Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dmpatanis είπε

Καλημερα.

Ενω μου ηρθε μυνημα μπαινω μεσα και γραφει υπο εκκαθαριση και δεν γραφει ποσο.

Τι γινετε τωρα?

Και σε μένα το ίδιο.

Νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε μένα σε ένα λογαριασμό είχα ρήτρα 254, και βλέπω στην αίτηση λέει 183! Και οι εκπτώσεις/αφαιρέσεις απτο ταμειο μετάβασης κι αυτές λάθος! Και να πάρω τον πάροχο (watt & volt) θα γίνει τπτ? υπολογίζοντας τα θα έπρεπε να πάρω 20 ευρώ πάνω. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί ολόσωστη. Πως διάολο το καταφέρανε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, explorerT είπε

Όχι, δεν ισχύει αυτό.

Αν είναι πχ ένα μόνο ακίνητο και ένας αριθμός παροχής, παίρνουν όλη την επιδότηση (και όχι μόνο το ποσοστό επί του ακινήτου).

Τότε, κάτι δεν καταλαβαίνω καλά (ή κάτι δεν μας λένε καλά).

Ποσό επιστροφής = (Ποσό ρήτρας αναπροσαρμογής λογαριασμού που εκδόθηκε εντός του μηνός – Ποσό έκπτωσης από το κράτος επί της ρήτρας αναπροσαρμογής – Ποσό έκπτωσης από τον πάροχο επί της ρήτρας αναπροσαρμογής) * Ποσοστό συνιδιοκτησίας ή χρήσης * 60%.

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/386622/power-pass-o-mathimatikos-typos-pou-dinei-eos-kai-600-evro-ti-xreiazetai-gia-tin-aitisi

 

Edited 10:31: Αγνοήστε αυτά που λέει το site. Το ΦΕΚ λέει τα εξής:

7α) Σε περίπτωση που μία παροχή για τον συγκεκριμένο μήνα έχει δηλωθεί από ένα μοναδικό φυσικό πρόσωπο, το φυσικό πρόσωπο αυτό είναι ο δικαιούχος και λαμβάνει το σύνολο του ποσού της ενίσχυσης των λογαριασμών για την παροχή αυτή που έχουν εκδοθεί εντός του μηνός.

7β) Σε περίπτωση που μία παροχή για τον συγκεκριμένο μήνα έχει δηλωθεί από δύο ή περισσότερα φυσικά πρόσωπα, ελέγχεται ο ΑΦΜ του υπόχρεου στο οποίο εκδίδεται κάθε λογαριασμός από τον προμηθευτή ενέργειας τον εν λόγω μήνα. Δικαιούχος είναι το φυσικό πρόσωπο που διαθέτει τον ΑΦΜ στον οποίο εκ-δίδεται ο λογαριασμός και λαμβάνει την ενίσχυση για τον εν λόγω λογαριασμό. Σε περίπτωση που ο ΑΦΜ στον οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός δεν αντιστοιχεί σε κανέναν από τους αιτούντες, το ποσό της ενίσχυσης για τον εν λόγω λογαριασμό επιμερίζεται ισόποσα στους αιτούντες.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kirileman said:

Τότε, κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

Ποσό επιστροφής = (Ποσό ρήτρας αναπροσαρμογής λογαριασμού που εκδόθηκε εντός του μηνός – Ποσό έκπτωσης από το κράτος επί της ρήτρας αναπροσαρμογής – Ποσό έκπτωσης από τον πάροχο επί της ρήτρας αναπροσαρμογής) * Ποσοστό συνιδιοκτησίας ή χρήσης * 60%.

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/386622/power-pass-o-mathimatikos-typos-pou-dinei-eos-kai-600-evro-ti-xreiazetai-gia-tin-aitisi

 

Αν όλοι οι συνιδιοκτήτες ή χρήστες έχουν κάνει αίτηση, τότε η επιδότηση θα επιμεριστεί σύμφωνα με τα ποσοστά.

Αν μόνο ένας κάνει αίτηση, τότε η επιδότηση θα πάει ολόκληρη σε αυτόν. Δες στη φωτό παρακάτω μια συγκεκριμένη περίπτωση κατοικίας που δηλώνεται ως κύρια από δύο διαφορετικούς φορολογούμενους, και που η παροχή είναι σε εντελώς άσχετο όνομα (μακαρίτη):

image.png.447d0e3e3306c56d04c499ba85bc3b3a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλημερα. Δεν μου εχει ερθει μηνυμα ουτε email και γραφει υπο εκκαθαριση... Να ανησυχω?!? 

