσμου που δεν εχουν αναγκη τα χρηματα.

Οι ιδιοι ειναι που εχουν το 90% του πλουτου της γης.

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως διασκεδαζει καποιος που ειναι 25. Οποιος εχει σχεση περναει αρκετο χρονο με την σχεση του και οχι τοσο πολυ με τους φιλους. Aν δεν εχεισ σχεση λογικα ψαχνεις κατι, οποτε εισαι με φιλους που ειναι σε ιδια φαση με σενα η θελουν να ξεφυγουν απο μια σχεση που τους εχει ψιλοκουρασει και ψαχνουν να σουλατσαρουν. Συνηθως στα 30 δουλευεις αλλα πλεον δουλεουν και οι πιο νεοι οποτε ειναι ψιλοirrelevant η ηλικια. Οσον αφορα τα hobbies αναλογως το ατομο. Ενδεικτικα gaming,netflix,κρεπαλοαλκοολια κτλ, χαλαρα ποτακια-μπυρες,γηπεδο,cinema,μαζωξεις για αραγμα-επιτραπεζια-αγωνες κτλ. Τωρα υπαρχουν και καποιοι που εχουν στησει οικογενεια σε αυτην την ηλικια οποτε το lifestyle τους εχει καποιες βασικες διαφορες αλλα τα παντα ειναι σχετικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

43 εδώ και μου φαίνεται περίεργο να θεωρείτε τον εαυτό σας μεγάλο στα 30-35.. Έχω φίλους στα 30 και στα 50+ στο ίδιο μήκος κύματος με εμένα. Προσπαθούμε πάντα ένα ταξίδι εξωτερικό τον χρόνο (εγώ πάω αρκετά παραπάνω λόγω σχέσης έξω) και κανένα κάμπινγκ καλοκαίρι. Αλλιώς είμαστε φάση καφέ και  ταβερνάκι τα σ/κ με κανένα κοκτέιλ μετά, η σινεμά κτλ. Καθημερινές δουλειά, 3 μέρες το πολύ 4 γυμναστήριο και 2 φορές την εβδομάδα απόγευμα καφέ στο χέρι περπάτημα με φίλο ή ποδήλατο λίγο βουνό ή καμιά μπύρα χαλαρή. Εννοείται δεν έχω οικογένεια/παιδιά. Καλοκαίρι θάλασσα συχνά, χειμώνα παίζει και αρκετό mmorpg (gw2) που ξαναγυρισα σε αυτή την αρρώστια 😛 λόγω covid. 

Φίλοι είναι η οικογένεια που επιλέγουμε, διαλέξτε τους σωστά και μην τους χάσετε λόγω γάμου κτλ. Ούτως ή άλλως 50% πιθανότητες για διαζύγιο οπότε στον ώμο τους θα κλαίτε 😂 

 

Edit: series is my drugs nowadays και τώρα που το σκέφτηκα καθώς ζεσταίνω  γεμιστά, ίσως το μόνο πράγμα που με κάνει να νιώθω πως λίγο μεγάλωσα είναι ότι πριν χρόνια σταμάτησα Snowboard/kitesurf αν και ο λόγος είναι ότι έφυγαν εξωτερικό τα άτομα που έκανα μαζί. 

Επεξ/σία από sakatema
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

δουλεουν και οι πιο νεοι οποτε ειναι ψιλοirrelevant η ηλικια

Φυσικα και ειναι σχετικη η ηλικια.Ιδια διασκεδαση θα εχω εγω με το 25χρονο,που δουλευει για να τα κανει καφεδες και ποτα;

Και το πως δουλευουν οι νεοι,ας μην το συζητησουμε,που το μονο που κανουν ειναι να ανεβαζουν στορυ για οτιδηποτε τους ενοχλει στη δουλεια ( ολα δλδ ) .
 

38 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Ενδεικτικα gaming,netflix,κρεπαλοαλκοολια κτλ, χαλαρα ποτακια-μπυρες,γηπεδο,cinema,μαζωξεις για αραγμα-επιτραπεζια-αγωνες κτλ

Ποσο εισαι μαν;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πραγματικα τωρα αυτο που θα σας πω.Εν ετη 2013,ειχα βγει με φιλο Σαβατο απογευμα/βραδυ κοντα στην περιοχη μας.καποια στιγμη κατα τις 12,λεμε ρε συ παμε βολτα γενικα με το αμαξι να κοψουμε κινηση.Παμε κεντρο.....The last of us.Ουτε αμαξι,ουτε σκυλος δεν ητσν εξω.Ακομα κ τα πρεζονια που κανανε πιατσα για τη δοση τους,δεν υπηρχαν.Παμε Πειραια,Μικρολιμανο,ρε φιλε ολα τα μαγαζια κλειστα!!!Προχωραμε παραλιακη,νταξ,αφου δεν μας την επεσε κανας bloater ημασταν τυχεροι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Και το πως δουλευουν οι νεοι,ας μην το συζητησουμε,που το μονο που κανουν ειναι να ανεβαζουν στορυ για οτιδηποτε τους ενοχλει στη δουλεια ( ολα δλδ ) .
 

