Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν χάνεις κάτι, αυτό ποτέ δε θα μετρούσε. Εγώ για το 6μηνο αυτό έδωσα συνολικά πάνω από 800 ευρώ για ρεύμα. Από αυτά, τα 300 περίπου ήταν η ρήτρα και το πρόγραμμα που είμαι έχει 45% έκπτωση συνέπειας! Καταλαβαίνεις πόσα θα είχα δώσει αν καθυστερούσα έστω και 1 μέρα και γιατί δεν υπολογίζονται αυτά στην αξία επιδότησης, αφού αφορούν το deal σου με τον πάροχο, όχι κάτι που κάνει trigger τη ρήτρα... Οπότε το ότι ήμουν/δεν ήμουν συνεπής δεν έχει καμία σχέση με το πόσα δικαιούμουν να πάρω πίσω. Δεν ισχύει ότι "έχασα περίπου 200€ επειδή ήμουν συνεπής", γιατί με την ίδια λογική θα είχα πληρώσει ακόμα 500 αν δεν ήμουν...

Χαμένος δεν είναι άλλα το 45% δεν έπρεπε να μετράει!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, tost12 είπε

Παιδιά αν και καταλαβαίνω την απογοήτευση αρκετών εδώ αλλά θα πρέπει να δείτε ποιο ψύχραιμα να πράγματα. Από την αρχή τα χρήματα προς επιστροφή ήταν λίγα, αρκούσε να πάρεις έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό να αφαιρέσεις οτιδήποτε πάνω από την ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν με αρνητικό πρόσημο (δηλαδή όλες τις εκπτώσεις) και ότι έμενε επί 0,6 εμένα βγήκε ακριβώς μιλάμε (και στους γονείς μου) απλά το 40% που μένει μέσα είναι σοβαρό ποσό όταν μιλάμε για ρήτρες αναπροσαρμογής 500-άρικα και 800-άρικα 

ναι , οκ , κάποιοι δεν είχαν δει τον τρόπο υπολογισμού και κακώς περίμεναν μεγάλα ποσά

 

όμως μιλάμε για μεγάλα λάθη της πλατφόρμας ,και συνοπτικά απο διάφορα ποστ είναι

- υπολογισμός των έναντι και αφαίρεση μέρους της ρήτρας απο αυτά (μάλιστα και σε προ 1/12)
- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά
- λείπει το ΦΠΑ

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , οκ , κάποιοι δεν είχαν δει τον τρόπο υπολογισμού και κακώς περίμεναν μεγάλα ποσά

 

όμως μιλάμε για μεγάλα λάθη της πλατφόρμας ,και συνοπτικά απο διάφορα ποστ είναι

- υπολογισμός των έναντι και αφαίρεση μέρους της ρήτρας απο αυτά (μάλιστα και σε προ 1/12)
- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά
- λείπει το ΦΠΑ

- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά

Αυτο θεωρω οτι ειναι το χειροτερο ειδικα αν ησουν απο τους ατυχους και εγινε η αλλαγη λιγο πριν την εκδοση του λογαριασμου.Ουσιαστικα χανετε το νοημα της ενισχυσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ison είπε

- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά

Αυτο θεωρω οτι ειναι το χειροτερο ειδικα αν ησουν απο τους ατυχους και εγινε η αλλαγη λιγο πριν την εκδοση του λογαριασμου.Ουσιαστικα χανετε το νοημα της ενισχυσης.

ευελπιστώ οτι θα υπάρξει αργότερα τρόπος για ενστάσεις (μαζί με τα υπόλοιπα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά

Αυτο θεωρω οτι ειναι το χειροτερο ειδικα αν ησουν απο τους ατυχους και εγινε η αλλαγη λιγο πριν την εκδοση του λογαριασμου.Ουσιαστικα χανετε το νοημα της ενισχυσης.

Παρόν...

Δυστυχώς. 😐

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά

Αυτο θεωρω οτι ειναι το χειροτερο ειδικα αν ησουν απο τους ατυχους και εγινε η αλλαγη λιγο πριν την εκδοση του λογαριασμου.Ουσιαστικα χανετε το νοημα της ενισχυσης.

Πολύ σωστά! Ένα "λάθος" που πετάει έξω αρκετούς όπως εμάς, μιας και εκείνη την περίοδο συνήθως ήταν και οι μεγάλες καταναλώσεις του χειμώνα. Ελπίζω σε κάποια ένσταση αν και δε τους συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Georgz είπε

Πολύ σωστά! Ένα "λάθος" που πετάει έξω αρκετούς όπως εμάς, μιας και εκείνη την περίοδο συνήθως ήταν και οι μεγάλες καταναλώσεις του χειμώνα. Ελπίζω σε κάποια ένσταση αν και δε τους συμφέρει.

