Προς το περιεχόμενο

Πως διασκεδάζει / ζει σήμερα κάποιος που ειναι 30 ετών στην Ελλάδα;


colombiano747

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kti23 είπε

Ειδικα μετα την καραντινα τα πραγματα εχουν πεσει πολυ για ολους νομιζω.

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια, το εχω παρατηρησει και Αγγλια. Ο κοσμος ξεμαθε στο εξω. Θα εχει ενδιαφερον αν θα γυρισουμε στα παλια συντομα η αν αλλαξε και η διασκεδαση με τον κορονοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια, το εχω παρατηρησει και Αγγλια. Ο κοσμος ξεμαθε στο εξω. Θα εχει ενδιαφερον αν θα γυρισουμε στα παλια συντομα η αν αλλαξε και η διασκεδαση με τον κορονοιο.

Νομιζεις οτι ξεμπλεξαμε με τον κορονοιο;
Καθε χρονο θα χειροτερευει η κατασταση.
Απο 1η σεπτεμβρη καλως σας βρηκα,σπιτια σας παλι.
Παντως στην πρωτη καραντινα,ευχαριστηθηκα να δουλευω ντελιβερι,αδειοι οι δρομοι,που πηγαν ολοι,μιλαμε παραδεισος,ειδικα αργα το βραδυ.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια χαρά γεμάτα τα βλέπω τα μαγαζιά όπως παλιά. Βέβαια, εδώ έχει αρκετούς τουρίστες, δεν εργάζομαι στα μαγαζιά για να ξέρω τι γίνεται από μέσα. 

Ο κορωνοιος δεν πρόκειται να φύγει, θα μάθουμε να ζούμε με αυτόν. Μέτρα θα ψηφίσουν πάλι, αλλά είτε δεν θα τα τηρεί ο κόσμος είτε ο ελεγκτικος μηχανισμός θα κάνει τα στραβα ματια. Αυτό που έγινε το 2020 δεν παίζει να γίνει ξανά. Θα έχουμε μάσκες σε κλειστούς χώρους σε ΜΜΜ και σε χώρους σχετικούς με υγεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ μια χαρά γεμάτα τα βλέπω τα μαγαζιά όπως παλιά. Βέβαια, εδώ έχει αρκετούς τουρίστες, δεν εργάζομαι στα μαγαζιά για να ξέρω τι γίνεται από μέσα. 

 

Εχω δουλεψει αρκετα και στην εστιαση,δεν ειναι γεματα,τουλαχιστον οχι οπως ξεραμε εμεις το "γεματα".

Τωρα μπορει να βλεπεις κοσμο,αλλα οι τζιροι δεν ειναι ιδιοι.

Παλιοτερα ηταν αβερτοι,τωρα μπορει να δεις 4 ατομα,να εχουν παραγγειλει οι 3 και αυτοι πχ μονο καφε.

Τωρα χορταινει ο κοσμος ποδαροδρομο,μπαινοβγαινει στα μαγαζια,χαιρεταει γνωστους,αλλα δεν καθονται,απλα συνεχιζουν τη βολτα τους.
Κατι σαν τις ηλιθιες λευκες νυχτες,που πλημμυριζε η πολη κοσμο,αλλα σακουλες κρατουσε το 1/5.Αντε 2 χρονια να δουλεψε το αστειο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Η ερωτηση απλη. Πως διασκεδαζετε στον ελευθερο χρονο σας οσοι ειστε γυρω στα 30-35 και δεν εχετε δικη σας οικογενεια; Απο αυτα που εχω δει στον περιγυρο πιστευω οτι σε αυτην την ηλικια υπαρχει το μεγαλυτερο χασμα μεταξυ των συνομηλικων στο τι κανουν. Καποιοι πηγαινουν ακομη σε κλαμπ, καποιοι κανουν πολυ πιο χαλαρα πραγματα οπως καμια μπυρα, ρακομελα. Καποιοι εχουν μεγαλες παρεες, καποιοι αλλοι εχουν μεινει με 1-2 φιλους. Αλλοι λογω δουλειας/οικονομικων θεματων δεν εχουν κουραγιο για πολλα. Επισης, λογω των συνθηκων πολλοι μενουν ακομη στο πατρικο τους κατι που πιστευω επηρεαζει πολυ την καθημερινοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια. Για πειτε οι millennials..

Κλαμπς, μπουζούκια, κ@λομπαρα, στριπτιτζαδικα, μηχανές, αυτοκίνητα, ταξίδια, καζίνο είναι κάποιες από τις βασικές ασχολίες μου. Τώρα τυχαίνει να μαζευτούμε και σε κάνα σπίτι για τίποτα κοψίδια στα κάρβουνα και τέτοια. 