Ας μην το σκεφτόμαστε έτσι διότι απ την άλλη θα σε ρωτήσω πως κι "εμείς" που ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ δωρεάν, με 200ε τον μήνα για να δουν αν θα τους κάνουμε, με 400ε & 600ε τι κατάφεραμε μετά από πτυχία, ξένες γλώσσες και ένα γεμάτο βιογραφικό; Όλοι μας, ή αρκετοί από μας που το κάναμε αυτό για να γεμίσουμε τα βιογραφικά μας τι καταλάβαμε; Εγώ πάντως χάλασα την υγεία μου. Φύγαμε οι περισσότεροι εκτός & μέρος απ όσους μείναμε γράφουμε εδώ 😀 Η δικιά μας η γενιά 33-40 έφαγε "καλά" (ειρωνικά πάντα) τα χρόνια της μεγάλης κρίσης (2009-2016)και δεν είπε και τίποτα. Από τη γενιά των 700ε γίναμε των 480ε και τραβάγαμε κουπί.

Μας αποκάλεσε τεμπέληδες η γενιά των πατεράδων μας, μας έλεγαν ότι κακώς διαμαρτυρόμαστε για τους χαμηλούς μισθούς γιατί μεγαλώσαμε εύκολα, να πάμε να "δουλέψουμε" με τα λίγα κλπ κλπ. Αυτά τα έλεγε η γενιά του μαύρου χρήματος, της ρεμούλας και της κομπίνας ή διαφορετικά η γενιά που έφτυνε και έπεφταν πεντοχίλιαρα. Με τα οποία μεγαλώσαμε βέβαια. Τους σεβόμαστε, τους αγαπάμε, αλλά αυτά γιατί τα ξεχνάμε; Κακώς λέμε για τους πιτσιρικάδες τώρα. Απλά ήμασταν πιο τυχεροί που είχαμε προλάβει να περάσουμε και καλά μέχρι τότε. Από εκεί και έπειτα κάποιοι κατάφεραν κάτι μεγάλο ή από κόπο & αξία ή από γνωριμίες.

Καλά κάνουν και διαμαρτύρονται οι πιτσιρικάδες σήμερα διότι αυτοί είναι και ο λόγος που ανεβάζουν αναγκαστικά (λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία) κάποιοι εργοδότες του μισθούς. Η γενιά μας πήγαινε πχ για σεζόν και έμενε με άλλους 4 σε τρόγλες και δεν έλεγε κιχ. Καλά κάνουν και λένε οι πιτσιρικάδες σήμερα όσα δεν είπαμε εμείς. Και απ την άλλη καλώς μένουν και επιχειρηματίες χωρίς υπαλλήλους έτσι ώστε να εκτιμήσουν τους υπάρχοντες & να πληρώσουν σώστοτερα τους νέους (υπαλλήλους) και μη.

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Καλά κάνουν και διαμαρτύρονται οι πιτσιρικάδες σήμερα

Μιλαμε τωρα για τους πιτσιρικαδες που σπαζονται αν τους ζητησεις να φτιαξουν φυσικο χυμο,η σου βαζουν κανονικη ζαχαρη ενω ζητας στεβια,λες και εμεις ειμαστε τιποτα βοιδα και δεν καταλαβαινουμε τη διαφορα.

Και εγω εχω φτιαξει 100 μετριους ιδιους και ας ζητουσαν μαυρη,,γιατι το σεικερ εβγαζε 4 καφεδες,σε μπιτσομπαρο με 15 χαρτακια μπροστα μου,ομως εκει ο  αλλος δεν καιγεται να πιει καφε,αλλα να κανει μπανιο και να αραξει ξαπλωστρα.

