Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, tomtsir είπε

Στην ιστοσελίδα του Power Pass το γράφει. Sad...image.png.65c81604f88a8fbde6eb75973b0c40ca.png

κλέψαν αυτους, κλέψαν ολους οσους ειχαν επιστροφη κατω απο 18 ευρω γιατι "έλα μωρε τωρα που θα σου δωσω ψιχουλα", κλέψαν και αυτους που θα είχαν περισσοτερα απο 600 γιατι μπηκε πλαφον... Το σκάνδαλο της energa/hellas θυμάμαι και γελάω... πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τους μήνες που λες υπήρχε επιδότηση ΤΕΜ.

Δεν το έχεις δεί?

Εχεις χρεωθει ΡΗΤΡΑ?

Ασφαλώς υπήρχαν ολες οι αναλογες πιστώσεις ΤΕΜ κλπ . Ομως αυτες δεν μηδενιζουν την τοτε ρητρα. 

Επρεπε λοιπον να παρω το 60% της τότε διαφοράς... 

Αλλα αυτος ήταν λογαριασμός Νοεμβρίου!! 

Αυτοι υπολογισαν λογαριασμους παο Δεκεμβρίου και μετά οπου ειχα ήδη σταθερό. 

Όποτε κουβά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς χωρίς κανένα ρίσκο? Δεν έκλεισαν παλαιότερα κάποιες εταιρείες?

Δεν υπάρχει επιχειρηματικό ρίσκο τη στιγμή που μετακυλούν την αύξηση του κόστους της ενέργειας στο πελάτη με την εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής.

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δίνουν τωρα το 60% της χασουρας, σε όσους δεν το πήραν. Γιατί φαίνεται ότι κάποιοι το είχαν πάρει ΗΔΗ.

Τι εννοείς με το : “φαίνεται ότι κάποιοι το είχαν πάρει ΗΔΗ “ ;

Μήπως αναφέρεσαι στους ανήσυχους , ενημερωμένους και ευαισθητοποιημένους για τις εξελίξεις οι οποίοι προσήλθαν σε μια σταθερή συμφωνία με τον παροχο, αποδεχόμενοι την ευθύνη των επιλογών τους, χωρίς να προσβλέπουν σε καμία επιδότηση όπως και δεν υπήρξε και καμία επιδότηση υπέρ των σταθερών τιμολογίων όταν τα κυμαινόμενα ήσαν για δυο περίπου χρόνια (2020-2021) σχεδόν στη μισή τιμή των σταθερών ;;

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Να πάει κάποιος σε σταθερο η να μείνει σε κυμενομενο και να παίρνει τις 'όποιες' επιδότησεις του κράτους.

Τι σημαίνει επιδότηση του κράτους ; Ποιανού κράτους ;

Η όποια κοινωνική πολιτική χρηματοδοτήθηκε από τις τσέπες των ανησυχουντων , ευαισθητοποιημένων και ενημερωμένων για τις εξελίξεις οι οποίοι προσήλθαν σε συμφωνίες του τύπου 0,18 /kWh (η οποία ήδη είναι ασύμφορη συγκριτικά με το κυμαινόμενο Γ1 συμψηφίζοντας τις εκπτώσεις και επιδοτήσεις , (το δε 0,24 /Kwh αποδείχτηκε τραγωδία)

Τι συνέβη με το power pass ; Αυτό που συνέβη ήταν μια κακοσχεδιασμένη και βιαστική ενέργεια (με προεκλογικό άρωμα) στο να χρηματοδοτήσουν τα κυμαινόμενα από τις τσέπες των σταθερών.

Αντί οι επιδοτήσεις να επιβαρύνουν τους παροχους, αυτοί αφέθηκαν στα υπερκέρδη τους και εμείς αφεθήκαμε στο να στρέφεται η μια κοινωνική ομάδα απέναντι στην άλλη.

Στην ουσία αυτό που έγινε είναι να μοιρασθεί η φτώχια μας.

Επεξ/σία από geopro
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leoy είπε

Μαλλον χρωστάω κιόλας 

 

6 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Εμένα λέει πόσο - 135 ευρώ. Τι σημαίνει αυτό πάλι; 

 

16 λεπτά πριν, vassar είπε

Έχε γούστο να μου ζητάνε και λεφτά τώρα πίσω, ρε πάνε καλά;;;;;

Μπορεί να τραβήξουν λεφτά από εσάς για να πληρώσουν αυτούς που δικαιούνται μέχρι 18 ευρώ. Να είναι δίκαια τα πράγμτα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

Μπορεί να τραβήξουν λεφτά από εσάς για να πληρώσουν αυτούς που δικαιούνται μέχρι 18 ευρώ. Να είναι δίκαια τα πράγμτα. 😄

Μέχρι 18€ δεν αποδίδεται.

Ισχύει ότι και για τον φόρο εισοδήματος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μέχρι 18€ δεν αποδίδεται.

Ισχύει ότι και για τον φόρο εισοδήματος.