28 χρονών εδώ προς το παρόν. Ε δεν μας πήραν δα και τα χρόνια!!! 😁 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σε τραποσυναυλίες με ωτοασπίδες. Όταν τελειώσει η αρπαχτή του καλλιτέχνη αναλαμβάνει dj, τις βγάζω κι αρχίζει το γλέντι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια, το εχω παρατηρησει και Αγγλια. Ο κοσμος ξεμαθε στο εξω. Θα εχει ενδιαφερον αν θα γυρισουμε στα παλια συντομα η αν αλλαξε και η διασκεδαση με τον κορονοιο.

Στην Ελλάδα πολύ χειρότερα, επειδή υπήρχαν από πριν μεγάλα οικονομικά προβλήματα, η πανδημία με πρόστιμα και παρόμοια ισοπέδωσε τις τσέπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν παρέες όπως παλιά, πολλοί βγαίνουν μόνο με την/τον σύντροφο αν έχουν, κάποιοι συμβιβάζονται υπερβολικά λόγω της ανασφάλειας.

Αλλοι κάνουν παρέα μόνο με 2-3 συγκεκριμένα άτομα, δεν αναλώνονται σε γνωστούς κλπ, ειδικά όταν δεν έχουν αρκετό προσωπικό χρόνο.Είναι και θέμα προσωπικότητας.

Το υψηλό κόστος και ο γρήγορος ρυθμός ζωής, έχει επηρεάσει τον κόσμο αρνητικά.Υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υγείας, οικονομική δυσκολία και άγχος.

Κάποια πράγματα είναι για κάποιους απλά, για άλλους δύσκολα, ανάλογα τις δυνατότητες του καθένα.Επίσης την κάθε κατάσταση και το κάθε γεγονός, ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Ολοι γνωρίζουμε για τον εαυτό μας, για τις αιτίες και για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε, τις δυνατότητές μας κλπ.

Οσο πιο μεγάλες απαιτήσεις έχουμε, τόσο πιο δύσκολα τις επιτυγχάνουμε και δεν είμαστε ευχαριστημένοι απο την ζωή μας, ακόμα και όταν δεν έχουμε μεγάλες απαιτήσεις και δυσκολευόμαστε να έχουμε τα βασικά.

Με έπιασε η φιλοσοφία, σταματάω.Ας επιστρέψω στην ζωάρα που κάνω. 😄

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Η ερωτηση απλη. Πως διασκεδαζετε στον ελευθερο χρονο σας οσοι ειστε γυρω στα 30-35 και δεν εχετε δικη σας οικογενεια; Απο αυτα που εχω δει στον περιγυρο πιστευω οτι σε αυτην την ηλικια υπαρχει το μεγαλυτερο χασμα μεταξυ των συνομηλικων στο τι κανουν. Καποιοι πηγαινουν ακομη σε κλαμπ, καποιοι κανουν πολυ πιο χαλαρα πραγματα οπως καμια μπυρα, ρακομελα. Καποιοι εχουν μεγαλες παρεες, καποιοι αλλοι εχουν μεινει με 1-2 φιλους. Αλλοι λογω δουλειας/οικονομικων θεματων δεν εχουν κουραγιο για πολλα. Επισης, λογω των συνθηκων πολλοι μενουν ακομη στο πατρικο τους κατι που πιστευω επηρεαζει πολυ την καθημερινοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια. Για πειτε οι millennials..

Γίνομαι 30 τον Σεπτέμβρη, μένω σε δικό μου όροφο-διαμέρισμα σε συγκρότημα που βρίσκεται και το πατρικό μου.

Δευτέρα έως Πέμπτη:
1. 06:00 — 07:00 Γυμναστική και γεύμα.
2. 07:00 — 08:00 Μπάνιο και αναχώρηση προς το εργοστάσιο/γραφείο που είναι η κύρια δουλειά μου.
3. 08:00 — 16:00 Δουλειά, κατά βάση E.R.P. μέσω του SoftOne της επιχείρησης και δύο γεύματα.
4. 16:00 — 19:00 Επιστροφή από δουλειά, μπάνιο, γεύμα και power-nap μίας ώρας.
5. 19:00 — 22:00 Καφέ με φίλους, ενώ παράλληλα κάνω social-media management από το κινητό σε κάποιες τοπικές επιχειρήσεις.
Τους καλοκαιρινούς μήνες, τα βήματα 4 και 5 αναστρέφονται, και αντί για καφέ πάμε για μπάνιο στη θάλασσα.
6. 22:00 — 24:00 Γεύμα ενώ παίζω στο PlayStation με την παρέα, ή βλέπω δύο-τρία επεισόδια από καμιά σειρά, ή κάποια ταινία.
6. 24:00 — 06:00 Ύπνος.

