Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εκκαθάριση, έχουν αφαιρέσει την ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ 50% (όρος του συμβολαίου με τον πάροχό μου - ΗΡΩΝ), καθώς το έχει δηλώσει προφανώς ο πάροχος ως Ποσό  Έκπτωσης Παρόχου 2 (επί της ρήτρας αναπροσαρμογής):

zACo5Uv.png

Και ο λογαριασμός:

TyGiFxs.png

Η συγκεκριμένη έκπτωση είναι καθαρά όρος του συμβολαίου επι της χρέωσης του ρεύματος και μόνο, και καμία σχέση έχει με την ρήτρα. Όλες οι εκπτώσεις μου έχουν συμψηφιστεί με την επιστροφή.

Η κάτι μου διεφεύγει, ή οι πάροχοι κοροιδεύουν κανονικά και την υπηρεσία και τους καταναλωτές (βέβαια σε κάθε περίπτωση οι καταναλωτές πληρώνουν τη νύφη - αυτό δεν αλλάζει).

 

Μην ξεχάσουμε να βγούμε στα μπαλκόνια για χειροκρότημα με την κατάθεση των επιδομάτων!

 

Επεξ/σία από GooFysGR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, GooFysGR είπε

Η κάτι μου διεφεύγει,

κάνανε λάθος διατύπωση , η κοροϊδία είχε γίνει απο τις αρχές στο ΦΕΚ

έτσι όπως το έγραψαν στην πλατφόρμα είναι προκλητικό τουλάχιστον

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GooFysGR είπε

Η συγκεκριμένη έκπτωση είναι καθαρά όρος του συμβολαίου επι της χρέωσης του ρεύματος και μόνο, και καμία σχέση έχει με την ρήτρα.

Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ (ΗΡΩΝ είμαι με 45% έκπτωση συνέπειας και μου την μέτρησαν κανονικά ως έκπτωση).

 

Επεξ/σία από Tony316
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πανηγύρια.. πόσο όρεξη να έχει πλέον κάποιος να ασχοληθεί έστω και για ένα ευρώ. Λες και είμαστε επαίτες.

Να αλλάξουμε χώρα πρέπει.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Πάλι καλά που δεν μας αφαίρεσαν και την έκπτωση κοινωνικού τιμολογίου.

σε ΚΟΤ ήταν αυξημένες οι ΤΕΜ άρα έμμεσα το powerpass είναι μικρότερο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Μερικοί καταναλωτές, που ο τελευταίος (διμηνιαίος) λογαριασμός μας εκδόθηκε εντός του Ιουνίου θα περιμένουμε ως το τέλος Αυγούστου ή αρχές του Σεπτέμβρη για να πάρουμε το συνολικό ποσό της ενίσχυσης. Με βάση τις αιτήσεις που έχουν ήδη υποβληθεί (δεν χρειάζεται νέα αίτηση), θα γίνει επανυπολογισμός του συνόλου της ενίσχυσης με βάση τα στοιχεία και των λογαριασμών που εκδόθηκαν από τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας εντός του Ιουνίου.

- Στο σπίτι μου για παράδειγμα, που έχουμε υψηλές καταναλώσεις, έγινε υπολογισμός του επιδοτούμενου ποσού έως τις 20 Απριλίου και όχι έως τις 31 Μαΐου του 2022. Οπότε περιμένουμε και ένα συμπληρωματικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, xalibas είπε

Αφήνω αυτό εδώ...

Screenshot_2022-07-14-16-50-05-999_com.brave.browser~3.jpg

πάλι καλά που δε χρωστάς κιόλας

μπορείς (αν θες για επαλήθευση) να βάλεις σε spoiler απαραίτητα,  ολόκληρους τους λογαριασμούς , με χρονολογική σειρά να δούμε τα μείον πως προέκυψαν .

edit χωρίς προσωπικά στοιχεία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

- Μερικοί καταναλωτές, που ο τελευταίος (διμηνιαίος) λογαριασμός μας εκδόθηκε εντός του Ιουνίου

μέχρι 31/5 έκδοση , άρα δε πιάνεται

2 λεπτά πριν, filipN είπε

Οπότε περιμένουμε και ένα συμπληρωματικό ποσό.

το λες με σιγουριά , άλλαξε κάτι στο ΦΕΚ ή βγήκε νέο ?

Μόλις τώρα, tomtsir είπε

Υπάρχει κάποιος που να έκανε αίτημα επανεξέτασης για να βάλουν τον ΦΠΑ και σε εμένα τα χαμένα από τον εκκαθαριστικό , έναντι;

υπάρχει επιλογή για επανεξέταση στη πλατφόρμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μέχρι 31/5 έκδοση , άρα δε πιάνεται

το λες με σιγουριά , άλλαξε κάτι στο ΦΕΚ ή βγήκε νέο ?

σημερα ειπαν και ιουνιο χωρις νεα αιτηση.

10 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ (ΗΡΩΝ είμαι με 45% έκπτωση συνέπειας και μου την μέτρησαν κανονικά ως έκπτωση).

 

WTF?!

η εκπτωση συνέπειας δεν εχει να κανει με κατανάλωση και ρητρα. δηλαδη αν το συμβολαιο του ηρων έλεγε οτι οι εκπρόθεσμοι λογαριασμοι έχουν 45% άυξηση σαν πέναλτυ (το ίδιο δηλαδη με άλλα λογια) το κράτος δεν θα μπορούσε να το υπολογίσει στις εκπτώσεις. τι τραγωδια ζούμε ρπμ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

WTF?!

 

30 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνανε λάθος διατύπωση , η κοροϊδία είχε γίνει απο τις αρχές στο ΦΕΚ

έτσι όπως το έγραψαν στην πλατφόρμα είναι προκλητικό τουλάχιστον

 

Spoiler

@Tony316 γιατί έβαλες τη φωτό απο το ΦΕΚ? με έκαψες ήμουν σίγουρος οτι είδα φωτό και έψαχνα τη σελίδα 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

@Tony316 γιατί έβαλες τη φωτό απο το ΦΕΚ? με έκαψες ήμουν σίγουρος οτι είδα φωτό και έψαχνα τη σελίδα 😁

Νόμιζα το link που είχες στείλει ήταν το ΦΕΚ και όχι παλαιότερο post (βαρέθηκα να το ανοίξω εν ολίγοις :P).

Το είδα μετά και έσβησα το screenshot.

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δηλαδη αν το συμβολαιο του ηρων έλεγε οτι οι εκπρόθεσμοι λογαριασμοι έχουν 45% άυξηση σαν πέναλτυ (το ίδιο δηλαδη με άλλα λογια) το κράτος δεν θα μπορούσε να το υπολογίσει στις εκπτώσεις.

Αυτό είναι καλή σκέψη. Άραγε υπάρχει πάροχος που να λειτουργεί έτσι μπας και εκεί δεν μέτρησαν την έκπτωση; Δηλαδή να έχει χαμηλότερη τιμή/kWh και αν λήξει ο λογαριασμός τότε σε χρεώνει με ακριβότερη τιμή. Λες και το ήξεραν και το έκαναν έτσι ώστε τώρα να το μετράνε ως έκπτωση.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να πήρε  200-300-400-500-600 υπάρχει ; όχι τίποτα άλλο για να δούμε αν όντως μας δουλεύουνε , λιγότερο και από το fuell pass οι περισσότεροι βλέπω (μαζί και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...