Σε μένα η μία αίτηση είχε 5 ευρώ επιστροφή και η αλλά 345. Μου επέστρεψαν 350 σύνολο. Άρα πλήρωσαν και τα 5 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σε μένα η μία αίτηση είχε 5 ευρώ επιστροφή και η αλλά 345. Μου επέστρεψαν 350 σύνολο. Άρα πλήρωσαν και τα 5 ευρώ. 

Το συνολικο να βγαινει πανω απο 18, οχι του καθε λογαριασμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Εμένα λέει πόσο - 135 ευρώ. Τι σημαίνει αυτό πάλι; 

Πρεπει να βαλετε πλατη κυριε

 

Ειρωνικα

8 ώρες πριν, geopro είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα από το power pass είναι ότι στόχευσε τις ομάδες των μη ενημερωμένων , των αδρανών, των "δεν με ενδιαφέρει" των παραπλανημένων πάσης απόχρωσης.

Όταν από το 2020 και μέχρι τον Αύγουστο του 2021 δεν εφαρμοζόταν ρήτρα στα κυμαινόμενα συμβόλαια και απολάμβαναν τιμές τύπου 0,06 / kwhr, οι άλλοι οι πιο συνετοί πλήρωναν 0,11 /kwhr

Δεν θυμάμαι όμως επιδοτήσεις για αυτούς .

Δεν ειμαι σε σταθερο αλλα ναι εχεις δικιο. Καθε πας δινεται λαθος μια θα εισαι στους ευνοημενους μια στους ατυχους (ευχομαι).

Τωρα οτι υπαρχουν συμφουριτες που η αποψη τους αλλαζει με αν πηραν το ενα ή το αλλο ειναι μερος καποιου κοινωνικου πειραματος.

Επεξ/σία από flexpick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με εκκαθαριστικο για 66 μέρες έχω κατανάλωση 173 kwh(x 0.11=19 ευρώ) η συνολική έκπτωση κράτους- παροχου είναι 42 ευρώ η ρήτρα 40.

Τελικό ποσό 72ευρω, τι σκατα καλύπτει η πίστωση ΤΕΜ τότε; είναι απλώς ονομαστική; αν είχα σταθερό Τιμολόγιο και χρεωνομουν τη κιλοβατώρα 0.24 που χει τώρα θα ταν 43€ 20 παραπάνω και χωρίς ρήτρα θα πλήρωνα λιγοτερο η θα γινόταν η πίστωση ΤΕΜ χρέωση ΤΕΜ? 

Λογικά και στους άλλους 3-4 λογαριασμούς που καλύπτει το power pass η έκπτωση αν θυμάμαι ήταν μεγαλύτερη απτή ρήτρα (άρα δε δικαιουμαι επιδότηση) αλλά το τελικό ποσό στους άλλους 3 δεν ηταν ποτέ κάτω των 80 ευρώ. 110 πληρώνει ο αδερφός μου που ναι 4 άτομα σε ένα διαμέρισμα  με το ίδιο συμβόλαιο Γ1 οικιακο και μέσο όρο κατανάλωσης διμήνου 700kwh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έδινε η zenith 50€ επιστροφή στο 2ο λογαριασμό. Το περάσανε μέσα στις πιστώσεις έναντι ρήτρας. Αποτέλεσμα, ενώ υπολόγιζα να πάρω 20€, κατέληξα να χρωστάω 21€ (και κάτι ψιλά) στο power pass (μαζί με τις εκπτώσεις dual και συνέπειας). Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας... 😂

Επεξ/σία από ekechagi
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Έδινε η zenith 50€ επιστροφή στο 2ο λογαριασμό. Το περάσανε μέσα στις πιστώσεις έναντι ρήτρας. Αποτέλεσμα, ενώ υπολόγιζα να πάρω 20€, κατέληξα να χρωστάω 21€ (και κάτι ψιλά) στο power pass (μαζί με τις εκπτώσεις dual και συνέπειας). Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας... 😂

Σοβαρά τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Όχι απλά τιμωρούνται, παίζει το Γ1 με τεμ επιδοτήσεις έκπτωση συνέπειας+power pass να ήταν πιο συμφέρον από το myhome 0.18..

το γ1 ήταν το πιο συμφέρον για χαμηλή κατανάλωση.

πολλοί παρασύρθηκαν και έβαλαν βιαστικά σταθερο προγράμμα, παρολο που ήταν γνωστό ότι δεν επιδοτείται.

Ούτε στο ινσομνια ταν ιδιαίτερα σαφεις και ακριβείς οι συγκριτικοι πίνακες που δόθηκαν. εγώ δεν είδα μεγάλη διαφορά απο ζενίθ σε δεη για το ρεύμα.

Μόνο στο αέριο ήταν σαφής η υπέροχη της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος - συναδέλφος στην Protergia έπαιρνε επί 7 μήνες έναντι και τον 8ο μήνα πήρε εκκαθαριστικό 1400 ευρώ με έκδοση αρχές Ιουνίου. Με όλες τις αφαιρέσεις το POWER PASS του βγάζει - 116 (αρνητικό) ευρώ και φυσικά μηδέν στην καταβολή . Τελικά αποφάσισε να ζήσει ολιστικά... 

Επεξ/σία από johntram
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...