Και δε διαμαρτυρονται,απλα ανεβαζουν κανα τικτοκ,επειδη ειναι "trend" να κλαιγεσαι στη δουλεια,ή να βριζεις τους πελατες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου την σπαει κ το θεμα του τσιγαρου μεσα σε ολα τα αλλα.Καταπιεζομαι,δεν μπορω(θεριακλης).

 

Επισης,συγνωμη ρε παιδια,αλλα η γερικη ψυχη μου δεν μπορει να βλεπει τις γυναικες να εχουν γινει εντελως τσοντες οπως πχ οι κορασιδες στο εν λογω βιντεο κλιπ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Εμενα παντως μου την σπαει κ το θεμα του τσιγαρου μεσα σε ολα τα αλλα.Καταπιεζομαι,δεν μπορω(θεριακλης).

 

Δλδ;Καπνιζεις ή δεν καπνιζεις;

2 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Επισης,συγνωμη ρε παιδια,αλλα η γερικη ψυχη μου δεν μπορει να βλεπει τις γυναικες να εχουν γινει εντελως τσοντες οπως πχ οι κορασιδες στο εν λογω βιντεο κλιπ

Καλα πλεον εχουν ξεφυγει και τα 13 χρονα,αλλα ας μην το παμε εκει.

Στα βιντεοκλιπ του tus παντως  ( μεγαλος καρναβαλος ) δεν ειχε ποτε γυναικα που θα την κοιταζες δευτερη φορα εξω,μονο κοριτσακια με daddy issues.

Αν τωρα σ'αρεσουν αυτα τα κοριτσακια,παω πασο,αλλα σιγουρα ειναι μεγαλες red flags.Το συγκεκριμενο κλιπακι ειναι 7-8 χρονων ,οποτε ειχαν ξεφυγει απο τοτε,σκεψου τωρα τι γινεται.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Covid + κοστος ζωης + tinder + εξοντωτικες ωρες στις περισσοτερες δουλειες = αυτα που περιγραφετε παραπανω.

Επεξ/σία από GrKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που βλεπετε πολλοι στον κοσμο εξω εκτος απο χουγια που αποκτησαμε πολλοι λογω κοβιντ, εχει να κανει και με τη νεα γενια. Εχω τη εντυπωση οτι οι κατω των 25 ειναι πολυ λιγοτερο του ποτου, του μπαρ, των μπουζουκιων σε σχεση με τους σημερινους 30ρηδες. Η πιτσιρικαρια καιγεται πιο πολυ με lol παρα με ουισκια πλεον. Και το τσιγαρο δεν ειναι η μαγκια που ηταν πριν 10-20 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εχω τη εντυπωση οτι οι κατω των 25 ειναι πολυ λιγοτερο του ποτου, του μπαρ, των μπουζουκιων σε σχεση με τους σημερινους 30ρηδες. Η πιτσιρικαρια καιγεται πιο πολυ με lol παρα με ουισκια πλεον. Και το τσιγαρο δεν ειναι η μαγκια που ηταν πριν 10-20 χρονια.

Δεν ειναι του μπουζουκιου γιατι δεν ειμασταν ουτε εμεις σε εκεινη την ηλικια ( αλλο που εγω επαιζα και μπουζουκι ) .Μια χαρα ειναι του ποτου,του τσιγαρου και του χορτου,αυτοι που καιγονται στο lol ειναι λιγο πιο "φλωροι" ας πουμε,οι αλλοι που πινουν χορτο ειναι οι αλητες που περιγραφει ενας γιαλαντζι γκανγκστερ τραπερ στα εκτρωματα που αποκαλει τραγουδια,και καπου αναμεσα υπαρχουν και οι πιο νορμαλ πιτσιρικαδες που θα πανε και για κανα μπασκετακι.
Στα λεω γιατι μεχρι προσφατα ειχα αμεση επαφη με αυτες τις ηλικιες,λογω του μαγαζιου που δουλευα,οποτε τους ειχα δει απο την καλη και απο την αναποδη.

Το μαγκιλικι με το τσιγαρο στα 14 ακομα κραταει.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειστε δραστηριοι, επικοινωνιακοι

και  90% εργασια - 10% γκρινια και μιζερια (και οχι το αναποδο που ειναι οι περισσοτεροι)...

Ναι καποιοι τα εχουν ολα ετοιμα, αλλα πολλα πραγματα δεν αγοραζονται (αυτοπραγματωση, ολοκληρωση).

 

Οι μεγαλυτεροι οπως λεει και ο Κλιντ Ιστγουντ "μην αφηνετε το γερο να μπει μεσα σας"

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...