Θα φάνε "κράξιμο" στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Αλλά δεν νομίζω ούτε ένσταση να αφήσουν να γίνει ούτε τίποτα άλλο.

Απλά τελείωσε και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Georgz είπε

Πολύ σωστά! Ένα "λάθος" που πετάει έξω αρκετούς όπως εμάς, μιας και εκείνη την περίοδο συνήθως ήταν και οι μεγάλες καταναλώσεις του χειμώνα. Ελπίζω σε κάποια ένσταση αν και δε τους συμφέρει.

Αυτή είναι κραυγαλέα περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, korakios είπε

- σε άτομα που αλλάξανε σε σταθερό απο Γ1 αλλά τους ήρθε η αντίστοιχη ρήτρα για το διάστημα μετάβασης ,η πλατφόρμα δεν το μετρά

Κάτσε γιατί το έχασα αυτό. Εγώ από Protergia MVP πήγα ΔΕΗ Enter. Στον υπολογισμό της έκπτωσης επί της ρήτρας συμμετείχε και αυτή του τελικού εκκαθαριστικού. 

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν η προέλευση ήταν το Γ1 (οπότε και πιθανολογώ ότι το λάθος είναι της ΔΕΗ και όχι της πλατφόρμας) ή επειδή ο τελικός εκκαθαριστικός βγήκε Ιούνιο (οπότε θα ήταν εκτός έτσι κι αλλιώς);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Κάτσε γιατί το έχασα αυτό. Εγώ από Protergia MVP πήγα ΔΕΗ Enter. Στον υπολογισμό της έκπτωσης επί της ρήτρας συμμετείχε και αυτή του τελικού εκκαθαριστικού. 

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν η προέλευση ήταν το Γ1 (οπότε και πιθανολογώ ότι το λάθος είναι της ΔΕΗ και όχι της πλατφόρμας) ή επειδή ο τελικός εκκαθαριστικός βγήκε Ιούνιο (οπότε θα ήταν εκτός έτσι κι αλλιώς);

το πρόβλημα είναι σε μετάβαση απο πρόγραμμα με ρήτρα σε σταθερό απο την ίδια εταιρία όταν στον πρώτο  λογαριασμό του σταθερού περιλαμβάνει τυχών υπόλοιπη ρήτρα του προηγούμενου κυμαινόμενου

το λαμπρό σύστημα απορρίπτει τον λογαριασμό του σταθερού (που όμως περιλαμβάνει προηγούμενη ρήτρα )

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

το πρόβλημα είναι σε μετάβαση απο πρόγραμμα με ρήτρα σε σταθερό απο την ίδια εταιρία όταν στον πρώτο  λογαριασμό του σταθερού περιλαμβάνει τυχών υπόλοιπη ρήτρα του προηγούμενου κυμαινόμενου

το λαμπρό σύστημα απορρίπτει τον λογαριασμό του σταθερού (που όμως περιλαμβάνει προηγούμενη ρήτρα )

Αχα... το βλέπει σταθερό και σταματάει εκεί. Κατάλαβα, τρελό μπλέξιμο και άντε να βγάλει άκρη κάνεις μετά...

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Κάτσε γιατί το έχασα αυτό. Εγώ από Protergia MVP πήγα ΔΕΗ Enter. Στον υπολογισμό της έκπτωσης επί της ρήτρας συμμετείχε και αυτή του τελικού εκκαθαριστικού. 

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν η προέλευση ήταν το Γ1 (οπότε και πιθανολογώ ότι το λάθος είναι της ΔΕΗ και όχι της πλατφόρμας) ή επειδή ο τελικός εκκαθαριστικός βγήκε Ιούνιο (οπότε θα ήταν εκτός έτσι κι αλλιώς);

Μόλις επικοινώνισα με την ΔΕΗ.. τους είπα πως είχα  Γ1 μέχρι τον Μάρτιο και μπήκα enter+ αλλά ο εκκαθαριστικός του Απριλίου (που είχε 400 ευρώ ρήτρα μέσα) μου τον βγάζει κόκκινο στο PowerPass μόνο και μόνο γιατί γράφει enter+

Με ενημέρωσαν λοιπόν πως δεν είναι θέμα της ΔΕΗ, αλλά του gov και αν θέλω να δω για ενδεχόμενη ένσταση εκεί.

(Δε μου είπε πως όντως μπορώ να κάνω αλλά να ψαχτώ..) 

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πλέον η ρήτρα άλλαξε όνομα, αλλά θα συνεχίζει να υφίσταται, μου αρέσει πάρα πολύ. Και τώρα, δεν θα υπάρχει κ τρόπος υπολογισμού στις "Λοιπές χρεώσεις". Εκτός αν κατάλαβα λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...