Παρασκευή και Σάββατο:
Η παρασκευή είναι όπως και οι υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας μέχρι το βήμα 5, μετά συνεχίζει όπως το Σάββατο. 
1. 10:00 — 12:00 Διαβάζω και αναλύω τα stats του Facebook / Instagram / Twitter από τα μαγαζιά στα οποία κάνω S.M.M.
2. 12:00 — 14:00 Ετοιμάζω τα posts της εβδομάδας στο Hootsuite και τα στέλνω για επιβεβαίωση.
3. 14:00 — 19:00 Παίζω στο PlayStation κάποιο solo Adventure/R.P.G.-ωοειδές που έχω ξεκινήσει εκείνο το διάστημα.
Τους καλοκαιρινούς μήνες, αντί να αράξω στο PlayStation, πηγαίνω για μπάνιο στη θάλασσα με τους φίλους.
4. 19:00 — 22:00 Καφέ με φίλους, ενώ παράλληλα ελέγχω τα social των επιχειρήσεων με τις οποίες συνεργάζομαι.
5. 19:00 — 22:00 Ποτό σε κάποιο bar, ή ταινία σε cinema, ή φαγητό, ή κρασί στη βεράντα κάποιου σπιτιού, ή ιαματικά με μπύρες, ή μονοήμερη εκδρομή μέχρι ξημέρωμα σε κάποιον κοντινό προορισμό, κ.λπ.
6. xX:xX — 10:00 Ύπνος.

Κυριακή:
1. 10:00 — 12:00 Ετοιμάζω τα φαγητά της εβδομάδας, ζυγίζω και τα χωρίζω σε τάπερ.
2. 12:00 — 15:00 BBQ με φίλους ή οικογενειακά.
3. 15:00 — 19:00 Παίζω στο PlayStation κάποιο solo Adventure/R.P.G.-ωοειδές που έχω ξεκινήσει εκείνο το διάστημα.
4. 19:00 — 24:00 Καφέ με φίλους.
5. 24:00 — 06:00 Ύπνος.

Κάθε Οκτώβρη φεύγουμε για 5–10 ημέρες στο εξωτερικό, φέτος θα πάμε Ολλανδία.

Έχω μια σχετικά μεγάλη παρέα, όμως πέρα από τον καθιερωμένο καφέ, ελέω υποχρεώσεων και αποστάσεων ο ενεργός και δραστήριος πυρήνας της είναι πέντε άτομα, συν εμού του ιδίου. Υπάρχουν εβδομάδες που το "πρόγραμμα" βγαίνει κατά γράμμα, άλλες που θέλω περισσότερο χρόνο για εμένα και αράζω σπίτι, άλλες που δεν με χωράει το σπίτι και δεν ανοίγω Play για μέρες και άλλες που "κολλάω" άδεια στο σαββατοκύριακο (που δεν εργάζομαι ούτως ή άλλως) και φεύγω για Αθήνα — που μένει ο κολλητός-κολλητός μου.

Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί έπρεπε να γίνω τόσο αναλυτικός (γιατί έγραψα τα γεύματα;), έχω τα O.C.Ds μου!

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εύκολη ερώτηση.

Πριν το γάμο και μετά τα 30, βγαίνεις με κάμποσες "σχέσεις" που έχεις κρατήσει κάβα να περνάει η ώρα και να μην βαριέσαι και φτάσεις σε σημείο να αυτοκτονήσεις !

Μετά το γάμο γράφεις στο Insomnia, βλέπεις Disney+ και παίζεις Xbox και χαίρεσαι που έχεις κανει ότι έχεις κάνει πριν το γάμο και δεν έχεις απωθημένα και έτσι περιμένεις ήρεμος το "μεγάλο ταξίδι" μιας και μετά τα 37 η ζωή αρχίζει να μετράει αντίστροφα (αν ο εκτιμώμενος χρόνος ζωής είναι 74 χρόνια, τα μισά ξεκινούν στα 37, αν εισαι απο τους τυχερούς που θα φτάσουν τα 74) 😛

Και κάπως έτσι βγαινει το νόημα της ζωής.

