Προς το περιεχόμενο

Πώς κρίνω αν μια μεταχειρισμένη αναλογική κάμερα λειτουργεί?


yep7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω βρει μια κάμερα με 35αρι φιλμ της δεκαετίας του 70-80. Η κάμερα είναι Agfa Optima Sensor 1035 και η συγκεκριμένη φαίνεται σκονισμένη και με στίγματα στον φακό, αλλά δίχως φθορές στα άλλα εξαρτήματα (από όσο μπορώ να καταλάβω). Δεν καταλαβαίνω κατά πόσο τα στίγματα αυτά μπορούν να καθαριστούν ή κατά πόσο ο φακός είναι θολός, θα πρέπει να τη δω από κοντά. Επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με αναλογικές κάμερες και δεν έχω γενικά να δώσω μεγάλα ποσά για κάμερα, συντήρηση και φιλμ, πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω αυτή τη μεταχειρισμένη( που η τιμή της είναι στα 40, λίγα συγκριτικά με ίδια κάμερα στο ebay) ή επειδή ασχολιέμαι τώρα πρώτη φορά, να πάω με κάτι καινούριο και πιο ασφαλές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούρια φιλμάτη , δεν υπάρχει κάτι σοβαρό . Η συγκεκριμένη όντως είναι φθηνή σε αυτή την τιμή ,σε σχέση με ebay. Τα στίγματα , είναι πρόβλημα. 

Σε αυτά τα χρήματα (+5€)    , αν σου κάνει φιλμάτη SLR , στην οποία μπορείς αργότερα να βάλεις και άλλους φακούς, δες τώρα

ebay number   165127845959

 

Γενικά για φιλμάτες, έχε υπόψη , ότι παλιές , μηχανικές, δεκαετίας 1960-1970  , έχουν πιο υψηλές τιμές από τις νεότερες, με ηλεκτρονικές ευκολίες. 

Χωρίς να έχουν καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά δεν ψάχνω κάτι τόσο ογκώδες, δεν πρόκειται να ασχοληθώ σοβαρά με τη φωτογραφία, απλά μ αρέσουν αισθητικά οι φιλμάτες τύπου kodak, τόσο για την εμφανισή τους όσο και για τις φωτογραφίες τους. Θα έχω βέβαια στο νου μου και αυτή που στείλατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yep7 είπε

Καλησπέρα! Έχω βρει μια κάμερα με 35αρι φιλμ της δεκαετίας του 70-80. Η κάμερα είναι Agfa Optima Sensor 1035 και η συγκεκριμένη φαίνεται σκονισμένη και με στίγματα στον φακό, αλλά δίχως φθορές στα άλλα εξαρτήματα (από όσο μπορώ να καταλάβω). Δεν καταλαβαίνω κατά πόσο τα στίγματα αυτά μπορούν να καθαριστούν ή κατά πόσο ο φακός είναι θολός, θα πρέπει να τη δω από κοντά. Επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με αναλογικές κάμερες και δεν έχω γενικά να δώσω μεγάλα ποσά για κάμερα, συντήρηση και φιλμ, πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω αυτή τη μεταχειρισμένη( που η τιμή της είναι στα 40, λίγα συγκριτικά με ίδια κάμερα στο ebay) ή επειδή ασχολιέμαι τώρα πρώτη φορά, να πάω με κάτι καινούριο και πιο ασφαλές? 

     Καλησπέρα σας , αν δεν έχετε τρόπο να διαπιστώσετε ότι λειτουργεί όπως πρέπει , ξεχάστε το ....... όσο για το αν η τιμή είναι υψηλή η χαμηλή η οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα ........ αυτό δεν έχει νόημα . Η συγκεκριμένη μηχανή δεν είναι εύκολη και θα προτιμούσα κάτι απλούστερο με την μορφή ας πούμε μιάς Olympus trip md2 η και της junior αν θέλουμε μία φιλματη αυτόματη compact , χωρίς εκπλήξεις . Στην διάθεση σας για λεπτομέρειες .

1 ώρα πριν, yep7 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά δεν ψάχνω κάτι τόσο ογκώδες, δεν πρόκειται να ασχοληθώ σοβαρά με τη φωτογραφία, απλά μ αρέσουν αισθητικά οι φιλμάτες τύπου kodak, τόσο για την εμφανισή τους όσο και για τις φωτογραφίες τους. Θα έχω βέβαια στο νου μου και αυτή που στείλατε.

     Αν σας αρέσουν εμφανισιακά οι σειράς 35mm compact , ρίξτε μιά ματιά στις πολύ καλές Ricoh 500 και 350 οι οποίες θα βρεθούν σχετικά οικονομικά , δεν θα αντιμετωπίσετε εκπλήξεις , εκτός της αλλαγής των light seals , τα οποία μπορώ να σας δείξω τον τρόπο να τα αλλάξετε πολύ οικονομικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει σκόνες μέσα στα στοιχεία του φακού, είναι ο λόγος που έχει φτηνή τιμή.

Αν θές να ξεκινήσεις φτηνά, πάρε κάτι σοβιετικό

spacer.png

σε καλή κατάσταση. Κάπου έχω κι εγώ μια τέτοια, όταν έπαιζα τον χίψτερ. Νομίζω είχα δώσει καπου 20?

Εχει και διαφορα μοντέλα

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια καθαρά προσωπική γνώμη:
Γενικά μήπως να απέφευγες αυτές τις φθηνές, μέτριες μηχανές της δεκαετίας του 1980; Περισσότερο θα σε διώξουν από το αναλογικό μέσο παρά θα σου δώσουν χαρά. Καλώς ή κακώς, δεν είναι τόσο λειτουργικές όσο νομίζεις: μόνο και μόνο το "αόριστο" manual focus θα σε ταλαιπωρήσει.

Είναι ίσως πιο απλό να πάρεις μια φθηνή compact των 90s, από κάποιο "αναλογικό μαγαζί" όπως ο Πικόπουλος, παρά να πηγαίνεις για φθηνές compact των 80s. Θα έχεις σίγουρα καλύτερη ποιότητα εικόνας, autofocus και καλύτερες λειτουργίες. 

Εδώ δύο εικόνες σε Fuji C200 από μια Olympus zoom που είχα πάρει από το συγκεκριμένο κατάστημα, νομίζω 50-60 ευρώ, τύπου σαν και αυτές εδώ.

OlympusZoom_Fuji12frames---02_1200.jpg.9e251c29d3c3fae3ea46327a7588c8ee.jpg 

20201221_thodoris_olympus_c200-01_1200.jpg.e2b30760a10cec496924f8c4e2c174ee.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...