Και σε εμένα έτσι είναι ακόμα. Λογικά από βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλημερα. Δεν μου εχει ερθει μηνυμα ουτε email και γραφει υπο εκκαθαριση... Να ανησυχω?!? 

Και σε μένα που ήρθε email και έχει βγει η εκκαθάριση κανονικά, "υπό εκκαθάριση" γράφει :)

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, σε πολλούς δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dmpatanis είπε

Καλημερα.

Ενω μου ηρθε μυνημα μπαινω μεσα και γραφει υπο εκκαθαριση και δεν γραφει ποσο.

Τι γινετε τωρα?

Περιμένεις να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση. Εύχομαι να είσαι η εξαίρεση και να πάρεις όλο το διαφημιζόμενο ποσό των 600 ευρώ. Αλλά μην περιμένεις και πολλά.

Απλά το όλο θέμα είναι μια κοροϊδία. Δηλαδή δεν έχει νόημα να έχεις π.χ. πληρώσει 600 ευρώ ρήτρα και να σου δίνουν (στην καλύτερη) έως 100 ευρώ power pass. Με άλλα λόγια σου άρπαξαν τα χρήματα από την τσέπη σου (χωρίς να τους τα χρωστάς) και άντε για να κάνουν τον καλό, σου επιστρέφουν τα 50 ή 100 ευρώ.

Φαντάζομαι γνωρίζετε όλοι τι είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής, έτσι? Όπως την έχουν εφαρμόσει εδώ, όλο το ρίσκο και το αυξημένο κόστος μεταφέρεται στον καταναλωτή, ενώ ο πάροχος έχει μόνο κέρδη και κανένα ρίσκο, και με τις πλάτες του κράτους. Αυτό πως το να το χαρακτηρίσει καποιός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και σε μένα που ήρθε email και έχει βγει η εκκαθάριση κανονικά, "υπό εκκαθάριση" γράφει :)

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, σε πολλούς δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση.

Μηπως μπαίνετε με αλλο αφμ?

 Λεει κατω απο το ΙΒΑΝ, ανάλυση εκκαθάριση και επιδοτούμενο ποσο?

Λογικα πρεπει με το που ερχετε το mail να εχει γινει η εκκαθάριση .

Παρτε ενα τηλ στο helpdesk καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Μηπως μπαίνετε με αλλο αφμ?

 Λεει κατω απο το ΙΒΑΝ, ανάλυση εκκαθάριση και επιδοτούμενο ποσο?

Λογικα πρεπει με το που ερχετε το mail να εχει γινει η εκκαθάριση .

Παρτε ενα τηλ στο helpdesk καλύτερα.

Όχι δεν κατάλαβες, δεν έχω κάποιο πρόβλημα, εννοούσα πως και σε εμάς που έχει γίνει κανονικά η εκκαθάριση το ίδιο γράφει μόλις κάνουμε login στην εφαρμογή, "υπό εκκαθάριση" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα φαινεται να εχει λαθος νουμερα ως προς την ρητρα για τον εκκαθαριστικο του ΦΕΒ 22...ειχα ρητρα 346 και αυτοι μου βαλαν οτι πληρωσα 93...απο που προκηπτει αυτο; δεν πηγαν αναλογα με τον λογαριασμο;μην μου πειτε οτι καναν αναλογια μονοι τους την ρητρα με τον μηνα...γιατι ειχαν πει θυμαμαι οτι θα πανε αναλογα με το ποτε εκδοθηκε ο λογαριασμος και οχι για πιο διαστηνμα προκειται... το τιμολογιο που μου βαλαν για εκκαθαριση,ειναι το ιδιο με τον εκκαθαριστικο μου,που λεει ρητρα 346....

 

επισης το ποσο εκπτωσης 1  τα 37,37, που φαινονται στο λογαριασμο μου...;;;

power pass 1.png

power pass 2.jpg

power pass 3.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πράγματα είναι απλά...

από 12/2021 έως 05/2022 πλήρωσα σε λογαριασμούς ρεύματος ένα ποσό άνω των 1.000 ευρώ

έρχεται το power pass και μου δίνει 80 ευρώ επιδότηση για ένα σύνολο λογαριασμού 400+ ευρώ στον οποίο υπάρχει 300 ευρώ περίπου ρήτρα αναπροσαρμογής και αφορά 12/2021

δεν δίνει τίποτα για τους λογαριασμούς 01/2022 - 04/2022 - 05/2022

άρα για εμένα ήταν απλά τσάμπα κόπος

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...