  • Στα 20-25 εχεις όνειρα και νομίζεις ότι θα κανεις κατι φοβερό και τρομερό στη ζωή σου.
  • Στα 30-35 προσγειώνεσαι και αρχίζεις και εκτιμάς απλά πράγματα τα οποία δεν είναι αυτονόητα και όταν ήσουν νεότερος έλεγες φλωριές.
  • Λίγο πιο μετά εκτιμάς το να είσαι υγιής και χαίρεσαι με το ότι έχεις και ξέρεις ότι δεν έχεις να περιμένεις κ τρομερά πράγματα απο τη ζωή....
Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 24
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

αν ο εκτιμώμενος χρόνος ζωής είναι 74 χρόνια,

για τους ενήλικους είναι 12 χρόνια ποιο πάνω το προσδόκημο , αν είσαι νεογέννητο τότε είναι 78 γιατί υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι στα πρώτα στάδια της ζωής μας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

  • Στα 20-25 εχεις όνειρα και νομίζεις ότι θα κανεις κατι φοβερό και τρομερό στη ζωή σου.
  • Στα 30-35 προσγειώνεσαι και αρχίζεις και εκτιμάς απλά πράγματα τα οποία δεν είναι αυτονόητα και όταν ήσουν νεότερος έλεγες φλωριές.
  • Λίγο πιο μετά εκτιμάς το να είσαι υγιής και χαίρεσαι με το ότι έχεις και ξέρεις ότι δεν έχεις να περιμένεις κ τρομερά πράγματα απο τη ζωή....

🙂👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

για τους ενήλικους είναι 12 χρόνια ποιο πάνω το προσδόκημο , αν είσαι νεογέννητο τότε είναι 78 γιατί υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι στα πρώτα στάδια της ζωής μας.

Εν μέρη ισχύει αυτό που λες. Το 0,5% είναι κάτω των 18 ετών (700 / 120.000 όπου τα 350 απο τα 700 είναι εως 1 έτους). 

Αν εξαιρέσεις αυτά τα 700 άτομα ο Μ.Ο. βγαίνει 79 για γυναίκες και 77 για άντρες.A1605_SPO12_TS_AN_00_2000_00_2016_04_F_GR.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγή Eurostat[2][Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Προσδόκιμο ζωής για το γενικό πληθυσμό: 79,78 έτη
    • για τους άντρες : 78,2 έτη
    • για τις γυναίκες : 81,9 έτη

εδώ συμπεριλαμβάνει όλους από το 1ο λεπτό γέννησης 

 

https://imegsevee.gr/wp-content/uploads/2020/12/eDemography_News_Doc_00020_gr.pdf

αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά εδώ λέει ότι προσδόκημο 65+18,6=83,6ετη για άνδρες και 65+21,4=86,4έτη για γυναίκες

προσωπικά δεν το συνεχίζω πλέον , γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι μεγαλύτερος , οι γνωστοί μου σε αυτή την ηλικία 30-35 συνηθως χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγορίες. Τους "ελεύθερους" και τους "δεσμευμένους". Δυστηχώς αυτές οι κατηγορίες περιορίζουν αυτόματα τις "διασκεδάσεις"... 

Οι ελεύθεροι βγαίνουν με παρέες 1 φορά την εβδομάδα για ποτό (μέχρι τις 12.30 γιατι την επόμενη δουλεύουν) και τουλάχιστον μια φορα την εβδομάδα μαζεύονται σε κάποιο σπίτι για να δούνε μπάλα/μπασκετ/φορμουλα ή για επιτραπέζια .. ταβέρνες κουτούκια κτλ δεν ειναι στο ρεπερτόριο τους (ακόμη).

Οι δεσμευμένοι μένουν σπίτι γιατι πέφτει παντόφλα 😁 .... πέρα της πλάκας ενας δεσμευμένος σε αυτή την ηλικία ή ειναι παντρεμένος ή με σοβαρή σχέση στο 90% ... το οποίο σημαίνει αποταμίευση κατα το δυνατόν και περιορισμός στα έξοδα (διασκέδασης). Συνήθως βγαίνουν 1-2 φορές τις 15 ημέρες σε καποια ταβέρνα/ψητοπωλείο. Εαν δεν εχουν παιδιά ακόμη , αφιερωνουν καποιες ωρες την εβδομαδα σε videogames. Εαν εχουν αποκτήσει παιδιά τα πράγματα στενεύουν ακόμη καθως εκτός απο χρήματα δεν υπάρχει διαθέσημος και χρόνος για "ατομική" διασκέδαση.  

Καποια μορφή αθλησης (περπάτημα ή ελαφρυ γυμναστήριο 1-2 φορες την εβδομαδα) ειναι κοινά και για τις 2 κατηγορίες.

Δηστυχως οι εποχές με τα ξέφρενα νυχτοπερπατήματα , λίτρα αλκοολ και πάρτυ με ελευθερες γυναίκες εχουν περάσει για αυτη την ηλικία.... Ολοι αρχιζουν και αναζητούν περισσότερη ηρεμία , και λόγο εποχής (οικονομικών δυσκολιων / covid / ανεργια κτλ κτλ κτλ) ολοι χάνουμε τις παρέες μας και κλεινομαστε σπίτια μας. Εαν θα αποδειχθεί καλό τελικά , ο χρονος θα δείξει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...